Informator Kulturalny


Fotografie Pawła Krysy


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Pawła Krysy „Polski Orient”. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.00. Prace będzie można oglądać w galerii TCK do 31 stycznia.


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na otwarcie nowego roku kalendarzowego wystawą „Polski Orient”, która przeniesie nas na wschodnie krańce kraju, za sprawą fotografii i opowieści Pawła Krysy. Wernisaż i spotkanie z autorem, które poprowadzi Monika Faron-Miśtak odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.00, w galerii TCK.

Paweł Krysa jest historykiem, etnografem, przewodnikiem, podróżnikiem, fotografikiem, publicystą Przeglądu Prawosławnego, pomysłodawcą i organizatorem wyjazdów po Europie Wschodniej pod hasłem „Wschód is good!” - Fotografie ujęte przeze mnie w projekt „Polski Orient”, prezentują najmniej znaną i najrzadziej odwiedzaną część naszego kraju, zwaną często Ścianą Wschodnią, Polską B, a nawet C. Jeśli w ujęciu ekonomiczno-gospodarczym jakoś może się to nawet zgadzać, to w turystyczno-emocjonalnym, ani trochę. Polska Wschodnia bowiem, to według mojego odczucia, najwspanialszy kolaż jaki ten kraj ma do zaoferowania wrażliwemu odbiorcy – pisze Paweł Krysa. - Nic więc na to nie poradzę, że po prostu kocham ten nasz Polski Orient, bo tu naprawdę pachnie Wschodem, a dla mnie zawsze Wschód is good!. I o tym właśnie, chciałem za pomocą tychże fotografii Państwu opowiedzieć.

Wystawa czynna będzie od 11 do 31 stycznia. Bilety kosztują dwa i trzy złote.
„Darz Bór” piórem Antoniego Sypka


 Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie zaprasza 17 stycznia na wieczór autorski Antoniego Sypka. Spotkanie połączone będzie z promocją książki „Dzieje Koła Łowieckiego „Darz Bór” w Tarnowie 1937-2017”.


Galeria Niebieska Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie zaprasza na spotkanie autorskie z Antonim Sypkiem. Spotkanie, połączone z promocją książki „Dzieje Koła Łowieckiego „Darz Bór” w Tarnowie 1937-2017”, odbędzie się 17 stycznia o godzinie 16.00.

Koło Łowieckie „Darz Bór” w Tarnowie założone zostało w 1937 roku przy Bractwie Kurkowym i nosiło nazwę Kółko Myśliwskie Bractwa Kurkowego. Jego działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Członkowie Kółka ukryli broń myśliwską, a sami włączyli się do walki  okupantem w szeregach Wojska Polskiego i ruchu oporu.

Kółko wznowiło swoją działalność w listopadzie 1945 roku i pod pierwotną nazwą działało do 29 maja 1953 roku, kiedy decyzją Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Krakowie zostało rozwiązane, a na jego bazie powołano Koło Łowieckie nr 1 w Tarnowie. Ostatecznie w 1959 roku zmieniło nazwę na Koło Łowieckie „Darz Bór” w Tarnowie i tak jest do dnia dzisiejszego. Obszerna historia dziejów Koła oraz losy myśliwych i ich bliskich zawarta została w monografii autorstwa Antoniego Sypka, wydanej specjalnie na okoliczność jubileuszu osiemdziesięciolecia istnienia Koła, który przypadał w ubiegłym roku.
Koncert noworoczny  „W saloniku u Straussów”


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert noworoczny w wykonaniu zespołu ARSO Ensemble. Muzyczny wieczór, zatytułowany „W saloniku w Straussów”, odbędzie się 20 stycznia o godzinie 18.00. Bilety kosztują 40 i 45 złotych.  

Na koncert noworoczny Centrum Sztuki Mościce zaprasza do wiedeńskiego saloniku Straussów - ojca i syna. W programie zabrzmią m.in. utwory z operetki „Zemsta nietoperza”, „Walc cesarski”, „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Polka galop”, „Wiener Blut”. Z gośćmi spotka się sam Johann Strauss, będą także inne niespodzianki.

Koncert odbędzie się na scenie na antresoli CSM 20 stycznia o godzinie 18.00. Wystąpi zespół ARSO Ensemble, który tworzą koncertmistrzowie i soliści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie - skrzypkowie Robert NaściszewskiOrest Telwach, altowiolistka Izabela Tobiasz, wiolonczelistka Anna Naściszewska oraz kontrabasista Sławomir Ujek.

Członkowie ARSO Ensemble występowali m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów" w Tarnowie/Kąśnej Dolnej, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, a także podczas koncertów kameralnych w Hamburgu, Hanowerze i Saarbrücken.

Członkowie kwintetu są autorami ciekawych projektów koncertowych mających na celu upowszechnianie muzyki, w szczególności muzyki kameralnej. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego dali cykl koncertów „Chopin, jakiego nie znacie". W 2013 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę zawierającą sześć Sonat na smyczki G. Rossiniego, w 2016 wraz z CSM opracował program koncertowy i wydał płytę edukacyjną dla dzieci „Melomaluchy”.

Bilety na koncert kosztują 45 (normalny) i 40 złotych (ulgowy). Sprzedaż prowadzona jest on- line : www.csm.tarnow.pl i w kasie CSM.

 Koncert kolęd i pieśni patriotycznych


 Urząd Miasta Tarnowa zaprasza na koncert kolęd i pieśni patriotycznych „Portamus Gaudium”. Koncert odbędzie się 20 stycznia o godzinie 18.00 w Sali Lustrzanej. Wstęp jest wolny.


Urząd Miasta Tarnowa zaprasza na koncert kolęd i pieśni patriotycznych „Portamus Gaudium”, w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej YAMAHA i Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Podczas koncertu po raz pierwszy w Tarnowie zaprezentowane zostaną nieznane polskie kolędy patriotyczne.

Autorką opracowania artystyczno-muzycznego jest Teresa Waydowicz.

Koncert odbędzie się 20 stycznia o godzinie 18.00 w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej 10.

Wstęp wolny. 

„Fabryka śniegu” w CSM


 Centrum Sztuki Mościce zapraszamy 21 stycznia o godzinie 15.00 na spektakl dla dzieci „Fabryka śniegu” Teatru TRIP. Bilety dla dzieci kosztują 15 złotych, dorośli zapłacą  o trzy złote drożej.


Centrum Sztuki Mościce zapraszamy 21 stycznia o godzinie 15.00 na spektakl dla dzieci „Fabryka śniegu” Teatru TRIP. To niezwykle barwne przedstawienie, ukazujące jak ważna jest akceptacja i szacunek względem samego siebie. Podkreśla, iż nie ma dwóch takich samych istot na świecie, przez co każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Hen daleko nad głowami, gdzie mróz szczypie za uszami, w podniebnym świecie nad chmurami Obłoczek i Sopelka codziennie odbierają z Ziemi zamówienia na śnieg. Niestety pewnego dnia, z samego rana, wielka maszyna do produkcji śniegu ulega awarii. Nikt nie potrafi jej naprawić, nawet inżynier Złota Łapka. Dzielni pracownicy Fabryki muszą jak najszybciej poradzić sobie z tą kryzysową sytuacją. Czy uda się wyprodukować śnieg na czas? Czy dzieci będą w stanie pomóc bohaterom w ich kłopotach?

Pięćdziesięciominutowy spektakl rozpocznie się o godzinie 15.00 na scenie na antresoli. Bilety dla dzieci kosztują 15 złotych, dorośli zapłacą 18 złotych.

 

 

 

„Bardzo śmieszne piosenki” - recital Katarzyny Żak


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 26 stycznia o godzinie 19.00 na recital Katarzyny Żak „Bardzo śmieszne piosenki”. Na program złożą się teksty m.in. Mariana Hemara, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Artura AndrusaAndrzeja Poniedzielskiego. Bilety kosztują 45 i 50 złotych.


Recital aktorski Katarzyny Żak - aktorki teatralnej, filmowej oraz wokalistki - to spotkanie z piosenką aktorską i utalentowanymi artystami. W najnowszym recitalu znajdą się teksty Mariana Hemara, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Piotra Bukartyka, Artura AndrusaAndrzeja Poniedzielskiego.

Artystka wykona utwory takie jak: „Filozofia małżeńska", „Kaziu zakochaj się", „Taka głupia to już nie jestem" czy „Ziuta z Krosna". A wszystko po to, aby pokazać publiczności czym tak naprawdę jest piosenka aktorska. I jak przy pomocy piosenki i kilkunastu rekwizytów pokazać różne wcielenia kobiece - od naiwnej blondynki, poprzez matkę, żonę, kochankę do kobiety wampa.

Recital zatytułowany „Bardzo śmieszne piosenki” odbędzie się 26 stycznia o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce. Wystąpią: Katarzyna Żak (śpiew), Hadrian Filip Tabęcki (fortepian), Witold Cisło (perkusja), Bartłomiej Krauz (akordeon) i Piotr Malicki (gitara).

Bilety kosztują 50 (normalny) i 45 zł (ulgowy). Sprzedaż prowadzona jest on-line: www.csm.tarnow.pl i w kasie CSM.


 

 

TCK zaprasza na stand-up


 Na pierwszy w tym roku wieczór stand-upowy zaprasza 26 stycznia o godzinie 19.00 Tarnowskie Centrum Kultury. Wystąpi Marcin Zbigniew Wojciech, bilety kosztują 30 złotych,a program przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych.


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 26 stycznia o godzinie 19.00 do swych piwnic na pierwszy w tym roku wieczór stand-upowy. Tym razem na scenie wystąpi człowiek
trojga imion - Marcin Zbigniew Wojciech ze swoim najnowszym programem.

Występ przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych. Bilety w cenie 30 zł dostępne są w TCK, w Rynku 5 oraz on-line (szczegóły na tck.pl).

Stand-up comedy to znana na całym świecie forma rozrywki. W Polsce coraz bardziej popularna i rozpoznawalna. Zasada stand-upu jest prosta: brak tematów tabu. Można mówić o wszystkich, poruszając tematy ostre, czy ważne.