Informator Kulturalny

Plakatowe konfrontacje


 W piątek, 27 maja, w Tarnowskim Centrum Kultury i plenerowo, na Rynku odbędzie się wernisaż wystawy plakatów studenckich. Wystawa prezentowana będzie w ramach konfrontacji międzynarodowej i konkursu, który organizuje Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Plakaty oglądać będzie można do 30 lipca.

 

Drukowane i wyświetlane, w formie papierowej lub animowanej. Takie plakaty będzie można zobaczyć podczas najbliższej konfrontacji międzynarodowej i konkursu, który organizuje Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Wernisaż odbędzie się na Rynku i w Tarnowskim Centrum Kultury, 27 maja o godzinie 18.00. Wystawa ma analizować trendy rozwoju plakatów oraz stanowić przegląd pracowni projektowych pod kątem programów nauczania. Wydarzenie prezentuje współczesne kierunki, które inspirują, są świeże i oryginalne, a także pokazują to, co ważne.

Co roku eksponowane są plakaty ekologiczne, socjalne, polityczne, kulturalne, dotyczące ochrony praw zwierząt, zagrożeń współczesnej cywilizacji oraz inne. Miejsce znajdują tu zarówno plakaty typograficzne, budowane na zasadach reklamowych, jak i realizacje czysto autorskie oraz impresyjne.

Wystawa będzie czynna do 30 lipca.

 

 


Malarki z Powiśla - wystawa


 „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 10 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Wystawa prezentuje wizerunki i prace nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Wystawa czynna będzie do sierpnia.

 

W piątek, 10 czerwca o godzinie 18.00, w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”.

Wystawa prezentuje wizerunki i prace 50. dawnych, nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Ekspozycja odkrywa fragment bogatych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie organizującego od prawie 50 już lat konkurs „Malowana Chata”. Pokazuje nie tylko piękne, unikatowe eksponaty – malowanki reprezentujące wzornictwo i styl każdej z malarek, ale także przedstawia na planszach dokumentację ich twórczości. Tworzą ją archiwalne fotografie z portretami artystek, widokami malowanych chat, wystrojem ich wnętrz oraz dekoracji artystycznych wyrobów: malowanek, wycinanek, ceramiki, tradycyjnych strojów. Ekspozycja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia malarki- postacie tworzące to ulotne zjawisko, promuje ich malarskie realizacje, ewoluujące i odmienne, choć motywem przewodnim zawsze pozostaje kwiat.

Dopełnieniem ekspozycji przygotowanej w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie będzie prezentacja twórczości kolejnych 10 malarek starszej generacji, żyjących i tworzących w Zalipiu i okolicy. Odbędzie się ona w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu  w ramach  Konkursu Malowana Chata – edycja 59.

Kuratorem wystawy jest Urszula Gieroń, oprawa plastyczna Katarzyna Lasko. Wystawa czynna będzie do sierpnia.

 

 Anioły dnia codziennego - wystawa


 Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza 7 maja na wernisaż wystawy prac autorstwa Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej. Tematem prac artystki są głównie anioły, każdy ze swoją opowieścią. Wystawa czynna będzie do końca maja.

 

Galeria Niebieska Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 4 zaprasza w sobotę, 7 maja o godzinie 16.00 na wernisaż prac autorstwa Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej.
Urodzona w Bielsku Białej absolwentka tamtejszego Liceum Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W latach 1973-2005 pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel polonista. Od 1992 obok pracy pedagogicznej zajmuje się działalnością plastyczną. W latach 2003, 2004, 2005, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017 brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach. W 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków “Sztuka Użytkowa” w Toruniu.Ma na swoim koncie ponad 90 wystaw indywidualnych m. in. w: Tarnowie, Krakowie, Bochni, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Bielsku Białej, Andrychowie, Warszawie, Nowym Wiśniczu. Brzesku, Trzebini, Dąbrowie Górniczej, Dębnie, Koszycach, Wolbromiu, Limanowej, Chełmie, Będzinie. W 2011 roku otrzymała od burmistrza Nowego Wiśnicza medal EXITUS ACTA PROBAT, a w 2012 roku nagrodę Starosty Powiatu Tarnowskiego na VII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie. Od grudnia 2006 roku do grudnia 2013 prowadziła grupę teatralną w ZK w Tarnowie-Mościcach. Przygotowane spektakle dla dzieci oraz dorosłych wystawiane były na terenie woj. małopolskiego. Za tę działalność w 2009 roku została nagrodzona Brązową Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej przez Ministra Sprawiedliwości.

Tematem prac artystki są przede wszystkim anioły. Jak sama mówi - Nie są one eteryczne, czy zwiewne – a wręcz odwrotnie. Są dotykalne, noszą w sobie spory ciężar codzienności z jakiej powstały. Każdy anioł ma swoją opowieść, spory ładunek emocji, przypomina o tym co ważne. Są bliskie człowiekowi i jego niedoskonałości. Trudno byłoby im się unieść w górę, choć jak na anioły przystało, każdy z nich ma skrzydła, tkwią mocno na ziemi uczestnicząc w naszych codziennych sprawach. Przypominają o upływającym czasie podpowiadają klucze do ludzkich serc, mają piecze nad ptakami czy w końcu ludźmi. W pewnym stopniu nawiązuję do archetypu anioła stróża.
Powstają te anioły z tego co straciło już swoją pierwotną przydatność, ale właśnie dzięki nim nie odeszło w zapomnienie. Noszą więc moje anioły ciężar wspomnień drzemiący w starych koronkach, starych okiennych ramach, guzikach itp. Jest to bardzo osobisty świat nasycony osobistą nutą poezji, ciepła. Często też można zauważyć inspirację poezją moich ulubionych poetów.

Wystawa w MBP czynna będzie do końca maja.

  


Malarz z Tarnowa


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 5 maja na spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu. Spotkanie odbędzie się w Ratuszu, a obiektem będzie obraz „Uczta – scena we wnętrzu” Juliana Grabowskiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku.

 

W czwartek, 5 maja o godzinie 17.00, w tarnowskim Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej, odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu. Przywołanym obiektem będzie obraz „Uczta – scena we wnętrzu” Juliana Grabowskiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Julian Grabowski urodził się 5 maja 1922 roku w Tarnowie. Był współorganizatorem grupy twórczej „Leliwa” założonej przez grono artystów tarnowskich, z którą wystawiał swoje prace w latach 1956-1960. Od roku 1957 nauczał w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W latach 1959-1961 oraz 1971-1973 pełnił funkcję prezesa tarnowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Na krótko przed śmiercią założył grupę młodych artystów „Grupa 13”. Zmarł 28 lutego 1973 roku.

Spotkanie upamiętniające Juliana Grabowskiego otworzy dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab. Tytułem wprowadzenia, sylwetkę i twórczość artysty przedstawi Barbara Bułdys, kierownik Działu Sztuki tarnowskiego Muzeum. W części wspomnieniowej, prowadzonej przez Adama Bartosza, głos zabiorą osoby osobiście znające twórcę, m.in. jego syn Andrzej Grabowski. W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę „Julian Grabowski Malarz z Tarnowa”.

 

 Skarby muzeum – Stanisław Westwalewicz - wystawa


 Galeria Piwnica pod Trójką zaprasza 16 maja na wernisaż wystawy „Stanisław Westwalewicz - artysta, żołnierz „szlaku nadziei”. Będzie to kolejna wystawa zorganizowana w ramach nowego cyklu Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawa czynna będzie do 26 czerwca.

 

W tym roku mija 25. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych tarnowskich artystów, Stanisława Westwalewicza (1906-1997), oraz  80. rocznica ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego.

W związku z tym w poniedziałek, 16 maja o godzinie 18.00, w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 3 – Galeria „Piwnica pod Trójką” odbędzie się wernisaż wystawy „Stanisław Westwalewicz – artysta, żołnierz „szlaku nadziei”. Jest to kolejna wystawa zorganizowana w ramach nowego cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie”.

Wystawa ma charakter przekrojowy, dlatego prace dotyczą różnych okresów w malarstwie i etapów życia artysty. Cała kolekcja liczy ponad 100 prac, składają się na nią obrazy olejne i rysunki (ołówkiem, kredką, tuszem, atramentem, akwarelą) przywiezione z pobytu z Armią Andersa we Włoszech, oraz obrazy malowane w Polsce po wojnie. Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak. Wystawa czynna będzie do 26 czerwca.

Stanisław Westwalewicz urodził się 13 XI 1906 r. w Kozienicach koło Radomia. W roku 1933 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wy­dział Malarstwa. W roku 1941 trafił do Armii Polskiej
gen. Andersa. Wraz z nią przeszedł kraje Bliskiego Wschodu. W 1942 roku został przeniesiony do sekcji graficznej Oddziału Oświaty w Neapolu, a następnie do Oddziału Dobrobytu Żołnierza w Rzymie. Malował wtedy bardzo barwne i dekoracyjne obrazy, których znaczną ilość przywiózł do Polski. Był jednym z założycieli Cricolo Artistico Internazionale – Międzynarodowego Koła Artystycznego zwane­go również „Art. – Club”. W 1946 roku został zdemobilizowany, rok później wrócił do kraju. Początkowo mieszkał w Kozienicach, następnie w Pilźnie. Tu rozpoczął się kolejny etap jego twórczo­ści. Malował bardzo dużo, były to malowidła ścienne, sakralne i pejzaże. Od roku 1962 mieszkał na stałe w Tarnowie. Całkowicie poświęcił się malarstwu sztalugowemu, pejzażom i martwej natu­rze. Zmarł 15 maja 1997 roku w Tarnowie, pozostawiając po sobie ogromny dorobek twórczy, na który składają się liczne polichro­mie w kościołach i kaplicach, kilka tysięcy prac: pejzaży, martwych natur, portretów, grafik i rysunków. Wziął udział w 24 wystawach zagranicznych, 60 indywidualnych i prawie 280 zbiorowych. Na­leżał do tarnowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plasty­ków. Otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Był bohate­rem kilku filmów i programów telewizyjnych. W 1997 roku jego imieniem nazwano ulicę w dzielnicy Zabłocie. W 2002 roku Gim­nazjum nr 8 w Tarnowie otrzymało jego imię.

 


 

 

Alicji Majewskiej żyć się chce


 Króluje w sercach fanów od ponad 40 lat, a ostatnio przeżywa szczególny okres aktywności estradowej. Alicja Majewska wystąpi 2 czerwca w Centrum Sztuki Mościce z programem „Żyć się chce”. Artystce towarzyszyć będzie Włodzimierz Korcz i Warsaw String Quartet

 

Wspaniała kariera sceniczna Alicji Majewskiej trwa ponad 40 lat. Pierwszy sukces w solowej karierze osiągnęła w 1975 roku, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką „Bywają takie dni”. W latach osiemdziesiątych była wielokrotnie nagradzana na kolejnych festiwalach w Opolu. Od pierwszych występów niezmiennie króluje w sercach fanów polskiej piosenki. Ostatnio przeżywa szczególny okres aktywności estradowej. W 2013 roku wydała płytę „Piosenki, z których się żyje”, w 2016 roku „Wszystko może się stać”, a trzy lata później. „Żyć się chce”. I właśnie z programem „Żyć się chce” artystka wystąpi 2 czerwca w Centrum Sztuki Mościce”.

W repertuarze znalazły się dwie szczególne piosenki. „Żal niebieski” to skromny hołd dla zmarłego  przyjaciela artystki, Zbigniewa Wodeckiego, pióra Moniki Partyk. Funkcję bonus tracku pełni tu natomiast „Przed nocą i mgłą”, czyli doskonale znana kompozycja kojarzona z serialem „07 zgłoś się”. Niegdyś zarejestrowana w radiu, ta perełka po raz pierwszy ukazuje się na płycie w wykonaniu Alicji Majewskiej - w wyjątkowej, przygotowanej przez Włodzimierza Korcza wersji, z towarzyszeniem czarujących partii saksofonu Henryka Miśkiewicza.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety kosztują odpowiednio 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy, pufy), 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych dostępne tylko w kasie. Można je kupować online lub w kasie CSM

 

 

 

Nieistniejący lecz możliwy...


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 4 czerwca do Dołęgi na otwarcie sezonu skansenowego. Sezon w Dworze w Dołędze otworzy Nieistniejący Lecz Możliwy Koncert Instrumentalny Poezją Polską Okraszony.

 

W sobotę, 4 czerwca, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Dworu w Dołędze na otwarcie sezony skansenowego. Otwarcie uświetni Nieistniejący Lecz Możliwy Koncert Instrumentalny Poezją Polską Okraszony, w wykonaniu Roberta Zapory – kompozytora muzyki teatralnej, poety, laureata wielu konkursów piosenki artystycznej, który zaśpiewa m.in. utwory B. Leśmiana, M. Białoszewskiego, R. Milczewskiego Bruno. Przed publicznością wystąpi też Dariusz Marcinek, poeta tarnowski, który zaśpiewa utwory własne. Początek koncertu o godzinie 19.30. Wstęp wolny.

 


Viki Gabor w CSM


 Jest jedn a z najpopularniejszych polskich gwiazd młodego pokolenia. Mimo bardzo młodego wieku ma na swoim  koncie pięć nominacji do Fryderyków, a jesienią planuje wydanie drugiej płyty. W czwartek, 9 czerwca, w Centrum Sztuki Mościce wystąpi Viki Gabor.

 

Centrum Sztuki Mościce zaprasza 9 czerwca o godzinie 20.00 na koncert Viki Gabor. Niespełna 15-letnia Viki jest bez wątpienia najpopularniejszą polską gwiazdą młodego pokolenia, ma na swoim koncie pięć nominacje do Fryderyków i bardzo wiele wygranych plebiscytów.

Viki Gabor - urodzona w Niemczech, przez kilka lat mieszkała w Anglii, a teraz mieszka w Polsce w Krakowie. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Pierwszy raz na scenie wystąpiła w The Voice Kids i dotarła do finału.  2019 roku wystąpiła w Sopocie na Top of the Top Sopot Festiwal Young Choice Awards. W październiku tego samego roku wygrała Szansę na Sukces Eurowizja Junior. W listopadzie 2019 roku reprezentowała Polskę̨ w Eurowizji Junior, którą̨ wygrała. Jako jedyna wokalistka w historii tego konkursu zwyciężyła dwa razy z rzędu, a jej piosenka Superhero do dziś́ ma ponad 24 miliony wyświetleń́ serwisie YouTube. Na początku 2020 roku Viki nagrała duet z Kayah pod tytułem „Ramię w Ramię” który okazał się̨ mega hitem. 4 września 2020 roku wydała swój debiutancki album Getaway, który pokrył się̨ złotem.

W listopadzie 2020 roku Viki Gabor była ambasadorką Eurowizji Junior podczas której wykonała utwór „Move the World”, której autorem był Gromee. W lutym 2021 roku zaśpiewała podczas finału Miss Nastolatek w telewizji SuperPolsat, wzięła też udział w programie „To był rok” jako gwiazda muzyczna, w koncercie „Pasia”, „Wielkanocny koncert dobrej nadziei”, koncert „Nie ma jak u mamy”. W czerwcu 2021 została Ambasadorką akcji „Bezpieczne wakacje” pod patronatem pary prezydenckiej i dała mini koncert na żywo w ogrodach Pałacu Prezydenckiego dla blisko 200 dzieci, a pod koniec czerwca wystąpiła na deskach Opery Leśnej podczas Polsat Super Hit Festiwal w koncercie „Najlepsi z najlepszych” oraz podczas koncertu z okazji 20-lecia Tvn24.

Latem 2021 można było zobaczyć́ i usłyszeć́ ją podczas Letniej Trasy Dwójki, rok 2021 zakończyła występem podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów w telewizji Polsat. Początek roku 2022 Viki rozpoczęła udziałem w kultowym programie „Twoja twarz Brzmi Znajomo” , ponadto wystąpiła jako gość w preselekcjach do Eurowizji w TVP oraz podczas koncertu „Solidarni z Ukrainą”. Jesienią 2022 planuje wydanie swojej drugiej płyty. Aktualnie promuje swój najnowszy singiel „Napad na Serce”.

Bilety na koncert kosztują odpowiednio: 120 zł (normalny), 110 zł (ulgowy); pufy i miejsca z ograniczoną widocznością: 90 zł,  1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Można je kupować online lub w kasie CSM.

 

 

 

Andrzej Sikorowski dla Via Spei


 Fundacja Kromka Chleba zaprasza ni kolejny koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie dla hospicjum Via Spei. W niedzielę, 12 czerwca, na scenie tarnowskiego teatru wystąpi Andrzej Sikorowski i jego córka Maja.

 

Na 29. koncert charytatywny dla hospicjum Via Spei, w którym wystąpi jeden z najsłynniejszych krakowskich muzyków, bard, autor tekstów Andrzej Sikorowski, zaprasza Fundacja Kromka Chleba. Na scenie artyście towarzyszyć będzie córka Maja i zespół wybitnych instrumentalistów. Koncert będzie polsko-grecką muzyczną podróżą, podczas której artyści przeprowadzą widzów przez świat swoich największych przebojów.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca o godzinie 18.00, w tarnowskim teatrze. Karty wstępu dostępne są dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć hospicjum Via Spei poprzez przekazanie darowizny nie mniejszej niż 80 i 100 zł. Karty do odbioru w siedzibie Fundacji przy Pl. Kazimierza 5 w Tarnowie. Rezerwacji miejsc dokonywać można telefonicznie, pod nr 14 656 02 36, lub mailowo - rezerwacja@kromkachleba.pl

W trakcie koncertu odbędzie się też aukcja charytatywna cennych przedmiotów przekazanych Fundacji przez darczyńców. Po koncercie natomiast nastąpi degustacja małopolskich smaków i niespodzianka z Tarnowa.

 

 

 

Paderewski Jazz Inspiracje


 Dorota Miśkiewicz i Atom String Quartet wystapią 25 czerwca w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej z koncertem Paderewski Jazz Inspiracje. Koncert odbędzie się z okazji 81. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego

 

Z okazji 81. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie się koncert z udziałem Doroty Miśkiewicz i Atom String Quartet. W sobotę, 25 czerwca o godzinie 18.00, znakomite dzieła Ignacego Jana Paderewskiego i innych polskich kompozytorów zabrzmią w niezwykłych autorskich aranżacjach na wokal i kwartet smyczkowy.

Dorota Miśkiewicz jest jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Gra na skrzypcach, komponuje, pisze teksty. Jej umiejętności i wszechstronność sprawiają, że jest zapraszana do współpracy przez wiele wybitnych osobowości. W Kąśnej Dolnej ostatni raz gościła w roku 2018 z programem „Piano.pl”.

Atom String Quartet to jeden z najoryginalniejszych kameralnych zespołów jazzowych. Tworzący go muzycy: skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski, łączą możliwości kwartety smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W ich twórczości (oprócz jazzu) słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

 

 

 

| | | |