Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie zaprasza na cykl spotkań i działań edukacyjno-artystycznych „Zapnij płaszcz”. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 września o godzinie 18.00. Zakończenie projektu zaplanowano na 27 października.
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie 13 września rozpoczyna realizację projektu „Zapnij płaszcz". To cykl spotkań i działań, które przyglądają się bliskości terytoriów artystycznych i kolejarskich.
Punktem wyjścia projektu jest budynek tarnowskiego dworca. Dworzec to szczególny rodzaj przestrzeni - takiej, w której zbiega się wiele punktów i która wykształciła system szczególnych reguł. Przebywanie w niej poddawane jest czasowemu rygorowi rozkładu jazdy. Dodatkowo to przestrzeń wspólna, a jednocześnie taka, w której każdy przebywa przede wszystkim dla siebie.
Dworzec generuje nowe zjawiska społeczne, coś, co określić można jako „czasową grupę społeczną". W Wielkiej Brytanii wykształcił się specjalistyczny termin na osoby, które spędzają czas na dworcu, tworząc „chwilową wspólnotę" - to „anorak men" - ludzie w szczelnie zapiętych przeciwdeszczowych płaszczach. Ich obecność na dworcu ma pretekst - to rozkład jazdy. Anorak meni stoją z harmonogramem przyjazdów i odjazdów na peronach i sprawdzają, czy wszystko przebiega zgodnie z planem.
W polskich warunkach anorak meni nie tworzą zwartej grupy. Ale ten typ dworcowego doświadczenia potraktować można jako model do postawienia kilku pytań - jak zawiązuje się mała wspólnota subkulturowa? Jak wspólnota strukturyzuje działanie i postrzeganie świata? Jaką rolę odgrywa tarnowski dworzec dla jego mieszkańców? W jaki sposób subkulturowość może być wykorzystywana w sztuce?
Wokół tych pytań będą poruszać się artyści, badacze, performerzy zaproszeni do Tarnowa. W ramach projektu pokazane zostaną filmy podnoszące temat czasowych wspólnot - anorak menów, ale też np. subkultury modsów. Równolegle z cyklem spotkań i cyklem filmowym prowadzony będzie projekt badawczy. „Zapnij płaszcz" zakończy się warsztatami designerskimi i wystawą prezentującą te prace.
Program:
13 września, 18:00, wstęp wolny
„Nerd, podróżnik, flaneur” - o tym, po co jest dworzec / Anna Theiss
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4
13 września, 20:00
„Trainspotting” - projekcja filmu Danny'ego Boyle'a /odbierz bezpłatny bilet w BWA/
CSM, ul. Traugutta 1
20 września, 18:00, wstęp wolny
„Bring Your Own Story” - o tym, jak zbierać historię / Malwina Konopacka i Olga Szczepańska
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4
27 września, 20:00, wstęp wolny
„Wszystko, co kocham” - projekcja filmu Jacka Borcucha (bezpłatne bilety do odebrania w BWA)
CSM, ul. Traugutta 1
4 października, 20:00
„Kwadrofonia” - projekcja filmu Franca Roddama (bezpłatne bilety do odebrania w BWA)
CSM, ul. Traugutta 1
6 października, 18:00, wstęp wolny
„Nowe subkultury młodzieży?” - o tym, jak się bada młodzież / Robert Zydel i Tomek Jędrkiewicz. Consumer Manager, Saatchi & Saatchi
Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4
11 października, 19:00, wstęp wolny
koncert zespołu Niwea
Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4
25 października, 11:00 - 18:00
„Przynieś swoją opowieść na dworzec”, okienko otwarte
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4
27 października, 13:00, wstęp wolny
warsztaty designerskie, Robert Pludra
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4