Małopolskie atrakcje religijne magnesem dla hiszpańskich turystów

 W ostatnich latach w Małopolsce obserwuje się stały wzrost zainteresowania turystyką religijną. W 2011 roku do jej stolicy przyjechało aż 1,2 mln turystów religijnych, czyli o ponad pół miliona więcej niż w roku 2009. Tym razem religijno-kulturowe bogactwa Krakowa i Małopolski zaprezentowano w sercu Hiszpanii.

 

17 października w Madrycie ponad 30 przedsiębiorców i dziennikarzy wzięło udział w warsztatach adresowanych do hiszpańskiej branży turystycznej połączonych z prezentacją oferty turystyki religijnej Małopolski.

Hiszpański workshop został zorganizowany w ramach projektu unijnego „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej”. Stanowił element kampanii podnoszącej konkurencyjność Małopolski poprzez wykreowanie wizerunku regionu i marki Krakowa jako europejskiego centrum religijnego. Religijny potencjał Małopolski został zaprezentowany w Hiszpanii nie bez powodu. Z tego kraju przyjeżdża do regionu największy odsetek pielgrzymów, a podróże hiszpańskich turystów są coraz częściej motywowane religijnie. W 2011 roku cel religijny przyjazdu do regionu deklarowało 4,4 % wszystkich zagranicznych turystów przy 2,2 % rok wcześniej. - To pierwsza tego rodzaju kampania prezentująca religijne walory naszego województwa. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji działań promujących turystykę pielgrzymkową Kraków stanie się największym centrum religijnym Europy i będzie rozpoznawalny wśród pielgrzymów na całym świecie - deklaruje Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. – Pamiętajmy jednak, że turystyka religijna dynamicznie rozwija się nie tylko w Krakowie, ale i w całej Małopolsce.

Do małopolskich atrakcji religijnych zalicza się ponad 120 sanktuariów o randze krajowej, międzynarodowej i ponadregionalnej, na czele z największym centrum światowego kultu Bożego Miłosierdzia - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Małopolska jak żaden inny region może poszczycić się tak dużą liczbą miejsc związanych z postacią Jana Pawła II.

W przyszłym roku w trasę po Europie ruszy Mobilne Muzeum Jana Pawła II - akcja promocyjna Krakowa i Małopolski odbędzie się w europejskich centrach religijnych (Loreto, San Giovanni Rotondo, Fatima, Lourdes, Santiago de Compostela). W projekcie założono ponadto przygotowanie workshopu branżowego w Mediolanie oraz organizację międzynarodowej w Krakowie konferencji „Turystyka religijna jako element integracji międzykulturowej”.

21.10.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |