W Y S T A W Y
Imprimatur – wystawa grafik
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zaprasza w czwartek, 21 listopada, na wernisaż wystawy grafiki Szymona Prandziocha. Wystawa zatytułowana „Imprimatur”, czynna będzie do końca lutego przyszłego roku.
W czwartek, 21 listopada o0 godzinie 17.00, w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy grafiki Szymona Prandziocha „Imprimatur”. Urodzony w 1983 roku w Rudzie Śląskiej, Szymon Prandzioch jest doktorem sztuki, adiunktem w pracowni rysunku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2008 roku ukończył Wydział Grafiki katowickiej ASP i otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Stanisława Kluski i w pracowni rysunku prof. Bogdana Topora.
Zajmuje się grafiką, malarstwem oraz projektowaniem i realizacją wnętrz kościołów. Swoje prace prezentował w Polsce i za granicą, m.in. w Hongkongu, Chinach, Brazylii, Anglii, Szwajcarii, USA, Słowacji i Belgii.
Wystawę grafik oglądać będzie można w Muzeum Diecezjalnym do końca lutego przyszłego roku.
Fischmarkt – wystawa fotografii
W Tarnowskim Centrum Kultury po raz trzeci zagości wystawa fotografii Tadeusza Rolke. Tym razem zaprezentowany zostanie cykl „Fischmarkt”. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada, a ekspozycja dostępna będzie do 21 grudnia.
Od 16 listopada do 21 grudnia, w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury po raz trzeci oglądać będzie można wystawę fotografii Tadeusza Rolke. Tym razem zaprezentowany zostanie cykl „Fischmarkt”, przedstawiający zdjęcia wykonane w latach 1978-1979 w Hamburgu. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 15 listopada o godzinie 18.00.
Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie i jest jednym z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie i Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. ubiegłego wieku pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W czasie trwającej około dekadę emigracji w Republice Federalnej Niemiec, wielokrotnie publikował w czołowych pismach zachodnioniemieckich: „Die Zeit”, „Stern”, „Stern Journal” i „Der Spiegel”.
Jego fotografie wykonane w Hamburgu, to prywatny zapis życia ulicznego i wydarzeń kulturalnych tamtych lat. Istotne miejsce w dorobku artystycznym stanowi cykl "Fischmarkt", który realizował w latach 1978–1979 podczas licznych wizyt na hamburskim, niedzielnym targu rybnym. Na swoich fotografiach uwiecznił wyjątkową różnorodność codziennych sytuacji i zestaw indywiduów, reprezentujących „barwne” społeczeństwo.
Prezentacja wystawy możliwa jest dzięki uprzejmości warszawskiej Galerii Le Guern.
Miniatury, miniaturki
W poniedziałek, 4 listopada, Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wernisaż wystawy miniatur, obejmującej ponad 150 dzieł z muzealnej kolekcji. Wystawa, zorganizowana w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”, czynna będzie do 31 grudnia.
Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wyjątkową wystawę miniatur, zorganizowaną w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 grudnia.
Ta pierwsza tak obszerna prezentacja obejmuje ponad 150 dzieł z muzealnej kolekcji. Wśród nich znajdują się różnorodne miniatury wykonane w okresie od drugiej połowy XVIII do początku XXI wieku, a pochodzące z dawnej kolekcji książąt Sanguszków z pałacu w Gumniskach, zbioru zakupionego od prywatnego kolekcjonera w 1982 roku, oraz pojedyncze, cenne obiekty, nabyte w drodze darowizn i zakupów.
Miniatury wystawione na ekspozycji wykonane zostały na takich materiałach jak kość, pergamin, metal, szkło, papier i drewno. Nie brak wśród nich portretów, pejzaży, scen rodzajowych oraz przedstawień religijnych i patriotycznych. Zbiory mają ogromne znaczenie sentymentalne, historyczne i artystyczne. Dla zwiedzających stanowić mogą formę wyjątkowych dzieł sztuki, ale również cenne świadectwa minionych epok.
K O N C E R T Y, S P E K T A K L E,
W Y D A R Z E N I A
Bracia Golec świątecznie
W sobotę, 28 grudnia, w Arenie Jaskółka Tarnów wystąpi zespół Golec uOrkiestra. W repertuarze koncertu znajdą się kolędy i pastorałki. Bilety są już w sprzedaży.
Zespół Golec uOrkiestra wystąpi w Arenie Jaskółka Tarnów. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 28 grudnia, początek o godzinie 19.00.
W repertuarze braci Golców znajdą się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. – Wraz ze swą rodzinną orkiestrą, zapraszają do wspólnego kolędowania, zostawiając nas w magicznym okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zespół gwarantuje, że choć na chwilkę poczujemy góralski bożonarodzeniowy klimat. Niezwykle pozytywna energia i mnogość dźwięków wykorzystywanych przez zespół to gwarancja doskonałej zabawy na wysokim poziomie – można przeczytać na stronie organizatora.
Bilety są w sprzedaży TU.
Sylwester w teatrze
Przed nami jeszcze cały niemal listopad i grudzień, a wraz z nim święta Bożego Narodzenia. Mało kto myśli już o Sylwestrze, ale myśli o nim tarnowski teatr. I zaprasza na sylwestrowy pokaz spektaklu „Bóg Mordu”, połączony z symboliczna lampką szampana.
Tarnowski teatr zaprasza na niebanalne spędzenie sylwestrowego wieczoru w postaci dobrej i dające do myślenia rozrywki. W gronie bliskich i przyjaciół można rozpocząć sylwestrową noc z uśmiechem na twarzy i w świetnym towarzystwie spektaklu Yasminy Rezy, "Bóg Mordu", który z przymrużeniem oka pokazuje, jak blisko jest od kultury do chaosu.
„Bóg Mordu" w reżyserii Marcina Hycnara to wybuchowa mieszanka komedii i dramatu, która pod płaszczykiem nieodpartego humoru, kryje nie do końca zabawną refleksję o nas samych – cywilizowanych ludziach świata zachodniego. Spektakl w mistrzowski sposób ukazuje, jak cienka jest granica między cywilizowanym zachowaniem, a pierwotnymi instynktami. Wszystko zaczyna się niewinnie: dwa małżeństwa spotykają się, aby omówić konflikt, który zaistniał między ich synami. Jednak to, co miało być spokojną rozmową statecznych dorosłych, szybko przeradza się w pełen napięć i wzajemnych oskarżeń konflikt, który obnaża głęboko ukryte frustracje i pretensje. W miarę upływu czasu maski uprzejmości opadają, a bohaterowie pokazują swoje prawdziwe oblicza. Dynamiczne tempo, ostre jak brzytwa dialogi i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że nie można oderwać oczu od sceny. W spektaklu zagrają Matylda Baczyńska, Aleksander Fiałek, Kinga Piąty oraz Tomasz Wiśniewski.
Spektakl grany będzie 27, 28, 29 grudnia o godzinie 18.00 - bilety wg stałego cennika. Pokaz sylwestrowy odbędzie się natomiast 31 grudnia o godzinie 18.00, towarzyszyć mu będzie symboliczna lampka szampana, bilet normalny kosztuje 90 zł, bilet grupowy od 4 osób – 75 zł
Rezerwacje biletów w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: 784 976 025, 668 323 998
W świątecznym klimacie
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 4 stycznia na koncert z udziałem wybitnych artystów – Miki Urbaniak i Victora Daviesa. Artyści przygotowali specjalny program, w którym świąteczne melodie zostaną zaprezentowane w nowych aranżacjach, opartych na wokalu i gitarze.
W sobotę, 4 stycznia w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury przy Rynku 5 usłyszeć będzie można najpiękniejsze bożonarodzeniowe utwory, w wyjątkowych, akustycznych interpretacjach. W rozpoczynającym się o godzinie 19.30 świątecznym koncercie, wystąpią Mika Urbaniak i Victor Davies. Artyści przygotowali specjalny program, w którym świąteczne melodie zostaną zaprezentowane w nowych aranżacjach opartych na wokalu i gitarze. Dzięki połączeniu niezwykłego głosu Miki Urbaniak i nastrojowej gry na gitarze Victora Daviesa, znane utwory nabiorą świeżego, głębokiego brzmienia. Artyści wprowadzą publiczność w magiczny klimat świąt, łącząc tradycję z osobistym stylem i emocjonalną ekspresją.
Bilety w cenie 50 złotych są do kupienia online na stronie www.tck.pl oraz w Tarnowskim Centrum Kultury.
Wspólne kolędowanie z Puellae Orantes
Jubileuszowy rok 40-lecia działalności, Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes rozpocznie kolędowaniem. W sobotę, 4 stycznia, w tarnowskiej katedrze zabrzmią kolędy i pastorałki, zaaranżowane przez polskich kompozytorów na specjalne zamówienie chóru. Wstęp wolny.
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes zaprasza w sobotę, 4 stycznia na wspólne kolędowanie. Początek koncertu w tarnowskiej katedrze o godzinie 19.00. Wstęp wolny. Będzie to pierwszy koncert w jubileuszowym roku 40-lecia działalności chóru. Zaprezentowane kolędy i pastorałki zaaranżowane zostały przez polskich kompozytorów na specjalne zamówienie Puellae Orantes.
W staropolskiej tradycji śpiew kolęd jednoczył pokolenia Polaków, dlatego chór pragnie zaangażować w śpiew publiczność. Aby ułatwić wszystkim czynne włączenie się w koncert, teksty kolęd będą widoczne na ekranach, a katedra zostanie specjalnie, klimatycznie oświetlona. Oprócz Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty, w koncercie wystąpi kompozytor i pianista Łukasz Farcinkiewicz. Prowadzącą wydarzenie będzie kierowniczka artystyczna chóru, Aleksandra Topor. Po koncercie będzie można kupić płyty tarnowskiego chóru.
Wielka Noworoczna Gala Wiedeńska
Centrum Sztuki Mościce zaprasza 5 stycznia na Wielką Noworoczną Galę Wiedeńską - Johann Strauss i Przyjaciele. Na scenie wystąpią soliści teatrów operowych, którzy zabiorą słuchaczy w podróż przez magiczny świat XIX-wiecznego Wiednia.
Na Wielką Noworoczną Galę Wiedeńską zaprasza 5 stycznia o godzinie 18.00 Centrum Sztuki Mościce. Wydarzenie zabiera widzów w podróż przez magiczny świat XIX-wiecznego Wiednia, pełnego przepychu, wytwornych bali i niekończących się zabaw.
Na scenie pojawią się soliści najwyższej klasy, zarówno z polskich, jak i zagranicznych teatrów operowych. Gwiazdy Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Opery w Magdeburgu, Opery Lwowskiej oraz K&K Berliner Philharmoniker. Ukoronowaniem widowiska jest udział Royal Strauss Orchestra - zespołu, który niczym orkiestra prosto z wiedeńskich sal balowych, wybrzmiewa dźwiękami pełnymi emocji, wyrafinowania i elegancji.
Widowisko łączy muzyczną klasykę z pełnym blasku show. Porywające arie, żywiołowe polki i roztańczone walce - Wielka Gala Wiedeńska to coś więcej niż koncert. To prawdziwy spektakl pełen humoru, romantycznych uniesień i wirtuozerii.
Jednym słowem - elegancja, klasa, radość i muzyka.
Bilety na koncert w cenie 150 zł (normalny), 140 zł (ulgowy), 120 zł (pufy) są do kupienia w kasie CSM oraz online.
Hej kolęda, kolęda
Centrum Sztuki Mościce zaprasza 11 stycznia na koncert świąteczno-noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. W programie suity taneczne i wędrówką kolędników od północy na południe Polski.
Hej kolęda, kolęda - pod takim hasłem odbędzie się koncert świąteczno-noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy, na który 11 styczna zaprasza Centrum Sztuki Mościce. Koncert odbędzie się dwukrotnie – o godzinie 17.00 i 19.30. W programie znajdzie się kilkanaście suit tanecznych, zaczynając od Kurpi Zielonych kończąc na Spiszu. Całość programu ubarwiona będzie wędrówką kolędników od północy na południe Polski, którzy w humorystyczny sposób wprowadzą widza w świąteczny klimat.
Bilety można kupować w kasie CSM oraz online.
Oszuści
Centrum Sztuki Mościce zaprasza 25 stycznia na spektakl „Oszuści” w wykonaniu aktorów warszawskiego Och-Teatru. Spektakl pokazany zostanie dwukrotnie. Bilety są w sprzedaży.
Na scenie Centrum Sztuki Mościce, 25 stycznia zostanie zaprezentowany spektakl „Oszuści”, którego reżyserem jest Jan Englert. Przed publicznością wystąpią Zbigniew Zamachowski, Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna. Piotr Grabowski, Filip Pławiak – aktorzy warszawskiego Och-Teatru.
Punktem wyjścia akcji jest rodzinna kolacja. Ile lat można oszukiwać samego siebie? Jak długo można udawać samemu przed sobą, że wszystko jest w porządku? Takie pytania zaczynają stawiać sobie bohaterowie spektaklu „Oszuści". To opowieść o tym, jak jeden wieczór czy jedno spotkanie, może zmienić całe życie.
Spektakl pokazany zostanie dwukrotnie - o godz. 17.00 i 19.45. Bilety są do kupienia w kasie CSM lub online.
No, a ja?
Centrum Sztuki Mościce zaprasza 9 lutego na koncert Michała Bajora „No, a ja?”. będzie to Koncert, pełen wspomnień i autorskich nowości, to pokłosie płyty pod tym samym tytułem. Bilety są już w sprzedaży.
"No, a ja?" – pod takim tytułem odbędzie się koncert Michała Bajora, na który 9 lutego zaprasza Centrum Sztuki Mościce. Pierwsze takty zabrzmią o godzinie 17.00. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to występ pełen wspomnień i autorskich nowości. Artysta spełnia życzenia swoich fanów i przypomina wybrane przez publiczność ulubione piosenki, prezentuje jednak nowatorskie podejście i wszystkie utwory przedstawia w odświeżonych aranżacjach.
Koncert „No, a ja?” to pokłosie płyty Michała Bajora pod tym samym tytułem. Pierwszy raz wystąpił także w roli autora tekstów – trzy piosenki wyszły spod jego pióra. Dodatkowo stworzył muzykę do tekstu Wojciecha Młynarskiego oraz kompozycję, do której słowa napisał dla niego Artur Andrus.
Bilety są już dostępne w kasie CSM oraz online.
APHKHAZETI – z serca Gruzji
To nie tylko zespół o blisko 100-letniej historii. To legenda, która przetrwała próbę czasu, wojnę, a także trudne momenty przemian. W Centrum Sztuki Mościce 4 marca odbędzie się fascynujące show w wykonaniu APHKHAZETI, Gruzińskiego Państwowego Baletu z chórem i orkiestrą na żywo. Bilety są już w sprzedaży.
Mimo wyzwań historycznych, zachował swój jedyny w swoim rodzaju charakter, duszę i kolorystykę. Tradycyjne melodie Gruzji spotykają się tu z nowoczesnym brzmieniem i choreografią. Gruziński Państwowy Balet APHKHAZETI z chórem i orkiestrą na żywo wyruszy w trasę koncertową po Polsce i zawita też do Tarnowa. APHKHAZETI to etniczność, balet i nowoczesność w jednym, w interpretacji legendarnego dyrektora artystycznego Bachana Chanturia.
Widowisko zaprezentowane zostanie w Centrum Sztuki Mościce 4 marca o godzinie 19.00. Czasu jest dużo, ale bilety mogą być doskonałym pomysłem na gwiazdkowy prezent. Można je kupować online na stronie https://pankoncert.pl/gruzinski-panstwowy-balet-aphkhazeti/
Po prostu Dżem
„ Polscy Rolling Stonesi” czyli zespół Dżem, zagra dla tarnowskiej publiczności. Zespół wystąpi 22 marca w Arenie Jaskółka Tarnów. Bilety są już w sprzedaży.
Zespół Dżem, które przedstawić nie trzeba, zagra w Tarnowie. „ Polscy Rolling Stonesi” wystąpią 22 marca przyszłego roku w Arenie Jaskółka Tarnów. - Na tym koncercie trzeba być, poczuć muzykę i klimat by przekonać się, że to jeden z najlepszych koncertów w Waszym życiu. Dżem z nowym wokalistą - Sebastianem Riedlem – zapowiadają organizatorzy.
Dżem to polski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa, który w 1973 roku założyli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. W Tarnowie wystąpią w składzie: Sebastian Riedel (śpiew), Adam Otręba (gitara), Benedykt „Beno” Otręba (gitara basowa, śpiew), Jerzy Styczyński (gitara), Zbigniew Szczerbiński (perkusja) i Janusz Borzucki (instrumenty klawiszowe).
Bilety są już do kupienia na stronie just4music.pl.
Fisz Emade Tworzywo
Zespół Fisz Emade Tworzywo zagra w Tarnowie 10 kwietnia, promując swoją najnowszą płytę. Bilety na koncert, który odbędzie się w kinie Marzenie, są już w sprzedaży.
Jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym, Fisz Emade Tworzywo, powróci do Tarnowa z nową płytą. Koncert odbędzie się w kinie Marzenie 10 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety w cenie 90 zł są już w sprzedaży online na stronie https://tck.pl/wydarzenia/262,koncert-fisz-emade-tworzywo
Zespół od 2000 roku wydał 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Zasłynął w polskim hip-hopie wprowadzając eklektyczne brzmienia i pełne poczucia humoru i charakterystycznej melancholii teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj, bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.
Ich poprzedni album, „Ballady i Protesty” był mocnym powrotem do korzeni muzycznej podróży zespołu - do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip - hop czy elektronika. Sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.
Nowy singiel zespołu „Niemoc”, promuje najnowszą płytę Tworzywa i odnosi się do korzeni muzyki rap. To opowieść o pierwszych zespołach i przyjaźniach. Fisz opowiada o czasach wczesnego liceum, kiedy powstał koncertujący zespół - Five Kinds of Happiness. Teledysk do utworu zawiera archiwalne nagranie VHS jednego z pierwszych koncertów braci Waglewskich w klubie Remont w 1993 roku. Całość poświęcona jest pamięci gitarzysty i dobrego kolegi chłopaków z tego okresu - Darka Kaczora Świątka, który zginął tragicznie w nie do końca jasnych okolicznościach w jednym z klasztorów.