Proces powstawania nowotworów jest długotrwały i skomplikowany. Rak jest chorobą podstępną – długo się nieujawnia, „nie boli”, czasami tylko daje drobne, często lekceważone symptomy. Ale chorobie można przeciwdziałać i to, jak długo będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem, zależy w głównej mierze od nas samych. 2 lutego tarnowski szpital św. Łukasza zaprasza na spotkanie w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.
W sobotę, 2 lutego Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie organizuje spotkanie w ramach 13. Światowego Dnia Walki z Rakiem. - Chcemy zachęcić ludzi do dbania o zdrowie i do wczesnego reagowania, gdy odczują, że z ich zdrowiem nie dzieje się dobrzeli. Misją naszego szpitala jest dobra profilaktyka, promujemy Kodeks Walki z Rakiem, nieustannie będziemy o tym mówić przez cały rok – mówi Anna Czech, dyrektor szpitala.
Proces powstawania nowotworów jest długotrwały i skomplikowany. Może trwać całymi latami. Ale chorobie nowotworowej można przeciwdziałać, a to, jak długo będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem, często zależy od nas samych. - Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest od 2000 roku. Współczesna wiedza na temat nowotworów złośliwych mówi, że 80-90 procent nowotworów zależy od naszego stylu życia - możemy im czynnie zapobiegać. 1/3 ludzi można wyleczyć z nowotworów, dzięki wczesnej profilaktyce, która jest najtańszym sposobem na walkę z rakiem - przybliża temat prof. dr hab. Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego. - Najczęstszym nowotworem jest rak płuca – zachorowalność odzwierciedla sytuację sprzed 20 lat, tzn. panowie zaprzestawali palenia a panie się uczyły. Będzie tendencja do zmniejszania się zachorowalności wśród mężczyzn, natomiast u kobiet rośnie.
Najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi – zapada na niego 15 tysięcy osób rocznie. Połowa umiera, a szkoda, bo zapobieganie temu nowotworowi jest bardzo łatwe: wystarczy profilaktyka, dostępne są badania mammograficzne, pomaga także samobadanie. Mężczyźni najczęściej chorują na raka prostaty. Jak temu zapobiec? Po 40 roku życia częściej odwiedzać urologa, preferuje się tzw. PSA, czyli badanie krwi.
W Tarnowskim Ośrodku Onkologicznym dynamicznie wrasta liczba chorych na raka jelita grubego - około 4 procent rocznie. Ma to związek ze zmianą diety i przyzwyczajeń żywieniowych.
W czasie sobotniego spotkania, które odbędzie się w sali konferencyjnej na drugim piętrze szpitala, specjaliści przybliżą zasady rozpoznawania i profilaktyki nowotworów złośliwych, można będzie także indywidualnie porozmawiać z lekarzami-onkologami, a uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne „Zdążyć przed rakiem”.
PROGRAM:
10.00 – prof. dr hab. Leszek Kołodziejski
„Profilaktyka nowotworów złośliwych – zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”
dyskusja
10.45 – lek. med. Maria Srebro
„Wczesne objawy nowotworów złośliwych”
dyskusja
11.30 – Indywidualne rozmowy z lekarzami onkologami
dr R. Banaś
dr M. Srebro
11.30 – Zwiedzanie Zakładu Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie