Informator Kulturalny

 


Był sobie blues


 Do Tarnowa znów zawita blues. Wszystko za sprawą piętnastej, jubileuszowej edycji festiwalu Był Sobie Blues. Pierwszy z koncertów już 31 lipca w amfiteatrze.

 

Letnie spotkania z bluesem Tarnowskie Centrum Kultury organizuje od 2006 roku. Pomysłodawcą, animatorem oraz prowadzącym koncerty jest Wojciech Klich, gitarzysta, wokalista i kompozytor. Impreza na stałe wpisała się w wakacyjne kalendarium kulturalne Tarnowa. Tegoroczna. 15. edycja obejmie trzy koncerty, które zabrzmią w amfiteatrze.  
Wśród gości specjalnych znajdą się Natalia Przybysz, Andrzej Krzywy oraz Wojtek Cugowski. Zaproszonym gościom towarzyszyć będą tarnowscy muzycy - Bartek Dworak, Arek Boryczka, Jurek DrobotBartek Rojek. Na scenie nie zabraknie także reżysera przedsięwzięcia Wojtka Klicha.
Koncerty zaplanowano na trzy kolejne piątkowe wieczory począwszy od 31 lipca. Każdy z koncertów opatrzony został specjalnym podtytułem. W pierwszym, zatytułowanym „Reggae piosnki na bluesową nutę", na scenie wystąpi wokalista zespołu De Mono Andrzej Krzywy. - Niewiele osób wie, że Andrzej nagrywał płyty reggae z zespołem Daab i mocno funkcjonował w nurcie rastafariańskim – mówi Wojtek Klich. Drugiemu koncertowi towarzyszyć będzie aktualne o tej porze roku, choć na pozór niezbyt muzyczne hasło „Pomidor”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Natalia Przybysz. Ostatniemu z koncertów przyświeca tytuł „Bluesiki znane, czyste i przesterowane". Gwiazdą wieczoru będzie Wojtek Cugowski. Po koncertach plenerowych, w Klubie Stowarzyszenie Przepraszam odbędzie się Jam Session.
Organizatorem wydarzeń jest Tarnowskie Centrum Kultury. Wydarzenia w ramach "Był sobie blues" są realizowane i finansowane z Budżetu Miasta Tarnowa.

Program:

31.07, g. 20.00 Andrzej Krzywy
Reggae piosnki na bluesową nutę.
Wystąpią: Andrzej Krzywy, Bartek Dworak, Arek Boryczka, Wojtek Klich
Bilety: https://bit.ly/andrzejkrzywy

07.08, g. 20.00 Natalia Przybysz
"Pomidor"
Wystąpią: Natalia Przybysz, Wojtek Klich, Arek Boryczka
Bilety: https://bit.ly/nataliaprzybysz

14.08, g. 20.00 Wojtek Cugowski
"Bluesiki znane, czyste i przesterowane"
Wystąpią: Wojtek Cugowski, Jurek Drobot, Bartek Rojek, Wojtek Klich
Bilety:
https://bit.ly/wcugowski
Krystian Tkaczewski - recital


 22 sierpnia w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie wystąpi z recitalem Krystian Tkaczewski. Karty wstępu na koncert odbierać można w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Tarnowa od 17 sierpnia.

 

W sobotę, 22 sierpnia o godzinie 18.00 w Sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie rozpocznie się recital Krystiana Tkaczewskiego. W programie koncertu m.in.  J.S. Bach, F. Busoni, P. Czajkowski, M. Pletnev, F. Chopin

Wstęp na koncert po okazaniu karty wstępu. Karty odbierać można w Wydziale Kultury UMT, Rynek 7 od 17 sierpnia.

Krystian Tkaczewski – polski wirtuoz fortepianu – na scenie międzynarodowej zaistniał w roku 2007 po debiucie w Carnegie Hall, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków muzycznych w USA. Artysta urodził się w Tarnowie w 1980 roku Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej im. Paderewskiego w Tarnowie w klasie J. Iwaneczko. Po ukończeniu Zespołu Szkól Muzycznych w Warszawie w klasie G. Weiss i P. Skrzypka, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Olgi Rusiny. Występował z takimi orkiestrami jak: Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Wrocławska, Hartford Symphony Orchestra, Connecticut Virtuosi, Tarnowska Orkiestra Kameralna, Leopoldinum, Wrocławska Orkiestra Kameralna. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Connecticut Chopin Foundation. Jest również założycielem, dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Hartford, CT. Za swoją artystyczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska, Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa, Hartt Talent Award, Evelyn Bonar Storrs scholarship, Polish-Slavic Credit Union Scholarship, Joyce Dutka Award, Tadeusz Sendzimir Memorial Fund. W 2012 Krystian Tkaczewski został nagrodzony za swą działalność kulturalną przez Gubernatora Stanu Connecticut i Sekretarza Stanu Connecticut. Artysta otrzymał prestiżowe Wyróżnienie Kongresu USA, za „inspirowanie muzyką Chopina pianistów z całego świata”.

 
Bezan po raz kolejny


 22 sierpnia Rada Osiedla Nr 1 Starówka zaprasza na kolejną odsłonę Bezanu. Tym razem na scenie amfiteatru zagrają dwa zespoły – Stare Dzwony i Mechanicy Shanty. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od 17 sierpnia.

 

Zbliża się kolejne święto piosenki żeglarskiej w Tarnowie. „Szanty na tarnowskiej Starówce” są nawiązaniem do pięknej tradycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Bezan”, który przez ćwierć wieku odbywał się w Tarnowie (od 1986 roku). Przed dwoma laty szanty powróciły do wyremontowanego amfiteatru i, jak się okazuje, wciąż gromadzą wcale nie małe grono sympatyków, a ubiegłoroczna edycja imprezy była tego dobitnym dowodem. Zainteresowanie koncertami przeszło oczekiwania organizatorów, którzy zmuszeni byli zamknąć bramy obiektu przed kolejnymi chętnymi.
22 sierpnia w tarnowskim amfiteatrze nastąpi kolejna odsłona Bezanu. Tym razem na scenie zaprezentują się dwa zespoły – Stare Dzwony i Mechanicy Shanty.  To jedne z najlepszych formacji w Polsce w nurcie piosenki żeglarskiej.
Wstęp na koncerty jest za bezpłatny na podstawie wejściówek, które będzie można odebrać w Tarnowskim Centrum Kultury od 17 sierpnia, od godziny 8.00.

Z powodu obowiązujących zasad sanitarnych ilość dostępnych miejsc będzie bardzo ograniczona. Z myślą o tych, którym nie uda się zdobyć wejściówek koncert będzie transmitowany na żywo na antenie telewizji STARNOWA.TV

Na “Szanty na tarnowskiej Startówce” zaprasza Rada Osiedla Nr 1 Starówka.

 

 
Music Way - muzyka wielkiego ekranu


 W ramach XIII Festiwalu Muzyczne Tarasy, 27 sierpnia Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert zespołu Music Way. W programie znane utwory muzyczne z filmowych klasyków i niepowtarzalna atmosfera końcówki lata. To będzie muzyczne zakończenie wakacji.

 

27 sierpnia o godzinie 20.00 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na drugą odsłonę Festiwalu Muzyczne Tarasy. Tym razem gościem Tarasów będzie zespół Music Way. Music Way wybrał utwory, które potwierdzają jedność muzyki z filmem i przywołują znajome obrazy z ulubionych tytułów wielkiego ekranu. Znakomici  artyści zachwycą świetnymi interpretacjami. W skład zespołu Music Way wchodzą zawodowi muzycy grający na żywo, tworząc niepowtarzalną atmosferę, która zapewnia wszystkim doskonałą zabawę. Bilety w cenie 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy) oraz 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych kupować można on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl i w kasie CSM.

 

Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie


 Waldemara Malickiego przedstawiać nie trzeba, to marka sama w sobie. Na pełny temperamentu koncert Klasyka po bandzie i spotkanie z wyśmienitym humorem, zapraszało 9 maja Centrum Sztuki Mościce.

W związku z pandedmią, koncert został przełożony. O nowym terminie poinformujemy.

 

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty – Centrum Sztuki Mościce zaprasza  na na pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i solistami zaprezentuje największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem napisanych współcześnie przebojów. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednegomelomana. Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem. Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują rzeczywistość. Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie, będąc odpowiedzią na otaczający świat, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest Jacek Kęcik. Na scenie wystąpią: Waldemar Malicki fortepian, Małgorzata Krzyżanowicz wiolonczela, Anita Rywalska sopran, Marcin Pomykała tenor. Koncert trwa 90 minut. Organizatorem koncertu jest agencja Eskander.

 

 


Muzyka na dachu


 Od końca lipca do września w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie  rozbrzmiewać będzie "Muzyka na dachu". Teatr zaprasza na kilkanaście wyjątkowych, muzycznych wydarzeń - spektakli i koncertów, zaplanowanych na scenie na dachu, pod gołym niebem.


- Z niecierpliwością czekamy na realizację tego projektu. Mamy nadzieję, że aura okaże się na tyle sprzyjająca, że uda się dotrzymać zaplanowanych terminów - mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny teatru. To naprawdę wyjątkowa propozycja dla widzów, którzy chcieliby na wolnej przestrzeni posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu naszych aktorów. Mowa o „Muzyce na dachu”, czyli szeregu wydarzeń, które odbywać sie będą na dachu Solskiego. - W 2018 roku zakończyła się modernizacja budynku zaplecza technicznego teatru, na dachu którego wybudowano wielki taras, pokryty prawdziwą trawą z ogrodem zimowym, przeznaczony na prezentację spektakli w plenerze, pod gołym niebem. Do tego właśnie miejsca zapraszamy Państwa na wspólne spędzenie letnich wieczorów. Zaprezentujemy „Aniołki Solskiego" podczas których to widzowie tworzą program, zamawiając poszczególne utwory ze specjalnego menu; „Bajkowy koncert" składający się z niezwykle urokliwych, piosenek dla dzieci i nie tylko; spektakl „Bądź taka, nie bądź taka" z aranżacjami największych przebojów Kory i Zespołu Maanam; spektakl muzyczny Agnieszki Osieckiej „Apetyt na czereśnie" z finezyjnymi i dowcipnymi dialogami o spotkaniu kobiety i mężczyzny; koncert utworów z repertuaru Edwarda Stachury pn.„Śpiewamy Stachurę" oraz finałowy koncert na zakończenie warsztatów muzycznych „Tyle słońca w całym mieście" z udziałem chóru Solskiego. Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu „Muzyka na dachu" będzie koncert Anny Marii Jopek z zespołem, który odbędzie się na Dużej Scenie. – zachęcają organizatorzy. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

PROGRAM:

30.07 czwartek, godz. 20.00 „ANIOŁKI SOLSKIEGO"
31.07 piątek, godz. 20.00 „ANIOŁKI SOLSKIEGO"
01.08 sobota, godz. 20.00 „ANIOŁKI SOLSKIEGO"

09.08 niedziela, godz. 16.00 „BAJKOWY KONCERT"

21.08 piątek, godz. 20.00 „BĄDŹ TAKA, NIE BĄDŹ TAKA"
22.08 sobota, godz. 20.00 „BĄDŹ TAKA, NIE BĄDŹ TAKA"
23.08 niedziela, godz. 20.00 „BĄDŹ TAKA, NIE BĄDŹ TAKA"

27.08 czwartek, godz. 20.00 „APETYT NA CZEREŚNIE"
28.08 piątek, godz. 20.00 „APETYT NA CZEREŚNIE"

5.09 sobota, godz. 19:00 „ŚPIEWAMY STACHURĘ "
6.09 niedziela, godz. 19:00 „ŚPIEWAMY STACHURĘ"

11.09 piątek, godz. 19:00 „TYLE SŁOŃCA W CAŁYM MIEŚCIE!" KONCERT FINAŁOWY

13.09 niedziela, godz. 19:00 Koncert ANNY MARII JOPEK z zespołem

Wydarzenia w ramach „Muzyki na dachu", za wyjątkiem koncertu Anny Marii Jopek, będą dostępne w cenie 1 zł od osoby.

Rezerwacje, sprzedaż biletów w kasie teatru i online https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/ od 16 lipca, od godz. 9:00.
Kasa czynna od godz. 9.00-15.30. 


Anna Maria Jopek – pamięci Edwarda Żentary


 Z okazji 9 rocznicy śmierci Edwarda Żentary, byłego dyrektora tarnowskiej sceny, 13 września odbędzie się wyjątkowy koncert. W kameralnej, teatralnej przestrzeni wystąpi Anna Maria Jopek z zespołem.

 

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie przygotowane z okazji 9 rocznicy śmierci Edwarda Żentary. 13 września o godzinie 19.00, w teatralnej, kameralnej przestrzeni zaśpiewa Anna Maria Jopek z zespołem. - Długo zabiegaliśmy o obecność Anny Marii Jopek na koncercie w naszym teatrze –mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Nasi widzowie i wielbiciele talentu pani Anny zarazem, będą mieli wyjątkową okazję posłuchać znakomitych, audiofilskich utworów w naszej kameralnej przestrzeni. To tym większa gratka, że dwa miesiące później wystąpi przed warszawskim koncertem Stinga na PGE Narodowym. Takich wydarzeń nie można po prostu przegapić!

Anna Maria Jopek - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu. Śpiewu uczyła się prywatnie u legendarnej prof. Darii Iwińskiej (wcześniej nauczycielki ojca AMJ, Stanisława Jopka, który też był śpiewakiem). Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Mając zaledwie 12 lat zadebiutowała jako pianistka w cyklu koncertów dla dzieci w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Debiut wokalny Anny Marii Jopek miał miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk "Słowiański Bazar" w Witebsku na Białorusi, gdzie otrzymała nagrodę osobiście przyznaną jej przez Michela Legranda (przewodniczącego jury festiwalu). Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt śpiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą oraz Wojciechem Młynarskim, a na światowych scenach występowała z takimi osobistościami jak: Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba. W 2017 w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem.

Edward Żentara nim trafił do Tarnowa, występował na deskach wielu teatrów w Polsce, m.in. w Lublinie, Warszawie, w Krakowie i Szczecinie; był dyrektorem artystycznym teatru w Koszalinie. Szerszej publiczności dał się poznać, grając m.in. w: "Karate po polsku" Wojciecha Wójcika,  "Siekierezadzie" Witolda Leszczyńskiego czy "Trzech młynach" Jerzego Domaradzkiego. Za role w tych filmach został uhonorowany nagrodą Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złoty Ekran, przyznawaną przez Tygodnik "Ekran". Od lipca 2008 r. do maja 2011 r. był dyrektorem tarnowskiej sceny, gdzie wyreżyserował spektakle: "Zbrodnia i kara", "Rozmowy z katem" oraz "Przyjazne dusze".

 

Bilety na koncert kosztują odpowiednio:

120 zł– rząd I - VI miejsca 1 - 20, rząd VII miejsca 1- 10, 14 - 20
rząd VIII – XIII miejsca 3 - 10, 14 - 18

100 zł– rząd VII i XI - XIII miejsca 11 - 13
90 zł - rząd X miejsca 11-13, rząd VIII miejsca 1-2, 19-20, rząd XIV i XV miejsca 1-20

Sprzedaż i rezerwację biletów prowadzi tarnowski teatr. Mozna je także kupować on-line za pośrednictwem strony https://bit.ly/39SIYML

 

 

| | | |