Małopolska świętuje

Trzydzieści lat temu gościliśmy po raz pierwszy Jana Pawła II na krakowskich Błoniach, dwadzieścia lat temu Rzeczpospolita odzyskała wolność, dziesięć lat temu powstał samorząd województwa. Te historyczne wydarzenia miały miejsce w czerwcu. Stąd 30 marca bieżącego roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę o ustanowieniu w dniu 10 czerwca Święta Małopolski. W tym roku będzie ono obchodzone po raz pierwszy, również w Tarnowie. 10,12, 13 i 14 czerwca zaprasza do zwiedzania nieodpłatnie wszystkich swoich siedzib i oddziałów, 13 czerwca na Rynku odbędzie się koncert z udziałem m.in. zespołu Trebunie Tutki i Grzegorza Turnaua.

10 czerwca po raz pierwszy obchodzone będzie Święto Małopolski. To efekt decyzji Sejmiku samorządowego Województwa małopolskiego podjętej 30 marca. Czerwcowa data nawiązuje do historycznych wydarzeń – pierwszej wizyty Jana Pawła II w Krakowie, od której mija właśnie 30 lat i odzyskania niepodległości w efekcie wyborów w czerwcu 1989 roku.

W środę 10 czerwca na uroczystej sesji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zbierze się Sejmik Województwa Małopolskiego. W ramach Święta Małopolski zostanie zorganizowany cykl czterech koncertów według wspólnej koncepcji zakładającej prezentację wielokulturowości Małopolski. Koncerty, których realizatorem jest MCK Sokół z Nowego Sącza, będą także promować główne atuty regionu: atrakcyjność przyrodniczo - krajobrazową i dziedzictwo kulturowe – na ekranie obok sceny będą wyświetlane prezentacje filmowe dobrane tematycznie do występów muzycznych. Osiągnięcia 10 lat samorządu regionalnego Małopolski obrazować będzie wystawa na plantach krakowskich, ustawiona pomiędzy ulicami Szczepańską i Szewską. Wybrane małopolskie muzea udostępnią zwiedzającym swoje zbiory nieodpłatnie w dniach od 10 do 14 czerwca.

Również w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz we wszystkich jego oddziałach obowiązuje 10, 12, 13 i 14 czerwca będzie można oglądać ekspozycje nieodpłatnie. Natomiast koncert z okazji Święta Małopolski zaplanowano w Tarnowie, na płycie Rynku 13 czerwca. Publiczność usłyszy m.in. zespół Trebunie Tutki oraz Grzegorza Turnaua.

Plan cyklu koncertów:
10.06 – Kraków, Mały Rynek
Wykonawcy: łemkowski zespół folkowy SERENCZA, Trybunie Tutki, Di Galitzyaner Klezmorim, Piwnica pod Baranami.
Osobowości: Anna Dymna recytuje wiersz „Źródło” z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II, Jerzy Stuhr przedstawi fragment „Przygód dzielnego wojaka Szwejka”, Prof. Franciszek Ziejka opowie o legendarnych miejscach w Małopolsce, zostanie zaprezentowany fragment „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy, aby przywołać postaci Wyspiańskiego i Rydla.

12.06 – Młoszowa, Zespół Pałacowo - Parkowy
Wykonawcy: Serencza, Trebunie Tutki, Di Galitzyaner Klezmorim, Grzegorz Turnau & Andrzej Sikorowski

13.06 – Tarnów, Rynek
Wykonawcy: Serencza, Trebunie Tutki, Di Galitzyaner Klezmorim, Grzegorz Turnau z zespołem.

14.06 – Stary Sącz, Ołtarz papieski
Wykonawcy: Serencza, Di Galitzyaner Klezmorim, Grzegorz Turnau & Andrzej Sikorowski, Siwy Dym.
08.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |