Poród bez lęku

 Częstym źródłem niepokoju ciężarnej kobiety jest ból porodowy. Dlatego świadomość, że w każdej chwili można skorzystać z szybkiego znieczulenia, ma czasami zbawienny wpływ na samopoczucie rodzącej i jej nastawienie do porodu. W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie wszystkie kobiety mogą bezpłatnie skorzystać z takiego znieczulenia, jednak ostateczną decyzję o jego zastosowaniu zawsze podejmuje lekarz prowadzący poród.

 

Wszystkie kobiety rodzące w Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza w Tarnowie mogą skorzystać z bezpłatnego znieczulenia. Inicjatywa zastosowania analgezji czyli znoszenia bólu należy do pacjentki, ale decyzję o jego zastosowaniu i momencie znieczulenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący poród. - Zbyt wczesne zastosowanie środków łagodzących może spowolnić lub nawet wstrzymać akcję porodową - ostrzega Barbara  Otfinowska, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego. Współczesna medycyna oferuje rodzącej skuteczny oręż w walce z bólem. Podczas porodu stosuje się metodę znieczulenia zewnątrzoponowego, które eliminuje ból, ale nie zaburza czucia skurczów macicy, co pozwala na aktywne uczestnictwo w porodzie. Znieczulenie podaje się przez specjalny cewnik, umieszczony w przestrzeni zewnątrzoponowej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Stosowane przy znieczuleniu substancje nie działają toksycznie ani na organizm matki, ani na dziecko. Przeciwwskazaniami do zastosowania tej formy łagodzenia bólu są jednak m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, choroby kręgosłupa, lub infekcja skórna w miejscu wprowadzenia cewnika. Procedurę i przebieg analgezji zawsze wykonuje i nadzoruje uczestniczący w zespole porodowym lekarz anestezjolog. Dostęp do znieczulenia daje rodzącej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Znika strach, wpływający paraliżująco na rodzącą, a tym samym niekorzystnie na przebieg porodu.

- Jest wiele mitów na temat porodu naturalnego ze znieczuleniem. Musimy pamiętać, że nie  eliminuje ono całkowicie odczuć bólowych. Łagodzi je, pewne odczucia bólowe podczas porodu są po prostu niezbędne, by bezpiecznie urodzić dziecko - wyjaśnia Barbara Otfinowska.

Według badań 24% ciężarnych, które rodzą po raz pierwszy, określa ból porodowy jako bardzo  silny. Dlatego średnio co 10 pacjentka chce zastosować znieczulenie do porodu. Stosowanie znieczulenia zmniejsza również liczbę cięć cesarskich, a co za tym idzie odsetek powikłań pooperacyjnych. Jednak nie należy z góry nastawiać się na konieczność zastosowania znieczulenia. Większość kobiet, przy odpowiednim wsparciu ze strony personelu, doskonale obywa się bez tego. Ważna jest natomiast świadomość, że w razie potrzeby możliwe jest szybkie znieczulenie.

Na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala św. Łukasza przyjmowanych jest około 30 porodów tygodniowo. Do dyspozycji pacjentek są 4 sale porodowe i jeden pokój porodów rodzinnych.

- Bardzo gorąco polecamy naszą szkołę rodzenia, szczególnie wszystkim rodzicom, którzy zamierzają wspólnie uczestniczyć w porodzie. Są to bezpłatne zajęcia przygotowujące oboje rodziców do porodu - zachęca Ewa Jękot, położna oddziałowa tarnowskiego szpitala.

- Zrozumiałem i przestałem się bać tego co mnie czeka na sali porodowej, a byłem bardziej przerażony od żony… - żartuje pan Adam, „absolwent"  szkoły rodzenia przy szpitalu św. Łukasza.

12.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |