Zrozumieć schizofrenię

 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie organizuje Grupę Wsparcia, z pomocy której skorzystać będą mogli bliscy osób chorych na schizofrenię. Zainteresowani już mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w spotkaniach.

 

Schizofrenia, mimo XXI wieku, wciąż uważana jest za chorobę wstydliwą. Traktuje się ją jak wyrok niszczący życie osobiste i zaprzepaszczający karierę zawodową. Tymczasem odpowiednie leczenie i wsparcie ze strony bliskich daje możliwość w miarę normalnej egzystencji.

Z inicjatywą utworzenia Grupy Wsparcia dla rodzin osób chorych na schizofrenię wystąpił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie. W spotkaniach Grupy uczestniczyć będą mogli najbliżsi – rodzice, małżonkowie, pełnoletnie rodzeństwo, osoby mieszkające lub pozostające w bliskich relacjach z chorującym. Zapisy przyjmowane są w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie przy al. M.B. Fatimskiej 9, pok. 4 lub telefonicznie pod numerem 14 688 20 04.

Schizofrenia, czy raczej grupa psychoz schizofrenicznych, obejmuje wiele typów choroby, o różnym obrazie i przebiegu. Jej rozpowszechnienie szacuje się na 1% populacji ogólnej. Przyczyny schizofrenii nie są do końca znane, wskazuje się jednak na dwie główne przyczyny pojawienia się choroby: biologiczna i psychospołeczna. Jedna z hipotez głosi, że do depresji przyczynia się niedostatek noradrenaliny i serotoniny. Inna hipoteza zakłada, iż schizofrenia jest spowodowana nadmierną aktywnością tych dróg neuronalnych, w których neuroprzekaźnikiem jest dopamina. Wśród przyczyn psychospołecznych wymienia się śmierć bliskich, rozstanie, dramatyczne sytuacje życiowe, indywidualne czynniki osobowościowe.
Naukowcy nie potrafią wskazać czynnika genetycznego mającego wpływ na pojawienie się choroby, ale dane informują, że prawdopodobieństwo zachorowania jest o 15% wyższe u osób, w których rodzinie odnotowano przypadki choroby.
Wśród symptomów schizofrenii wyróżnia się objawy pozytywne, negatywne, afektywne, dezorganizacji oraz deficyty poznawcze. Choroba przebiega w trzech zasadniczych etapach: zaostrzenia, stabilizacji oraz remisji. Leczenie schizofrenii obejmuje zwykle farmakoterapię, psychoterapię i socjoterapię, przy czym dwóm ostatnim terapiom poddawani są nie tylko pacjenci, ale i ich bliscy, choroba bowiem znacząco wpływa na środowisko schizofrenika.

16.10.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |