Łóżka dla Pigmejów

Szpital i pracownicy Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie pomogą afrykańskiej misji niosącej pomoc medyczną dla jednego z najbardziej prymitywnych ludów Afryki.

Dzięki inicjatywie dyrekcji i pracowników tarnowskiego szpitala im. świętego Łukasza, łóżka - zastępowane w tarnowskiej placówce nowoczesnym sprzętem - trafią do afrykańskiej misji, która od sześciu lat prowadzi działalność szpitala dla jednego z najbardziej prymitywnych ludów Afryki. - W drugiej połowie tego roku zakupiliśmy do naszego szpitala ponad 490 nowoczesnych łóżek szpitalnych. Kiedy usłyszeliśmy o potrzebach szpitala w Bagandou, część wycofanych z sal łóżek chcieliśmy za darmo przekazać misji. Okazało się jednak, że z księgowego punktu widzenia powinniśmy je sprzedać za kwotę nie mniejszą niż ich wartość złomowa… Wtedy razem z moimi współpracownikami postanowiliśmy odkupić od szpitala potrzebne łóżka i przekazać misji – mówi Anna Czech, dyrektor szpitala.
Misja i parafia w Bagandou leży na południu Republiki Środkowoafrykańskiej, w diecezji Mbayki utworzonej w 1996 roku. W 2004 roku przy misji głównej został wybudowany przez diecezję tarnowską szpital, a część jego wyposażenia stanowiły dary Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza. Od sześciu lat szpital, jak informują tarnowscy misjonarze, służy Pigmejom, często pogardzanym i odrzuconym przez innych Afrykańczyków. Pigmeje stanowią bowiem odrębną grupę etniczną prowadzącą koczowniczy tryb życia w dżungli. Lud ten żyje w bardzo prymitywnych warunkach, nie korzysta niemal z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy - jak niewolnicy - przez innych mieszkańców Afryki. W misyjnym szpitalu diagnozuje się tygodniowo około 200 osób, a około 100 hospitalizuje. Dyrektorem szpitala jest pochodząca z Tarnowa, świecka misjonarka Elżbieta Wryk.
06.09.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |