Informator Kulturalny


 


Był sobie blues


 30 lipca rozpoczną się w Tarnowie szesnaste już letnie spotkania z bluesem. Tegoroczna edycja „Był sobie blues” odbywać się będzie w amfiteatrze.


Już po raz szesnasty w Tarnowie odbędą się letnie spotkania z bluesem “Był Sobie Blues”. Impreza na stałe wpisała się w wakacyjne kalendarium kulturalne miasta. Tegoroczna edycja obejmie trzy koncerty, które zabrzmią w  tarnowskim amfiteatrze przy ulicy Kopernika. Udział zapowiedzieli Martyna Jakubowicz, Limboski i Piotr Bukartyk. Każdemu koncertowi towarzyszyć będzie muzyczna niespodzianka.

Pierwszy koncert 30 lipca o godzinie 19.30. Kolejne 6 i 13 sierpnia, również o godzinie 19.30.
Bilety w cenie 30 złotych do nabycia on-line oraz na godzinę przed koncertem w kasie amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona.

 
Najlepsi pianiści, wielcy kompozytorzy


 Od 1 do 14 sierpnia w Tarnowie odbywał się będzie VI Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny ambasadora Tarnowa Krystiana Tkaczewskiego. Wszystkie koncerty zostały zaplanowane w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. W szkole muzycznej można już odbierać bezpłatne wejściówki.

 

Pod honorowym patronatem prezydenta Tarnowa odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny ambasadora Tarnowa Krystiana Tkaczewskiego, znanego polskiego wirtuoza fortepianu. Koncerty zaplanowane są od 1 do 14 sierpnia. Wejściówki można odebrać bezpłatnie w Zespole Szkół Muzycznych. Inauguracyjny koncert, w niedzielę, 1 sierpnia, zgromadzi na scenie „Estradę Młodych” - laureatów konkursów pianistycznych organizowanych przez Maestro Krystiana Tkaczewskiego: Lisę-Marie  Ehrenfried (Niemcy), Wiktora Kołodziejczyka (Polska) i Perrena-Luca Thiessena (USA). W programie Chopin, SzymanowskiRachmaninow.

Kolejny koncert odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia. Sceną zawładną pianiści, czyli goście z Polski, Albanii, USA,  Japonii, Bułgarii, Belgii, Kanady i Bułgarii. Dzień później usłyszeć będzie można także pianistów z Polski, Albanii, Serbii, USA, Kanady, Japonii, Portugalii, Rumunii, Bułgarii i Belgii, przy udziale Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Masahi Katayama (Japonia). W programie jest Beethoven, Rowley, Chopin, Mendelssohn.

Niedzielny koncert, 8 sierpnia, skupi się na Haydnie, Mendelssohnie, Mozarcie, Beethovenie i Chopinie. Na scenie wystąpią pianiści z Polski, USA, Kanady, Japonii, Portugalii, Rumunii, Bułgarii i Belgii przy udziale Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Masahi Katayama (Japonia).

13 i 14 sierpnia w Sali Koncertowej zagrają pianiści z Polski, Bułgarii, Chin i Ukrainy.

Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o godzinie 18.00.
Living Colour na Bema 20


 Znani są głównie ze swojej muzycznej działalności, ale bliskie jest im także malarstwo. Galeria Bema 20 zaprasza 5 sierpnia na wernisaż wystawy "Living Colour" prezentującej obrazy Miki Urbaniak i Victora Daviesa.wystawa czynna będzie do 18 sierpnia.

 

Galeria Bema20 zaprasza 5 sierpnia o godzinie 18 na wernisaż wystawy malarstwa Miki Urbaniak i Victora Daviesa "Living Colour".

Mika Urbaniak i Victor Davies znani są głównie ze swojej muzycznej działalności. Nie jest to jednak jedyny owoc ich twórczej ekspresji, bowiem tym razem podzielą się z publicznością swoim malarstwem, a są to obrazy pełne wyrazistości i niepohamowanej energii.

Wystawę będzie można oglądać do 18 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

 
Na życia wielokropek...


 Muzeum Dwór w Dołędze zaprasza 6 sierpnia na wydarzenie muzyczne „Na życia wielokropek…tylko Adam Snopek”. To wyjątkowy projekt - Adam Snopek Stand-up przy fortepianie – Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło! Koncert jest kontynuacją cyklu „Muzyka w Szlacheckim Dworze”.

 

Na muzyczny projekt Adam Snopek Stand-up przy fortepianie – Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło! zaprasza 6 sierpnia o godzinie 19.30 Muzeum Dwór w Dołędze. Wydarzenie jest to kontynuacja cyklu „Muzyka w Szlacheckim Dworze”.

Koncert „Na życia wielokropek…tylko Adam Snopek” to wyjątkowy na skalę kraju stand-up przy fortepianie, w trakcie którego w nietuzinkowy sposób prowadzona będzie rozmowa o muzyce. Przy okazji przekonać się będzie można, że co trzeci utwór światowego repertuaru współczesnej muzyki rozrywkowej zawiera w sobie fragment piosenki "Pieski małe dwa" oraz że jeden śpiewający pianista i fortepian na scenie, potrafią wyczarować magiczny, pełen pasji i emocji performance, który na długo pozostanie w pamięci. Całość doprawiona odważnym, specyficznym poczuciem humoru oraz niezwykłą energią pianisty Adama Snopka. Wstęp na koncert wolny.

 

Adam Snopek - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1991r. został Laureatem I Nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Korepetytor i aranżer muzyczny śląskich teatrów, m.in. Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Korez w Katowicach. W spektaklu „Skazany na Bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika wciela się w postać Bergera oraz kieruje zespołem muzycznym.

 

 Paweł Domagała w CSM


 Nie tylko koncertuje i wydaje płyty, ale także pisze piosenki i monologi kabaretowe oraz gra w teatrze. Paweł Domagała wystąpi 29 sierpnia w Tarnowie z koncertem promującym płytę „Wracaj”.

 

Znany artysta, Paweł Domagała, wystąpi w Tarnowie. Ruszyła przedsprzedaż biletów na jego koncert, która potrwa do końca miesiąca. Wydarzenie jest zaplanowane na 29 sierpnia w sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce o godzinie 19.00.

Paweł Domagała nie tylko koncertuje i wydaje płyty, ale także pisze piosenki i monologi kabaretowe oraz gra w teatrze. Wystąpił także w filmie „80 milionów”, „Planeta Singli” i „Wkręceni”. Ostatnimi czasy znany jest bardziej ze swoich dokonań muzycznych, a to za sprawą piosenki „Weź nie pytaj”, która stała się radiowym hitem ostatnich lat. Dzięki niej zdobył statuetkę Przeboju Roku 2018 RMF FM, a na kanale Youtube piosenka ma 130 milionów wyświetleń.

Na swoim koncie ma także albumy „Opowiem Ci o mnie” z 2016 roku, „1984” z 2018 i zeszłoroczny „Wracaj”. Ostatni krążek nie doczekał się promocyjnej trasy koncertowej, w związku z tym artysta wyruszył z nią w tym roku.

Bilety na koncert można kupić w kasie CSM oraz online (te nie podlegają zwrotowi). Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od 15.00 do 20.00. Można także zadzwonić pod numer telefonu 14 633 46 04.

 Oko w oko z Marcinem Kydryńskim


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 30 sierpnia do kina Marzenie na spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim. Tematyka spotkania obracać się będzie w głównej mierze wokół najnowszej książki autora - “Dal. Listy z Afryki minionej”,


30 sierpnia o godzinie 19.00 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do kina Marzenie na spotkanie autorskie z podróżnikiem, fotografem, dziennikarzem muzycznym, autorem tekstów, kompozytorem, producentem muzycznym – Marcinem Kydryńskim. Spotkanie w dużej mierze będzie dotyczyło najnowszej książki autora “Dal. Listy z Afryki minionej”, a poprowadzi je Andrzej Kurdziel.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line.

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków.

 Podwójny jubileusz w Kąśnej


 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na podwójny jubileusz - 25 lat Bravo Maestro i 15 edycję Festiwalu Muzyki Kameralnej. Z tej okazji, w ciągu czterech dni, dla melomanów grać będą nietuzinkowi muzycy, nietuzinkową muzykę.

 

W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej szykuje się prawdziwa gratka dla melomanów. Wszystko z okazji podwójnego jubileuszu - 25. rocznicy powołania do życia Bravo Maestro i 15.edycji festiwalu, dzięki któremu w ostatnie dni sierpnia Kąśna Dolna staje się stolicą polskiej kameralistyki. Na cztery dni obchodów , od 26 do 29 sierpnia, Centrum przygotowało szereg muzycznych perełek – niespodzianek.

26 sierpnia, godzina 18.00
Wielkie Powroty
Vadim Brodski
, Rafał Kwiatkowski i Waldemar Malicki

Trzech nietuzinkowych muzyków, doskonale znanych kąśnieńskiej publiczności zainauguruje tegoroczną jubileuszową edycję festiwalu. Każdy z nich występował w Centrum Paderewskiego wielokrotnie, wpisując się mocno w historię Bravo Maestro i budując jego rangę. Skrzypek Vadim Brodski, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski i pianista Waldemar Malicki to mistrzowscy soliści i kameraliści. W programie koncertu nie zabraknie wielkich dzieł kameralnych, z których festiwal słynie od 1996 roku. Artyści zaprezentują się zarówno w znakomitych duetach, jak również wielkim romantycznym finałowym trio.

Słowo o muzyce: Regina Gowarzewska


27 sierpnia, godzina 18.00
Kulka&Kulka

Sentymentalny powrót do 2007 roku, kiedy to w Kąśnej po raz pierwszy w historii wystąpili wspólnie: Maestro Konstanty Andrzej Kulka oraz rozpoczynająca wówczas karierę wokalną Gaba Kulka. Koncert Kulka&Kulka to zderzenie dwóch energii i dwóch niezwykłych artystycznych światów – klasyki oraz alternatywnego popu. Na kąśnieńskiej estradzie tego wieczoru zagoszczą także: Grzegorz Skrobiński – fortepian, Wojciech Traczyk – bass, kontrabas oraz Robert Rasz – perkusja.

Konstanty Andrzej Kullka – nestor polskiej wiolinistyki, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1971 roku ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku, uzyskując dyplom z wynikiem bardzo dobrym i najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, jeszcze jako uczeń liceum, otrzymał dyplom z wyróżnieniem specjalnym w Międzynarodowym Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Genui. Dwa lata później zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium. Koncertuje na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Konzertgebau Amsterdam czy English Chamber. Występuje na prestiżowych festiwalach muzycznych – w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii czy Warszawie.

Gaba Kulka – oficjalnie karierę muzyczną rozpoczęła w 2006 roku od samodzielnie nagranej i wydanej własnym sumptem płyty „Out”. Przełomem był wydany trzy lata później „Hat, Rabbit”, który przyniósł wokalistce Mateusza – nagrodę radiowej Trójki, nominację do Paszportu Polityki, złotą płytę, doskonałe recenzje oraz Fryderyka w kategorii „Wokalistka roku”.

Słowo o muzyce: Regina Gowarzewska


28 sierpnia, godzina 18.00
Gaetano Donizetti – „Łucja z Lammermoor”
Opera w wersji koncertowej w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu

Uznawana za najdoskonalszą operę romantyczną, od chwili prapremiery w Neapolu w 1835 roku cieszy się ogromną popularnością. Należące do gatunku opera seria dzieło z librettem Salvatore Cammarano, opartym na powieści Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermoor”, traktuje o tragicznym losie kochanków – Łucji i Edgara. W tej historii splotły się wszystkie wątki, którymi opera posługuje się od ponad czterystu lat: miłość, podstęp, zdrada, szaleństwo i śmierć, i które oddane zostały doskonale przez piękną, przepełnioną dramatyzmem muzykę Gaetano Donizettiego. „Łucję z Lammermoor” w wersji koncertowej w Kąśnej Dolnej wykonają: Gabriela Gołaszewska, Anna Borucka, Stanislav Kuflyuk, Zbigniew Wunsch, Adam Sobierajski, Maciej Komandera oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Francka Chastrusse'a.

Słowo o muzyce: Sławomir Pietras

29 sierpnia, godzina 17.00
Maraton Muzyczny

Koncert „stary” jak Bravo Maestro, czyli tradycyjne festiwalowe grande finale. Uczta dla ucha, podczas której melomanom serwowane są najwybitniejsze dzieła kameralne w kunsztownym wykonaniu wirtuozów muzycznego smaku. W tegorocznej edycji Maratonu udział wezmą jak zwykle znakomici polscy soliści i kameraliści: Katarzyna Duda – skrzypce, Janusz Wawrowski – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Tomasz Strahl – wiolonczela, Klaudiusz Baran – akordeon oraz Robert Morawski – fortepian. Na scenie pojawi się również Wioletta Liber – sopran, laureatka tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Anny Knapik.

Program będzie swoistą ewokacją programu pierwszego Maratonu z 1996 roku. Nie zabraknie zatem dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa czy Astora Piazzolli. Całość zwieńczy jak zawsze brawurowy „Czardasz” Vittorio Montiego.

Słowo o muzyce: Regina Gowarzewska

 
Odrobina Zalipia


 Galeria Bema20 zaprasza 15 lipca na wernisaż wystawy " Tradycja w rozkwicie". Wystawa to pokaźny zbiór dorobku twórczego trzech pokoleń malarek z Zalipia. Ekspozycje oglądać można do 4 sierpnia.

 

Galeria Bema20 zaprasza 15 lipca o godzinie 18.0 na wernisaż wystawy " Tradycja w rozkwicie".  Zalipie to miejsce, które od wielu lat gości u siebie tłumy odwiedzających. Galeria obrała więc ten popularny dla turystów kierunek i zgromadziła w swoich murach pokaźny zbiór zalipiańskiej sztuki. " Tradycja w rozkwicie" to wystawa, która skupia w sobie część dorobku twórczego trzech pokoleń malarek z Zalipia: Marii Chlastawy, Bogusławy Miś, Magdaleny Bochenek i Gabrieli Miś.

Za każdym kwiatem kryje się inna historia i osobisty styl każdej z artystek. Kolorowe wzory, które turyści znają z zalipiańskiej wioski, zobaczyć będzie można w galerii w różnych formach i na różnych strukturach, a o ich powstawaniu i tradycji "kolorowania codzienności" opowiedzą same artystki.

Wystawę będzie można oglądać do 4 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Dary tarnowskich artystów


 Cykl wystaw Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej realizowany jest przez muzeum od stycznia 2010 roku. Teraz zaprezentowane zostaną prace przekazane przez artystów do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to w sumie 25 prac wykonanych przez 21 artystów. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca przy Rynku 3. Wystawa czynna będzie do 31 lipca.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 5 lipca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy darów, czyli prac przekazanych w latach 2016 – 2021 do zbiorów muzeum przez artystów uczestniczących w cyklu wystaw Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Jest to w sumie 25 prac wykonanych przez 21 artystów. Prezentowane prace są bardzo różnorodne zarówno pod względem tematycznym, jak i technik użytych przez artystów. Oprócz obrazów malowanych techniką olejną, akrylami, akwarel, pasteli, grafik, znalazły się tu również ceramiczne rzeźby. Każda z prac pokazuje obecne trendy w sztuce współczesnej i indywidualne spojrzenie na rzeczywistość.

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest w muzeum od stycznia 2010 roku. Głównym celem cyklu jest promowanie w środowisku lokalnym dorobku tarnowskich artystów. W wystawach uczestniczą artyści związani z Tarnowem (poprzez fakt urodzenia lub ukończenia szkół artystycznych). Część z nich jest członkami Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawiają swe prace również artyści niezrzeszeni, często mieszkający poza Tarnowem, lub poza krajem, a utożsamiający się z miastem. Realizowane są również wystawy wspominające nieżyjących artystów, niekiedy zapomnianych, których rocznice urodzin czy też śmierci są doskonałą okazją, aby ich przypomnieć i zaprezentować ich twórczość. Na wystawie zaprezentowano dary które do muzeum przekazali: Jacek Adamczyk, Monika Bielat-Sobiczewska, Rafał Dalek, Roman Fleszar, Tomasz Głowacz, Jacek Janicki, Jarosław Jędrzejowski, Franciszek Kafel, Anna Kropiowska, Roman Kuc, Jerzy Martynów, Paweł Martynów, Eugeniusz Molski, Józef Mularczyk (1916-2009), Beata Olszewska, Tomasz Pacanowski, Elżbieta Pazera, Witold Pazera, Marek Sak, Wiesława Stefańska, Paweł Zabłocki.Małe obrazki Rafała Dalka


 W poniedziałek, 5 lipca, w Galerii Pod Trójką odbędzie się wernisaż wystawy prac Rafała Dalka „Różne małe obrazki”. Wystawa przygotowana została w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej i czynna będzie do 29 sierpnia.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 5 lipca o godzinie 18.00 do Galerii Pod Trójką na wernisaż prac Rafała Dalka „Różne małe obrazki”. Wystawa przygotowana została w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej.

Rafał Dalek urodził się w 1973 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. W roku 1999 uzyskał dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, oraz malarstwem. Jest autorem kilkunastu wystaw zrealizowanych przeważnie w galeriach wrocławskich.

W swoich obrazach porusza różne tematy, m.in. portrety, panoramy miast, postacie kotów i koni, wszechobecne telefony komórkowe, zmienną pogodę z nastawieniem na deszcz. Odnaleźć w nich można bogatą kolorystykę, gdzie przenikanie się barw i światła tworzy niezwykle ekspresyjne układy. Dopełnieniem są zróżnicowane, barwne plamy, zsynchronizowane z tematem obrazu. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucji, prywatnych, galeriach i muzeach w kraju i za granicą. Do tej pory swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, przeważnie w kraju: w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie i Tarnowie.

Wystawa czynna będzie do 29 sierpnia.

 

 


Szklane negatywy w MBP


 Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na wystawę fotografii Marcelego Jarosza „Tarnowska wieś na szklanych negatywach”. Wystawa w Galerii Niebieskiej czynna będzie do końca sierpnia.

 

W Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 4 można oglądać wystawę prac Marcelego Jarosza „Tarnowska wieś na szklanych negatywach”. Jest to wystawa fotografii wykonanych w latach 30. XX wieku i w okresie powojennym w okolicach Miechowic Małych, znajdujących się w powiecie tarnowskim. W zbiorze znajduje się 1014 szklanych negatywów, na których przedstawione jest codzienne życie mieszkańców wsi małopolskiej ze wszystkimi jego aspektami, m.in. podczas pracy, zabawy, nauki czy uroczystości pogrzebowych.

Prace wystawiane będą do końca sierpnia. Ekspozycja czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9.00 – 15.00 oraz wtorki i czwartki w godz. 11.00 - 18.00.

 

 Muzyczne Tarasy


 W lipcu na Festiwal Muzyczne Tarasy zaprasza Centrum Sztuki Mościce. To już czternasta edycja wydarzenia, które w tym roku przebiegać będzie pod znakiem tanga.

 

Festiwal Muzyczne Tarasy, w tym roku pod tytułem „Tango moja miłość”, odbędzie się już po raz czternasty. Zaplanowano go od 8 do 30 lipca. Wydarzenie zawsze rozpoczynać się będzie o godzinie 20.30. na tarasie Centrum Sztuki Mościce. Będą to cotygodniowe koncerty i spotkania z artystami tworzącymi muzykę. Teraz wybór padł na tango, taniec pełen pasji, z argentyńskimi korzeniami i muzyką wygrywaną na akordeonach i gitarowych brzmieniach.

Festiwal będzie podzielony na cztery różne widowiska, które zabiorą widzów do Argentyny XIX wieku. Podczas pierwszego koncertu, który odbędzie się 8 lipca, wystąpią San Luis Tango i Magdalena Lechowska, prezentując najwybitniejsze dzieła Astora Piazzolli, które będą przeplatane tradycyjnymi tangami argentyńskimi i latynoskimi wersjami starych polskich tang.

Tydzień później, 15 lipca, na scenie wystąpią Gang Tango i Lala Czaplicka. W programie widzowie zobaczą tanga okresu międzywojennego, m.in. Warsa, Szpilmana, Petersburskiego, ale także innych wybitnych kompozytorów tego gatunku, jak Gardela, Rodrigueza,Gade czy Piazzolli.

22 lipca odbędzie się spektakl muzyczny „Małe zbrodnie małżeńskie”, który opowiada o miłości małżeństwa z 15-letnim stażem. Główną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka na żywo oraz tango, które ma na celu ukazanie namiętności pomiędzy mężczyzną a kobietą. Na scenie zobaczyć będzie można Iwonę Konieczkowską, aktorkę z Teatru STU oraz Macieja Jackowskiego z Teatru Słowackiego.

Muzyczne Tarasy zakończą się 30 lipca koncertem Con Affetto i Klaudiusza Barana. Będzie to połączenie brzmień instrumentów smyczkowych z akordeonowymi dźwiękami.

Bilety na tegoroczny festiwal można już nabywać. Dostępne są w kasie CSM.

 „Dudi” w całym mieście


 W piątek, 25 czerwca, w foyer tarnowskiego teatru odbędzie się otwarcie wystawy prac Andrzeja Dudzińskiego „Sekretne życie przedmiotów. Asamblaże”. Asamblaże będą prezentowane w różnych miejscach w Tarnowie, a wernisaż odbędzie się z udziałem artysty Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia.

 

W tarnowskim teatrze odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy prac Andrzeja Dudzińskiego „Sekretne życie przedmiotów. Asamblaże”. Wernisaż, z udziałem artysty, rozpocznie się w piątek, 25 czerwca o godzinie 18.30. Wstęp wolny. Asamblaże będą prezentowane w wielu miejscach w Tarnowie, w instytucjach kultury i miejskich witrynach, ale główna część prezentacji znajdzie się w foyer teatru. Po wernisażu można więc udać się na letni spacer szlakiem asamblaży „Dudiego”.
Prace oglądać będzie można:
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, ul. Mickiewicza 4 - główna część wystawy
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Krakowska 4 - witryna
Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Kino Marzenie, ul. Staszica 4
Amfiteatr Cafe, ul. Kopernika 2
Biuro Wystaw Artystycznych – oddział w budynku Dworca PKP, Pl. Dworcowy 4
Galeria „Aniołowo”, ul. Żydowska 2
Witryna, Rynek 4
Cukiernia Kudelski, ul. Krakowska 1
Witryna, ul. Wałowa 37
Witryna, ul. Bernardyńska 8
Według słynnej dewizy Leonarda da Vinci, w każdej plamie na murze dostrzec można „głowy ludzkie, rozmaite zwierzęta, bitwy, skały, morza, chmury, lasy i inne podobne rzeczy". Aby w dobrze znanym kształcie otaczającego nas świata dopatrzyć się fragmentów innej rzeczywistości, konkret musi przez chwilę stać się dla nas abstrakcją, wolną od wszelkich skojarzeń. Tą ścieżką podąża niewątpliwie Andrzej Dudziński, tworząc (…) rodzaj efemerycznego szkicownika, łączącego taszystowski gest malarza z czujną obserwacją codzienności w jej drobnych, ale niezwykłych przejawach. Intermedialne działania Dudzińskiego ujawniają zarówno temperament zbieracza osobliwości, niepokornego surrealisty, jak i konceptualisty (…). Wyrwane z kontekstu fragmenty miejsc, słów i zdarzeń zdają się układać w nowe komunikaty, dowodząc zarazem, iż granica między tym co uważamy za „artystyczną” i „nieartystyczną" sferę życia, jest bardzo cienka. (…) Andrzej Dudziński jako miejski flaneur i nieortodoksyjny kolekcjoner widoków, rozsadza sztywne ramy kategorialnej przynależności napotkanych obiektów. Jego (…) asamblaże i książki utrzymane w duchu silva rerum - stanowią współczesną emanację idei dawnych gabinetów osobliwości. Nowożytne wunderkamery, jako obrazy „świata w miniaturze", z założenia sprzyjały przenikaniu się różnorodnych dziedzin poznania. - Jakub Woynarowski
Andrzej Dudziński, pseudonim „Dudi” (ur. 1945) - rysownik, grafik, malarz, fotografik. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, następnie architekturę wnętrz i grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Został absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako rysownik debiutował w 1970 roku na łamach „Szpilek”. Pseudonim „Dudi” wywodzi się od cyklu rysunków przedstawiających wymyślonego przez siebie ptaka. Swoje prace zamieszczał również w takich pismach jak „Polska”, „Polityka”, „Kultura”, „Ty i Ja” i „Tygodnik Powszechny”. W 1977 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, od 1980 zamieszkując w Nowym Jorku. Po latach zamieszkał na stałe w Warszawie. Współpracował z wieloma czasopismami amerykańskimi – „The Atlantic Monthly”, „The Boston Globe”, „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Time”, „Vanity Fair” i „The Washington Post”. Wykonywał też prace na zamówienie wielu przedsiębiorstw – AT&T, Deutsche Telekom, IBM, Royal Bank of Scotland, a także dla PBS, przedsiębiorstwa badania rynku i opinii. W latach 1982–1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. W dorobku ma kilkadziesiąt indywidualnych wystaw swoich prac, m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie i licznych miastach Polski. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej (2012). W 2001 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Sopotu – miasta, w którym się urodził. Jest mężem pisarki Magdy Dygat. Wraz z żoną jest autorem książki „Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich” (Wyd. Literackie, Kraków 2009).
Artysta jest zaprzyjaźniony z Tarnowem. Wielokrotnie prezentował w mieście swoją twórczość, a także wspólnie z żoną Magdą Dygat zapraszali do Tarnowa licznych gości, m.in. Janusza Głowackiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Wojciecha Pszoniaka; by spotykać tarnowską publiczność z osobowościami polskiej kultury.
Wystawa przygotowana została we współpracy Instytucji Kultury Miasta Tarnowa: Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tarnowskiego Centrum Kultury, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.

 


Wszystkie Dzieci Świata

 

 Od 1 lipca do 31 sierpnia w Centrum Sztuki Mościce oglądać będzie można pokonkursową wystawę Wszystkie Dzieci Świata. XIV edycja Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego  Wszystkie Dzieci Świata odbyła się w zeszłym roku w Centrum Bajki w Pacanowie.

 

Centrum Sztuki Mościce zaprasza od 1 lipca na pokonkursową wystawę fotografii Wszystkie Dzieci Świata. XIV edycja Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego  "Wszystkie Dzieci Świata" odbyła się w zeszłym roku w Centrum Bajki w Pacanowie.

Tematem przewodnim konkursu jest przedstawienie życia dziecka we współczesnym świecie, a także upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki. Edycja ta cieszyła się dużym powodzeniem, a na konkurs prace nadesłano z najróżniejszych zakątków świata. W sumie wpłynęło 412 prac 110 autorów z 15 krajów. Wystawa w holu CSM czynna będzie do 31 sierpnia. Wstęp wolny.

 

 

Historia zapisana na sztandarach


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 2 lipca na wernisaż wystawy “Żywią i Bronią. Polskie sztandary ludowe.” Wystawa to  część zbioru znajdującego się w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, prezentowane będą również sztandary pochodzące z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Wystawa czynna będzie do 20 sierpnia.

 

W piątek, 2 lipca o godzinie 19.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swojej siedziby przy Rynku 3 na wernisaż wystawy “Żywią i Bronią. Polskie sztandary ludowe”.

Prezentowane sztandary ludowe są chlubą i prawdziwą perłą w zbiorach Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Wystawa jest tylko niewielką częścią zbioru znajdującego się w wierzchosławickim muzeum.

- Poprzez organizację tej wystawy chcieliśmy ukazać cząstkę historii Polski, współtworzoną przez mieszkańców wsi. W żadnym bowiem innym ruchu czy organizacji nie spełniały one tak ważnej roli, jak w organizacjach chłopskich. Z chłopskimi sztandarami związane są losy pojedynczych ludzi, rodzin, miejscowości. Często losy tragiczne – mówią organizatorzy.

Fascynująca jest historia sztandaru z województwa lwowskiego, powiatu Mościska przekazanego przez Józefa Kanaka ze wsi Stojańce. Przechowując go w okresie drugiej wojny światowej ukrytego za obrazem religijnym, narażał się na zapłacenie ceny najwyższej – ceny życia całej swojej rodziny. Po repatriacji osiadł na stałe we Wrocławiu i przez kolejne 30 lat opiekował się sztandarem swojej rodzinnej wsi, po czym  przekazał go do zbiorów muzeum.

Równie istotna co historia, jest i symbolika sztandarów. Na wielu znajduje się orzeł biały, symbol uobywatelnienia chłopów, ich odpowiedzialności za losy państwa. Orzeł najczęściej z koroną, którą często po II wojnie światowej usuwała „nadgorliwa” ręka. Akcentowano również wartości religijne. Najczęściej spotykanymi symbolami na sztandarach jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej lub miejscowego patrona. Świadczy to o głębokich korzeniach chrześcijańskich wsi polskiej.

Sztandary przekazywano do muzeum indywidualnie. Rodziny osób, która sztandar przechowywała, były osobami często żyjącymi poza granicami kraju. Sztandary, które znalazły się poza Polską, przechowywano ze szczególną starannością i pietyzmem, były bowiem wielokrotnie świadkami gehenny polskiego wychodztwa lat czterdziestych i wcześniejszych.

Na szczególną uwagę na wystawie zasługuje sztandar – chorągiew księdza Stanisława Stojałowskiego. Ten polski duchowny, polityk i wydawca prasowy miał  niebagatelny wpływ na kształtowanie się galicyjskiego ruchu ludowego w XIX wieku.

Na wystawie prezentowane będą również sztandary pochodzące z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Wystawa czynna będzie do 20 sierpnia.

VIII Salon BWA


 Pod honorowym patronatem prezydenta Tarnowa, 24 czerwca otwarta zostanie największa wystawa prac artystów związanych z Tarnowem, czyli VIII Salon BWA. O tym, do kogo trafi Nagroda Publiczności oraz Nagroda Młodej Publiczności zdecydują widzowie poprzez głosowanie, które trwać będzie do końca wystawy czyli do 8 września.

 

Od najbliższego czwartku, 24 czerwca, w mieszczącej się w Pałacyku Strzeleckim głównej siedzibie tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych, będzie można oglądać największą wystawę prac artystów powiązanych z Tarnowem, czyli VIII Salon BWA. Salon BWA rozpocznie się o godzinie 18.00. Wystawa zostanie udostępniona dla publiczności, ale ze względu na ograniczenia pandemiczne, będą podziały na trzydziestoosobowe grupy. O godzinie 19.30 zostanie ogłoszony werdykt jury w plenerze przed budynkiem BWA. Tradycyjnie nagroda główna Grand Prix to realizacja wystawy indywidualnej w salach Biura Wystaw Artystycznych wraz z wydaniem autorskiego katalogu.

W Pałacyku Strzeleckim dostępne będą karty do głosowania. Publika będzie mogła zadecydować, do kogo trafi Nagroda Publiczności oraz Nagroda Młodej Publiczności (do 17 roku życia). Głosować można do końca trwania wystawy.

Wystawa będzie czynna do 8 września od wtorku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00 oraz w soboty i niedzielę od godziny 12.00 do 19.00.  VIII Salonowi BWA towarzyszyć będą wydarzenia z udziałem laureatów – oprowadzania, spotkania z artystami i warsztaty. Na najmłodszych czeka drukowany „Przewodnik po wystawie dla dzieci”.

Komisarzami wystawy są Piotr Kukla oraz Miłosz Onak.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela.

 
Charaktery Artura Gawle


 Tarnowski teatr zaprasza 5 czerwca na wernisaż wystawy „Charaktery“ autorstwa tarnowskiego fotoreportera Artura Gawle. Wernisaż odbędzie się w foyer tarnowskiego teatru, tuż przed premierą spektaklu „Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego.

 

Artur Gawle, tarnowski fotoreporter, autor trzech wystaw indywidualnych: "Dzień z życia rodziny zastępczej" 2014 r. "Raz, dwa, trzy... Szukam" 2016 r., "Kałuża" - ekspozycja stała na płycie tarnowskiego rynku. Miłośnik i współpracownik Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Na co dzień fotografuje dla grupy Polska Press, Ilustrowanego Kuriera Codziennego i Tarnowskiej.tv. Współpracownik Wydziału Komunikacji Społecznej UMT.  Na swoim koncie ma publikacje w takich tytułach jak: Vouge, Culture, Tygodnik Powszechny, Onet, Rzeczpospolita, Temi, Magazyn Winiarski i inne. Twórca kilkunastu sesji okładkowych dla lifestylowego miesięcznika Tarnow.in, działającego do 2018 r. Autor fotografii do przewodników(Tarnów, Leżajsk). Współtwórca filmu dokumentalnego "Guzdek, kat powiśla". Trochę muzykant, na pewno marzyciel i idealista. Absolutnie stroni od polityki.

Na wernisaż kolejnej wystawy autorstwa Artura Gawle zaprasza 5 czerwca tarnowski teatr. Wernisaż odbędzie się w foyer teatru o godzinie 18.30, tuż przed premierą spektaklu „Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego.

Nazwać wystawę portretu "Charaktery" to istny pleonazm, gdyż właśnie jego istotą jest wydobycie cech obiektu za pomocą wyzwolenia migawki. Przepraszam... W ferworze codziennych obowiązków, taką "roboczą" nazwę podałem i tak już zostało.

Prace, które odważyłem się Państwu zaprezentować, to moja podróż kilkuletniej współpracy z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na wystawę składają się portrety prasowe, zamówienia tworzone na potrzeby portfolio aktorskiego, a także te ze zbiorów prywatnych.

Najstarsze sięgają początków mojej pracy zawodowej, gdy raczkowałem w obsłudze aparatu fotograficznego, programów do obróbki, a także pokładach mojej wyobraźni. Inne są już całkiem świeże. Ich oszczędna forma prezentacji, czyli nadruku na piankę, z jednej strony zabija technologiczne aspekty fotografii, z drugiej pomaga skoncentrować się na tym, co w nich najistotniejsze...

Artur Gawle 

 

Mościce mam w sercu


 Archiwalne zdjęcia Mościc – miejsc, ludzi i wydarzeń – oglądać można na plenerowej wystawie przy Centrum Sztuki Mościce. Zdjęcia pochodzą z kronik, archiwów i prywatnych albumów rodzinnych. Wystawa czynna będzie do 31 lipca.

 

Od dziś, 14 czerwca, przy Centrum Sztuki Mościce można podziwiać ekspozycję przedstawiającą archiwalne zdjęcia Mościc. CSM zebrało wspomnienia i zdjęcia o ludziach, którzy zapadli w pamięć, o wydarzeniach, które okazały się ważne dla mieszkańców i o miejscach, które już nie istnieją. Dla autorów wystawy ważne były drobiazgi, detale, zakątki jak np. place budowy, życie sąsiedzkie, zabawy czy zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Na wystawie można zobaczyć kilkaset fotografii archiwalnych pochodzących z lat 1927 – 1996. Zdjęcia pochodzą z kronik Centrum Sztuki Mościce, zasobów archiwalnych Grupy Azoty SA, archiwów Zespołu Szkół Technicznych oraz albumów rodzinnych osób prywatnych.

Fotografie zostały zamienione na wersję cyfrową i pokazane na wystawie. Plansze stoją przed budynkiem CSM, a 10 innych zostanie wystawionych przed bramą główna budynku Grupy Azoty.

Wystawa „Mościce mam w sercu” będzie dostępna do 31 lipca.

 

Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie - odwołany


 Waldemara Malickiego przedstawiać nie trzeba, to marka sama w sobie. Na pełny temperamentu koncert Klasyka po bandzie i spotkanie z wyśmienitym humorem, zaprasza 10 września  Centrum Sztuki Mościce.


 

10 września o godzinie 17.30  w Centrum Sztuki Mościce wystąpi wreszcie Waldemar Malicki w koncercie Klasyka po Bandzie. Bilety zakupione na koncert zaplanowany we wcześniejszym terminie zachowują ważność. Można także wystąpić o zwrot pieniędzy za już zakupione bilety.

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty – Centrum Sztuki Mościce zaprasza  na na pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i solistami zaprezentuje największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem napisanych współcześnie przebojów. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednego melomana. Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem. Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują rzeczywistość. Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie, będąc odpowiedzią na otaczający świat, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest Jacek Kęcik. Na scenie wystąpią: Waldemar Malicki fortepian, Małgorzata Krzyżanowicz wiolonczela, Anita Rywalska sopran, Marcin Pomykała tenor. Koncert trwa 90 minut. Organizatorem koncertu jest agencja Eskander.

 

 

 

 

 

 

 

| | | |