Więcej turystów w Tarnowie

Minął półmetek sezonu turystycznego. Dokładne dane statystyczne dotyczące liczby turystów odwiedzających Tarnów i region dostępne będą dopiero za kilka miesięcy, ale na podstawie liczby osób korzystających z usług Tarnowskiego Centrum Informacji wynika, że w maju, czerwcu i lipcu obsłużono odpowiednio o 17%, 58% i 22% osób więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Tarnów odwiedza coraz większa liczba turystów. Szczególnie widoczny jest wzrost liczby turystów z zagranicy – informacji w językach obcych udzielano w Tarnowskim Centrum Informacji ponad dwukrotnie częściej niż w tych samych miesiącach roku ubiegłego. Pamiętać jednak należy, że większość osób wybiera Tarnów jako atrakcję jednodniową, bądź to jako przystanek w drodze, bądź jako miejsce „wypadu” np. z Krakowa. - Niestety, ciągłym zagrożeniem dla wakacyjnej frekwencji są powtarzające się podtopienia i znaczne opady deszczu. Wprawdzie dotychczas nie zaobserwowaliśmy ich negatywnego wpływu, niemniej jednak ryzyko ciągle istnieje. Być może gdyby nie kapryśna aura, dane dotyczące sezonu turystycznego byłyby jeszcze lepsze – mówi Marcin Pałach, dyrektor TCI.
Zarówno turyści indywidualni, jak i grupy najczęściej zwiedzają zabytkowe centrum miasta, z katedrą, rynkiem, Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Etnograficznym. Osobną kategorią są wycieczki podążające szlakiem żydowskim – głównie z Izraela i Niemiec oraz grupy węgierskie, które zwiedzają miejsca poświęcone bohaterowi obu narodów – Józefowi Bemowi. Tarnów stanowi również bazę wypadową dla zwiedzania innych części Małopolski - Krakowa, Bochni, Nowego Wiśnicza, Zalipia czy Ciężkowic. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez TCI „Spacerki po Tarnowie”.
Trwają prace nad włączeniem TCI w struktury powstającego Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Obejmie on swoim zasięgiem całą Małopolskę, dając każdemu zwiedzającemu, w każdej części województwa dostęp do pełnej bazy danych atrakcji turystycznych. W lipcu zakończył się proces dostosowania pomieszczeń siedziby Centrum do wymogów MSIT. Niebawem ruszą pracę nad stworzeniem kompleksowej elektronicznej bazy danych atrakcji turystycznych.
W pierwszym kwartale przyszłego roku TCI zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt i urządzenia do obsługi turystów, w tym dostosowane do obsługi turystów niepełnosprawnych. Ostatnim etapem będzie zamontowanie ogólnodostępnego infokiosku. Całość inwestycji jest współfinansowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
17.08.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |