Wyrusza Tabor Pamięci
XI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów wyruszy z Tarnowa 22 lipca. Impreza potrwa cztery dni – od czwartku do niedzieli. Bazą taboru stanie się boisko piłkarskie w Borzęcinie.
22 lipca po raz 11 cygańskie wozy wyruszą na drogi Małopolski. Tabor Pamięci Romów organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie to najstarsze w Polsce zdarzenie kulturalne, w którym przypomina się, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu po dogach polski wędrowali ostatni koczownicy nowoczesnej Europy.
Pierwszy Tabor Pamięci był próbą plenerowego rozszerzenia pierwszej w Europie stałej wystawy o kulturze i historii Romów. Obecnie corocznie organizowane tabory Pamięci Romów przekształciły się w zdarzenie międzynarodowe. Z zagranicy przyjeżdżają nie tylko Romowie, ale także dziennikarze, aby z bliska poznać klimat czegoś, co już bezpowrotnie minęło. Niewielu bowiem żyje jeszcze Romów, którzy wiedli wędrowne życie, ale w społeczności romskiej pozostała i nawet rozwija się legenda o swobodzie i niezależności z tamtych czasów.
Przesłaniem tego wędrowania jest to, że oprócz prezentacji kultury romskiej w ten niecodzienny sposób tabor ma przypomnieć o martyrologii Romów podczas II wojny światowej. Romów hitlerowcy eksterminowali nie tylko w obozach koncentracyjnych, ale podczas egzekucji w wioskach i lasach Powiśla Dąbrowskiego. Tabor odwiedza groby i zbiorowe mogiły pomordowanych.
Każdy dzień taborowania kończy się obozowiskiem przy ognisku, koncertami i tańcami. Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej
Program XI Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów:
22 lipca
10.00 - Wyjazd z Tarnowa sprzed Muzeum Etnograficznego. Trasa: ulica Krakowska, Rynek, Wałowa, Lwowska, Starodąbrowska, Słoneczna, M.B. Fatimskiej, Krzyska - cmentarz w Tarnowie-Krzyżu – modlitwa przy grobach zmarłych Romów tarnowskich. Pawęzów, Łęg Tarnowski, Żabno - modlitwa przy mogile pomordowanych Romów; Radłów, Waryś, Borzęcin Dolny – obozowisko na boisku KS „Sokół”.
23 lipca
Trasa: Borzęcin, Szczurowa – modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Oddanie hołdu na miejscu kaźni w lesie w Borzęcinie Dolnym. Wieczorem na boisku w Borzęcinie otwarcie wystawy „Romowie – historia i kultura” oraz wystawy fotograficznej „Cygany jadą…”
24 lipca
Trasa: Borzęcin, Bielcza – modlitwa na miejscu mordu Romów na Biedaczu i przy zbiorowej mogile na cmentarzu w Bielczy. Wieczorem dla mieszkańców Borzęcina i okolicy odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli Alojza Pompy Romani Lavuta ze Słowacji.
25 lipca
Trasa: Borzęcin, Tarnów.
20.07.2010