Reggae dla mam

 Podczas festiwalu 3 MAJ SIĘ ZDRÓW nie zabraknie muzyki reggae. W jej rytm grupa Paprika Korps zamierza rozkołysać ciężkowicki amfiteatr 4 maja. Od niedawna w Centrum Zdrowia Tuchów w takt muzyk reggae przychodzą na świat nowi mieszkańcy naszej planety.


Od niedawna muzyka reggae pomaga odprężyć się pacjentkom tuchowskiego szpitala podczas porodu. Okazuje się, że wraz ze specjalnymi technikami, reggae stanowi skuteczną metodę łagodzenia bólu. Na początku pacjentki podchodziły do znieczulenia poprzez ucisk dość nieufne. - Nie do końca wierzyły w skuteczność metody i bały się. Jednak mogę powiedzieć, że już się otworzyły – tłumaczy Paulina Witek , specjalnie zatrudniona rehabilitantka położnicza, która spotyka się z pacjentkami przed porodem i tłumaczy, na czym metoda polega. Proponuje też pomoc i spotkanie na bloku porodowym. - One naprawdę czekają tam na mnie. Te porody zupełnie inaczej przebiegają. Zresztą także lekarze i położne zauważają efekty. Dzieci przychodzą na świat sprawniej, mamy inaczej reagują na ból, taniec skutecznie je rozluźnia.

- Jak większość kobiet denerwowałam się, że będzie bardzo bolało i pójdzie ciężko. Metody pani Pauliny bardzo mi jednak pomogły. Były to uciski znacznie zmniejszające ból – opowiada Joanna Więcek z Burzyna. Tą metodę poleca wszystkim mamom, które trafią na oddział ginekologiczno-położniczy Centrum Zdrowia Tuchów. - Rzeczywiście na początku pani Joanna była bardzo zestresowana i napięta. Stosowałyśmy metodę rozluźniania na piłce rehabilitacyjnej, później wiele sposobów rozluźniających, także taniec do muzyki reggae. Podpowiadałam sposoby poruszania się i oddechu. No i w efekcie urodziła bez znieczulenia, czego sobie na początku nie wyobrażała – dodaje rehabilitantka.

Pacjentki potwierdzają, że obecność rehabilitantki jest dużym wsparciem. Poród w takim towarzystwie przebiega w sposób jak najbardziej fizjologiczny, zgodnie z siłami natury. Tymczasem jak podkreślają psycholodzy, o ile to tylko możliwe, powinno to być wydarzenie emocjonalne. Determinuje bowiem bardzo mocno dalszy rozwój człowieka i sprawia, że świat dla nowo narodzonego dziecka staje się miejscem akceptowanym lub odrzucanym.

26.04.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |