Nauka wychodzi na zdrowie

 Coraz częściej uczestniczymy w badaniach profilaktycznych. Wiedza o tym, że dolegliwości, przypadłości i choroby zdiagnozowane w początkowym stanie leczy się skutecznie i szybko jest bowiem coraz bardziej powszechna. Z okazji piętnastolecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie 17 maja Centrum Zdrowia Tuchów zaprasza na otwartą Akademię Zdrowia.

 

Wzrost świadomości dotyczącej stanu zdrowia powoduje, że nawet młodzi ludzie sprawdzają swoją kondycję. Okazja, by zrobić to za darmo będzie już 17 maja w nowym Instytucie Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie. W związku z piętnastoleciem Uczelni Centrum Zdrowia Tuchów zaprasza na otwartą Akademię Zdrowia. Będą wskazówki dietetyczne i porady żywieniowe, zaplanowano nawet pokazy, treningi i ćwiczenia pilates. Nie zabraknie profilaktyki.

Od 12.00 do 16.00 na parterze oddanego niedawno do użytku budynku, który można będzie przy okazji oglądać, przeprowadzane będą dermatoskopowe oceny zmian skórnych. Będą także badania wzroku, EKG, USG i konsultacje w zakresie leczenia bólu. Można się będzie dowiedzieć, jakie nowatorskie metody łagodzenia bólu stosowane są w tuchowskiej porodówce na tyle skutecznie, iż pacjentki rezygnują z farmakologicznego znieczulania. Będą też porady laktacyjne. Dla osób przygotowujących do macierzyństwa zaplanowano zajęcia w mini szkole rodzenia w formie pogadanek.

Podczas otwartej Akademii Zdrowia w PWSZ można się będzie także dowiedzieć wszystkiego o rehabilitacji. Specjaliści zdradzą tajniki doprowadzenia do pełnej sprawności osób po urazach. Omawiane będą różne metody od masażu gorącymi kamieniami i bańkami chińskimi po krioterapię i terapię skojarzeniową. Przedstawione zostaną walory tapingu czyli nalepiania plastrów w ściśle określony sposób. W zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji, mają one szerokie oddziaływanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, a nawet pooperacyjnej.

Bezpieczeństwo związane ze zniwelowaniem do minimum możliwości zakażeń szpitalnych daje nowoczesny oddział Chirurgii Jednego Dnia. W budynku uczelni można będzie uzyskać informacje o przeprowadzanych na nim zabiegach ogólnych, ale też specjalistycznych: ortopedycznych i naczyniowych oraz laryngologicznych.

Na podkreślenie zasługują plany Centrum Zdrowia Tuchów w zakresie okulistyki. W trybie jednodniowym operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza tu uznany krakowski specjalista  lek. med. Adam Słoka. We współpracy z nim placówka zamierza dołączyć do najbardziej innowacyjnych ośrodków okulistycznych w kraju. Będzie bowiem wszczepiała bioanalogiczne soczewki, umożliwiające ostre widzenie z każdej odległości. Podobne zabiegi realizowane były dotychczas  tylko w dwóch dużych klinikach w kraju. Dodajmy, że placówka planuje także uruchomienie zabiegów usuwania zaćmy z jednoczesną korekcją astygmatyzmu. Nowoczesne soczewki toryczne, które będą wszczepiane w Tuchowie dają  możliwość życia po zabiegu bez okularów.

Przy okazji jubileuszu największej tarnowskiej uczelni nie zabraknie Modelowego Ratownictwa Medycznego – prezentacji sprzętu i technik pierwszej pomocy. Siłą kameralnego szpitala rodzinnego w Tuchowie jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Tak będzie również podczas konsultacji i wskazówek, udzielanych przy okazji piętnastolecia PWSZ.

15.05.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |