Tarnów drugim ośrodkiem onkologii w Małopolsce

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej. Placówka jest drugim pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce.

W tarnowskim szpitalu świętego Łukasza uruchomiono nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej, które wchodzą w skład otwartego w 2008 roku Zakładu Radioterapii. Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom tarnowski szpital Łukasza zapewnia pacjentom z Małopolski możliwość kompleksowego leczenia onkologicznego w zakresie chirurgii, radioterapii, medycyny nuklearnej i chemioterapii.
- Skoncentrowaliśmy w jednym nowoczesnym ośrodku wszystkie metody leczenia raka. Tarnów jest drugim, obok Krakowa, pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce – mówi profesor dr habilitowany nauk medycznych Leszek Kołodziejski, nadzorujący działalność Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
Jeszcze w tym roku tarnowski szpital św. Łukasza planuje zakupić dla potrzeb diagnostyki onkologicznej nowoczesną gamma kamerę zintegrowaną z tomografem, która pozwala na bardzo precyzyjne wczesne wykrywanie i lokalizowanie zmian nowotworowych. W sąsiedztwie szpitala powstanie również w przyszłym roku hospicjum stacjonarne, którego budowę planuje rozpocząć tarnowska fundacja Kromka Chleba.
Zdaniem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, szpital wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej zarządzanych placówek opieki zdrowotnej w Małopolsce. - Widząc już kilka lat temu bardzo dobre efekty ekonomiczne, jakie uzyskiwał i nadal uzyskuje szpital św. Łukasza, zdecydowaliśmy się na rozwój onkologii w tym miejscu, a nie na przykład w Nowym Sączu. Tarnów ma już dzisiaj nowoczesną onkologię, a wkrótce wzbogaci się o oddział psychiatryczny – mówi Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego. W ubiegłym roku na oddziale radioterapii leczonych było 571 pacjentów. Ponad dwa tysiące osób dotkniętych chorobą nowotworową było objętych opieką oddziału chemioterapii jednego dnia. - Obecnie małopolska onkologia jest skupiona wokół dwóch ośrodków - Krakowa i Tarnowa. Dzięki temu pacjenci w województwie małopolskim nie powinni mieć większej bariery odległości jak kilkadziesiąt kilometrów, by uzyskać możliwość leczenia. To bardzo ważny wskaźnik: im dalej chory musi podróżować, tym częściej rezygnuje z pomocy specjalisty - potwierdza profesor Leszek Kołodziejski.
26.07.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |