Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

W pamiętnikach Ignacego Jana Paderewskiego znaleźć można wzmianki o Kąśnej Dolnej, miejscowości w pobliżu Ciężkowic w regionie tarnowskim. Paderewski był właścicielem dworu i majątku w Kąśnej w latach 1897 - 1903. W tym okresie przyszły premier rządu Rzeczypospolitej przebywał w majątku co roku, przyjeżdżając tu z rodziną w okresie letnim. Dwór wraz z parkiem położony jest na południe od drogi z Jastrzębiej do Ciężkowic, na stoku wzgórza, które wznosi się w kierunku zachodnim. Dwór w Kąśnej jest jedynym zachowanym do obecnych czasów domem Paderewskiego. Obecnie mieści się w nim muzeum i prowadzona jest działalność koncertowa.


Dworek w Kąśnej Dolnej, położony przy drodze z Jastrzębiej do Ciężkowic to parterowy, murowany budynek, częściowo podpiwniczony z poddaszem. Zbudowany na planie prostokąta, dwutraktowy z korytarzem między traktami. Przed fasadą mieści się ganek wsparty na czterech kolumnach i zwieńczony attyką. Dwór pokryty jest dachem dwuspadowym, a przed przed budynkiem rozciąga się sięgająca aż do stawu łąka. Dwór otoczony jest parkiem założonym prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Park zajmuje powierzchnię około 16 hektarów, a na jego terenie znajduje się duży staw.

 

Sam budynek pochodzi z XIX wieku. Powstał około roku 1833, a w ostatnich latach XIX stulecia został przebudowany za sprawą nowego właściciela - Ignacego Jana Paderewskiego .

 

W roku 1897 pełnomocnik Paderewskiego - Stanisław Roszkowski kupił majątek w Kąśnej od Barbary Stojowskiej . Dwa lata później ukończone zostały prace adaptacyjne i modernizacyjne. Paderewski spędzał w Kąśnej Dolnej miesiące letnie. W roku 1898 przyjechał tu ze swoją przyszłą żoną Heleną Górską i synem - Alfredem. Rok później, już po ślubie Paderewscy przyjechali do Kąśnej na lato, Ignacy Paderewski uczestniczył w lokalnych dożynkach, spotykał z włościanami i poznawał okolice w trakcie licznych wycieczek.

 

W roku 1900 Paderewski spędził w Kąśnej dwa miesiące - czerwiec i lipiec po powrocie z Ameryki. Podobnie by ł o w latach 1901 i 1902.

 

Paderewski sprzedał majątek w styczniu roku 1903 Włodzimierzowi Kodrębskiemu . Paderewscy jeszcze kilkakrotnie odwiedzali Kąśną Dolna po sprzedaży majątku. Byli rodzicami chrzestnymi dziecka następnych właścicieli. Według zachowanych relacji po raz ostatni Paderewski odwiedził Kąśną Dolną w roku 1910, po uroczystościach odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

 

Przed pierwszą wojną światową majątek jeszcze raz zmienił właściciela, a w 1945 roku, po II wojnie został upaństwowiony. Od roku 1983 gospodarzem dworu było Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne, a w dworku zaczęto organizować koncerty muzyki poważnej. Pod koniec lat 80. rozpoczęto remont kapitalny dworu. W 1990 roku powstało Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, które zostało nowym gospodarzem kompleksu dworsko - parkowego. W tym czasie zakończono remontu dworu oraz oficyny. W roku 2003 Muzeum Narodowe w Warszawie przekazało do dworu mebli na stałą ekspozycję, dwa lata później Dom Pracy Twórczej wyposażono w stylizowane meble nawiązujące do epoki Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Obecnie w dworku Paderewskiego odbywają się koncerty, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne, kursy interpretacji i klasy mistrzowskie. W miesiącach letnich w dworku odbywają się koncerty letnie - "Muzyczne Spotkania u Paderewskiego". Centrum Paderewskiego jest również organizatorem Festiwalu "Bravo Maestro", w którym uczestniczą najwybitniejsi polscy artyści - m.in. Wanda Wiłkomirska , Krzysztof Jabłoński , Janusz Olejniczak , Konstanty Andrzej Kulka , Waldemar Malicki , Vadim Brodski , Michał Urbaniak i Leszek Możdżer .

06.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |