Centrum Sztuki Mościce zaprasza 15 marca o godzinie 19.00 na spotkanie z cyklu „... za horyzont domu”. Gościem spotkania zatytułowanego „Stan nieważkości" będzie Mirosław Hermaszewski. Bilety kosztują pięć złotych.
Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak który poleciał w kosmos, będzie gościem kolejnego spotkania „... za horyzont domu” w Centrum Sztuki Mościcie.
15 marca o godzinie 19.00 kosmonauta opowie o przygotowaniach w Gwiezdnym Miasteczku, o swoim locie i przeżyciach metafizycznych. Widzowie będą mogli też zobaczyć zdjęcia ziemi z kosmosu, zakupić książkę autora i obejrzeć film „Stan nieważkości” w reżyserii Macieja Drygasa.
Bilety na spotkanie kosztują pięć złotych. Książkę Mirosława Hermaszewskiego „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty” będzie można kupić za 40 złotych.
Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu w patriotycznej rodzinie znanej tam z działalności niepodległościowej, oświatowej i społecznej. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji rodzina została przesiedlona do Wołowa na Dolnym Śląsku. Szkołę lotniczą ukończył 22 marca 1964 roku, jako prymus. W 1971 r. ukończył w Rembertowie Akademię Sztabu Generalnego, po czym kontynuował służbę jako dowódca eskadry w Słupsku, w Gdyni był zastępcą dowódcy pułku. We Wrocławiu dowodził 11 pułkiem myśliwców i z tego stanowiska trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. Po wnikliwej selekcji, w Gwiezdnym Miasteczku rozpoczął przygotowania do lotu kosmicznego.
27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał osiem dni, dokonano 126 okrążeń ziemi. Od 1979 roku jest Członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jest także założycielem i członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych (ASE-Association of Space Explorers, od 1985r.), a w latach 1966-2000 i od 2006 roku do chwili obecnej Członkiem Komitetu Wykonawczego ASE. Był także prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego (1986-1990) i przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa (1998-2000).