Informator Kulturalny

 

 

Bardzo różnie w BWA


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w środę 11 grudnia o godzinie 18.00, w ramach Festiwalu Sztuki ArtFest. Wystawa czynna będzie do 8 marca.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w siedzibie BWA w dniu 101 rocznicy urodzin Jerzego Panka - w rodzinnym mieście artysty – w środę 11 grudnia o godzinie 18.00 w ramach 16 Festiwalu Sztuki ArtFest.
Artyści uczestniczący w wystawie: Antoni Alster, Alojzy Balcerzak, Janina Biała-Szypuła, Krystyna Bieniek, Antoni Boratyński, Zofia Broniek, Franciszek Bunsch, Halina Chrostowska, Stanisław K. Dawski, Barbara Dega-Komitowska, Mieczysław Detyniecki, Wanda Ficowska-Wapińska, Józef Gielniak, Magdalena Gomulicka-Damska, Maria Hiszpańska-Neumann, Tadeusz Jackowski, Teresa Jakubowska, Władysław Jarocki, Mieczysław Jurgielewicz, Andrzej Kandziora, Izolda Kotlarczyk, Józef Kotlarczyk, Bogna Krasnodębska-Gardowska, Irena Kuran-Bogucka, Benon Liberski, Mieczysław Majewski, Marian Malina, Jerzy Napieracz, Barbara Narębska-Dębska, Anna Nehringowa, Bronisław Nowicki, Józef Pakulski, Jerzy Panek, Olga Peczenko-Srzednicka, Andrzej Pietsch, Edmund Piotrowicz, Henryk Płóciennik, Janusz Przybylski, Aleksander Rak, Leszek Rózga, Andrzej Rudziński, Marek Sapetto, Roman Skowron, Paweł Steller, Stefan Suberlak, Ewa Śliwińska, Wacław Waśkowski, Maria Wąsowska, Mieczysław Wejman, Teresa Wierusz

Kuratorkami są: Małgorzata Bogdańska, Joanna Egit-Pużyńska, Maria Świerżewska (Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki)

Aneks tarnowski, przygotowany przez BWA Tarnów i prezentowany na pietrze obejmuje: Dorotę Bernacką, Monikę Brzegowską, Kamilę Jajkowską, Jacka Janickiego, Janusza Jędrzejczyka, Roberta Karwata, Kamila Kuklę, Jacka Machowskiego, Andrzeja Mosio, Miłosza Reinera, Maję Starakiewicz i Bożenę Wojtanowską.


W programie:
14.12.2019 (sobota), g. 10.00
Małe BWA na wystawie – warsztaty dla dzieci 6+, koszt: 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
21.12.2019 (sobota), g. 15.00-17.00
Dwójka na miejscu – audycja Dwójki Polskiego Radia na żywo z BWA Tarnów z udziałem publiczności, wstęp wolny
16.01.2020 (czwartek), g. 17.00
Spotkanie z grafiką – wykład Janusza Jędrzejczyka, wstęp w cenie biletu na wystawę
18.01.2020 (sobota), g. 10.00
Małe BWA na wystawie – warsztaty dla dzieci 6+, koszt: 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
26.01.2020 (niedziela), g. 15.00
oprowadzanie kuratorskie i Zaproszenie do Zakopanego —spotkanie z Lidią Rosińską-Podleśny (Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem), wstęp w cenie biletu na wystawę.

 


 

Wszystko jest liczbą


 Nowy rok Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpocznie wystawą interaktywną w Muzeum Etnograficznym. W poniedziałek, 13 stycznia, muzeum zaprasza na wernisaż ekspozycji wypożyczonej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Wszystko jest liczbą”. Wystawa czynna będzie do 8 marca.

 

W poniedziałek, 13 stycznia o godzinie 12.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wernisaż pierwszej wystawy w nowym roku. W wyremontowanym Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej 10 otwarta zostanie ekspozycja wypożyczona z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Wszystko jest liczbą”. Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym, rozpoczętego przez Muzeum UJ w 2000 roku wystawą „Nauki dawne i niedawne”. Była to pierwsza inicjatywa tego typu zrealizowana w Polsce. Podczas zwiedzania wystawy można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójką Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Celem projektu jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia. Ma uświadomić widzom, że niemal każda aktywność ma związek z matematyką. Wstęp na wernisaż wystawy, która czynna będzie do 8 marca, jest wolny.

 Kolekcjonerzy w Muzeum


 W piwnicach Muzeum w Tarnowie, przy Rynku 3, kolekcję kubków i filiżanek z logotypami największych polskich i zagranicznych mediów przedstawi Marian Kosiński. Otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego o godzinie 18.00.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejną wystawę z cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”. W piwnicach siedziby Muzeum przy Rynku 3 swoją kolekcję kubków i filiżanek z logotypami największych polskich i zagranicznych mediów przedstawi Marian Kosiński.

Marian Kosiński mieszka w Szczucinie k. Tarnowa. Jego pasja kolekcjonerstwa zrodziła się całkiem przypadkowo ponad 10 lat temu. Zaczęło się od wygranego w konkursie kubka radiowej „Trójki”. Potem dość szybko dołączył do niego kubek nieistniejącego już tarnowskiego Radia Maks. Te dwa gadżety natchnęły go by pójść za „ciosem” i zacząć kolekcjonować artykuły reklamowe takich mediów jak radio, prasa, telewizja. Dziś jego zbiór liczy około 1000 sztuk.

- W najśmielszych oczekiwaniach nie myślałem ze mieszkanie stanie się „muzeum” kubków i filiżanek z logo radia, prasy i telewizji - mówi właściciel kolekcji. – Dzięki pomocy i zrozumieniu pasji kolekcjonerstwa mediów z naszego kraju i kilkunastu zagranicznych, życzliwym internautom, osobom, które odbierały te gadżety z siedzib mediów w różnych częściach kraju oraz zakupom na aukcjach udało się stworzyć tak pokaźną kolekcję, jedyną jednotematyczną w Polsce. Bogata szata graficzna na kubkach i filiżankach, kształt, a nawet materiał z jakiego są wykonane dodają uroku tej niezwykłej kolekcji.

Każdy kubek ma swoja historię przebytej drogi do tego zbioru. Bardzo cenną zdobyczą są kubki z małych lokalnych mediów jak też z już nie istniejących. Kubki znajdują się na specjalnie wykonanych półkach, osobno radio, osobno prasa i osobno telewizja. W kolekcji są też gadżety z kilkunastu mediów zagranicznych z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumuni, Litwy, Australii, Niemiec. Kolekcja była wystawiana na Światowym Zjeździe Mediów Polonijnych. W przyszłości pan Marian chciałby ją przekazać swojemu wnuczkowi Jasiowi z Rzeszowa, by ten kontynuował kolekcjonerską pasję.

Kuratorem wystawy jest Manuela Stadnicka-Hoffman. Wernisaż odbędzie się 3 lutego o godzinie 18.00, w piwnicach przy Rynku 3. Wystawa będzie czynna do 1 marca. Anna Kropiowska – „Bretońskie wędrówki – stroje ludowe”


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 10 lutego na wernisaż kolejnej wystawy z cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Bohaterką wieczoru będzie Anna Kropiowska i jej „Bretońskie wędrówki – stroje ludowe”. Wystawa czynna będzie do 1 marca.

 

W poniedziałek, 10 lutego o godzinie 18.00 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Piwnicy pod Trójką przy Rynku 3 na wernisaż drugiej w tym roku wystawy w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Bohaterką wieczoru będzie Anna Kropiowska, która zaprezentuje wystawę „Bretońskie wędrówki – stroje ludowe”. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Anna Kropiowska urodziła się w 1975 roku w Tarnowie. Ukończyła tarnowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie w latach 1994-1998 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W latach 1998-2002 kontynuowała studia w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts (Akademia Sztuk Pięknych) w Paryżu na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Abrahama Hadada, gdzie uzyskała dyplom. W tej samej uczelni w latach 2002-2003 zrealizowała studia podyplomowe.

Od dwudziestu lat mieszka i pracuje we Francji. Jest artystką wszechstronną. Ma na swoim koncie wiele realizacji wielkoformatowych – murali, dekoracji wnętrz, malarstwa iluzjonistycznego, które kilkanaście lat realizowała w Paryżu i regionie, oraz we Francji i w Polsce, szczególnie w Tarnowie – m.in.: fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz malarstwo iluzjonistyczne na kamienicy przy ul. Wałowej. Oprócz tego maluje obrazy o różnej tematyce: kwiaty, pejzaże, zwierzęta, portrety, zajmuje się także projektowaniem. Obecnie mieszka w Bretanii, w Saint-Quay-Portrieux, gdzie prowadzi pracownię autorską. Uczy w niej rysunku i malarstwa dzieci i dorosłych. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie, zwłaszcza we Francji, Polsce i Belgii. Twórczość Kropiowskiej znajduje się także w prywatnych kolekcjach w Stanach. Zjednoczonych, Anglii, Kanadzie, Francji, Polsce, Belgii, Chinach i Tajlandii.
Wystawa będzie czynna do 1 marca. 


Wystawa fotografii w TCK


 Tarnowskie Centrum Kultury i Leica 6x7 Gallery wraz z agencją ZegArt zapraszają na wystawę nagrodzonych fotografii konkursu 9. LEICA STREET PHOTO. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 lutego o godzinie 18:00.


W tym roku po raz pierwszy, wystawa bezpośrednio po prezentacji w Warszawie, wyruszy w tournee po galeriach w całej Polsce. Tarnów znalazł się na samym początku tej trasu i będzie pierwszym miastem, w którym zostaną zaprezentowane nagrodzone prace.

Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, a jego celem była, jak w przypadku wszelkich działań Leica 6x7 Gallery popularyzacja fotografii i odnajdywanie młodych talentów. Wielu spośród laureatów konkursu zdobyło potem nagrody w konkursach międzynarodowych jak np. Damian Chrobak, Wiktoria Wojciechowska czy Adrian Wykrota.

Fotografie zgłoszone do konkursu powstały w 2019 roku i zgodnie z założeniem konkursu realizują jego temat, którym jest „fotografia uliczna”. Nadsyłanie fotografii  na konkurs zakończyło się 2 stycznia, a ostateczny wynik konkursu został ogłoszony podczas wernisażu wystawy 24 stycznia 2020 roku, w Leica 6x7 Gallery, w Warszawie.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 3200 fotografii, z których Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Agata Grzybowska, Rafał Łochowski, Karol Grygoruk oraz Michał Warda, wybrało 18 laureatów. Ta grupa doświadczonych fotografów, reporterów oraz przedstawiciel Leica 6x7 Gallery, nagodzili następujących autorów: Joanna Mrówka (Grand Prix), Tymon Markowski, Grzegorz Bukalski, Wojtek Ryziński, Michał Leja, Daniel Frymark, Michał Medyński, Roman Gieszczyk, Beata Zawrzel, Mariusz Pietranek, Szymon Lewinski, Janusz Sytek, Jan Skwara, Ewa Szawłowska, Dariusz Szubiński, Andrzej Kubik, Witold Woszczyna oraz Mateusz Balcerzak.

Wystawa czynna będzie od 20 lutego do 14 marca.
Joanna Małecka - „Labirynty Wyobraźni 1."


 Fundacja Bema20 zaprasza na niezwykle ciekawą przechadzkę  pośród niepowtarzalnych korytarzy wyobraźni Joanny Małeckiej. Wernisaż wystawy rysunku „Labirynty Wyobraźni 1." odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.00. Wstęp wolny.


Fundacja Bema20 zaprasza na przechadzkę  pośród niepowtarzalnych korytarzy wyobraźni Joanny Małeckiej. - Wystawa „Labirynty Wyobraźni 1. " to podsumowanie mojej małej przygody ze sztuką oraz tego, jak na przestrzeni kilku lat styl i forma moich prac się zmieniały... Plątanina kropek i kresek. Oczopląs towarzyszący poznawaniu moich prac sprawi, że na moment każdy będzie mógł przejść się labiryntami mojej wyobraźni. Niektóre z prac wypełnione są symbolami, trudnymi do zobaczenia na pierwszy rzut oka, inne maja mniejszą siłę wyrazu ,są bardziej zrównoważone  i przemyślane. Wszystkim moim pracom poświęciłam wiele czasu, dopieszczając tuszem każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – mówi o swoich pracach Joanna Małecka.

Wernisaż odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.

Joanna Małecka z pochodzenia jest Tarnowianką, urodzoną w 1992 roku. Mieszka na stałe w Londynie. Od ponad 10 lat jej pasją jest rysunek . Współpracowała miedzy innymi z Agencją Reklamową Publicis London, Tourism Ireland & Partners w kampani „Northern Ireland Game of Thrones Terytorium", z firmą Live Heroes i Cluster Illustration. Wystawiała swoje prace w Londynie  i na Wegrzech - w Tokaju. - Uwielbiam skomplikowane, graficznie formy. Im więcej różnych elementów i szczegółów, tym lepiej. Bogato zdobione, ręcznie rysowane prace to moja specjalność. Potrafię spędzać długie godziny w labiryntach mojej wyobraźni, poświęcając każdą minutę najdrobniejszym detalom. Styl w jakim rysuję jest kombinacją różnych elementów i łączy w sobie art noveau, doodle, zentangle, sztukę ludowa, sztukę dalekiego wschodu, rysunek botaniczny. Chęć tworzenia jest moim uzależnieniem, z którym wygrywa tylko mój Mąż i Dzieci – mówi o sobie sama artystka.
Z brudem przez wieki


 Brud był, jest i będzie nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Na przestrzeni wieków walczono z nim poprzez łaźnie, termy i białą bieliznę. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza 8 marca na wernisaż wystawy  „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.

 

„Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” to tytuł wystawy, na wernisaż której zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Wernisaż odbędzie się 8 marca o godzinie 17.00 w bibliotece w Szynwałdzie. Odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie i wejść do wiejskich chałup z przełomu XIX i XX wieku. Dowiedzą się, czego używano do kąpieli oraz prania ubrań. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się łóżka z brudną pościelą, piece, maglownice, nocniki i wyżymaczki. Odważni przekonają się na własnej skórze, jakie skarby skrywa w swym wnętrzu „sławojka”.

Poprzez prezentację ekspozycji, organizatorzy pragną przybliżyć zasady dotyczące higieny na polskiej wsi, a zarazem pokazać, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda i mydło. W trakcie wystawy odbędą się warsztaty mydlarskie. Uczestnicy wykonają  pamiątkowe mydełka, decydując o jego zapachu (aromaty m.in. coca-coli, gumy balonowej i piña colady) czy barwie.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W uniwersalny i pełen humoru sposób opowiada historię brudu i higieny, pokazując świat pełen kołtunów i bez kanalizacji. Autorem wystawy jest Dorota Kalinowska.

Ekspozycja dostępna będzie od 9 marca do 3 kwietnia. Wystawa dla osób indywidualnych czynna w niedziele (tj. 15, 22 i 29 marca), w godzinach 14.00 -18.00. Grupy zorganizowane proszone są wcześniejszą rezerwację telefoniczną. Bilety: 5 zł (w cenie zwiedzanie oraz warsztaty). Więcej informacji na stronie internetowej: www.gcb-skrzyszow.pl.

 

 

 

Jezioro Łabędzie w CSM


 Jest entuzjastycznie przyjmowany na całym świecie jako jeden z najczęściej występujących zespołów baletowych. 21 marca Rosyjski Klasyczny Balet zaprezentuje tarnowskij publiczności „Jezioro Łabędzie”. Na niezapomniane widowisko zaprasza Centrum Sztuki Mościce.

 

Od 6 marca do 2 kwietnia “Jezioro Łabędzie” w wykonaniu Rosyjskiego Klasycznego Baletu obejrzą widzowie z 20 miast w Polsce. To będzie wspaniałe widowisko (w 2 aktach i 4 scenach, trwające 2 h 30 min. z przerwą), w którym bajecznie piękne kostiumy i zjawiskowa scenografia są połączone z niezrównaną muzyką Czajkowskiego i genialnym tańcem  40 tancerzy baletowych. Rosyjski Klasyczny Balet jest entuzjastycznie przyjmowany na całym świecie. Jest też jednym z najczęściej występujących zespołów baletowych, który ma w ciągu roku ponad 300 wystąpień. „Jezioro Łabędzie” to jedyny w swoim rodzaju utwór, który można słuchać i oglądać dziesiątki razy z coraz większym zainteresowaniem. Piękna, wysublimowana muzyka baletowa, cała do ostatniej nuty, przelewa się w taniec. Przy tym bajka przekształciła się w żywą symbolikę tego, co jest szlachetne i wzruszające w duszy słowiańskiej kobiety. Historia dziewczyny zaczarowanej w Łabędzia przez złego czarnoksiężnika to legenda znana z dzieciństwa. A motywy złowrogiej dwoistości w wizerunku Czarnego Łabędzia wciąż inspirują współczesnych artystów wszystkich gatunków sztuki.

Na trasie zespołu znalazł się Tarnów. 21 marca o godzinie 16.00 na niezapomniany spektakl zaprasza Centrum Sztuki Mościce. Bilety w cenie od 120 zł do 170 zł rezerwować i kupować można w kasie CSM, tel. 14 633 46 04

 

 

| | | |