Muzeum Lalek w Pilźnie

Muzeum Lalek w Pilźnie powstało na bazie Pracowni Artystycznej "Kasia", której historia sięga początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Powstała w 1981 roku jako firma rodzinna wykonująca stroje ludowe dla lalek. Od ponad 20 lat jest znaną w całym kraju firmą, która traktuje swoje lalki jak małe dzieła sztuki, dochowując wierności wzorom etnograficznym i historycznym.

W pracowni wykonuje się m.in. lalki porcelanowe w oparciu o własną pracownię ceramiczną. Projektowane i wykonywane były również laki z drewna i tkanin, w wielu wypadkach przy użyciu starych narzędzi i technik. Kontakty zagraniczne zaowocowały powstaniem kolekcji lalek z różnych stron świata, co stało się początkiem Muzeum Lalek w Pilźnie, a potem jego filii w Lipinach.

Pracownia i muzeum wystawiały i wystawiają swe wyroby i kolekcje na różnych imprezach krajowych i zagranicznych,ale prowadzą także działalność edukacyjną. Za swoją pracę były wielokroć odznaczane i wyróżniane nagrodami przez Ministra Kultury i organizacje branżowe i regionalne.

W Pilźnie odbywają się lekcje muzealne i zwiedzanie ekspozycji, natomiast w filii muzeum w Lipinach, prezentowane są w plenerze postacie najbardziej znanych bohaterów bajek.


Najliczniejszymi w zbiorach muzeum są kolekcje lalek japońskich, afrykańskich i południowo - amerykańskich, ale oglądać można również lalki europejskie, często najbardziej renomowanych firm. Ekspozycja lalek z całego świata ma na celu rozszerzenie wiedzy o tradycjach i folklorze innych państw.

Korzystając z możliwości pracowni przygotowywane są na potrzeby ekspozycji tematyczne wystawy, np. "Opowieści Jagustynki" - inspirowana powieścią Władysława Reymonta "Chłopi", "Kochajmy się" - na podstawie "Pana Tadeusza", czy "Na babcinym strychu", inspirowana tekstem "Kopciuszka", a nawet wystawy, których bohaterami są politycy, przedstawieni jako bohaterowie utworów literackich.

 

Uzupełnieniem ekspozycji lalek są stare i bardzo rzadkie sprzęty kultu religijnego i codziennego użytku.

Dodatkową ofertą muzeum jest możliwość zapoznania się z cyklem wytwarzania lalek drewnianych, tekstylnych, ceramicznych i porcelanowych, według starych, dziewiętnastowiecznych technologii.

Sporą część ekspozycji stanowią własne lalki w wiernie odtworzonych polskich strojach regionalnych i historycznych oraz zestaw lalek służących jako pomoce naukowe. W tej części ekspozycji obejrzeć można np. zestawy kukiełek do teatrzyków, marionetki, czy pacynki.

 

Muzeum otwarte jest: od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 14.00, ale w przypadku zgłoszenia grup zorganizowanych istnieje możliwość zmiany godzin. W pilzneńskim muzeum można również zakupić drobne upominki - wyroby pracowni.

06.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |