Jubileusz „starego” szpitala

Najstarszy tarnowski szpital świętował 17 grudnia jubileusz 175-lecia działalności. Uroczystość była okazją do zaprezentowania monografii placówki, wręczono także wyróżnienia i nagrody pracownikom. Specjalnymi gośćmi jubileuszu byli synowie patrona tarnowskiego szpitala.

Tarnowski „stary” szpital został założony w 1835 roku w budynku nieczynnego, starego browaru księcia Sanguszki. Początkowo dysponował jedynie 50 łóżkami, ale rozbudowa w latach 1860-1865, 1907–1913 i 1938 spowodowała, że tuż przed wybuchem II wojny światowej można było jednocześnie hospitalizować tam 300 pacjentów. W ciągu roku przyjmowano zaś około 5300 chorych.
Po II wojnie światowej zniszczony szpital odbudowano w latach 1945–1955. Liczba łóżek zwiększyła się do 634 – szpital stał się drugim pod względem wielkości w byłym województwie krakowskim. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych tarnowski szpital wzbogacił się o dwa kolejne pawilony.
Od 1997 roku szpital funkcjonuje pod nazwą Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Proces przekształceń własnościowych zakończył się w 2000 roku i od tego czasu działalność skoncentrowana jest na lecznictwie zamkniętym. Tarnowski szpital jest jednym z najstarszych w Małopolsce, ale jednocześnie jednym z najnowocześniejszych. Koszt przeprowadzonych w ciągu czterech ostatnich lat na modernizacji budynków i zakupu sprzętu medycznego przekroczył 17 milionów złotych. Teraz priorytetem jest budowa nowego pawilonu, w którym mieścić się będzie oddział kardiologii.
Jubileuszowa gala odbyła się 17 grudnia w Centrum Sztuki Mościce. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się także serdecznie witani synowie patrona szpitala – prof. dr hab. Andrzej Szczeklik i prof. dr hab. Jerzy Szczeklik. Zasłużeni pracownicy placówki uhonorowani zostali okolicznościowymi medalami i wyróżnieniami.


18.12.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |