Rodzić bez bólu

 Wśród wielu metod radzenia sobie z bólem porodowy coraz szerzej rozpowszechniany na całym świecie jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów. Dwa stymulatory TENS są do dyspozycji pacjentek w szpitalu św. Łukasza, a mamy, które już wypróbowały ich działanie, są bardzo zadowolone.

 

W Polsce metoda łagodzenia bólu porodowego dopiero przebija się do powszechnej świadomości, ale w zachodnich szpitalach metoda łagodzenia bólu z zastosowaniem TENS jest szeroko stosowana.

TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów, jest metodą wykorzystywaną przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. Są to nerwy odpowiedzialne za czucie temperatury. Poprzez te nerwy sygnał elektryczny dociera do połączeń synaptycznych rdzenia kręgowego, gdzie działa jako sygnał blokujący impuls nerwowy i jako inicjator wytwarzania naturalnych substancji przeciwbólowych. Urządzenia TENS są wielkości telefonu i prawie tak jak telefon łatwe w obsłudze.

Metodę łagodzenia bólu porodowego poprzez zastosowanie TENS wprowadził szpital im. św. Łukasza w Tarnowie. Placówka posiada dwa stymulatory, które wypróbowały już pierwsze pacjentki. – Urządzenie jest małe i nie krępuje ruchów, nie przeszkadza w akcji przedporodowej. Zdecydowanie pomaga w łagodzeniu bólów lędźwiowych i krzyżowych – mówią młode mamy.

TENS pomaga rodzącej w kontrolowaniu tego, co się z nią dzieje i ułatwia stosowanie naturalnych technik przeciwbólowych. W trakcje stymulacji można swobodnie poruszać się, przyjmować wygodne pozycję oraz chodzić. Dzięki zastosowaniu TENS, czas porodu może ulec skróceniu. – Pacjentka może zażyczyć sobie zastosowania TENS po przybyciu do naszego szpitala. Przepływ słabego prądu zwiększa uwalnianie się w organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które działają jak naturalny przeciwbólowy narkotyk – rekomendują sprzęt położne z oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala.

Metoda jest szczególnie użyteczna w przypadku rosnącej liczby kobiet, które unikają przyj­mowania jakichkolwiek leków podczas porodu. W tarnowskim szpitalu z powodzeniem stosowany jest także od kilku miesięcy gaz rozweselający, czyli mieszanka tlenu i podtlenku azotu, który również jest niefarmakologicznym sposobem łagodzenia bólu. Mamy chętnie korzystają z tego podczas porodu - powoduje zmniejszenie bólów i poprawę samopoczucia. Rodząca sama aplikuje sobie dawkę gazu w momencie nasilenia bólu. Poród jest spokojniejszy nie tylko dla rodzącej, ale również dla personelu, gdyż zapewnia lepszy kontakt z pacjentką, która ze spokojem reaguje na polecenia lekarzy i położnych.

 

31.05.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |