Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Muzeum Drogownictwa istnieje w Szczucinie od 1982 roku, początkowo jako Izba Pami ę ci. Od 1992 roku widnieje w rejestrze zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a od 2005 działa pod nazwą Wydzia ł Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Placówka w Szczucinie, położona przy drodze z Tarnowa do Kielc, to jedyne muzeum i skansen techniki budowy oraz utrzymania dróg w Polsce. Funkcjonuje dzięki współpracy GDDKiA, Urzędu Gminy w Szczucinie i Fundacji Ochrony Zabytków Drogownictwa. Eksponaty zgromadzono zarówno w salach wystawowych, jak i na zewnątrz, na wolnym powietrzu.

 

Początkowo niewielki zbiór mieścił się w jednej sali. Stopniowo, w miarę przybywania eksponatów, ekspozycja rozrastała się. Obecnie na zewnątrz oglądać można maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom. Ten skansen maszyn drogowych ustawiono wzdłuż liczącej około kilometra alei, w którą wbudowano różne elementy dróg - kratki ściekowe, krawężniki i przepusty. Wzdłuż alei, oprócz ustawionych maszyn drogowych z różnych okresów oglądać można także różne nawierzchnie stosowane przy budowie dróg w przeszłości.

 

Skansen połączony jest z budynkiem muzeum mostem, w wewnątrz oglądać można kilka ekspozycji tematycznych - m.in. izbę regionalną, drogi, mosty, przyrz ą dy pomiarowe, laboratorium drogowe, mundury s ł u ż bowe pracowników, dokumenty, fotografie, legitymacje, ś wiadectwa, listy gratulacyjne, nominacje, portrety osób zas ł u ż onych dla drogownictwa i mostownictwa, medale i odznaczenia pa ń stwowe, resortowe sztandary, puchary, zabytkowe tablice i symbole. Figury ludzkie naturalnej wielkości wykorzystano, by zaprezentować dawne sposoby pracy przy budowie i utrzymaniu dróg.

Szczucińskie muzeum organizuje również wystawy czasowe.

 

Celem działalności Wydziału Historii Drogownictwa jest nie tylko ochrona zabytków drogownictwa, ich gromadzenie i zabezpieczenie. Placówka prowadzi również działalność edukacyjną, odbywają się tutaj lekcje muzealne, wykłady, spotkania, czy szkolenia.

 

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 -14:00. Wstęp jest wolny, ekspozycja zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku dostosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, istnieje również możliwość skorzystania z biblioteki i czytelni, zwiedzenia muzeum z przewodnikiem, na co warto zarezerwować około dwóch godzin.

W przypadku grup zorganizowanych niezbędna jest opieka jednej osoby dorosłej nad 10 podopiecznymi. Dobrze jest także w przypadku wizyty grupy zwiedzających dokonać wcześniejszych ustaleń telefonicznych.

06.04.2011
Komentarze:
bobo: 10.06.2011
wspanile miejsce ciekawie opowiwda przewodnik duzo ciekawostek super
okroponość: 13.07.2013
Facet ma niezłe mniemanie o sobie. Zamiast o muzeum i eksponatach zamęcza opowieścią o swoim życiu i wielkości.
uuuu: 19.03.2014
czemu muzeum nie jest otwarte w soboty?!?
krysia: 04.01.2017
Byliśmy w 2016 w czerwcu, polecam. Starszy Pan opowiadał fajnie, o pracy i życiu drogowca. Dla mnie było ciekawie, że opowiadał nam o historii ktoś kto ją przeżył a nie tylko przeczytał. Wiosną znów pojedziemy, bo przybyło podobno maszyn- chłopaki moje się ucieszą.
rycki: 16.05.2017
Polecam, okrojone są wystawy w budynku, ale te czynne sa przyjemnie zrobione i nie znudziły nas. Przewodnik spoko, bardzo milo nas przyjęli, dziecko nam się w aucie pochorowało - kobitki zrobiły herbatkę, wykąpaliśmy dzieciaka, potem spacerek. Dziękuje - polecam!!!
przedszkolanki: 16.05.2017
potwierdzam że są tam bardzo mili i uczynni ludzie. bardzo cierpliwi. My miałyśmy \"mdły autobus\", i prawem serii praktycznie wszystkie dzieci.. oddały sniadanie... Chcę powiedzieć w sumie że wycieczka tam była bardzo udana. Przewodnicy mają podejście do dzieci i o trudnych technicznych tematach rozmawiali z nimi jak o lodach na patyku. Bardzo zadbany teren. Gratulacje organizatorim.
rodzinka z mazowsza: 21.08.2017
Ciekawe miejsce. Polecam
Marek z Radomia: 09.05.2018
Byłem tam po raz kolejny, nadal twierdze ze jest tam pięknie, spokojnie, brak komerchy. Lubimy tam wstępować po trasie z rodzinką. Polecam!
Marek Krupa: 02.05.2021
W ramach zabytkowych rajdów, ale również prywatnie z rodzina i znajomymi byliśmy w tym wspaniałym i nieodkrytym miejscu wielokrotnie. Szkoda, że w powszechnych e-publikatorach nie pisze się, iż to owoc ogromniej pasji tamtejszego dyrektora. To wspaniały przykład jak wielkie rzeczy mogą tworzyć mali ludzie.
Marek Krupa: 02.05.2021
Oczywiście inicjatorem założenia tego muzeum był pochodzący z pobliskiej Dąbrowy Tarnowskiej Marceli Bochenek, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jeżeli denerwują Was godziny otwarcia muzeum, to piszcie do GDDKiA, bo to ona zarządza tym obiektem.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |