Ty jesteś jak powietrze

65 uczniów z 40 szkół regionu wzięło udział w organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkół w Borzęcinie VI Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana pod hasłem „Ty jesteś jak powietrze”. Konkurs jest imprezą cykliczną i biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego.

Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Borzęcinie były po raz szósty organizatorami Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Barana. Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „Ty jesteś jak powietrze”, które jest cytatem z jednego z wierszy poety.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczyły wszystkie osoby, które zgłosiły swój udział i przybyły na konkurs. Wygłosiły one jeden z przygotowanych wierszy. Do drugiego etapu przeszła grupa finalistów, która zaprezentowała drugi tekst. W ocenie recytacji jury brało pod uwagę kulturę słowa, interpretację – zwłaszcza zrozumienie prezentowanych tekstów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny przekazu. Recytatorzy nie mogli korzystać z pozasłownych środków ekspresji.
W jury uczestniczył sam autor – pochodzący z Borzęcina Józef Baran. W tegorocznej edycji imprezy w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Magdalena Kmiecik z Rzezawy przed Karolem Mądrzykiem (Zaborów) oraz Aleksandrą Sikorą (Gnojnik).W kategorii gimnazjum nie miał sobie równych Dominik Sygnarowicz z Wojnicza. Druga była Olga Rudek (Przyborów), a trzecia Klaudia Kosiarska (Zabawa). Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Daniel Kądziela (Bochnia) przed Wiolettą Pulnik (Dąbrowa Tarnowska) oraz Martą Latochą (Radłów).

W ocenie jury poziom konkursu był wysoki – szczególnie wśród szkół podstawowych. – Na słowa uznania zasługują zarówno dzieci i młodzież, jak i opiekunowie odpowiedzialni za ich przygotowanie. Jestem zaskoczony dojrzałością interpretacji i recytacji niektórych moich wierszy. To naprawdę wymagało sporo wysiłku. Cieszę się, iż dzieci i młodzież wybierała wiersze nie tylko z moich ostatnich tomików, czy tych najbardziej popularnych. Były także takie, które w tym konkursie – mimo już sześciu edycji i tego, że przewinęło się przez niego ponad 400 recytatorów – jeszcze nie słyszałem. Część z nich pochodziła z tomików wydanych w latach 70-tych i 80-tych. Co ciekawe, wiele z nich nie straciło na aktualności mimo, iż kiedyś odnosiły się do innej rzeczywistości, w jakiej przyszło funkcjonować Polakom – komentował Józef Baran.

Józef Baran urodził się w Borzęcinie. Mieszka od wielu lat w Krakowie. Jego debiut Nasze najszczersze rozmowy (WL, Kraków 1974) i pierwsze tomiki poetyckie ciepło przyjęły takie autorytety krytyczne, jak Jerzy Kwiatkowski, Artur Sandauer czy Zbigniew Bieńkowski. Następne tomiki ugruntowały wysoką pozycję Barana i wprowadziły jego wiersze do podręczników i programów szkolnych oraz antologii. Za swe książki otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich w Genewie (1980), wyróżnienie PEN West USA w Los Angeles (2002) i Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2004). Popularność wśród młodzieży przyniosły mu wiersze śpiewane m.in. przez Stare Dobre Małżeństwo. W maju 2000 roku uczestniczył w spotkaniu poetów polskich i amerykańskich w ONZ w Nowym Jorku, w październiku 2001 w Kongresie Poetów Świata w Sydney.



27.05.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |