Wiosna to pora roku, która dla alergików oznacza początek kłopotów. A są to kłopoty dotykające coraz większej liczby osób. Nic dziwnego, skoro dotychczas określono około 20 000 czynników mogących wywołać alergię.
Alergia staje się chorobą cywilizacyjną. Co 10 lat podwaja się liczba chorych, a w Polsce na trzy rodziny przypada jeden alergik. Choroby alergiczne są wywoływane przez pyłki kwiatowe, soki roślinne, substancje zapachowe, zarodniki grzybów, żywność, roztocza znajdujące się w domowym kurzu, sierść zwierząt, jad wydzielany przez owady albo substancje chemiczne.
Dotychczas określono około 20 000 czynników, które mogą wywoływać alergię. Najbardziej znanym i najczęściej spotykanym rodzajem alergii jest alergia na pyłki kwiatowe, wywołująca różne objawy chorobowe, od lekkiego kataru siennego aż po niebezpieczną dla życia astmę. Ten problem dotyka aż 20% populacji dlatego wiosna to dla alergików prawdziwy kłopot. – Każdy powinien zwrócić uwagę na nawrotowe infekcje górnych dróg oddechowych, katar, zatkany nos z napadami kichania, zapalenie spojówek, nawracające zapalenie oskrzeli, objawy duszności, kaszel bez cech ostrej infekcji, swędzenie i zmiany skórne. To może być alergia – mówi Teresa Rokita, specjalista alergolog z Zespołu Przychodni Specjalistycznych.
Tak naprawdę alergia zależy to od czynnika, który wywołuje objawy. Bardzo często chorzy uczuleni są na więcej niż jeden alergen, więc należy szczególnie uważać na siebie od stycznia do października. – Najlepiej unikać alergenów, co jednak w większości przypadków jest niemożliwe. Dlatego pod nadzorem alergologa stosuje się immunoterapię , czyli „odczulanie” oraz podaje leki przeciwalergiczne doustnie, donosowo i wziewnie – mówi Teresa Rokita. – Medyczne rozwiązania należy jednak wzmacniać poprzez proste, codzienne czynności, takie jak: zamykanie okna na noc w okresie pylenia, noszenie okularów przeciwsłonecznych w ciągu dnia, na dłuższe spacery wychodzić po deszczu, a po powrocie do domu wziąć prysznic i przebrać się. Nie powinno się otwierać okna podczas jazdy, urlop warto spędzać nad morzem, w góry wyjeżdżać dopiero w sierpniu, trawnik skosić przed kwitnieniem i oczywiście regularnie zażywać leki, nawet jeżeli objawy alergiczne ustąpiły.
Bardzo często alergię wywołuje zapach kwiatów i olejki eteryczne zawarte w roślinach. Te bardzo lotne substancje wnikają do organizmu przez skórę oraz przez drogi oddechowe. Przypuszcza się, że skłonność do tej choroby wynika z genów.
Dzisiaj już wiadomo, że także stres psychiczny może wzmacniać choroby alergiczne, a równowaga psychiczna sprzyja ich zanikaniu. Wraz z wiekiem system obronny organizmu człowieka słabnie i wzrasta jego podatność na choroby alergiczne. Przypuszcza się, że właśnie dlatego alergikiem można stać się nawet w późnym wieku.
Wiedza o tym, gdzie i ile pyłków unosi się w powietrzu, ułatwia życie alergikom. Co roku aktualny kalendarz dla poszczególnych regionów Polski ustala Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.