Centymetr kwadratowy dłoni może pomieścić nawet pięć milionów drobnoustrojów. Prosta czynność mycia rąk redukuje liczbę bakterii, ale o tej prostej czynności zapominamy zbyt często. Centrum Zdrowia Tuchów przystąpiło do programu: Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka. Realizuje go Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia.
Prawie 70 procent zakażeń oraz zatruć układu pokarmowego wywołanych jest bakteriami przenoszonymi przez brudne ręce. Tymczasem mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 procent. Kolejne 15 sekund usuwa niemal całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. By podnosić standardy i doskonalić jakość leczenia, Centrum Zdrowia Tuchów przystąpiło do programu: Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka. Realizuje go Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia.
Zakażenia szpitalne ze względu na swoją specyfikę rozwijają się za sprawą wielu różnorodnych czynników, związanych z procesami świadczenia usług opieki zdrowotnej. Higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający ich rozprzestrzenianie. To prosta czynność, ale brak jej konsekwentnego przestrzegania – jak się okazuje - stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej. W związku z tym z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia zaproponowano strategię promocji działań w tym zakresie. - Zgłosiliśmy Centrum Zdrowia Tuchów do udziału w pilotażowej edycji programu i zostaliśmy zakwalifikowani. Przedstawiciele szpitala wzięli udział w szkoleniu warsztatowym, przygotowującym do stosowania kilku zasad w praktyce – mówi Edyta Okaz, pielęgniarka epidemiologiczna CZT.
Centymetr kwadratowy dłoni może pomieścić nawet pięć milionów drobnoustrojów nic więc dziwnego, że właśnie przez dłonie najłatwiej przenoszone są wirusy, odpowiedzialne m.in. za biegunkę. Zapobiec ich przenoszeniu może dezynfekcja rąk. - Jest to szczególnie istotne w kilku określonych sytuacjach, związanych z kontaktem z pacjentem i jego otoczeniem – dodaje Edyta Okaz. Jednym z elementów programu jest edukacja pacjentów w zakresie potrzeby dezynfekcji rąk podczas przebywania w szpitalu i mycia ich po opuszczeniu placówki. Dzięki właściwemu myciu można zmniejszyć liczbę chorób biegunkowych o połowę. Ta forma profilaktyki może też o jedną trzecią, zredukować liczbę zakażeń dróg oddechowych.