Informator Kulturalny

„… w koło Macieju, smutek tropików”


 Fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, który jako jedyny ma wątek romski i nawiązująca do tego, okalająca Panoramę sztuka współczesna. Na takie połączenia zaprasza w sobotę, 15 maja, galeria BWA na tarnowskim dworcu. Wystawa wpisuje się w Noc Muzeów, czynna będzie do 27 czerwca.

 

Panorama Siedmiogrodzka otoczona sztuką współczesną – to właśnie będzie można zobaczyć na dworcu PKP w Tarnowie w najbliższą sobotę, 15 maja. Na miejscu zostaną przedstawione instalacje i obrazy Krzysztofa Gila, współczesnego romskiego artysty, które będą odnosić się do jedynego, romskiego elementu, jaki znajduje się na Panoramie Siedmiogrodzkiej. Krzysztof Gil w swojej praktyce artystycznej „dokłada” Romów w europejskie malarstwo historyczne. Tym samym autor narusza ustalone hierarchie, stereotypy i pokazuje to, co do tej pory było niewidzialne, wskazując na luki w oficjalnej historii. Podczas swojej wystawy na dworcu „… w koło Macieju, smutek tropików”, której tytuł nawiązuje do książki Claude’a Lévi-Straussa, będzie można zobaczyć zarówno ogromny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, który jako jedyny ma wątek romski, jak i nawiązującą do tego współczesną sztukę.

Wystawa zostanie otwarta w Noc Muzeów w sobotę, 15 maja i będzie czynna od godziny 15.00 do 22.00. Sam artysta będzie obecny od godziny 17.00 do godziny 18.00. Wystawa czynna będzie do 27 czerwca.

Fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej został wypożyczony BWA przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

 
Widok Podzielony w BWA


 W piątek, 7 maja, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy prac Agaty Bogackiej. „Widok Podzielony” to ekspozycja dotykająca relacji międzyludzkich. Wystawa czynna będzie do 23 maja.

 

W piątek, 7 maja, odbędzie się wernisaż wystawy uznanej artystki Agaty Bogackiej. Autorka ekspozycji „Widok Podzielony” znana była w latach dwutysięcznych, kiedy tworzyła dużo ilustracji popkulturowych. Jej kreskę można było zobaczyć często np. w Wysokich Obcasach. Teraz pokaże się z malarskiej strony w Biurze Wystaw Artystycznych w pałacyku w Parku Strzeleckim. - Jej twórczość ewoluowała w stronę abstrakcji. Na naszej wystawie będzie można zobaczyć duże obrazy, nawet dwumetrowe, które dotyczą relacji międzyludzkich – informuje dyrektorka BWA, Ewa Łączyńska-Widz.

Wernisaż odbędzie się 7 maja i będzie trwać od godziny 15.00 do 20.00. Sama wystawa będzie otwarta do niedzieli 23 maja. Wystawa wpisuje się także w kalendarz Nocy Muzeów –15 maja. O godzinie 15.30 po „Widoku Podzielonym” będzie oprowadzać młoda artystka Karolina Jabłońska. – To będzie coś zupełnie innego i na pewno ciekawego, ponieważ artystka będzie oprowadzać bo wystawie innej artystki – dodaje dyrektorka BWA.

Agata Bogacka urodziła się w Warszawie w 1976 roku. W 2001 roku ukończyła ASP i szybko zyskała uznanie dzięki swoim obrazom, które zostały określone jako „malarski dziennik stanów psychicznych”. Aktualnie jej prace opierają się na stawianiu i rozmywaniu granic. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i zagranicą.

 
(Nie)tolerancja w BWA


 Portrety osób dyskryminowanych w społeczeństwie to wystawa, na którą zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Placówka udostępniła swoją przestrzeń maturzystom – autorom wystawy. Wystawa czynna będzie od 4 maja do 30 czerwca maja.

 

Warto być otwartym i życzliwym dla innych - taką tezę postawili uczniowie klasy maturalnej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie, którzy zgodnie z nią przygotowali wystawę w Biurze Wystaw Artystycznych. Na wystawę składają się portrety osób dyskryminowanych w społeczeństwie. - Chcemy naszym projektem walczyć ze szkodliwymi stereotypami, zachęcać ludzi do tego, żeby rozmawiali ze sobą i byli na innych bardziej otwarci – mówią Klaudia Tupek, Patrycja Sowa, Zuzanna Gąsior, Michał Babral oraz Tomasz Kumor, czyli autorzy projektu.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających za darmo od 4 maja do 30 czerwca maja.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu społecznego Wyrównani w ramach platformy Zwolnieni z Teorii.

 
Inne światy Marcina Bawieca


 Przy Centrum Sztuki Mościce od 7 maja oglądać będzie można wystawę fotografii Marcina Bawieca „Inne światy”. To swoista kronika autora z wielu wypraw podróżniczych. Wystawa czynna będzie do 31 maja.

 

Obok Centrum Sztuki Mościce od 7 maja będzie można zaglądnąć do „innego świata”. Znajdzie się tam wystawa trzydziestu fotografii wykonanych podczas wielu wypraw podróżniczych mieszkańca Tarnowa, Marcina Bawieca. Wystawa jest swojego rodzaju kroniką autora. - Kierując się słowami Roberta Bressona - ,,Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył" – tak staram się kreować swoje obrazy - mówi Marcin Bawiec.

Autor wystawy urodził się w Jodłowej. Mieszka i pracuje w Tarnowie. Jest członkiem Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum. Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych: indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych.

Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. W 2018 roku został mianowany dyrektorem ds. członkostwa Photographic Society of America w Polsce. W 2019 roku jako pierwszy Polak uzyskał tytuł ARTIST (A.CPE) w Rumunii.

Wystawa będzie trwać do 31 maja.

 Konfrontacje Plakatu Studenckiego


 Na Konfrontacje Plakatu Studenckiego czyli wystawę ponad 200 plakatów studenckich, drukowanych i wyświetlanych, w tym także animowanych, które powstały w pracowniach grafiki polskich uczelni wyższych, zaprasza Tarnowskie Centrum Kultury. Wernisaż zaplanowano na 21 maja. Wystawa czynna będzie do 13 czerwca.

 

W piątek, 21 maja o godzinie 18.00 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż Konfrontacji Plakatu Studenckiego. Konfrontacje to wystawa ponad 200 plakatów studenckich, drukowanych i wyświetlanych, w tym także animowanych, które powstały w pracowniach grafiki polskich uczelni wyższych. Kolekcja różnorodnych prac pokazuje kierunki rozwoju plakatu, wielość odmian i realizacji. Uświadamia, jak szerokim pojęciem jest plakat i jak w przyszłości będzie zmieniać się jego forma. To miejsce dialogu między nurtami, stylami i programami dydaktycznymi, podkreślające potrzebę i rolę różnorodności dla rozwoju kultury. Prezentowane na wystawie plakaty tematyką nawiązują do klasyki literatury, muzyki, teatru, filmu, a także bieżących tematów społecznych. W porównaniu do ubiegłego roku, więcej będzie plakatów zaangażowanych i manifestów, które powstały pod wpływem aktualnych wydarzeń.

Ogólnodostępna część tegorocznych Konfrontacji będzie eksponowana na płycie Rynku. Zaprezentowane tu zostaną przede wszystkim plakaty reklamowe i manifesty ideowe, rodzaje grafiki użytkowej związanej na ogół z ulicą. W części galeryjnej, będą natomiast  eksponowane plakaty o funkcji dekoracyjnej, bliżej związane z wnętrzami, oraz projekty animowane.

Celem wystawy jest analiza aktualnych trendów rozwoju plakatu. Jest to także przegląd pracowni projektowych pod kątem rodzaju, charakteru i odmienności programów nauczania.

W czasie Konfrontacji Plakatu Studenckiego w Tarnowskim Centrum Kultury, równolegle będzie można zobaczyć wystawę plakatów ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi 35/35 NAGRODY. Wystawa plakatów filmowych.

Kuratorem wystawy Konfrontacje Plakatu Studenckiego jest Wojciech Kołek, a jej organizatorem Wydział Sztuki PWSZ w Tarnowie. Wystawa czynna będzie do 13 czerwca.

 

 

 

„Judy” spektakl z Hanną Śleszyńską - odbędzie się 28 maja


 20 marca Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spektakl z Hanną Śleszyńską  „Judy”. Aktorka w mistrzowski sposób wciela się w rolę Judy Garland, jednej z najlepszych filmowych aktorek w historii amerykańskiego kina.


Na spektakl „Judy” z Hanną Śleszyńską w roli głównej zaprasza 20 marca o godzinie 19.00 Centrum Sztuki Mościce. Artystce na scenie towarzyszy wymiennie Hubert Podgórski z Piotrem Tołoczko.

Hanna Śleszyńska w mistrzowski sposób wciela się w rolę Judy Garland, jednej z najlepszych filmowych aktorek w historii amerykańskiego kina. Spektakl pokazuje gwiazdę od tej najbardziej intymnej strony. Znajdujemy się sam na sam z aktorką w jej garderobie. Przed nią koncert w Kopenhadze, który jak się potem okazało, był ostatnim przed jej tragiczną śmiercią. Do wyjścia na scenę zostało kilkadziesiąt minut. Słuchamy opowieści o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach, o bezwzględności producentów. Mówiąc w skrócie o świecie, w którym liczy się tylko pieniądz i to, czy ten pieniądz można jeszcze zarobić. Szokująca, zabawna i wzruszająca historia z aktorstwem na najwyższym poziomie.

Bilety na spektakl kosztują 50 zł - normalny, 45 zł – ulgowy. Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

Sprzedaż prowadzi kasa CSM, można je też kupować online, za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl 

Jubileuszowa TNF


 Tegoroczna, 35. Edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej zainaugurowana zostanie 5 czerwca. O nagrody walczyć będzie 11 pełnometrażowych filmów konkursowych, przedstawione zostaną też najnowsze polskie filmy krótkometrażowe. Program. TNF uzupełnią wystawy i spotkania z twórcami.

 

35. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej zostanie w tym roku zainaugurowana 5 czerwca w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie koncertem Jazz Band Młynarski-Masecki. W jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu, o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczyć będzie 11 pełnometrażowych filmów konkursowych, a wśród nich m.in.: „25. Lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka, „Interior” Marka Lechkiego, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza, „Sweat” Magnusa von Horna czy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.
Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi „Maszkaronem” oraz Nagrodami Specjalnymi ufundowanymi przez TV Kino Polska i Gemini Park Tarnów profesjonalne Jury 35. TNF pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego, reżysera i ubiegłorocznego laureata Nagrody za całokształt TNF. Tradycyjnie swe nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe – „Kamerzystę” oraz festiwalowa publiczność - „Publikę”.
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również najnowsze polskie filmy krótkometrażowe. W dwóch blokach przedstawione zostaną filmy: „Alicja i żabka” Olgi Bołądź, „Kamień” Bartosza Kozery, „Lato 43” Anety Bussold, „Noamia” Antonio Galdameza, „Dalej jest dzień” Damiana Kocura, „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego, „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz, „Wyraj” Agnieszki Nowosielskiej.

Filmy Młodego Widza to festiwalowa propozycja dla najmłodszych widzów, towarzysząca TNF od 15 lat. W związku z pandemią koronawirusa i z bezpieczeństwem najmłodszej grupy odbiorców, konkurs zostanie przeprowadzony wyłącznie z udziałem Jury Dziecięcego 35. TNF. W tym roku o statuetkę „Maszkaronka” ubiegać się będzie 18 bajek zgłoszonych przez 6 studiów produkcyjnych. Najmłodsza publiczność będzie miała okazję zobaczyć animacje konkursowe na specjalnych projekcjach na telebimie „pod chmurką” w Amfiteatrze Letnim. W ramach pozakonkursowych projekcji, przedpremierowo zaprezentowany zostanie nowy film Mariusza Paleja „Czarny młyn”, oparty na popularnej powieści Marcina Szczygielskiego. Produkcja ta doceniona została na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, a specjalny pokaz jest owocem współpracy pomiędzy Tarnowską Nagrodą Filmową a poznańską imprezą.  Pokazana zostanie też trzecia odsłona przygód Basi, której animowane perypetie oparte są na kultowej serii książek oraz serial animowany z dobrze znanym festiwalowej publiczności Wikingiem Tappi w roli głównej.

Jurorskie werdykty zostaną ogłoszone 12 czerwca podczas Gali Zakończenia 35. TNF w Amfiteatrze Letnim, którą muzycznie uświetni recital Zbigniewa Zamachowskiego, aktora filmowego i teatralnego, autora piosenek, wokalisty, który w tym roku obchodzi jubileusz 40. lecia pracy artystycznej. Podczas Gali uhonorowany zostanie  Nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię - statuetką i nagrodą pieniężną - reżyser Wojciech Marczewski. To również okazja, by widzom w Prologu festiwalu (3-4 czerwca) przypomnieć trzy filmy tegorocznego laureata: „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Zmory”.

Program 35. TNF uzupełnią wystawy i spotkania z twórcami:

- 35/35 Nagrody. Wystawa plakatów filmowych przygotowana specjalnie z okazji jubileuszu 35. lecia festiwalu, przedstawiająca plakaty do filmów, które na przestrzeni tych 35 lat zdobyły Grand Prix na tarnowskim festiwalu. Wystawę prezentowana będzie od 21 maja do 12 czerwca w Tarnowskim Centrum Kultury

- Homework Mówi - to już tradycja, że autor plakatu artystycznego Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezentuje swoje prace na wystawie podczas festiwalu, niemal identycznie jest w tym roku. Różnica jednak jest taka, że wystawa „Homework mówi” prezentuje prace dwóch autorów: Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna, którzy od lat pracują razem. W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprezentowany zostanie fragment graficznego dorobku duetu, związanego z filmem. Na ekspozycji nie zabraknie „klasyków” odnoszących się do historii kina. Ekspozycja czynna będzie od 28 maja do 13 czerwca.

Dotychczas projekcjom konkursowym towarzyszyły spotkania z twórcami, które w dużej mierze odbywały się w klubie festiwalowym w kinie Marzenie. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, sytuacja pandemiczna, a co za tym idzie - rygory sanitarne - wymusiła na organizatorze zmianę formuły spotkań, które będą miały odmienny niż dotychczas charakter. Bezpośrednio po filmach konkursowych odbędą się łączenia on-line z twórcami, tak by widzowie mieli okazję te osoby zobaczyć na dużym kinowym ekranie i posłuchać rozmów, które moderować będą w Marzeniu Jerzy Armata i Ryszard Jaźwiński.

 

 Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie - odwołany


 Waldemara Malickiego przedstawiać nie trzeba, to marka sama w sobie. Na pełny temperamentu koncert Klasyka po bandzie i spotkanie z wyśmienitym humorem, zapraszało 9 maja Centrum Sztuki Mościce.

W związku z pandemią, koncert najpierw został przełożony na 12 grudnia. Po decyzji o przedłużeniu zamknięcia placówek kulturalnych, nowy termin koncertu nie został jeszcze ustalony.

 

Jeszcze nie wiadomo kiedy, ale prawdopodobnie w Centrum Sztuki Mościce wystąpi wreszcie Waldemar Malicki w koncercie Klasyka po Bandzie. Bilety zakupione na koncert zaplanowany we wcześniejszym terminie zachowują ważność. Można także wystąpić o zwrot pieniędzy za już zakupione bilety.

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty – Centrum Sztuki Mościce zaprasza  na na pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i solistami zaprezentuje największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem napisanych współcześnie przebojów. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednego melomana. Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem. Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują rzeczywistość. Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie, będąc odpowiedzią na otaczający świat, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest Jacek Kęcik. Na scenie wystąpią: Waldemar Malicki fortepian, Małgorzata Krzyżanowicz wiolonczela, Anita Rywalska sopran, Marcin Pomykała tenor. Koncert trwa 90 minut. Organizatorem koncertu jest agencja Eskander.

 

 

 

 

 

 

 

| | | |