Radni zdecydowali o przekształceniu Zespołu Przychodni Specjalistycznych oraz Mościckiego Centrum Medycznego w spółki kapitałowe. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2013 roku.
Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie radni zdecydowali o budzącym kontrowersje wśród mieszkańców przekształceniu Zespołu Przychodni Specjalistycznych oraz Mościckiego Centrum Medycznego w spółki kapitałowe, których jedynym właścicielem będzie Gmina Miasta Tarnowa.
To próba dostosowania służby zdrowia do realiów rynkowych, a zmiany wejdą w życie od nowego roku. Jak tłumaczy magistrat, ustawa o działalności leczniczej stanowi jednoznacznie, że pracownicy przekształcanego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej z dniem przekształcenia stają się pracownikami spółki. - Przekształcenie nie zagraża również interesom pacjentów. Właściciel, którym pozostanie Gmina, będzie poprzez sprawowany nadzór właściwie zabezpieczać interes lokalnej społeczności. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że lecznictwo podstawowe w Tarnowie jest od ponad 10 lat w przeważającej części, przekraczającej 80 procent prowadzone przez spółki prawa handlowego, w których samorząd nie posiada żadnych udziałów, a doświadczenia płynące z tego procesu są pozytywne – mówi Magdalena Osiak, dyrektor Centrum Spraw Społecznych.
Urzędnicy twierdzą, że przez te lata znacząco poprawiły się warunki udzielania świadczeń zdrowotnych i wzrosła ich dostępność dla mieszkańców. Celem planowanych zmian jest stworzenie podległym samorządowi miejskiemu podmiotom leczniczym lepszych możliwości rozwoju, dostosowanych do szybko zmieniającego się otoczenia.
W przesłanym komunikacie czytamy, że głosowanie dotyczące przekształceń „poprzedziły konsultacje społeczne prowadzone m.in. z radnymi, związkami zawodowymi, radami społecznymi objętymi programem zmian oraz samorządami branżowymi.
W głosowaniu imiennym podczas sesji 29 listopada za przekształceniem Mościckiego Centrum Medycznego opowiedziało się 15 radnych, ośmioro było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu, a jedna osoba była nieobecna.
W przypadku głosowania nad przekształceniem Zespołu Przychodni Specjalistycznych projekt poparło 14 radnych, dziewięcioro było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu, a jedna była nieobecna.