Informator Kulturalny

Dorota Bałuszyńska-Srebro i jej „Czarowne opowieści”


 Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie zaprasza na wieczór autorski Doroty Bałuszyńskiej-Srebro, połączony z promocją książki „Czarowne opowieści". Spotkanie odbędzie się w piątek, 20 lipca o godzinie 17.00, w bibliotece przy ulicy Staszica. Wstęp wolny.


Dorota Bałuszyńska-Srebro jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od kilku lat zajmuje się twórczością literacką dla dzieci i młodzieży. Na spotkanie autorskie z pisarką zaprasza 20 lipca o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie.

Spotkanie, które odbędzie się w bibliotece przy ulicy Staszica 6, połączone będzie z promocją książki Doroty Bałuszyńskiej-Srebro „Czarowne opowieści”. Prezentowana książka to pełna humoru powieść przygodowa osadzona w świecie słowiańskiej mitologii i polskich baśni ludowych. Odkrywa przed czytelnikiem bogactwo Wiary Przyrodzonej, w której każde zjawisko przyrody, każdy deszcz, śnieg czy wiatr miały swojego Stworza, a w welańskich Zaświatach na swoich Tynach – jak na Olimpie – zasiadali bogowie i popijali sołwę dającą nieśmiertelność. Odkrywana na nowo wiara przodków jest przestrzenią dla wartkiej opowieści, której bohaterowie są niezwykle bliscy – bo chociaż od czasu modlitw w świętych gajach minęły wieki, to charakter Słowian pozostał niezmienny. „Czarowne opowieści” to luźna kontynuacja książki zatytułowanej „Imir”. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Dorota Miśkiewicz, pianiści jazzowi i Atom String Quartet

 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza 28 lipca o godzinie 18.00 na koncert Doroty Miśkiewicz, będący koncertową wersją albumu „Piano.pl”, nagranego w roku 2016. Bilety na koncert kosztują 30 złotych.


Album „Piano.pl” to zapis koncertu, który odbył się 16 maja 2016 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Utwory wykonywane na płycie, należące do kanonu polskich piosenek, przybrały formę duetów Doroty Miśkiewicz z wybitnymi polskimi pianistami różnych pokoleń.

Projekt w wersji koncertowej gości na wielu estradach w kraju. 28 lipca o godzinie 18.00 zaprezentowany zostanie w Kąśnej Dolnej, a duety z Dorotą Miśkiewicz stworzą legendarni polscy pianiści jazzowi – Włodzimierz Nahorny i Andrzej Jagodziński oraz przedstawiciel najmłodszego pokolenia - Piotr Orzechowski Pianohooligan. Artystom towarzyszyć będzie Atom String Quartet – jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce.

W programie muzyczna podróż od kompozycji Fryderyka Chopina do współczesnych utworów Krzysztofa Komedy, Henryka Miśkiewicza czy Włodzimierza Nahornego. - To mój hołd dla polskiej pianistyki – podsumowuje projekt Dorota Miśkiewicz.

Bilety w cenie 30 zł są do nabycia w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Dla melomanów Centrum organizuje przejazd autokarem z Tarnowa. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z biurem koncertowym – tel.: 14 600 00 16. 

„Żużel w sztuce” w tarnowskim BWA


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy „Żużel w sztuce”. Wystawa prezentuje historię żużla oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie sportu. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 sierpnia. Wystawie towarzyszy plenerowa ekspozycja „Pionierskie lata tarnowskiego żużla”.


W piątek, 6 lipca o godzinie 18.00, w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy „Żużel w sztuce”. Uczestnicy zbiorowej ekspozycji to: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański oraz Jacek Wróbel. Kuratorem wystawy jest Dawid Radziszewski, a ekspertem żużlowym Robert Noga. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 sierpnia.

Wystawa prezentuje historię żużla oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie sportu. - Do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe – piszą organizatorzy. - W części historycznej pragniemy zarysować szerszy kontekst „czarnego sportu” i spojrzeć na jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu. Zgromadziliśmy pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej.

Partnerami wystawy są Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim i BWA w Zielonej Górze.

W Tarnowie wystawie towarzyszy plenerowa ekspozycja „Pionierskie lata tarnowskiego żużla”, przygotowana przez Roberta Nogę, prezentująca m.in. fotografie z archiwów: Adama Gomółki i Roberta Nogi. Tę plenerową wystawę oglądać będzie można na płycie Rynku w Tarnowie do 31 sierpnia.