Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie, leżący praktycznie przy trasie Tarnów - Kraków to rezydencja o charakterze obronnym, przebudowana w okresie Renesansu, od 1976 roku będąca oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zamek w obecnym kształcie pochodzący z lat 70. XV wieku stoi w miejscu drewniano-ziemnej warowni obronnej zbudowanej prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Późniejszymi właścicielami posiadłości zostali Pobogowie, a w połowie XIV w. Odrowążowie. Budowę murowanego zamku zainicjował i sfinansował Jakub Dębiński herbu Odrowąż, kanclerz koronny, wojewoda sandomierski i kasztelan krakowski.


W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi m.in. węgierska rodzina Wesselinich, a następnie Tarłowie. W połowie XVIII wieku zamek stał się własnością Lanckorońskich herbu Zadora, na przełomie wieków XVIII i XIX należał do Rogowskich, a później Rudnickich. W 1835 roku zamek stał się własnością rodziny Jastrzębskich herbu Ślepowron.


Po II wojnie światowej zamek został znacjonalizowany, w 1946 roku powstał w nim Dom Pracy Twórczej krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Kultury. Wówczas też pojawił się pierwszy projekt powołania w Dębnie muzeum. Do pomysłu powrócono w latach 60. XX wieku, gdy gospodarzem obiektu została Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Dopiero jednak remont przeprowadzony w latach 1970 - 1978 oraz reforma administracji, powołanie województwa tarnowskiego i Muzeum Okręgowego w Tarnowie pozwoliło uczynić z zamku w Dębnie oddział tarnowskiego muzeum. Formalnie jest nim od roku 1976, faktycznie udostępniony został zwiedzającym dwa lata później - w roku 1978. Bryła zamku to cztery prostokątne segmenty tworzące wewnętrzny, również prostokątny dziedziniec ze studnią. Dziś to jedno z najciekawszych muzeów wnętrz magnackich. Zwiedzający obejrzeć mogą dziewiętnaście pomieszczeń - komnaty piętra, sienie: myśliwską (od strony zachodniej) i wojenną (od strony wschodniej) oraz pomieszczenia parteru i piwnice. Prócz wystaw stałych, zamek proponuje ekspozycje czasowe, a także szereg cyklicznych imprez, z których najważniejsze to:


Międzynarodowy Turniej Rycerski o "Złoty warkocz Tarłówny"
Międzynarodowy turniej rycerski jest największą imprezą w organizowaną corocznie w Dębnie. Organizatorami rycerskich zmagań są: Dębińskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Urząd Gminy Dębno. Nazwa turnieju nawiązuje do zamkowej legendy - opowiada ona o nieszczęśliwej miłości córki pana zamku do służącego. Gdy ojciec młodej Tarłówny dowiedział się o ich miłości rozkazał zabić chłopaka a córce dał do wyboru, albo poślubi wyznaczonego przez rodzinę kandydata albo zostanie zamurowana żywcem. Dziewczyna nie chcąc łamać przysięgi dozgonnej miłości postanowiła wybrać śmierć. Bezwzględny ojciec zamurował w wieży swą córkę wraz z jej posagiem.
Widowisko, organizowane w drugiej połowie września przyciąga do Dębna kilkanaście tysięcy widzów. Na terenach przyzamkowych stają w szranki liczne bractwa rycerskie walczące o główne trofeum turnieju. Równocześnie odbywają się pokazy artyleryjskie, kaskaderskie, tańce dworskie, spektakle teatralne. Turniejowi towarzyszy jarmark historyczny, w samym zamku, udostępnionym zwiedzającym odbywają się koncerty muzyki dawnej. Zakończeniem turnieju jest finałowa bitwa z udziałem wszystkich jego uczestników.

 

Wieczory z muzyką dawną
Wieczory z muzyką dawną odbywają się w drugiej połowie lipca na dziedzińcu zamkowym, na cykl letnich koncertów każdego roku przyjeżdża do Dębna spora grupa miłośników dawnej muzyki. Podczas kolejnych wieczorów melomani uczestniczą w koncertach zespołów występujących w epokowych strojach. Wsłuchując się w śpiewy i muzykę średniowiecza, renesansu i baroku, mają również szanse zapoznania się z historycznymi instrumentami muzycznymi.

 

Szopka Dębińska
Konkurs zainicjowany został w 2001 roku. Ma on na celu przybliżanie młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Dębno najważniejszych jej zabytków - zamku, kościoła świętej Małgorzaty, kaplicy grobowej Jastrzębskich, oraz kapliczek i figur przydrożnych licznie rozsianych po całym terenie gminy. Tworzone przez młodych uczestników szopki powstają w oparciu kompilację dowolnie wybranych motywów czy elementów wymienionych budowli.

 

Spotkania muzyczne przy napojach
Impreza odbywa się w pomieszczeniach zamku co kwartał, w czterech porach roku, którym przyporządkowano degustację napojów. Gospodarze proponują: "Wiosenne spotkania przy kawie", "Letnie spotkania przy winie", "Jesienne spotkania przy herbacie", "Zimowe spotkania przy piwie". Impreza ma na celu promowanie młodych talentów, na jej program składają się koncerty, wystawy plastyczne i fotograficzne, działania parateatralne, recytacje, pokazy taneczne i mody.

06.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |