Mapa specjalistycznych świadczeń medycznych
Znany jest stopień zabezpieczenia usług zdrowotnych w Tarnowie w roku bieżącym. Poziom zakontraktowanych świadczeń w porównaniu do roku ubiegłego nie jest niższy ani pod względem kwotowym, ani ilościowym.
Z danych wynika, że nieznacznie zwiększone zostały nakłady na świadczenia stomatologiczne, w psychiatrii, na świadczenia opiekuńcze oraz świadczenia odrębnie kontraktowane (m.in. dializy). Więcej pieniędzy NFZ skierował na zakontraktowanie usług specjalistycznych – dotyczy to większości rodzajów porad specjalistycznych, a także specjalistycznych badań diagnostycznych. Dzięki temu pacjenci powinni mieć nieco łatwiejszy dostęp do porad m.in. w zakresie chirurgii onkologicznej, diabetologii, geriatrii, okulistyki, neurologii czy badań rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Mniej świadczeń wykupiono z zakresu alergologii, endokrynologii czy chirurgii ogólnej. Na praktycznie dotychczasowym poziomie pozostają świadczenia w pozostałych poradniach specjalistycznych.
- Procedury oraz kalendarz kontraktowania usług medycznych budziły nasz wielki niepokój. Dane, które spłynęły do nas z ponad półtoramiesięcznym opóźnieniem pozwalają ocenić stopień zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Tarnowa. Pod wieloma względami nie jesteśmy jeszcze w pełni usatysfakcjonowani – podkreśla
Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa.
Niekorzystne zmiany odczują pacjenci korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych udzielanych w warunkach ambulatoryjnych; NFZ zmniejszył o prawie 700 tysięcy złotych nakłady na usługi, wykupując o 10 % mniej zabiegów.
- Wniosek o zwiększenie środków na ten rodzaj świadczeń został skierowany do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi
Danuta Nosek, doradca prezydenta ds. zdrowia i opieki społecznej. -
Monitorujemy sytuację i cały czas interweniujemy w tej sprawie.
Szczegółowy wykaz porad dostępnych dla mieszkańców Tarnowa znaleźć można na oficjalnym portalu miejskim: www. tarnow.pl.
04.03.2011