Nowy tomograf w tarnowskim szpitalu
Zaledwie 30 sekund potrzebuje nowy tomograf komputerowy będący w dyspozycji Szpitala im. Św. Łukasza do przeprowadzenia badania całego ciała. Za jego pomocą można postawić znacznie dokładniejszą diagnozę, szybko wykryć zmiany chorobowe, a dzięki temu zwiększyć szanse skutecznego leczenia.
czytaj dalej...
Nie ma kolejek w poradni onkologicznej
Reorganizacja pracy Poradni Onkologicznej Szpitala im. Świętego Łukasza w Tarnowie spowodowała rozładowanie kolejek pacjentów w poradni. Nie tylko zmieniono godziny dyżurów lekarzy, wprowadzona została również możliwość rejestracji telefonicznej.
czytaj dalej...
Więcej łóżek na rehabilitacji
Pacjenci oddziału rehabilitacji Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie będą mieli w tym roku do dyspozycji kilka łóżek więcej niż roku ubiegłym. Zwiększy to liczbę pacjentów przyjmowanych na oddział, a co za tym idzie skróci czas oczekiwania na przyjęcie. Zdaniem dyrekcji szpitala liczba łóżek na oddziale rehabilitacji powinna być jeszcze większa, ale nie pozwala na to zarówno kontrakt z NFZ, z drugiej brak miejsca w budynku szpitala.
czytaj dalej...
Cicha i podstępna
Według statystyk cierpi na nią ponad 2,5 miliona Polaków. Jest to jednak liczba tylko tych, którzy świadomi są choroby. Prawdopodobnie niemal drugie tyle osób żyje z cukrzycą, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. A jest to jedna z bardziej podstępnych chorób. czytaj dalej...
Choroba wykrywana przypadkowo
Dotyczy kobiet i mężczyzn, rozpoczyna się zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia, choć może mieć początek już w dzieciństwie. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo w czasie rutynowego pomiaru. To choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. czytaj dalej...
Stres w pracy, praca w stresie
Zaczyna się od uczucia przemęczenia i problemów z zasypianiem. Potem pojawiają się bóle głowy i trudności z opanowaniem emocji, wreszcie kłopoty z sercem i wrzody żołądka. Nie ma już sił ani fizycznych ani psychicznych. To wypalenie zawodowe – coraz częstsza choroba polskich pracowników. czytaj dalej...
Pokonać własne ciało
Lansowany powszechnie ideał szczupłej, perfekcyjnej sylwetki doprowadził z biegiem lat do gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na wyjątkowo niebezpieczne i bardzo podstępne choroby – anoreksję i bulimię. Przyczyn zachorowań jest wiele, ale wszystkie sprowadzają się do jednego – do chęci zmiany nieakceptowanego wyglądu i ciągłej walki z własnym ciałem i jego potrzebami. Na bulimię i anoreksję najczęściej zapadają ludzie młodzi i stanowi to swoistą manifestację uczuć, których nie potrafią oni wyrazić i ukierunkować w inny sposób. A są to wyniszczające i groźne choroby, z który trzeba bezwzględnie walczyć. To trudna walka, bo definicje, reguły i ramki nie są w stanie scharakteryzować ogromu zniszczeń fizycznych i psychicznych, jakie dokonują się u każdej chorej osoby, u każdej w sposób indywidualny. czytaj dalej...
Urologia dziecięca
Urologia dziecięca jest jedną z najmłodszych specjalności zabiegowych i funkcjonuje w Polsce od 2005 roku. W kraju jest obecnie jedynie około 30 specjalistów. Wady wrodzone i schorzenia układu moczowo-płciowego stanowią natomiast kilkadziesiąt procent chirurgicznych problemów wieku dziecięcego. 10% noworodków rodzi się z podejrzeniem wady układu moczowo-płciowego. Chorzy ci z reguły mają daleką drogę do specjalistycznej opieki.
czytaj dalej...
Słów kilka o... TELEANGIEKTAZJI
Warto pomyśleć o skórze twarzy, zwłaszcza wysuszonej, skórze palaczy lub źle odżywionej po przebyciu schorzeń ogólnoustrojowych.
czytaj dalej...
Jak zachować zdrowie po 50.?
Zaburzenia w zakresie hormonów płciowych i ich następstwa, to nie tylko domena pań. Przekwitanie męskie, tzw. andropauza, określana naukowo "zespołem LOH" (ang. late-onset hypogonadism), spowodowane jest głównie rozpoczynającą się w pewnym wieku życia u mężczyzn, postępującą niewydolnością hormonalną jąder. Zmiany te znajdują odbicie w pogorszeniu jakości życia i powodują poważne problemy zdrowotne
czytaj dalej...
Zdrowy but, zdrowa stopa
Buty są naturalnym przedłużeniem naszych stóp, oddychają i pracują podobnie jak one. Nieprawidłowo dobrane sprawiają ból, wygodne i komfortowe są z kolei podstawą dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, by wybrać dobre buty.
czytaj dalej...
NORDIC WALKING
Nordic Walking to dyscyplina sportu, która rozwinęła się dosyć późno, bo w latach 70. ubiegłego wieku. Jednak szukając korzeni Nordic Walking sięgnąć można do czasów starożytnych, kiedy to pasterze i pielgrzymi podczas marszu w trudnym terenie używali kijów do podpierania się. Bo Nordic Walking to - w największym skrócie - właśnie marsz z użyciem specjalistycznych kijków.
czytaj dalej...
Menopauza i klimakterium
Menopauza, to okres zaznaczający się stopniowym wygasaniem i wreszcie ustaniem cyklicznej funkcji jajników i zanikiem miesiączek. Pojęcie "menopauza" pochodzi z języka greckiego: men - miesiąc, pausius - zaprzestanie. Menopauza może wystąpić między 35. a 55. rokiem życia kobiety. Menopauzie naturalnie towarzyszy przekwitanie, czyli klimakterium obejmujące kilka lat przed i po menopauzie.
czytaj dalej...
Tajemnice tarczycy
- Na wszystkie choroby tarczycy mogą zachorować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Faktem jednak jest, że występowanie tych chorób u kobiet jest trzy do pięciu razy częstsze - mówi Wojciech Szydłowski , doktor nauk medycznych, specjalista z zakresu endokrynologii i diabetologii.
czytaj dalej...
Choroby gruczołu krokowego
Gruczoł krokowy jest narządem pod względem kształtu i wielkości porównywalny do kasztana jadalnego (3x4x2cm), przez gruczoł przechodzi cewka moczowa oraz dwa przewody wytryskowe.
Choroby stercza występują głównie u mężczyzn w starszym oraz średnim wieku, jedynie u młodszych mężczyzn spotykaną patologią jest ostre zapalenia stercza mogące przejść w postać przewlekłą.
czytaj dalej...