Padnie program edukacyjny?

Istnieje realne zagrożenie, że dopiero co zainicjowany i realizowany w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie program edukacyjny z zakresu diabetologii upadnie. To jeden z efektów braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na poradnię diabetologiczną w ZPS.

Zarówno w pierwszym, jak i w dodatkowym postępowaniu Narodowy Fundusz Zdrowia nie przyznał Zespołowi Przychodni Specjalistycznych kontraktu na poradnię diabetologiczną. Tymczasem poradnia ta funkcjonuje w ZPS od początku, czyli od 10 lat. W tym czasie leczono tu bez mała dwa tysiące osób. Tylko w ubiegłym roku udzielono ponad 3,5 tysiąca porad dla 1217 pacjentów. W poradni zatrudnionych jest dwoje diabetologów. – Naszą zaletą jest kompleksowa usługa. Pacjenci są diagnozowani i na miejscu mogą wykonać zlecone przez diabetologa badania diagnostyczne oraz konsultacje specjalistyczne. Pacjenci mają dostęp do lekarzy diabetologów przez pięć dni w tygodniu – podkreśla dyrektor Artur Asztabski. - Obecnie pozostają bez odpowiedzi także pytania, co z pacjentami, co z naszymi lekarzami?
Poradnia diabetologiczna w ZPS jest też jedyną w regionie, która bierze udział w programie edukacyjnym „Dbamy o mamy” dedykowanym kobietom ciężarnym z rozpoznaną cukrzycą ciążową. – Zadaniem programu jest przekazanie przyszłym mamom zasad, dzięki którym świadomie będą wpływały na zdrowie i życie swoich nienarodzonych dzieci – mówi diabetolog Renata Burnagiel, prowadząca program. - Jaki będzie los programu w sytuacji, gdy nie będzie kontraktu z NFZ, a w konsekwencji przychodnia nie będzie przyjmowała pacjentów? Zapewne zostanie zakończony.
W Tarnowie problem z kontaktami NFZ dla poradni diabetologicznych jest szerszy. Z sześciu dotychczas funkcjonujących w mieście poradni dla cukrzyków, kontrakty uzyskało zaledwie trzy. Nawet jeśli nie oznacza to zmniejszonej liczby porad, to na pewno równoznaczne jest ze zmniejszoną dostępnością do diabetologów.
16.02.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |