Informator Kulturalny

Od natury do sacrum - wystawa


 Galeria Piwnica pod Trójką Muzeum Okręgowego w Tarnowie 15 maja zaprasza na wernisaż wystawy autorstwa Marta Odbierzychleb „Od natury do sacrum”. Wystawa, przygotowana w ramach cyklu  „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, czynna będzie do 11 czerwca.

 

W Galerii pod Trójką Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3, 15 maja o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa Marty Odbierzychleb „Od natury do sacrum”. Wystawa przygotowana została w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

Marta Odbierzychleb – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (1978 r.). Naukę kontynuowała na kierunku wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Uczestniczka studiów podyplomowych plastycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Należy do Polish Art Club (polsko-amerykańskiej organizacji artystycznej z siedzibą w Chicago, zajmującej się promowaniem polskiego dziedzictwa, sztuki, muzyki i literatury w Stanach Zjednoczonych). Jest członkiem grupy ArtPo z siedzibą w Chicago, zrzeszającej polonijnych malarzy, grafików, fotografików i rzeźbiarzy. Uczestniczyła w ponad 90. wystawach zarówno w kraju jaki za granicą. W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień, otrzymanych za udział w konkursach organizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. Ogólnopolskich Konkursach Plastycznych „Konfrontacje”, Międzynarodowych Biennale Twórczości Nauczycieli, a także uczestnictwo w wystawach zbiorowych w Polish Museum of America.

Przez cały okres pracy zawodowej jako nauczycielka plastyki i pedagog umiejętnie łączyła ją z twórczością artystyczną. Twórczość ta zamyka się w świecie zarówno profanum jak i sacrum. Oscyluje wokół takich tematów jak: kompozycje kwiatowe, pejzaże, portrety oraz ikony. Cechuje je przede wszystkim realizm, charakterystyczna, ekspresyjna kolorystyka, poprzez którą wyraża swój nastrój i emocje. Najczęściej posługuje się takimi technikami jak: farby olejne, akwarela, pastel, tempera jajowa, malarstwo na szkle, rysunek ołówkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Australii, Francji oraz USA. Kuratorem wystawy, która czynna będzie do 11 czerwca, jest Bożena Szczupak.

 



Bonjour France


 W muzyczną podróż zaprasza 26 maja Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W ramach cyklu Musica Ars Amanda, artyści zabiorą słuchaczy do Francji.

 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają 26 maja o godzinie 12.00 na koncert w ramach Musica Ars Amanda  Podczas koncertu Bonjour France, muzycy zabiorą słuchaczy do Francji. Bilety na koncert kosztują 10 zł. Zgłoszenia przyjmuje Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
tel. 14 600 00 16, e-mail: biuro@centrumpaderewskiego.pl

Musica Ars Amanda (łac. „Pokochaj sztukę muzyczną”, albo „Muzyka – Sztuka, którą warto pokochać”) to zainicjowany w 1982 roku cykl koncertów symfonicznych skierowanych zarówno do młodzieży szkolnej i licealnej, jak i dorosłych, będący mozaiką stylów i form muzycznych, podczas których publiczność ma okazję poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów, solistów i utalentowanych rówieśników. Słuchacze dowiadują się również wielu ciekawych informacji na temat wykonywanej muzyki za sprawą słownych prelekcji podczas wydarzenia, a także atrakcyjnych folderów informacyjnych zawierających omówienie repertuaru i informacje o wykonawcach. W sezonie artystycznym 2022/2023 koncerty z cyklu Musica Ars Amanda przenosić będą słuchaczy w różne miejsca na świecie prezentując kulturę, tradycję oraz ciekawostki z różnych stron Europy.

W koncercie Bonjour France wystąpi: Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Szymona Naściszewskiego z udziałem flecisty Jana Krzeszowca.

W programie Maurice Ravel, Jaques Ibert, Francis Poulenc,

 

 



Krucha materia - wystawa


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 29 maja na wernisaż wystawy „Krucha materia”. Na wystawie zaprezentowane zostanie szkło ze zbiorów muzeum. Wystawa czynna będzie do 27 października.

 

Od 30 maja do 27 października w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3 dostępna będzie wystawa z cyklu Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie zatytułowana  „Krucha materia”. Zaprezentowane na wystawie szkło pochodzi ze zbiorów muzeum. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 maja o godzinie 18.00.  Kuratorem wystawy jest Barbara Bułdys.

W grudniu 2022 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie stało się posiadaczem blisko 2 tysięcy obiektów pochodzących z dawnego depozytu książąt Sanguszków.  Wśród nowych nabytków znalazło się 568 przedmiotów szklanych, pochodzących z okresu od końca XVII do początku XX wieku i reprezentujących najważniejsze ośrodki szklarskie w Polsce i w Europie. Najciekawsze szkła z tego zbioru prezentowane są na co dzień w tarnowskim Ratuszu i w oddziałach Muzeum: w Zamku w Dębnie i we Dworze w Dołędze.

Kolekcja szkła tarnowskiego muzeum jest jednak znacznie większa i bogatsza. Znajdują się w niej także inne obiekty pochodzące z dworu w Gumniskach, przedmioty szklane, które jako tzw. mienie podworskie trafiło do zbiorów z innych  okolicznych dworów: w Partyniu, Brniu, Zbylitowskiej Górze, jak również liczne dary, nabytki i przekazy gromadzone w Muzeum od 1945 roku.

Zbiór liczy obecnie przeszło 2 tysiące pozycji inwentarzowych. Część z nich, na co dzień znajdująca się muzealnych magazynach, zostanie zaprezentowana na wystawie. Będą to zarówno obiekty najciekawsze i najcenniejsze jak i takie, które zostały wybrane ze względu na ich kształt, technikę wykonania i użyty materiał.

Na ekspozycji znajdą się szkła polskie z hut w Lubaczowie, Nalibokach i Cudnowie, stanowiące kontynuację ekspozycji udostępnianej w tarnowskim Ratuszu, a także nigdy nie pokazywane w takim zestawieniu szkła śląskie, czeskie, empirowe, biedermeierowskie, secesyjne, angielskie kryształy czy współczesne szkła polskie, wyprodukowane m.in. w tarnowskiej Hucie Szkła Gospodarczego.

Każde szkło jest inne i niepowtarzalne, nawet te stanowiące część większych serwisów stołowych, nieznacznie różnią się pomiędzy sobą.

Osobą, która przed laty zadecydowała o profilu tej kolekcji była Paulina Chrzanowska, kierownik Działu Sztuki i wieloletni dyrektor tarnowskiego Muzeum.

 

 

Jan Matejko w zbiorach muzeum


 Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zaprasza 8 maja na wernisaż wystawy „Jan Matejko – rysunki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Wystawa, przygotowana w ramach cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie”, czynna będzie do 28 maja.

 

W dniach 9-28 maja w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21 dostępna będzie wystawa „Jan Matejko – rysunki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”, przygotowana w ramach cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie”, Wernisaż wystawy odbędzie się 8 maja o godzinie 18.00.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów muzeum –  niewielkie rysunki, szkice do obrazów historycznych oraz rysunki związane z „Koryznówką” w Nowym Wiśniczu.  Wśród nich znajdują się karykatury i zabawne portrety mieszkańców dworku oraz żony Teodory i dzieci malarza: Tadeusza, Beaty i Heleny. Ekspozycja będzie stanowiła jedną z atrakcji tegorocznej „Nocy Muzeów”. Kuratorem wystawy jest Manuela Stadnicka-Hoffman.




„Songs from Yesterday”
Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin


 Na początek wakacji, 24 czerwca, w Kąśnej Dolnej wystąpią dobrze znani publiczności artyści, Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin, z nowymi aranżacjami największych przebojów. Bilety są już w sprzedaży.

 

W sobotę, 24 czerwca o godzinie 18.00, w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej, wystąpią dobrze znani kąśnieńskiej publiczności artyści: Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin. W ich aranżacjach i wykonaniu usłyszeć będzie można takie przeboje, jak m.in. „Imagine”, „I Can't Get No Satisfaction” „Yesterday” czy „Tears in Heaven”. Mieczysław Szcześniak – śpiew, Krzysztof Herdzin – aranżacje, fortepian, śpiew, perkusja, Robert Kubiszyn – kontrabas, Cezary Konrad – instrumenty perkusyjne.

Mieczysław Szcześniak to artysta ceniony przez krytyków, uwielbiany przez swoją publiczność, szanowany przez branżę muzyczną. Ma wpływ na wielu śpiewaków, kształtował gusty i estetykę, lansował śpiewanie po polsku muzyki gospel i soul, wpółpracował ze świetnymi instrumentalistami, aranżerami i producentami w kraju i za granicą. Aksamitnym głosem śpiewa bossanowę, z siłą i ekspresją soul, gospel i jazz, z przekonaniem, empatycznie dotyka serca i głowy śpiewając własne popowe pieśni. Wszechstronny , świadomy wokalista, autor tekstów i muzyki, współproducent własnych nagrań.

Krzysztof Herdzin to wybitna polskiej sceny muzycznej. Powiedzieć o nim, że jest muzykiem wszechstronnym i tytanem pracy, to nic nie powiedzieć. Ten pianista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny równie dobrze czuje się w stylu jazzowym (grał w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego, sam jest band leaderem), popie (współpracował między innymi z Anną Marią Jopek, Marylą Rodowicz i Edytą Geppert), muzyce współczesnej (za co był wielokrotnie nominowany do Fryderyka), filmie i teatrze.

„Songs from Yesterday” to wspólny album studyjny Mieczysława Szcześniaka i Krzysztofa Herdzina wydany 16 października 2015 roku przez Sony Music Entertainment Poland. Uzyskał status platynowej płyty.

Bilety na koncert w cenie 50 zł są już w sprzedaży online na www.centrumpaderewskiego.pl lub stacjonarnie w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

 

 

| | | |