Po powodzi - podsumowano pracę służb

W tarnowskim starostwie odbyło się 7 lipca posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jedynym tematem było podsumowanie działań ratowniczych podczas powodzi na przełomie czerwca i lipca. W posiedzeniu uczestniczyli burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu tarnowskiego, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji, które uczestniczyły w działaniach ratowniczych lub szacowaniu strat.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego zwołał Starosta Tarnowski Mieczysław Kras 7 lipca. Tematem spotkania z udziałem burmistrzów i wójtów gmin powiatu tarnowskiego, przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej i OSP, a także instytucji powiatowych, które uczestniczyły w walce z powodzią i szacowaniu strat, było podsumowanie działań ratowniczych.

Tadeusz Sitko, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej, prezentował raport z pracy służb strażackich, zarówno strażaków PSP, jak i ochotników. Największe zniszczenia w powiecie tarnowskim miały miejsce na terenie gmin Wojnicz, Skrzyszów i Żabno. W akcjach ratowniczych na terenie powiatu uczestniczyło ponad pięć tysięcy strażaków, obok miejscowych funkcjonariuszy i ochotników również strażacy z Brzeska, Bochni, Wieliczki, Gorlic, Chrzanowa i Oświęcimia. Strażacy interweniowali 886 razy. Wnioski proponowane po tegorocznej powodzi przez strażaków są dość konkretne - W każdej w gminie OSP powinny dysponować pompami szlamowymi, sprzęt powodziowy, a także ubrania worki i piasek musi być szybko dostępny – podsumowywał Tadeusz Sitko. - Natomiast stan cieków wodnych wymaga kompleksowego uregulowania i stałej konserwacji.

Na szczęście w powiecie tarnowskim nie występuje zagrożenie epidemią. Nie zostały zalane studnie głębinowe, nie było tez potrzeby wycofywania żywności ze sprzedaży.

Swoimi refleksjami i wnioskami z akcji powodziowej dzielili się również samorządowcy. Część z nich oczekuje na pomoc rządu w usuwaniu skutków powodzi, przede wszystkim osuwisk, inni skarżyli się na nie uregulowane koryta rzek i potoków, zniszczone przepusty i rowy melioracyjne.



07.07.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |