W Muzeum Okręgowym w Tarnowie można aktualnie oglądać niewielką wystawę związaną z osobą Jana Szczepanika, przygotowaną z okazji 140 rocznicy jego urodzin. To wystawa gobelinów ze zbiorów tarnowskiego muzeum i zbiorów prywatnych. Wystawę oglądać będzie można do końca roku.
W Muzeum Okręgowym w Tarnowie w kamienicy przy Rynku 21 można oglądać wystawę gobelinów wykonanych techniką opracowaną przez Jana Szczepanika.
Wystawa prezentuje jedną z dziedzin, którymi zajmował się tarnowski wynalazca i dotyczy nowatorskiej metody wytwarzania tkanin. Pragnąc uprościć technologię, czas trwania produkcji, a co za tym idzie cenę wyrobu, zastosował metodę elektryczno-fotograficzno-optyczną, polegającą na wykonywaniu nowych wzorców na drodze optyczno-fotograficznej, wybijaniu kart wzornicowych i zaadoptowaniu maszyny Jacquard`a wprowadzając elektryczne sterowanie.
Wynalazki Szczepanika z dziedziny tkactwa wywołały duże zainteresowanie. Dzięki tej metodzie czas wykonania tkaniny, trwający miesiącami, skrócił się w przypadku gobelinu do kilku godzin.
Na wystawie prezentowany jest m.in. tzw. „Cesarski” gobelin (148x120 cm), utkany z dużą gęstością nitek, wyprodukowany zaledwie w czasie sześciu godzin. Wykonany został na podstawie rysunku Henryka Rauchingera (1858-1942) w wiedeńskiej pracowni gobelinów. Apoteoza wykonana została z okazji pięćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa I. Cesarz osobiście przybył do Muzeum Przemysłu Artystycznego by przyjąć dar od polskiego wynalazcy. Ten unikatowy gobelin został utkany w czterech egzemplarzach. Jeden z nich został podarowany cesarzowi w 1898 roku (trafił do Muzeum Rzemiosła w Wiedniu), drugi eksponowany był podczas Pierwszej Polskiej Wystawy Fotograficznej w Krakowie w 1902 roku (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie), trzeci otrzymał wspólnik i przyjaciel wynalazcy - Niemiec inż. architekt Franz Habrich. Czwarty był w posiadaniu samego Szczepanika. Po śmierci męża, Wanda Szczepanikowa ofiarowała go Radzie Miejskiej w Tarnowie .
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie znajdują się także inne małe tkaniny wykonane systemem Jana Szczepanika, z początku XX wieku. Sześć z nich pochodzi z wytwórni Neyret Frères et Cie (Francja, Saint Étienne). Siódmy żakardowy gobelin, anonimowego autora, pochodzi prawdopodobnie z zachodnio-europejskiej nieznanej wytwórni. Przedstawia on portret króla Zygmunta Augusta i jego żony Barbary Radziwiłłówny.
Obok produkcji zachodnich muzeum w Tarnowie posiada cztery gobeliny wykonane techniką Jana Szczepanika, które wyprodukowane zostały w Polsce w 1928 roku przez firmę Artpol. Przedstawiają portrety Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego oraz godło Polski z napisem: „Orzeł Biały”. Czwarty ukazuje Matkę Boską Bolesną „Mater Dolorosa” i przypisywany jest także tej wytwórni tkanin.
Na wystawie prezentowane są także gobeliny prywatne, wszystkie pochodzące z wytwórni Neyret Frères et Cie /Francja, Saint Étienne/.
Prace będzie można oglądać do końca bieżącego roku.