Powstanie nowy klaster?

 Dziewięć gmin regionu tarnowskiego chce stworzyć „klaster rekreacyjno-wodny”. Zamiar przystąpienia do niego wyrażają wszystkie samorządy, które mają lub w najbliższym czasie mieć będą zbiorniki wodne wykorzystywane jako miejsce wypoczynku. Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarto podczas spotkania, zorganizowanego z inicjatywy wicemarszałka Małopolski Romana Ciepieli, w Radłowie. Założenia wspólnego planu zagospodarowania terenów rekreacyjnych w imieniu gmin przygotuje Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

 

Do 22 sierpnia Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego ma przygotować ewidencję zbiorników położonych na terenach gmin: Radłów, Wierzchosławice, Borzęcin, Szczurowa, Wojnicz, Czchów, Żabno, Skrzyszów i Radgoszcz oraz wykaz koniecznych inwestycji zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie wody, jak i okolicy. Chodzi między innymi o zaproponowanie przebiegu tras rowerowych, a także wskazanie miejsc, w których mogłyby powstać ośrodki wypoczynkowe. To początek działań na rzecz utworzenia „klastera rekreacyjno-wodnego”.

Niektóre ze zbiorników, które zostaną objęte klasterem, to kąpieliska w pełni lub w znacznej mierze zagospodarowane. Istotną rolę w nowym przedsięwzięciu odegrają jednak również liczne wyrobiska pożwirowe, wykorzystywane już przez mieszkańców jako miejsca wypoczynku. W większość są to obecnie miejsca niestrzeżone, pozbawione jakiejkolwiek infrastruktury. Ofertę uzupełnią istniejące lub zaplanowane na najbliższe lata zbiorniki retencyjne, pełniące równocześnie funkcje rekreacyjne. - Zespół współpracujących ze sobą kąpielisk, dysponujących, jako całość, szeroką paletą propozycji wypoczynku, rozrywki i rekreacji może być szansą dla całego regionu – ocenia wicemarszałek Roman Ciepiela. – Po właściwym zagospodarowaniu, zbudowaniu infrastruktury i zapewnieniu bezpieczeństwa kąpieliska staną się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców Tarnowa i regionu, a w perspektywie także dla przyjezdnych. Łączy się to wszystko z zagospodarowaniem i zabezpieczeniem wyrobisk, co i tak jest koniecznością. Dlatego poprosiłem przedstawicieli wszystkich gmin, na terenie których są zbiorniki wodne, na spotkanie, podczas którego zapadła decyzja o utworzeniu klastera. Zakrojony na szeroką skalę wspólny projekt ma duże szanse znalezienia się w założeniach strategii rozwoju, a w konsekwencji możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy unijnych.

Do udziału w klasterze zostaną zaproszeni również przedsiębiorcy, którzy działają na akwenach, a także właściciele zbiorników (część nie należy do samorządów).

06.08.2012
Komentarze:
obserwator: 07.08.2012
Może wystarczy już tych tworów z których nic nie wynika?
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |