Żyć normalnie z SM

15 lutego uruchomiona zostanie zostanie centralna rejestracja telefoniczna, poprzez którą prowadzone będą zapisy na bezpłatne konsultacje neurologiczne dla chorych na stwardnienie rozsiane. Osób takich jest w Małopolsce ponad trzy tysiące. Zapisy przez telefon dotyczą szpitali w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, neurologiczna choroba najczęściej dotykająca ludzi młodych – między 20 a 40 rokiem życia. W województwie małopolskim żyje około 3300 osób chorych na stwardnienie rozsiane. W całym kraju może być ich nawet 40 tysięcy. W Polsce, w znacznej części ośrodków leczących SM pacjenci czekają w długich kolejkach na możliwość rozpoczęcia terapii. Tymczasem dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Krakowie, chorzy na SM z Małopolski mogą uniknąć długiego oczekiwania. 15 lutego uruchomiona zostanie centralna rejestracja telefoniczna, poprzez którą prowadzone będą zapisy na bezpłatne konsultacje neurologiczne w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego „Leczenie Stwardnienia Rozsianego” w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. - Jednym z największych problemów osób chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce jest długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii immunomodulującej. Leczenie tego typu może w istotny sposób wpłynąć na zahamowanie postępu choroby, spowolnić jej przebieg i zmniejszyć częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Powinno być jednak stosowane możliwie jak najszybciej od momentu postawienia diagnozy – mówi dr Stanisław Rusek. – Aby usprawnić proces kwalifikacji do terapii w województwie małopolskim uruchomiliśmy centralną rejestrację telefoniczną. Dzięki niej pacjenci spełniający kryteria określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą kierowani na konsultacje neurologiczne do ośrodka mogącego rozpocząć leczenie w najkrótszym czasie.
Rejestracja telefoniczna umożliwiająca udział w bezpłatnych konsultacjach neurologicznych w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu prowadzona będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 20.00 pod numerem 513 173 192.
SM nie można wyleczyć, jednak istnieją preparaty immunomodulujące, które wpływają na zahamowanie postępu choroby, spowalniają jej przebieg i zmniejszają częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Osoby ze stwardnieniem rozsianym korzystające z odpowiedniej terapii i rehabilitacji mogą prowadzić normalne, aktywne życie.
14.02.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |