Beskid Wyspowy do odkrycia

 Głębokie, szerokie doliny i morze mgieł, ponad które wystają tylko górskie szczyty, długie, strome podejścia po stromych zboczach i duże wysokości względne. Ale w Beskidzie Wyspowym nie sposób się zgubić. Można za to na zawsze zakochać się w górach i we wspinaczce. Na wielkie odkrywanie tej specyficznej części Beskidów zaprasza Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK.


9 września Urząd Marszałkowski zaprasza na beskidzkie trasy turystyczne. Ostatnia piesza wyprawa w góry, organizowana w ramach trzeciej edycji akcji promującej turystykę aktywną po raz kolejny odkrywać będzie piękno Beskidu Wyspowego.

Pierwsza edycja akcji odbyła się latem 2010 roku. - Ideą organizowanego przez Województwo Małopolskie konkursu „Małopolska Gościnna” jest wspieranie najlepszych projektów, budujących markę Małopolski jako regionu o wiodącej ofercie turystycznej w kraju, jak i wspomaganie aktywności mieszkańców Małopolski w realizacji nowatorskich pomysłów w dziedzinie turystyki. Po raz kolejny wspieramy inicjatywę „Odkryj Beskid Wyspowy” która zachęca turystów i mieszkańców Małopolski do aktywnego wypoczynku na łonie natury - mówi Elżbieta Kantor, Dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W tym roku zaangażowanych w akcję jest 14 gmin z powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i myślenickiego. Organizatorem akcji jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, który w najbliższą niedzielę proponuje wyjście na górę Potaczkowa. Szczyt o wysokości 700 m n.p.m. przepięknie wznosi się nad Rabą Niżną i Niedźwiedziem. Zbiórka wszystkich ochotników zaplanowana jest w Parku Miejskim w Mszanie Dolnej o godzinie 9.00. Udział jest bezpłatny. - Wystarczą dobre buty, zapał i pogodny nastrój – dodaje dyrektor Kantor. Beskid Wyspowy objęty projektem Zielone Schroniska warto odkryć także we własnym zakresie. Ta część Beskidów swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie geomorfologicznej. W górotworze przeważają pojedyncze, sterczące kilkaset metrów ponad krajobraz wzniesienia o wklęsłych stokach i łagodnych wierzchowinach, często pokrytych polanami. Szczyty osiągają znaczne wysokości względne, wyraźnie dominując nad głębokimi, szerokimi dolinami rzek i niskimi przełęczami. Rankiem obserwować można wspaniały widok - morze mgieł w dolinach, ponad które wystają tylko górskie szczyty. Teraz dla turystów zostały wprowadzone nowe atrakcje oraz podwyższono jakość schroniska na Luboniu Wielkim, a także w 10 innych schroniskach w paśmie Gorców, Pienin i Beskidów. Modernizacja obiektów możliwa była dzięki funduszom pozyskanym przez PTTK ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

06.09.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |