Mój dom moją siłą

 Do końca sierpnia można zgłaszać zdjęcia do konkursu fotograficznego „Domownicy – mój dom, moja siła”. Fotografie powinny oddawać znaczenie domu w życiu osób chorych na nowotwory. Bo dom to niezwykle ważny element terapii.

 

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Domownicy – mój dom, moja siła”. Zadaniem uczestników jest uchwycenie na fotografiach znaczenia domu w życiu osób chorych na nowotwory. – Od momentu ogłoszenia konkursu otrzymaliśmy wiele fotografii, z którymi łączą się niezwykle wzruszające historie osób borykających się z chorobą nowotworową. Autorzy zdjęć wielokrotnie podkreślali, że to właśnie rodzina i wsparcie najbliższych dają największą motywację do walki z chorobą. Dom to bez wątpienia szczególne miejsce w życiu osób chorych. Poprzez konkurs fotograficzny „Domownicy – mój dom, moja siła” chcemy podkreślić tę niezwykłą rolę domu, a także zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia właściwego wsparcia i podnoszenia jakości życia osób chorych na nowotwór – mówi Andrzej Piwowarski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.

Choroba nowotworowa wiąże się z szeregiem uciążliwości spowodowanych nie tylko jej przebiegiem, ale także częstymi hospitalizacjami związanymi z koniecznością regularnego poddawania się chemioterapii dożylnej. Już od ponad 10 lat jedną z dostępnych w Polsce metod leczenia nowotworu jelita grubego jest tzw. chemioterapia doustna. Dzięki tej formie chemioterapii chorzy mogą przyjmować lek w domu, będąc jednocześnie pod stałą kontrolą lekarza onkologa. - Dom to bardzo ważne środowisko terapeutyczne. Obecność rodziny pozwala podtrzymywać nadzieję i wiarę w sens leczenia, daje poczucie przynależności i więzi, co sprawia, że chorzy czują się bezpiecznie, swobodnie i mogą realizować swoje potrzeby – twierdzi z przekonaniem Elżbieta Pożarowska, psycholog i psychoterapeuta z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. – Chemioterapia doustna daje szansę na leczenie w domu, wśród bliskich, w bezpiecznym otoczeniu. Oszczędza choremu uciążliwości podróżowania do szpitala, czasami bardzo oddalonego od miejsca zamieszkania, w różnych warunkach pogodowych, narażania osłabionego leczeniem organizmu na zarażenie przez przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Chorzy unikają także stresu związanego z rozłąką z bliskimi, ale także stresu związanego z byciem pacjentem – stania, czasem godzinami, w kolejkach do rejestracji w szpitalu, do pobrania badań, do rozpoczęcia leczenia.

Konkursowe fotografie przesyłać można do 31 sierpnia na adres biura konkursowego - ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa lub drogą mailową na adres e-mail: domownicy@brandlab.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.polilko.pl. Wyróżnione w konkursie prace fotograficzne zostaną zaprezentowane podczas wystawy oraz wydane w specjalnym albumie „Domownicy”.

10.07.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |