Przeciwdziałanie rozszerzaniu się alkoholizmu i narkomanii oraz problemom im towarzyszących, a także ograniczenie rozmiarów szkód związanych z ich nadużywaniem to główne cele Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Tarnowa na 2011 rok. Został on podsumowany na ostatniej sesji Rady Miejskiej.
W ramach Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Tarnowa w roku 2011 potrzebującym została zapewniona pomoc terapeutyczna, rehabilitacyjna, psychospołeczna i prawna, adresowana do rodzin, w których występują problemy alkoholowe i narkomanii oraz przemocy w rodzinie.
Dofinansowana została również działalność świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych oraz specjalistycznej placówki opiekuńczo – wychowawczej wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych.
W zakresie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, pedagogów szkolnych i rodziców, realizowane były na terenie przedszkoli, szkół, świetlic oraz placówek oświatowo - wychowawczych i opiekuńczo - wychowawczych programy z zakresu profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży, obejmujących przemoc, agresję, alkoholizm, narkomanię, nikotynizm. Ponadto zapewniono dzieciom i młodzieży alternatywne formy spędzania wolnego czasu poprzez organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych i prowadzenie kół zainteresowań, realizację programów „Ferie zimowe Tarnów 2011” i „Lato w mieście, bezpieczne wakacje Tarnów 2011”.
Do dziewięciu świetlic środowiskowych uczęszczało w ubiegłym roku 353 dzieci, z programów profilaktycznych skorzystało ponad sześć tysięcy uczniów, prawie 200 nauczycieli i ponad 2 600 rodziców, a liczba uczestników tych zajęć sportowo-rekreacyjnych przekroczyła 87 tysięcy.
Całkowity koszt realizacji zadań ujętych w Gminnym Programie Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok wyniósł dwa miliony złotych.
Program obejmował również pomoc społeczną osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych, dotkniętym ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie tych osób ze środowiskiem lokalnym z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego. Ta część Programu realizowana była przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie.