Krucha materia - wystawa
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 29 maja na wernisaż wystawy „Krucha materia”. Na wystawie zaprezentowane zostanie szkło ze zbiorów muzeum. Wystawa czynna będzie do 27 października.
Od 30 maja do 27 października w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3 dostępna będzie wystawa z cyklu Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie zatytułowana „Krucha materia”. Zaprezentowane na wystawie szkło pochodzi ze zbiorów muzeum. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 maja o godzinie 18.00. Kuratorem wystawy jest Barbara Bułdys.
W grudniu 2022 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie stało się posiadaczem blisko 2 tysięcy obiektów pochodzących z dawnego depozytu książąt Sanguszków. Wśród nowych nabytków znalazło się 568 przedmiotów szklanych, pochodzących z okresu od końca XVII do początku XX wieku i reprezentujących najważniejsze ośrodki szklarskie w Polsce i w Europie. Najciekawsze szkła z tego zbioru prezentowane są na co dzień w tarnowskim Ratuszu i w oddziałach Muzeum: w Zamku w Dębnie i we Dworze w Dołędze.
Kolekcja szkła tarnowskiego muzeum jest jednak znacznie większa i bogatsza. Znajdują się w niej także inne obiekty pochodzące z dworu w Gumniskach, przedmioty szklane, które jako tzw. mienie podworskie trafiło do zbiorów z innych okolicznych dworów: w Partyniu, Brniu, Zbylitowskiej Górze, jak również liczne dary, nabytki i przekazy gromadzone w Muzeum od 1945 roku.
Zbiór liczy obecnie przeszło 2 tysiące pozycji inwentarzowych. Część z nich, na co dzień znajdująca się muzealnych magazynach, zostanie zaprezentowana na wystawie. Będą to zarówno obiekty najciekawsze i najcenniejsze jak i takie, które zostały wybrane ze względu na ich kształt, technikę wykonania i użyty materiał.
Na ekspozycji znajdą się szkła polskie z hut w Lubaczowie, Nalibokach i Cudnowie, stanowiące kontynuację ekspozycji udostępnianej w tarnowskim Ratuszu, a także nigdy nie pokazywane w takim zestawieniu szkła śląskie, czeskie, empirowe, biedermeierowskie, secesyjne, angielskie kryształy czy współczesne szkła polskie, wyprodukowane m.in. w tarnowskiej Hucie Szkła Gospodarczego.
Każde szkło jest inne i niepowtarzalne, nawet te stanowiące część większych serwisów stołowych, nieznacznie różnią się pomiędzy sobą.
Osobą, która przed laty zadecydowała o profilu tej kolekcji była Paulina Chrzanowska, kierownik Działu Sztuki i wieloletni dyrektor tarnowskiego Muzeum.
Muzyka odnaleziona
W piątek, 18 sierpnia, rozpocznie się kolejna, trzydziesta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Na tarnowską część imprezy, Fundacja Kultury i Integracji „Inter-Art” zaprasza od czwartku, 14 września. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej, którego dyrektorami są Teresa Kaban i Henryk Błażej, to niemalże „archeologia” w muzyce. Jego zadaniem jest ocalenie od zapomnienia i przywrócenie do życia koncertowego zagubionych utworów kompozytorów polskich i obcych od opracowania znalezionych rękopisów i starodruków aż po ich prezentację i promocję.
W tym roku festiwal rozpocznie się w piątek, 18 sierpnia. Na tarnowską część imprezy, Fundacja Kultury i Integracji „Inter-Art” zaprasza od czwartku, 14 września. Podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej, w klasztorze sióstr Benedyktynek w Staniątkach, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, Paryżu czy Lwowie. W tegorocznym festiwalu nie zabraknie również prawdziwych „perełek” muzycznych, w mistrzowskim wykonaniu artystów z Włoch, Hiszpanii, Turcji, Holandii, Czech i z Polski.
Festiwalowe koncerty w Tarnowie odbywać będą się w trzech miejscach: w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, w Sali Lustrzanej oraz w kościele Misjonarzy. Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Projekt współfinansowany jest z budżetu Miasta Tarnowa.
Program:
14 września (czwartek) - godz. 18.00
Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
wykonawca: Eloisa Cascio – fortepian (Włochy)
w programie: Maria Szymanowska, Fryderyk Chopin, Franz Schubert
15 września (piątek) - godz. 18.00
Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
wykonawcy: Cihat Askin - skrzypce (Turcja), Roberto Issoglio – fortepian (Włochy)
w programie: Felix Mendelssohn-Bartholdy, Franz Schubert, Claude Saint-Saens
16 września (sobota) - godz. 18.00
Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
wykonawcy: Pedro Valero i Miguel Rodriguez - duet fortepianowy na 4 ręce (Hiszpania)
w programie: Marcial del Adalid, Isaac Albeniz, Enrique Granados
24 września (niedziela) - godz. 18.00
Sala Lustrzana
wykonawcy: Trio „Felix” (Włochy) - Marilena Gaudio - mezzosopran, Giacomo Piepoli – klarnet, Flavio Peconio – fortepian
w programie: Conradin Kreutzer, Johann Wenzel Kalliwoda, Giacomo Puccini, Isabella Colbran, Adolf Schreiner
29 września (piątek) - godz. 18.30
Kościół Misjonarzy
wykonawcy: Magdalena Maniewska – obój, Zbigniew Gach – organy
w programie: Ignacy Feliks Dobrzyński, Alessandro Marcello, Gabriel Faure, Maurice Ravel
30 września (sobota) - godz. 18.00
Sala Lustrzana
wykonawcy: „Eduard Napravnik Trio” (Czechy) w składzie: Maria Ericsson – skrzypce, Ondřej Cibulka – wiolonczela, Slavek Grokhovski – fortepian.
w programie: Antonin Dvořák, Josef Suk, Eduard Nápravník
1 października (niedziela) - godz. 18.00
Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
Koncert "Motywy żydowskie w muzyce świata"
wykonawcy: „Szaweł Lipski Klezmer Quartet” w składzie: Szaweł Lipski – fortepian, Przemek Skałuba – klarnet, Grzegorz Gadziomski – skrzypce, Rafał Grząk – akordeon i Dariusz Wójcik - śpiew.
Talia i przed Talią
XXVII Festiwal Komedii Talia odbędzie się tradycyjnie na początku kolejnego sezonu teatralnego. Zanim jednak spektakle stanął w szranki, tarnowski teatr proponuje i zaprasza na wydarzenia plenerowe, które wprowadzą w klimat wielkiej sztuki. Wydarzenia, w których uwzględniono także najmłodszych. Pierwsze z nich już 18 sierpnia.
Miłośnicy teatru i dobrego humoru, między 22 września a 1 października zobaczą osiem spektakli, wernisaż wystawy oraz koncert. To wszystko w ramach XXVII Festiwalu Komedii Talia. Przedstawienia konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury. Bilety i karnety są już w sprzedaży i wyraźnie widać, co podoba się widzom. Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie tradycyjnie już zaprosi widzów na swoją premierę, przygotowywaną specjalnie z myślą o festiwalu. Dwukrotne pokazy „Kolacji dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego otworzą festiwal 22 września. Potem, w kolejne dni, wystąpią teatry z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia. Z okazji trwającego roku Aleksandra Fredry zostanie także zaprezentowane czytanie sceniczne „Ciotuni” z udziałem Anny Polony, pod opieką artystyczną Józefa Opalskiego. Nie zabraknie koncertu, tym razem zaprezentuje się Katarzyna Groniec z zespołem. Wszystkich artystów będzie można oglądać na scenie teatru przy Mickiewicza 4 oraz w Centrum Sztuki Mościce. Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: Kamila Łapicka (dziennikarka), Bogdan Tosza (reżyser), Maciej Wojtyszko (autor, reżyser). Jury przyzna nagrodę Grand Prix oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu. Obok tego zostaną przyznane nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Głosować będzie mogła także publiczność. Galę finałową i ogłoszenie laureatów poprzedzi spotkanie z legendami polskiego filmu i teatru. Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka zobaczyć będzie można w „Niespodziewanym powrocie”. I właśnie to przedstawienie cieszy się największym zainteresowaniem, a bilety zniknęły w kilka dni po rozpoczęciu sprzedaży. Plakat do festiwalu nawiązywać będzie do maszkaronów z tarnowskiego ratusza, a przygotowany zostanie przez Piotra Barszczowskiego.
Na dwa spektakle konkursowe teatr przygotował specjalną, promocyjną cenę biletów. Ich sprzedaż ryszu w czwartek, 10 sierpnia o godzinie 9.00. Promocja dotyczyć będzie spektaklu „Weltmajstry”, o godz. 17.00 oraz „Prawda”, o godz. 17.00. Na oba spektakle obowiązuje cena biletu 27 zł od osoby, przy czym jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety. Przy zakupie należy podać kod rabatowy:
kod rabatowy: Katowice - dla spektaklu „Weltmajstry”
kod rabatowy: Lublin - dla spektaklu „Prawda”.
Liczba promocyjnych biletów jest ograniczona, a kupować można je online oraz w kasie teatru
Zanim jednak rozpocznie się festiwal, tarnowski teatr zaprasza do udziału w swoistym prologu czyli szeregu bezpłatnych imprez plenerowych, z których część przygotowana została także z myślą o dzieciach. - Spodziewamy się dużego zainteresowania wszystkimi wydarzeniami. Szacujemy, że ponad cztery tysiące osób weźmie udział w przygotowanych wydarzeniach – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru. - Dodajemy w tym roku wydarzenia plenerowe będące swojego rodzaju prologiem festiwalu: włoską grupę akrobatyczną eVenti Verticali oraz Teatr AKT. Chcemy by mieszkańcy bez ograniczeń korzystali ze spotkań z artystami jeszcze w wakacje.
Program Festiwalu:
22.09, godz. 17.00 i 20.30 Inauguracja Festiwalu Francis Veber "Kolacja dla głupca" reżyseria Tadeusz Łomnicki - Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
23.09, godz. 17.00 i 20.00 Zbigniew Rokita “Weltmajstry” reżyseria Robert Talarczyk – Teatr Korez w Katowicach, Duża Scena
24.09, godz. 17.00 i 20.00 Franciszek Bohomolec “Pijacy” scenariusz i reżyseria Artur W. Baron – Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Duża Scena
25.09, godz. 19.00 Ronald Harwood “Kwartet” reżyseria Wojciech Adamczyk – Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Centrum Sztuki Mościce
27.09, godz. 17.00 i 20.00 Florian Zeller “Prawda” reżyseria i opracowanie muzyczne Paweł Aigner – Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Duża Scena
29.09, godz. 16.30 i 20.00 Lars Albaum, Dietmar Jacobs “Cud” reżyseria i opracowanie muzyczne Grzegorz Wiśniewski – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Duża Scena
26.09, godz. 18.00 Aleksander Fredro "Ciotunia" czytanie sceniczne, reżyseria Józef Opalski, Duża Scena
30.09, godz. 18.00 Koncert Katarzyny Groniec "Konstelacje", Duża Scena
01.10, godz. 17.00 Finał Festiwalu Serge Kribus "Niespodziewany powrót", Duża Scena
Wydarzenia bezpłatne:
18.08.2023, godz. 20.00 „A ja na to jak na lato na BIS”, koncert Solski Chór, Miejsce: Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim, TARNOC
19.08.2023, godz. 20.30 „Rezerwat”, reż. Łukasz Palkowski. Miejsce: Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim, TARNOC
25.08.2023, godz. 20.30 „In Blue”, Teatr Akt z Warszawy. Dziedziniec przed pływalnią Akademii Tarnowskiej. TARNOC
26.08.2023, godz. 21.00 „Cubo”, eVenti Verticali z Włoch. Miejsce: Parking, Centrum Wypoczynku i Rekreacji Kantoria. TARNOC
27.08.2023, godz. 16.00 spektakl „Jaś i Małgosia”, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Miejsce: Amfiteatr Letni. TARNOC
27.08.2023, godz.20.30 „Sonic. Szybki jak błyskawica”, reż. Jeff Fowler. Miejsce: Zakątek Spycimira, ul. Wałowa 25. TARNOC
01.09.2023, godz. 20.30 "Papusza" reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze. Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. TARNOC
02.09.2023, godz. 19.00 "Film o pszczołach" reż. Steve Hickner, Simon J. Smith. Miejsce: Scena na dachu w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, TARNOC
02.09.2023, godz. 20.30 "Serce Serduszko" reż. Jan Jakub Kolski. Miejsce: Scena na dachu w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. TARNOC
Kąśna dla Jana Pawła
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza 1 października na koncert z okazji 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Podczas koncertu „Kąśna dla Jana Pawła” będzie można usłyszeć ulubione utwory papieża.
Z okazji 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, w niedzielę, 1 października Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na koncert „Kąśna dla Jana Pawła”. Początek o godzinie 17.00. Podczas koncertu usłyszeć będzie można ulubione utwory Ojca Świętego, takie jak m.in.: „Barka”, „Totus Tuus”, „Nie zastąpi Ciebie nikt”, „Cały Twój, Maryjo”, „Błogosławieni miłosierni”. Wystąpią artyści: Anna Lasota, Ewelina Szybilska, Marcin Jajkiewicz, Jakub Milewski oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Koncert poprowadzi Łukasz Lech.
Bilety w cenie 50 zł są j8uż w sprzedaży na www.centrumpaderewskiego.pl. Zakup w kasie koncertowej możliwy między 9.00 a 15.00 w dni robocze. Dla osób 60+ bilety na koncert z 50% zniżką. Bilety zniżkowe wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej.
Malarstwo Joanny Srebro-Drobieckiej
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie 18 września zaprasza na wernisaż wystawy „Joanna Srebro-Drobiecka (1932-2006) – malarstwo”. Prace znanej i cenionej tarnowskiej artystki oglądać będzie można do 5 listopada.
W poniedziałek, 18 września w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbędzie się otwarcie wystawy „Joanna Srebro-Drobiecka (1932-2006) – malarstwo”. Początek o godz. 18.00.
Joanna Srebro-Drobiecka urodziła się w Tarnowie. Studia artystyczne ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1962 r. uzyskała dyplom pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego. Od początku była artystką niezależną, tworzącą własne wizje. W żadnym okresie swego malarstwa nie poddała się trendom dominującym w sztuce ani komercjalizacji, pozostała wierna swojemu sposobowi patrzenia na świat.
Uprawiała malarstwo sztalugowe – duże formaty, czasami projektowała gobeliny i freski. Brała udział w licznych wystawach okręgowych, oddziałowych, ogólnopolskich Związku Polskich Artystów Plastyków. Zmarła 3 listopada 2006 roku w Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie, w którym znajduje się także część jej dorobku malarskiego. Obrazy z tej kolekcji będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Etnograficznym.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli, 5 listopada.
Historia Sokoła
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zaprasza 25 września na wernisaż wystawy „Od 140 lat w służbie ojczyzny... Dzieje Sokolstwa Ziemi Tarnowskiej”. Na ekspozycję złożą się m.in. fotografie, oryginalny sprzęt sportowy sprzed ponad wieku, liczne odznaki i przypinki sokole oraz strój sokoli z dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa czynna będzie do 12 listopada.
W poniedziałek, 25 września w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21, odbędzie się wernisaż wystawy „Od 140 lat w służbie ojczyzny... Dzieje Sokolstwa Ziemi Tarnowskiej”. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Na tarnowskiej wystawie zgromadzono pamiątki po przedwojennym „Sokole” nie tylko z Tarnowa. Poza zbiorem fotografii, zaprezentowany będzie oryginalny sprzęt sportowy sprzed ponad wieku, liczne odznaki i przypinki sokole, strój sokoli z dwudziestolecia międzywojennego. Unikatowymi obiektami są przedwojenne sztandary wraz z oryginalnymi drzewcami. Całości dopełniają dwa portrety druhów, pędzla wybitnego malarza i sokoła Bolesława Barbackiego.
„Sokoła” na ziemiach polskich zawiązano w 1867 roku we Lwowie na fali ówczesnych przemian społeczno-politycznych. Pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch” krzewiono zamiłowanie do sportu, budowano tężyznę fizyczną i samodyscyplinę członków, którzy ponadto musieli wykazać się nieposzlakowaną opinią i postawa patriotyczną. W 1914 roku druhowie „Sokoła” ruszyli do walki, m.in. w Legionach Polskich. W wyzwolonym kraju Towarzystwo działało prężnie na polu sportowym i wychowania obywatelskiego do 1939 roku. W Polsce Ludowej, pomimo prób, nie udało się „Sokoła” trwale zalegalizować. Dopiero od 1989 roku bez przeszkód działalność prowadzić mogą wskrzeszone Towarzystwa, w tym tarnowskie.
Wystawa dostępna będzie do niedzieli, 12 listopada. Jej kuratorkami są Paulina Srebro i Anna Żalińska.
„… lub w cieniu” Łukasza Jewuły - wystawa
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 9 października do Galerii Piwnica pod Trójką na wernisaż wystawy prac Łukasza Jewuły „… lub w cieniu”. Wystawa czynna będzie do 3 listopada.
W poniedziałek, 9 października, w Galerii Piwnica pod Trójką Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3 odbędzie się wernisaż wystawy prac Łukasza Jewuły – „… lub w cieniu”. Początek o godzinie 18.00, wstęp wolny.
Łukasz Jewuła urodzony w 1959 r w Tarnowie absolwent tarnowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium Nauczycielskiego w Tarnowie o specjalności wychowanie plastyczne. Studiował także historię sztuki, z czego po kilku latach zrezygnował mając na uwadze, że bardziej od teorii interesuje go aktywne działanie. Malarz, rysownik, grafik, plakacista, instalator. Twórca logotypów i opraw graficznych dla wielu wydarzeń, instytucji, przedsiębiorstw. Zajmuje się również scenografią teatralną, mozaiką artystyczną i medalierstwem. Należał do nieistniejącej dzisiaj grupy plastycznej „TA” (Tarnowscy Artyści), która zrzeszała artystów profesjonalistów i amatorów (w sumie ponad 30 osób). Ich prace wystawiane były w końcówce lat 80. i na początku 90. ubiegłego stulecia w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej przy ul. Wałowej 10. Od lat regularnie uczestniczy w Salonach Wiosennych organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. W jego malarstwie dominują pejzaże oraz rzadko dziś podejmowane tematy rodzajowe. Rysunki to przede wszystkim ilustracje do wydawnictw oraz formy satyryczne. Przykłady plakatów autorstwa Łukasza Jewuły znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Przemyślu i Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Jego prace malarskie i mozaiki występują w kolekcjach prywatnych. Uzupełnieniem różnorodnych artystycznych zainteresowań jest teatr lalek. Na wystawie w Piwnicy pod Trójką będzie można zobaczyć pejzaże, rysunki, sceny rodzajowe, formę przestrzenną, wykonane różnymi technikami. Wystawa czynna będzie do 3 listopada. Jej kuratorką jest Bożena Szczupak.
Grupa WPROST w zasobach muzeum
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 2 października na wernisaż wystawy „Grupa WPROST w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Ekspozycja czynna będzie do 10 listopada.
W poniedziałek, 2 października o godzinie 18.00, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie przy Rynku 3 odbędzie się otwarcie wystawy „Grupa WPROST w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie”
Wystawa będzie obejmowała twórczość wszystkich członków, działającej w latach 1966-1986 grupy: Macieja Bieniasza, Zbyluta Grzywacza, Barbary Skąpskiej, Leszka Sobockiego oraz Jacka Waltosia.
W zbiorach muzeum znajduje się ponad dwadzieścia prac reprezentujących dorobek artystów Grupy WPROST. Wśród nich są obrazy, rzeźby oraz rysunki. Ekspozycja jest próbą prezentacji różnorodności środków artystycznych występujących wewnątrz grupy, przy wspólnym trzymaniu się postulowanego przez nią celu– odtworzenia więzi i zrozumienia pomiędzy sztuką, a człowiekiem. Wystawa, której kuratorką jest Anna Filar, czynna będzie do 10 listopada.
Scena Otwarta
Dwa tygodnie, od 7 do 21 października, w Centrum Sztuki Mościce trwał będzie Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta. Na deskach Centrum pojawią się w tym czasie grupy taneczne z Polski, Słowacji i Ukrainy. Przedsprzedaż biletów już trwa.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta to "Czas życia - wartość życia". Język tanecznych narracji i impresji wyrazi te momenty ludzkiego życia, które znacząco odkrywają jego prawdę, są refleksją przemijania. Festiwal rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce 7 października przedstawieniem „Carmen” Państwowego Teatru Tańca w Koszycach, a zakończy 21 października spektaklem „Humani corporis fabrica” i Galą Finałową. W międzyczasie na deskach CSM pojawią się grupy teneczne z Polski, Słowacji i Ukrainy. Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy i konkurs choreograficzny. Przedsprzedaż biletów już trwa. Szczegóły na https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/1785,xii-miedzynarodowy-festiwal-teatrow-tanca-scena-otwarta