Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „... za horyzont domu” . Tym razem, 18 stycznia o godzinie 18.00, będzie to spotkanie z Anną Czerwińską zatytułowane „Sztuka wolności”. Wstęp wolny.
Jak to możliwe, że w PRL, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza „żelaznej kurtyny"? Dokument „Sztuka wolności" w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu.
Na projekcję filmu i spotkanie z himalaistką Anną Czerwińską zaprasza 18 stycznia o godzinie 18.00 Centrum Sztuki Mościcie w ramach cyklu”...za horyzont domu”.
„Sztuka wolności" opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości.
Anna Czerwińska należy do grona najlepszych alpinistek na świecie - jako pierwsza Polka zdobyła Koronę Ziemi (najwyższe szczyty wszystkich kontynentów), czego ukoronowaniem było wejście w 2000 roku na Mount Everest. Jak dotąd zdobyła osiem ośmiotysięczników. Jej górska kariera, rozpoczęta w 1968 roku, jest niezwykle bogata, a co ważniejsze, wciąż trwa. Corocznie Anna Czerwińska wyrusza na kolejne wyprawy w Himalaje czy Karakorum. W 2006 roku zdobyła m.in. jako pierwsza Polka piąty szczyt Ziemi - Makalu (8481 m).
Spotkaniu towarzyszyć również będzie promocja najnowszej książki Anny Czerwińskiej „GórFanka na himalajskiej ścieżce"
Wstęp na spotkanie jest wolny.