Otwarto kriokomorę

11 czerwca Zespół Przychodni Specjalistycznych obchodzi jubileusz dziesięciolecia istnienia. Z tej okazji sobie, ale przede wszystkim mieszkańcom Tarnowa i regionu, ZPS zrobił unikalny prezent – uruchomił komorę kriogeniczną wraz z oddziałem dziennym rehabilitacji.

Komora kriogeniczna – zwana powszechnie kriokomorą – jest pierwszą tego typu w regionie tarnowskim. Jej działanie polega na leczeniu zimnem. W bardzo niskiej, sięgającej nawet -130 stopni Celsjusza temperaturze, leczone są różne schorzenia, przede wszystkim narządów ruchu i reumatologiczne. Pacjent ubrany w strój kąpielowy, maskę, rękawiczki i opaskę na uszy wchodzi do kriokomory i eksponuje się na zimno. Sesja trwa średnio trzy minuty. Potem pacjent ćwiczy na sali około pół godziny.
Kto może korzystać z kriokomory? Chorzy ze skierowaniami od lekarza specjalisty: neurologa, ortopedy, rehabilitanta i reumatologa. Ponadto, konieczna jest wstępna kwalifikacja lekarza ZPS.
Kriokomora powstała w nowym budynku na Mostowej dobudowanym do „starego” obiektu Zespołu Przychodni Specjalistycznych. Oba budynki połączone są przewiązką i stanowią jeden wielki kompleks. Sama nowa część ma powierzchnię 717 metrów kwadratowych.
Obok kriokomory znajdują się: duża sala do ćwiczeń, ponadto pokój do odpoczynku, szatnie, natryski i bufet.
Na piętrze ulokowano dzienny oddział rehabilitacji otwarty przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie. Kompleksowa rehabilitacja prowadzona w tym oddziale pozwala na szybki powrót do zdrowia pacjentów.
Powstanie kriokomory i rehabilitacji w tym miejscu było możliwe dzięki Gminie Miasta Tarnowa, która przekazała działkę Zespołowi Przychodni Specjalistycznych. Inwestycja finansowana była z kilku źródeł: Gminy Miasta Tarnowa, Zarząd Województwa Małopolskiego ze środków PFRON i środków własnych.
Budowa rozpoczęta w roku 2009 trwała rok. A już teraz mogą tam pojawić się pierwsi pacjenci.




11.06.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |