Informator Kulturalny

Afrykańskie zbiory Marka Tomaszewskiego


 W poniedziałek, 3 października, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy „Moja Afryka. Wystawa zbiorów z kolekcji Marka Tomaszewskiego”. Wystawa czynna będzie do lutego przyszłego roku.

 

W poniedziałek, 3 października o godzinie 18.00, w Muzeum Etnograficznym odbędzie się wernisaż wystawy „Moja Afryka. Wystawa zbiorów z kolekcji Marka Tomaszewskiego”. Wstęp na wernisaż wolny.

Urodzony w 1963 roku w Tarnowie, mieszkający tu i pracujący Marek Tomaszewski, z wykształcenia jest technikiem mechanikiem, a z zamiłowania kolekcjonerem sztuki afrykańskiej. W ciągu 14 lat stworzył bogatą – liczącą około 500 sztuk - kolekcję starych obiektów pochodzących z Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Sudanu, Mali czy Tanzanii, która nigdy nie była prezentowana publicznie.

Składają się na nią m.in. maski, lalki, fajki, czapki wodzów, maski hełmowe, fetysze ochronne oraz różnego rodzaju figury drewniane i terakotowe ukazujące ludzi i zwierzęta, którym można przypisywać ukryte znaczenie i symbolikę. Przedmioty  rzadko pełniły funkcje estetyczne, bowiem zawsze związane były ze sferą wierzeń, religii i ezoterycznych rytuałów.

Wystawa dostępna będzie do lutego przyszłego roku. W tym czasie planowane jest prowadzenie lekcji muzealnych oraz warsztatów plastycznych przeznaczonych dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych.

 Andrii Kowalenko i jego prace


 W czwartek, 15 września, w Galerii Hortar w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy prac ukraińskiego artysty Andrieja Kovalenko. Prezentowane obrazy będzie można od razu nabyć w przystępnych cenach.

 

W ramach pomocy artystom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce oraz współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Tarnowie, ukraiński artysta Andrii Kovalenko, którego obrazy, przez krótki czas, pokazywane były w BWA, zagości w salach wystawowych Galerii Hortar. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 15 września o godzinie 17.00. Na gości czekać będą nie tylko doznania artystyczne w formie prezentowanych obrazów, które będzie można nabyć w bardzo przystępnych cenach, ale również w niezwykła muzyka, która umilać będzie wieczór.

 


 

 


Utropa Kamila Kukli


 W sobotę, 17 września, w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy prac Kamila Kukli. Wystawa „Utropa” złożona jest z najnowszych obrazów artysty, malowanych w ostatnich dwóch latach. Wystawa czynna będzie do 16 października.

 

W sobotę, 17 września o godzinie 18.30, w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy zdobywcy Grand Prix VII Salonu BWA Tarnów, Kamila Kukli „Utropa”. Wystawa złożona jest z najnowszych obrazów artysty, malowanych w ostatnich dwóch latach. Cechuje je wyraźna zmiana. Część z nich powstała dzięki drapaniu/szarpaniu farby. Kamil Kukla eksperymentuje też z innymi, niż tylko prostokątny, kształtami obrazów. W nowych obrazach figuralnych nierzadko korzysta ze zdjęć własnych (np. obrazy natury, ptaki) oraz znalezionych w internecie, a będących już częścią zbiorowej wyobraźni, np. drut kolczasty z polsko-białoruskiej granicy czy stopa zamarzniętego uchodźcy. Włącza do swoich płócien również przedstawienia z peryferii kultury wizualnej.

Tytułowa Utropa leksykalnie ma starosłowiańskie pochodzenie, ale wciąż funkcjonuje w języku śląskim. Wywodzi się od dziury w ziemi, mogącej służyć jako więzienie. Osoba trzymana w takiej jamie doznawała poniżenia i cierpienia, co ostatecznie nazwano utrapieniem. Przywodzono również prasłowiańskie torpi twyrażające akt dręczenia czy zadawania bólu i niekończącą się udrękę. Wreszcie pewna mutacja słowa utrop oznacza pokrakę, niezdarę i konotuje brzydotę.

Kamil Kukla urodził się w roku 1989 w Tarnowie. Jest malarzem, twórcą grafik cyfrowych oraz muzyki eksperymentalnej. W 2013 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a rok później rozpoczął prowadzenie zajęć na Wydziale Sztuki obecnej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. W 2017 roku przebywał na dwóch rezydencjach artystycznych – w MeetFactory w Pradze oraz Dukley Art Center w Kotorze w Czarnogórze. W 2016 roku został laureatem Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji konkursu. W 2018 był finalistą Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart, a w 2020 zdobył Grand Prix VII Salonu BWA Tarnów. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz licznych kolekcjach prywatnych.

 Świat jest tam...


 Od 8 października w Tarnowskim Centrum Kultury będzie można zobaczyć wystawę fotografii Tomasza Tomaszewskiego. Artysta zaprezentuje swój najnowszy projekt – serię pojedynczych fotografii „Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś”. Wystawa czynna będzie do 29 października.

 

W Tarnowskim Centrum Kultury od 8 października będzie można oglądać wystawę dobrze znanego tarnowskim miłośnikom fotografii, Tomasza Tomaszewskiego. Artysta zaprezentuje swój najnowszy projekt – serię pojedynczych fotografii „Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś”. - Przez lata starałem się fotografią tłumaczyć człowieka drugiemu człowiekowi. Teraz zaniechałem tych wysiłków i pokazuje zestaw zdjęć pojedynczych, które nie mają ambicji opowiadania historii. Są raczej refleksją i wybrane zostały z nadzieją, że do refleksji doprowadzą choć wiem, że przecież żaden z doczesnych celów nie jest nam gwarantowany – mówi o swojej wystawie autor. Wystawa będzie czynna od 8 do 29 października w galerii TCK, w Rynku 5. Wernisaż poprzedzony będzie spotkaniem autorskim 7 października o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

 Tarnoviana w BWA - wystawa


 W środę, 13 lipca, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Tarnoviana. Na wystawę, prezentowaną w galerii na dworcu, składają się prace z kolekcji tarnowskiej spółki adwokackiej oraz Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 30 września.

 

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza 13 lipca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy Tarnoviana, tym razem w oddziale w budynku dworca PKP. Dzieła dla potrzeb BWA użyczyła spółka adwokacja Filar, Sadowska-Filar, Szumlański oraz Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy stworzone przez tarnowskich artystów, czyli Władysława Andrusiewicza, Jerzego Martynowa, Marka NiedojadłyWacława Onaka, Witolda Pazery, Józefa Szuszkiewicza, Stanisława WestwalewiczaMacieja Zielińskiego.

W połowie sierpnia pojawi się także kolekcja akwareli Wiktorii Dziameshki, malarki z Białorusi. – Pani Wiktoria przybyła do Tarnowa i się nim zachwyciła. Postanowiła więc przekazać na swój sposób jak widzi nasze miasto. To wszystko przelała na płótno akwarelami – mówi Bogusław Filar ze spółki adwokackiej.

Ekspozycja będzie czynna do 30 września.

 

 


Viktoria Dameshko – Tarnoviana bis


 W środę, 10 sierpnia, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Viktorii Demeshko. Prezentowane w galerii na dworcu PKP prace artystki stanowią druga odsłonę wystawy Tarnoviana. Wystawa czynna będzie do 30 września.

 

Na wersniaż wystawy Viktorii Demeshko, zaprasza w środę, 10 sierpnia o godzinie 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Prace artystki prezentowane będą w galerii na dworcu PKP i stanowią drugą odsłonę wystawy Tarnoviana.

Viktoria Demeshko - urodzona na Białorusi. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku. Wykłada malarstwo na Akademii Malarstwa w Mińsku. Maluje akwarele, oleje a tematem jej prac jest pejzaż i martwa natura. Uprawia także wyjątkowy rodzaj malarstwa – maluje na deskach techniką „ikony”; tutaj dodatkowo pojawiają się wspaniałe portrety. Malarsko utrwaliła wiele polskich pamiątek istniejących na Białorusi: dwór Mickiewiczów w Zaosiu, dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie, dwór Niemcewiczów w Skokach, Zamki w Grodnie i Nieświeżu. Wystawiała na wystawach zbiorowych i indywidualnych na Białorusi, w Polsce, Niemczech i Turcji. W 2007 roku brała udział w plenerze w Małopolance w Krynicy, a później w wystawie poplenerowej, które zostały zorganizowane przez Kancelarie Adwokackie Anny Sadowskiej-Filar i Bogusława Filara.Wystawa Tarnoviana to prace z kolekcji kacelarii. Wystawa czynna będzie do 30 września. Wstęp wolny.
Projekt finansowany z budżetu Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.


 

 


Edyta Geppert - recital


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 7 października na recital Edyty Geppert. Koncert odbędzie z udziałem Piotra  Matuszczyka i Jerzego Szareckiego, według scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.

 

Na recital Edyty Geppert zaprasza 7 października o godzinie 18.30 Centrum Sztuki Mościce. Artystce towarzyszyć będą Piotr  Matuszczyk (fortepian) i Jerzy Szarecki (trąbka). Autorem scenografii i reżyserii jest Piotr Loretz.

Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku,  Mariana Hemara. Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).

Bilety w cenie 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy), 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, dostępne są w kasie CSM oraz online.

 

 

 

Ryszard Riedel - wspomnienie


 W niedzielę, 16 października, w kinie Marzenie odbędzie się koncert zespołu Cree „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu”. Podczas koncertu usłyszeć będzie ponadczasowe przeboje klasy Dżemu z lat, gdy przed mikrofonem stał legendarny artysta. Bilety na koncert można kupować online lub w kasie kina.

 

W 28 lat po śmierci Ryszarda Riedla jego syn, Sebastian wspólnie z zespołem Cree kontynuuje trasę koncertową upamiętniającą legendarnego artystę. W Tarnowie koncert "Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu" odbędzie się w niedzielę, 16 października o godzinie 19.00 w kinie Marzenie. Podczas koncertu usłyszeć będzie można nieśmiertelne klasyki Dżemu z lat, kiedy przed mikrofonem stał Ryszard Riedel, a także autorskie kompozycje jego syna. "Czerwony jak cegła", "Wehikuł czasu", "Sen o Victorii" i inne hity wykonane na żywo przez Sebastiana Riedla i zespół Cree, pozwolą odbyć sentymentalną podróż do pierwszych lat działalności grupy Dżem.

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana RiedlaSylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić, fascynujący się życiem i historią Indian, Ryszard Riedel, który sam wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół, którego mottem i myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla - „Żeby żyć trzeba grać, żeby grać, trzeba żyć...”.

Bilety w cenie 100 złotych nabyć można on-line na stronie: https://www.kinomarzenie.pl/wydarzenia/koncerty oraz w kasie kina Marzenie.

 

 

 

Wojtek Pilichowski w TCK


 W czwartek, 10 listopada, w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpi jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich basistów, Wojtek Pilichowski. Bilety na koncert są już do nabycia.

 

W Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpi jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich basistów, Wojtek Pilichowski. Koncert odbędzie się w czwartek, 10 listopada o godzinie 19.30.

Wojtek Pilichowski jako muzyk sesyjny nagrał ponad 200 płyt o łącznym nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. Wraz z supergrupą Woobie Doobie współpracował z czołówką polskiej sceny pop. Pierwszy solowy album nagrał w 1994 roku, od tego czasu ukazało się ich 18. Od wielu lat jest zapraszany na festiwale na całym świecie.

W Tarnowie, Wojtek Pilichowski wystąpi w towarzystwie młodych, utalentowanych muzyków, obecnie studentów prestiżowych uczelni muzycznych w Polsce. Towarzyszący mu zespół tworzą: pianista, producent muzyczny oraz realizator Bartek Pokrywka, gitarzysta Dawid Trawicki oraz perkusista Mateusz Krok. Ekipę instrumentalistów uzupełni wokalistka, Kasia Stanek, która z zespołem Wojtka Pilichowskiego nagrała trzy płyty. W 2013 roku dotarła do półfinału trzeciej edycji „The Voice of Poland”. W 2020 roku ukazał się jej minialbum „SingYourSong”, zawierający autorskie utwory wokalistki.

Bilety w cenie 50 złotych nabyć można on-line na stronie www.tck.pl oraz w Biurze Obsługi Tarnowskiego Centrum Kultury.

 

 

 


 

 

 

 

 

| | | |