Audioprzewodnik w nowej wersji

 Przewodnik dźwiękowy po atrakcyjnych turystycznie miejscach na terenie powiatu tarnowskiego uzyskał formę. Zrealizowane przed kilku laty darmowe audycje, dotychczas dostępne w postaci, która uniemożliwiała ich wykorzystanie przy pomocy urządzeń mobilnych można teraz odtwarzać na smartfonach i tabletach.

 

Przewodnik dźwiękowy po atrakcyjnych turystycznie miejscach na terenie powiatu tarnowskiego uzyskał formę pozwalającą  na odtwarzanie go na smartfonach i tabletach. Posiłkując się audycjami, ze słuchawkami na uszach można odbyć ciekawe wycieczki, w towarzystwie ekspertów, którzy tłumaczą bardziej zawiłe kwestie. Zrealizowane przed kilku laty darmowe audycje, dotychczas dostępne w postaci, która uniemożliwiała ich wykorzystanie przy pomocy urządzeń mobilnych, zostały właśnie udostępnione w nowej formie na stronie http://studiopl.info/.

Podróż po południowej części powiatu można zacząć od Melsztyna. Audycja przybliża najciekawsze wydarzenia z historii tej jednej z największych rezydencji obronnych w dolinie Dunajca.

Niedaleko Melsztyna znajduje się Siemiechów. Dlaczego ma to być miejscowość magiczna? Co to są zacheuszki? Jak wyobrażano sobie Adama i Ewę w połowie XVII wieku? Audycja poświęcona kościołowi pw. MB Gromnicznej w Siemiechowie otwiera, zamknięte zazwyczaj, drzwi zabytkowej świątyni.

Kolejny przystanek na dźwiękowym szlaku architektury drewnianej  dotyczy Rzepiennika Biskupiego, gdzie znajduje się malutki kościółek, malowniczo położony na wzgórzu. W materiale dźwiękowym znalazło się omówienie najstarszej historii tych ziem. Prócz opowieści o świątyni jest także relacja o szczególnych mocach miejscowej wody, którą wierni czerpią w pobliskiego źródełka.

Kolejny odcinek poświęcono Ciężkowicom. Z audycji można się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę w miejscowości, która inspirowała wielu artystów, z kim handlowano na miejscowym rynku i jakie pojawiały się tutaj towary? Są także informacje o tym, gdzie na miejscowym kościele znajdują się efektowne detale sztukatorskie.

Ostatni odcinek wędrówki audio w południowej części powiatu wyznaczono przy Cmentarzu Wojskowym w Dąbrówce Szczepanowskiej. Tutaj spacer po nekropolii stał się pretekstem do przypomnienia okoliczności krwawych bitew w czasie I wojny. Audycja odpowiada na pytania: dlaczego były one istotne dla rozstrzygnięcia konfliktu zbrojnego?

Drugi cykl materiałów dotyczących północnej części powiatu otwiera odcinek poświęcony  przeszłości pałacu w Radłowie. W kolejnej audycji  omówiono okoliczności akcji „III Most”. Znalazły się tu wypowiedzi świadków tej historii, o których mówiono, że ocalili Londyn.

Następny odcinek audioprzewodnika wiedzie śladami bł. Karoliny Kózkówny przez Wał-Rudę i Zabawę. Jest także audycja przybliżająca sylwetkę Jana Wnęka – Ikara znad Dunajca, który w XIX wieku zrealizował swoje marzenia o podboju przestworzy i zapłacił za to najwyższą cenę.

Ostatni odcinek poświęcono kościołowi św. Stanisława w Skrzyszowie. Odwiedziny tej XVI wiecznej świątyni stały się pretekstem do opowieści o związanym z nią hetmanie Janie Tarnowskim.

Audycje na zlecenie samorządu powiatu tarnowskiego zostały zrealizowane przy udziale licznej grupy ekspertów. Wśród nich znaleźli się między innymi: Andrzej Cetera, szef tarnowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków, przewodnik beskidzki Roman Frodyma, doktor nauk technicznych z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków Andrzej Krupiński oraz popularyzator historii, społecznik i gawędziarz Antoni Sypek.

23.07.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |