Kontakty trzeba podtrzymywać

Koncertem zespołu Lombard zakończyły się 31 maja Dni Powiatu Tarnowskiego połączone z Międzynarodowym Spotkaniem Miast Bliźniaczych w Tuchowie. Mimo kapryśnej pogody nie zawiodła publiczność, a obecność zaproszonych zza granicy gości pozwoliła podtrzymać stare znajomości i nawiązać nowe.

Dni powiatu tarnowskiego połączone z międzynarodowym spotkaniem miast bliźniaczych w Tuchowie dobiegły końca. Dopisała i publiczność i zaproszeni goście. Wszystko rozpoczęło się sobotnią konferencja „Partnerstwo miast i obywateli – europejska perspektywa przyszłości”. Uczestniczyli w niej zagraniczni goście, burmistrzowie miast partnerskich Tuchowa, delegacje zaproszone przez powiat tarnowski, parlamentarzyści, władze powiatu tarnowskiego. Starosta tarnowski Mieczysław Kras w swoim wystąpieniu zaprezentował partnerów powiatu, z którymi od blisko 10 lat samorząd utrzymuje kontakty. Obecnie jest ich siedmiu – wkrótce przybędzie kolejny. To Nieśwież na Białorusi. - Polskie samorządy powinny otwierać się teraz na kraje leżące na wschodzie. Tak jak kiedyś pomagali nam nasi partnerzy zachodni, tam teraz my powinniśmy pomagać krajom, które leżą za naszą wschodnią granicą. I tak czyni powiat tarnowski. W najbliższym czasie podpiszemy porozumienie z Nieświeżem na Białorusi. Te kontakty trzeba utrzymywać – powiedział starosta M. Kras.

Po konferencji, która odbyła się w tuchowskim Domu Kultury, przyszedł czas na występy zespołów artystycznych, które odbywały się w tuchowskim amfiteatrze. Swoje umiejętności muzyczne i sportowe zaprezentowały zespoły z Francji, Słowacji, Węgier, Czech, Austrii, Niemiec, Ukrainy oraz Włoch. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się występ dzieci z Mińska na Białorusi, zaproszonych przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Sobotnie uroczystości zakończyła biesiada taneczna w amfiteatrze.
Natomiast w niedzielne przedpołudnie na rynku w Tuchowie otwarte były stoiska gmin powiatu tarnowskiego. Prezentowali się również partnerzy zagraniczni. Można było spróbować chleba z miodem, nalewek pogórzańskich, swoje zalety prezentowały gospodarstwa agroturystyczne powiatu tarnowskiego, a umiejętności – rzeźbiarze. Bardzo głośno zrobiło się, gdy na rynek weszły orkiestry dęte uczestniczące w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Siedem orkiestr na scenie obok ratusza po raz ósmy rywalizowały o nagrodę starosty tarnowskiego. Wśród orkiestr z Ciężkowic, Filipowic, Radłowa, Woli Rzędzińskiej, Siemiechowa, Szerzyn i Żurowej najlepsze okazały się dwie ostanie zajmując równorzędne I miejsce. Tuż za nimi znalazła się orkiestra działająca w Siemiechowie w gminie Gromnik. Wręczając nagrodę starosta tarnowski zapowiedział wspieranie takiej działalności artystycznej, podkreślając, że „jest w orkiestrach dętych siła”.
Po południu na scenie znajdującej się na rynku swoje programy artystyczne zaprezentowały ponownie zespoły z zaproszonych europejskich miejscowości. Finałem Dni Powiatu oraz Międzynarodowych Spotkań Miast Bliźniaczych i Dni Tuchowa był koncert zespołu Lombard.
02.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |