Za horyzont domu

 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „... za horyzont domu”. Gościem spotkania zatytułowanego „Południe. Prowincja świata” będzie Andrzej Muszyński. Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

 

Gościem kolejnego spotkania w „... za horyzont domu” w Centrum Sztuki Mościcie, 26 kwietnia o godzinie 19.00 będzie Andrzej Muszyński.

Andrzej Muszyński (ur. 1984) pochodzi z Krzykawy. Jest pierwszym stypendystą Fundacji „Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Podróżuje, ale to tylko pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w  swojej prozie. Jest laureatem prestiżowego „Kolosa” za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrody im. Andrzeja Zawady. Wyróżniony również ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi za pierwszy na świecie trawers puszczy Minkebe w Gabonie. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama. Zadebiutował w 2013 roku brawurowym zbiorem reportaży „Południe", będących podsumowaniem jego wieloletnich podróży do krajów globalnego południa. Wkrótce ukaże się także jego książka prozatorska "Miedza", poświęcona współczesnej wsi. Ostatnio publikuje reportaże w największym birmańskim tygodniku „Myanmar Times" w tłumaczeniu na język birmański. Pracuje nad książką o Birmie „Szafranowa rewolucja", która ukaże się w 2014 roku.

Spotkanie zatytułowane jest „Południe. Prowincja świata”. - W zasadzie nie miało dla mnie znaczenia, czy ląduję w Ameryce Łacińskiej, Afryce, czy Azji Południowej. Południe to mozaika, ale tworząca jedną pewną całość. Prowincja świata. Z jej problemami i  duchem, którego można kochać albo nienawidzić. Południe to szkoła  życia i naiwności. Afirmacja rzeczywistości. Miejsce, gdzie zwykle nie trzeba nikogo, ani niczego udawać. Serce świata – mówi Andrzej Muszyński.

Opowiadane historie dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród jego bohaterów znajdziemy afrykańskich dyktatorów, siejących śmierć Czerwonych Khmerów i ich ofiary, południowoamerykańskich rewolucjonistów i bandytów, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona, spadkobierców dawnych cywilizacji. Poznajemy też pasażerów pękającego w szwach azjatyckiego autobusu, arabskich gastarbajterów w Austrii i hałaśliwych handlarzy na afrykańskich bazarach.

Spotkaniu towarzyszy wystawa, którą oglądać będzie można w Centrum Sztuki Mościce od 26 kwietnia do 23 maja. Wstęp na wystawę i na spotkanie jest wolny.

25.04.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |