Część 3: Aktywność w ciąży – czy i jakie ćwiczenia wykonywać?
W ciąży w naszym organizmie zachodzi wiele zmian, mających na celu jego przystosowanie do nowej sytuacji. Ten proces przebiega sprawniej, kiedy jesteśmy aktywne fizycznie. Wysiłek pomaga lepiej przygotować się do wyzwań porodu i okresu połogu. Pozwala też zachować dobrą sylwetkę i poprawić kondycję. Można szybciej powrócić do formy i figury sprzed ciąży, a przy tym poczuć się pewniej siebie, atrakcyjniej oraz uwierzyć we własne siły.
czytaj dalej...
Badania przed pierwszym dzwonkiem
Centrum Zdrowia Tuchów zaprasza na bezpłatne badania lekarskie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Podstawą wizyty w poradni jest skierowanie wystawione przez szkołę lub uczelnię. W przypadku zorganizowanej grupy badania mogą być przeprowadzone na terenie szkoły lub uczelni.
czytaj dalej...
Czar kuchni
Ze względu na specyficzną funkcję, kuchnia to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Dlatego urządzenie kuchni oraz jej wyposażenie jest szczególnym wyzwaniem czekającym każdą panią domu.
czytaj dalej...
Porodówka z ambicjami
Zgodnie z zapowiedziami Centrum Zdrowia Tuchów wprowadza nowe standardy na porodówce w Dąbrowie Tarnowskiej. Już wkrótce pacjentki korzystać będą mogły z komfortowych sal i nowoczesnego wyposażenia, a personel przejdzie dodatkowe szkolenie z zakresu opieki okołoporodowej. Przybędzie też doświadczonych lekarzy.
czytaj dalej...
By lepiej słyszeć
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyła Oddział Neonatologiczny Centrum Zdrowia Tuchów do Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Oznacza to nie tylko bardziej precyzyjną diagnostykę wszystkich dzieci przychodzących na świat w Tuchowie, ale też szanse na doposażenie w nowoczesny sprzęt.
czytaj dalej...
Prawa i przywileje pań z brzuszkiem
Ciąża - czas radosnego oczekiwania na dziecko może być także związana z pewnymi niedogodnościami. Dlatego przyszłe mamy powinny wiedzieć, jakie prawa i przywileje im przysługują. Nie powinny się też wstydzić z nich korzystać.
czytaj dalej...
Zmiany w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej
Dwa oddziały i dwie poradnie Szpitala Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej przejęło Centrum Zdrowia Tuchów. Największe zmiany zaplanowano na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym. Rozpoczęły się już prace remontowe, zaplanowano także uruchomienie szkoły rodzenia.
czytaj dalej...
Warto karmić piersią
W trwającym Światowym Tygodniu Karmienia Piersią również tarnowski szpital św. Łukasza propaguje to, co stworzyła sama natura. Zarówno w Poradni Laktacyjnej jak i w Szkole Rodzenia mamy liczyć mogą na profesjonalną pomoc oraz na okolicznościową niespodziankę.
czytaj dalej...
Konkurs na pięciolecie Ośrodka Rehabilitacji
Mija pięć lat działalności Ośrodka Rehabilitacji Centrum Zdrowia Tuchów. Z tej okazji Centrum ogłasza konkurs na hasło promujące rehabilitację. Dla autorów najciekawszych haseł organizatorzy przygotowali zaproszenia na kompleksowe, rodzinne zabiegi relaksacyjne lub terapeutyczne. Konkurs przeznaczony jest dla osób z regionu tarnowskiego.
czytaj dalej...
Przychodnia w przebudowie
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku w Tarnowie rozpocznie się przebudowa przychodni przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. W efekcie poprawę warunków odczuć mają i pacjenci i lekarze, dla których teraz czasami brakuje gabinetów.
czytaj dalej...
Jakie kolejki do poradni?
Tradycyjnie w drugiej połowie roku rosną kolejki do lekarzy specjalistów. W Centrum Zdrowia Tuchów w wielu przypadkach czas oczekiwania jest jednak krótszy, niż w innych placówkach. Najdłuższe kolejki tworzą się przy zapisach do endokrynologa, chirurga naczyniowego, alergologa i diabetologa.
czytaj dalej...
Przechytrzyć raka... w Tarnowie
Już po raz czwarty Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza prowadzi kampanię „Przechytrzyć raka”. To część programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”, współfinansowanego przez samorząd województwa.
czytaj dalej...
Podsumowano Pakiet Onkologiczny
W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku w tarnowskim szpitalu im. Świętego Łukasza przyjęto przeszło 500 pacjentów z „Zieloną Kartą”. Zdaniem lekarzy i dyrekcji szpitala w zasadach funkcjonowania Pakietu potrzebne są szybko istotne zmiany.
czytaj dalej...
Położna środowiskowa – TWÓJ wybór
Każdej kobiecie od chwili narodzin przysługuje prawo do nieodpłatnej opieki położnej środowiskowej. Taka osoba sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży i po porodzie oraz nad noworodkiem do ukończenia szóstego tygodnia. Zajmuje się również kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi, wymagającymi opieki w środowisku domowym. Jak pokazuje praktyka, jest duże zainteresowanie takimi wizytami. Dotyczy to nie tylko młodych mam, ale też kobiet, które rodzą kolejne dziecko. Chętnie korzystają one z rad i pomocy położnej, mają bowiem świadomość, że zalecenia dotyczące pielęgnacji noworodka często się zmieniają i trudno nadążyć za nowościami.
czytaj dalej...
Protokół rozbieżności
Dla większości Polaków służba zdrowia to synonim bałaganu, nieudolności, niemożności i ogólnej bezradności. Na służbę zdrowia się pomstuje, narzeka, rzuca pod jej adresem gromami i mięsem. Nie bez powodu i nie bez racji. Na pierwszej linii tej niechęci i pretensji są Bogu ducha winne osoby po drugiej stronie rejestracyjnego okienka. Nie minister zdrowia, nie osławiony NFZ. To przy rejestracji pacjent zderza się z murem i absurdem i tam właśnie, bardziej lub mniej elegancko, wylewa swoje żale. Warto jednak pamiętać, że osoby w białych fartuchach też są, często - gęsto, ofiarami kiepskiego systemu. I że w czasach, gdy liczą się głównie pieniądze i statystyki, pracownicy służby zdrowia nie czują się komfortowo.
czytaj dalej...