Nowoczesne operacje w Tarnowie

W Szpitalu Wojewódzkim im. świętego Łukasza w Tarnowie odbywają się już operacje z udziałem neuronawigacji – urządzenia naprowadzającego lekarza na cel chirurgiczny ukryty w środku mózgu lub kręgosłupa. Urządzenie zakupione przez tarnowski szpital jest pierwszym tego typu w Polsce południowo – wschodniej. Dzięki neuronawigacji chirurg może w sposób precyzyjny namierzyć guza, a następnie dotrzeć do niego uprzednio wyznaczona „trasą”. Każdy ruch śledzony jest na monitorze, na którym wyświetlany jest model mózgu operowanego.

Operacja z zastosowaniem neuronawigacji odbyła się po raz pierwszy w Polsce południowo - wschodniej w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Zaawansowana technika została wykorzystana do częściowego usunięcia guza mózgu oraz pobrania jego próbki do dalszych badań histopatologicznych. Neuronawigacja pozwala precyzyjnie poprowadzić neurochirurga od miejsca cięcia na skórze do dowolnego miejsca w głębi mózgu lub kręgosłupa bez ryzyka „rozminięcia się” z celem. Każdy ruch śledzony jest na monitorze, na którym wyświetlany jest model mózgu operowanego pacjenta. – To działa na podobnej zasadzie jak nawigacja samochodowa - objaśnia dr hab. nauk medycznych Andrzej Maciejczak, ordynator oddziału neurochirurgii Szpitala im. św. Łukasza. - Najpierw na podstawie badań tomograficznych buduje się model mózgu pacjenta, potem lokalizuje się guza, a następnie określana jest drogę dotarcia do niego. Dzięki wyspecjalizowanej technice inwazyjność operacji jest znacznie mniejsza niż przy stosowaniu metod tradycyjnych.

Urządzenie, którego koszt przekracza milion złotych, znacznie poszerza zakres medycznych usług szpitala, poprawia jakość i komfort leczenia pacjentów. - Wielu chorym umożliwia skorzystanie z najnowocześniejszych metod, które dotychczas nie były dostępne na terenie Polski Południowo-Wschodniej – podkreśla Anna Czech, dyrektor szpitala. Tarnowska placówka jedynym szpitalem o tym stopniu referencyjności w Małopolsce, na Podkarpaciu, w wojewódzkie lubelskim i śląskim, który posiada neuronawigację. Dotychczas nie mają jej nawet niektóre kliniki.


04.03.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |