Informator Kulturalny

Święto dzieci w tarnowskim teatrze


 Po raz dziewiąty tarnowski teatr jest gospodarzem Festiwalu Spektakli dla Dzieci „Mała Talia”. Impreza rozpocznie się 1 czerwca, najmłodsza widownia obejrzy spektakle, weźmie udział w warsztatach i grze miejskiej. Na niektóre wydarzenia teatr zaprasza dzieci wspólnie z rodzicami.


Tegoroczna, dziewiąta edycja Festiwalu Spektakli dla Dzieci „Mała Talia” koncentruje się na premierze bajki „Lato muminków”, na podstawie Tove Jansson, skupia się także wokół miasta Tarnowa. Festiwal jest dedykowany różnym grupom wiekowym, rozpoczynając od kilkumiesięcznych pociech i ich mam.

- Dzień Dziecka, 1 czerwca, to oficjalne rozpoczęcie Festiwalu, z premierą spektaklu „Lato Muminków" w roli głównej. Cieszymy się że po raz kolejny możemy zaprosić zarówno tych najmłodszych jak  i dorosłych widzów, na to szczególne wydarzenie, którego początki sięgają 2009 roku - mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny tarnowskiego teatru.

W „Lecie Muminków” główni bohaterowie przenoszą się z objętej powodzią Doliny Muminków do przepływającego obok teatru. Jak napisała Tove Jansson, twórczyni sympatycznych postaci: - Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.

Gdy emocje po premierowych zmaganiach nieco opadną, do głosu dojdą wolontariusze, którzy przeprowadzą dla dzieci grę miejską „Bajkowy Tarnów”. Za udział w tej zabawie każdy uczestnik otrzyma teatralną niespodziankę.

Stowarzyszenie Tuptusie zaprezentuje z kolei spektakl historyczny „4,5,6... Widzą cię!", inspirowany wydarzeniami, które miały miejsce w Tarnowie w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

W czerwcu, w międzynarodowej obsadzie, wystawione zostanie przedstawienie dla najmłodszych, inspirowane norweską legendą „Wyspa ptaków”. Rodzice ptaków, mama i tata, trafiają na małą bezludną wyspę w Norwegi. Czy zdołają zbudować dom i wychować dziecko, uniknąć niebezpieczeństw, które im grożą, okaże się 2 czerwca.

W programie tegorocznej „Małej Talii” znajduje się także szereg zajęć i warsztatów o różnorodnej tematyce.

3 czerwca, Dorota Bałuszyńska-Srebro, zajmująca się twórczością literacką dla dzieci i młodzieży, autorka m.in. książki „Ostatni rycerz”, której akcja rozgrywa się w Tarnowie, poprowadzi „Warsztaty reżyserskie. Legenda w teatrze", dla nauczycieli, wychowawców, działaczy i twórców kultury.

Następnego dnia odbędą się, dla młodzieży od 14 roku życia, warsztaty aktorskie „Zakosztuj Teatru" z Matyldą Baczyńską, aktorką Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Z kolei, Mariusz Szaforz poprowadzi zajęcia „Bawmy się w teatr” dla dzieci w wieku  od 8 do 12 lat. Podczas zajęć powstaną scenki dialogowe i improwizacje teatralne. - Efektom tej twórczej pracy w grupach przyglądać się będą mogli rodzice, których serdecznie zapraszam na pół godziny przed zakończeniem naszej zabawy – zachęca Mariusz Szaforz.

Organizatorzy proponują także interesujące zajęcia dla najmłodszych. W ramach projektu MAMMOVO „Teatralna strefa dziecka” rodzice wraz z dziećmi będą mogli zetknąć się z fascynującymi zabawami dotykowymi, pobawić się muzyką, zrelaksować przy bajkoterapii. - Będą to działania łączące elementy zajęć i zabaw ruchowych, teatralnych, plastycznych. Dla rodzica będzie to szansa na poznanie nowych form wspólnego spędzania czasu, umocnienie więzi z dzieckiem oraz poszerzenie horyzontów całej rodziny, poprzez otwarcie się na odkrywanie i przeżywanie kultury i sztuki w nieszablonowy sposób – mówi Iwona Wróbel-Przebięda, pedagog, założycielka Stowarzyszenia „Mamy Tarnów”.

Szczegóły dotyczące programu Małej Talii oraz rezerwacje biletów i zapisy na warsztaty w Biurze Promocji i Organizacji Widowni. Kontakt: 14 688 32 87, 784 976 025, promocja@teatr.tarnow.pl


Program:

1 czerwca, godz. 9.00 i 18.00

Tove Jansson  „Lato Muminków” Duża Scena

Cena biletu: 15 zł


2 czerwca, godz. 10.00

„Wyspa Ptaków” Mała Scena. Spektakl dla dzieci od lat czterech

Cena biletu: 5 zł


2, 6, 7 i 8 czerwca, godz. 9.00 i 11.30

Tove Jansson  „Lato Muminków” Duża Scena

Cena biletu: 15 zł


3 i 4 czerwca, godz. 16.00

Tove Jansson „Lato Muminków” Duża Scena

Cena biletu: 15 zł


3 czerwca, godz. 9.30 – 15.30

„Warsztaty reżyserskie. Legenda w teatrze.” Mała Scena

Prowadzenie: Dorota Bałuszyńska-Srebro

Wstęp: 5 zł


3 czerwca, godz. 13.30 - 15.30

Gra Miejska – „Bajkowy Tarnów” Foyer Teatru, centrum Tarnowa

Wstęp wolny, zapisy w Biurze Promocji i Organizacji Widowni


4 czerwca, godz. 10.00 – 16.00

„Warsztaty aktorskie. Zakosztuj Teatru” Mała Scena

Prowadzenie: Matylda Baczyńska

Wstęp: 5 zł


6 czerwca, godz. 16.00 – 18.00

„MAMMOVO” Mała Scena

Zajęcia dla mam i dzieci w wieku do dwóch lat

Prowadzenie: Iwona Wróbel-Przebięda

Wstęp: 5 zł


7 czerwca, godz. 16.00 – 18.00

„MAMMOVO” – Foyer

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat oraz ich mam

Prowadzenie: Iwona Wróbel-Przebięda

Wstęp: 5 zł


10 czerwca, godz. 10.00 – 14.00

„Bawmy się w teatr" Mała Scena

Prowadzenie: Mariusz Szaforz

Wstęp: 5 zł


10 czerwca, godz. 16.00

„4,5,6... Widzą cię!” Duża Scena

Teatr Tuptusie

Spektakl dla osób powyżej 12 roku życia

Wstęp: 15 zł


12 czerwca, godz. 9.00

„4,5,6... Widzą cię!” Duża Scena

Teatr Tuptusie

Spektakl dla osób powyżej 12 roku życia

Wstęp: 15 zł

 Koncert S.M.Rock


 W piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury odbędzie się 1 czerwca o godzinie 19.00 kolejny koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzyków Rockowych. W programie koncertu tym razem znajdą się polskie piosenki, m.in. utwory Moniki Brodki, Mroza i Dawida Podsiadło. Jako support wystąpi zespół „Trzy gramy”, który tworzą uczniowie S.M.Rock. Bilety kosztują 25 złotych.


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 1 czerwca o godzinie 19.00 na kolejny koncert Szkoły Muzyków Rockowych S.M.Rock. Jej uczniowie kilka razy w roku opuszczają sale lekcyjne, przenoszą się na scenę piwnic TCK, by w praktyce sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Występy przed publicznością są dla nich nie tylko dużym przeżyciem, ale także uczą m.in. jak radzić sobie z tremą. Dla niektórych uczniów będzie to życiowy debiut na scenie.

W programie koncertu tym razem zaplanowano głównie polskie piosenki, wśród nich m.in. utwory Moniki Brodki, Mroza, czy Dawida Podsiadło.

Jako support wystąpi zespół „Trzy gramy”, który tworzą Julia Ostrowska, Greta Wolny i Adrian Kuchyt, uczniowie S.M.Rock. W finale koncertu na scenie pojawią się profesjonaliści, nauczyciele S.M.Rock, którzy również w oparciu o covery dadzą próbkę swoich możliwości.

Po koncercie prowadzone będą zapisy do S.M.Rock. W koncercie wystąpią uczniowie Szkoły Muzyków Rockowych oraz nauczyciele: Żaneta Lubera (wokal), Norbert Pajek (gitara), Piotr Niedojadło (keyboard/fortepian), Piotr „Quentin” Wojtanowski (bas) oraz Bartłomiej Rojek (perkusja). Bilety na koncert kosztują 25 złotych. 

Koncert dla Joli – Marek Piekarczyk i przyjaciele


 W koncercie charytatywnym dla Joli Ujek zagrają Marek Piekarczyk wraz z zespołem oraz tarnowscy artyści: Wojtek Klich oraz MONK. Koncert odbędzie się 2 czerwca o  godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce. Bilety kosztują 10 złotych oraz dobrowolne wpłaty do puszek zbierane przez Fundację Sedeka na leczenie Jolanty Ujek.


47-letnia Jolanta Król-Ujek od blisko trzech miesięcy przebywa w stanie głębokiej śpiączki. 9 lutego trafiła do Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie, gdzie stwierdzono u niej stan po pęknięciu tętniaka w mózgu. Kobieta do tej pory nie odzyskała przytomności. Mąż pani Jolanty to muzyk Filharmonii Podkarpackiej.

Centrum Sztuki Mościce oraz Marek Piekarczyk i grupa tarnowskich artystów zapraszają 2 czerwca o godzinie 19.00 na koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na leczenie Jolanty Ujek.

Charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos Marka Piekarczyka zabrzmi w utworach pochodzących z płyty „Źródło", która ukazała się w 2009 roku. Nie zabraknie piosenki z nagranej z grupą Balls' Power z płyty „Xes", a  także utworu, od którego rozpoczęła się kariera wokalisty „Klęcząc na drodze o Pani". Z Markiem Piekarczykiem na scenie pojawią się również Tadeusz Apryjas (gitara, voc.) i Jacek Borowiecki (instrumenty perkusyjne).

W koncercie wystąpi także Wojtek Klich, jedna z najbardziej malowniczych osobowości muzycznych na polskiej scenie, współautor cyklicznych imprez jakie odbywają się w Tarnowie od 1994 roku. Publiczność obejrzy także i usłyszy zespół wokalny MONK. Ich muzyka to połączenie różnych gatunków takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w  unikalny sposób - zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. W ich repertuarze znaleźć można przeboje muzyki pop (m.in. z repertuaru Michaela Jacksona, Queen, Stinga, Elvisa Presleya,), standardy jazzowe oraz składanki najpopularniejszych piosenek polskich artystów: Marka Grechuty, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Mieczysława Fogga.

Monk powstał w 1995 roku, ale w obecnym składzie śpiewa od 2001 roku.  Zespół tworzą: Marcin Sobczyk, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz.

Bilety na koncert kosztują 10 złotych oraz dobrowolne wpłaty do puszek zbierane przez Fundację Sedeka na leczenie Jolanty Ujek.

 Tarnowska wystawa warszawskich studentów


 W galerii na dworcu kolejowym w Tarnowie otwarta zostanie 12 maja o godzinie 18.30 wystawa prac studentów ASP, będąca efektem tygodniowych warsztatów, poświęconych Tarnowowi i jego historii. Wystawa czynna będzie do 28 maja.


W galerii na dworcu kolejowym w Tarnowie 12 maja o godzinie 18.30 otwarta zostanie wystawa, która jest efektem tygodniowych warsztatów studentów Pracowni Działań Przestrzennych z Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadzonej przez Mirosława Bałkę. Punktem wyjściowym jest Tarnów i jego historia. Warsztaty i wystawa prac studentów Mirosława Bałki jest częścią cyklu działań ze artystami kolekcji i ich studentami. W latach wcześniejszych gośćmi tego cyklu byli studenci Jarosława ModzelewskiegoJadwigi Sawickiej.

Swoje prace prezentują: Tymoteusz Bryndal, Julia Dorobińska, Lena Marie Emrich, Wiktoria Frydrych, Arman Galstyan, Julia Golachowska, Barbara Gryka, Ryosuke Imamura, Monika Karczmarczyk, Kamil Kotarba, Olga Kowalska, Jagoda Kwiatkowska, Magdalena Los, Piotr Marzec, Agnieszka Mastalerz, Renata Motyka, Antonina Nowacka, Laura Ociepa, Stav Porges, Maria Rutkowska, Anna Shimomura, Jana Shostak, Michał Szaranowicz, Bożena Wydrowska oraz Weronika Wysocka. Prowadzącymi byli Mirosław Bałka i Zuza Golińska.

Wystawa czynna będzie do 28 maja.

 


Malarstwo Beaty Olszewskiej w tarnowskim muzeum


 W ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej tarnowskie muzeum zaprasza na wystawę prac malarskich Beaty Olszewskiej. Wernisaż odbędzie się 9 maja o godzinie 18.00. Prace będzie można oglądać w siedzibie muzeum w Rynku 3 do 28 maja.


W piwnicach siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie odbędzie się 9 maja o godzinie 18.00 otwarcie wystawy „Malarstwo” Beaty Olszewskiej. To kolejna propozycja w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak.

Beata Olszewska pokazywała już prace w naszym Muzeum  Etnograficznym w 2013 roku, wówczas widzowie mogli oglądać jej ikony. Tym razem zaprezentowanych zostanie 19 ikon oraz ponad 30 prac wykonanych techniką enkaustyki – malowania gorącym woskiem pszczelim mieszanym z pigmentami.

Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła także studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na co dzień pracuje jako nauczycielka sztuki w Szkole Podstawowej w Pleśnej oraz prowadzi pracownię ikony w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Od kilkunastu lat jej pasją jest „pisanie” ikon. Tej sztuki uczyła się i uczy do dzisiaj w pracowni jezuity ojca Zygfryda Kota w Krakowie. Należy do krakowskiej grupy malarzy ikon – „Lumen”, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”. W swoim malarstwie od kilku lat  wykorzystuje technikę enkaustyki, malując obrazy gorącym woskiem pszczelim mieszanym z pigmentami.

Prace będzie można oglądać w muzeum do 28 maja.

 

 

 

Dyplomy tarnowskich studentów


 Tarnowskie Centrum Kultury oraz Instytut Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zapraszają na wystawę „Wylęgarnia – Najlepsze Dyplomy Instytutu Sztuki”. Wernisaż odbędzie się 10 maja o godzinie 18.00 w Galerii TCK. Prace będzie można oglądać do 3 czerwca.


W Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury zostaną zaprezentowane prace dyplomowe Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Wystawa, zatytułowana „Wylęgarnia”, przedstawia wybrane prace licencjackie z Zakładu Grafiki i Zakładu Wzornictwa.

Wernisaż odbędzie się 10 maja o godzinie 18.00, a prace będzie można oglądać w TCK do 3 czerwca. - Podczas wystawy zaprezentujemy wiele bardzo ciekawych prac. Pokazujemy bardzo szeroki wachlarz działań projektowych z zakresu grafiki projektowej, grafiki reklamowej, czy wydawniczej. Mamy projekty dotyczące konkretnych produktów, mody, komunikacji wizualnej. Jest na co popatrzeć, bo wszystkie dyplomy cechuje nie tylko wysoka jakość, ale i świeżość spojrzenia – mówi dr Bartłomiej Bałut, Dyrektor Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie. - Dyplomy to także plakaty, identyfikacje wizualne, projekty znaków graficznych, książek, serii wydawniczych. Zapraszam wszystkich w imieniu władz uczelni oraz przede wszystkim studentów.

Swoje prace pokażą: Szymon Banek, Anna Bomba, Lidia Brukowska, Agnieszka Czech, Małgorzata Cygan, Monika Dalczyńska, Ilona Filus, Anna Górska, Paulina Kasperek, Ewelina Kotra, Wiktoria Kopieć, Agata Kowalska, Aleksandra Krupa, Katarzyna Legutko, Barbara Nowik, Ewelina Sielicka, Lidia Sępek, Justyna Świętek, Barbara Szerszeń, Marta Wojtanowska, Piotr Wątroba, Sara Żak.
Kapele Serc - koncert „Świerczkowiaków”


 Centrum Sztuki Mościce oraz Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” zapraszają na Kapele Serc - charytatywną akcję na rzecz tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. 25 maja zespół zaprezentuje widowisko jakiego w jego historii jeszcze nie było.


W Centrum Sztuki Mościce 25 maja o godzinie 18.00 „Świerczkowiacy” zaprezentują najnowsze widowisko - wesele krakowskie, a także tańce lubelskie, spiskie, krośnieńskie i sądeckie.

Wesele oparte na tradycji zwyczaju z regionu Krakowa Wschodniego pokazuje poszczególne sceny: powitanie, życzenia, poczęstunek, oczepiny, obdarowywanie, zabawę. Gości witają gospodarze - jest tradycyjnie i gościnnie pod każdym względem. Kanwa wesela opiera się na publikacji Oskara Kolberga oraz opisach etnograficznych, muzycznych, a także przekazach ustnych. Kostiumy zostały odtworzone na modłę starych strojów ludowych, na podstawie zachowanej literatury i eksponatów - oryginalnych ubiorów, zgromadzonych w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.
W widowisku zostały użyte specyficzne rekwizyty weselne: dzieża - symbolizująca płodność, rózga weselna starosty - symbol zdrowia i dostatku, przetak, kołacz, chleb i wiele innych. Widowisko wpisuje się w ogólnopolską akcję Kapele Serc, współtworzoną z wieloma zespołami folklorystycznymi w Polsce. Zebrane podczas koncertu datki zostaną przeznaczone na rehabilitację domową osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Bilety w cenie 10 zł plus wpłata do skarbonki Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Tarnowie są do nabycia w kasie CSM tel. 14 633 46 04 lub on-line, za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl.


 

 

Bliżej Tajwanu


 W tarnowskim teatrze 9 maja o godzinie 17.00 otwarta zostanie wystawa fotografii i drzeworytów „Odkryj piękno Tajwanu”. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 maja. Wstęp wolny.


Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej oraz Gmina Miasta Tarnowa zapraszają na wystawę fotografii i drzeworytów „Odkryj piękno Tajwanu", którą będzie można oglądać w tarnowskim teatrze od 9 do 26 maja. Uroczysty wernisaż odbędzie się 9 maja o godzinie 17.00 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Gościem wernisażu będzie m.in. Henry M. J. Chen - Ambasador Tajwanu w Polsce. W programie zaplanowano również koncert w wykonaniu Anny Krysztofiak oraz prezentację Excellence Taiwan – osiągnięcia gospodarcze Tajwanu.

Chińskie drzeworyty określane są jako talizmany szczęścia. Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków.  W przeszłości drzeworyty były przygotowywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych, czy ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem były one przygotowywane tylko podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku, który jest najważniejszym świętem dla Chińczyków na całym świecie. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku - szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.

Na wystawie prezentowane są drzeworyty z ostatnich konkursów na drzeworyt noworoczny organizowanych na Tajwanie. Fotografie prezentują natomiast krajobraz oraz faunę i florę Tajwanu.

 


 

„Miłosny Performans” w Tarnowie


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 8 maja o godzinie 18.30 na wernisaż wystawy zbiorowej „Miłosny Perfomans”,której kuratorka jest Zofia Krawiec, autorka książki pod tym samym tytułem. Wystawę będzie można oglądać do 8 czerwca.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę „Miłosny Performans”. Wernisaż odbędzie się 8 maja o godzinie 18.30 w siedzibie BWA przy ulicy Słowackiego.

Autorami prezentowanych prac są: Ada Karczmarczyk, Wilhelm Sasnal, Zofia Kulik, Robert Kuśmirowski, Roman Stańczak, Jan Smaga, Aneta Grzeszykowska, Teresa Gierzyńska, Edward Dwurnik, Jerzy Truszkowski, Aleka Polis, Dorota Buczkowska i João Vilhena, Wojciech Puś, Ewa Partum, Zbigniew Warpechowski, Honorata Martin, Maciej Salamon, Aleksandra Ska, Leszek Knaflewski, Piotr Uklański, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Wojciech Zamecznik i Fabiene Lédé.

Kuratorką wystawy jest Zofia Krawiec, autorka książki „Miłosny Performans”.- Miłosne Performansy to dzieła sztuki wykonane przez artystów specjalnie dla osoby, w której są̨ zakochani. To wyraz intensywnych uczuć́. Rodzaj intymnej korespondencji, adresowanej do kochanej osoby. Miłosne Performansy są̨ intymnymi gestami, nastawionymi na wzmacnianie relacji, dedykowanymi tylko jednej osobie. Być́ może tylko ta jedna osoba może je w całości odczytać́. Często dzieła te nie powstają̨ z zamysłem, aby je publicznie pokazywać́. Nie kierują̨ się̨ kalkulacją, tylko własną logiką. Logiką emocji. Nie są̨ to dzieła sztuki, których tematem jest miłość́, ale takie, które uczestniczą̨ w życiu związku, jako codzienne gesty, miłosne deklaracje, albo pojawiają̨ się̨ przy jego śmierci – rozstaniu. Prace te, powstające w różnych fazach związku, stanowią̨ wyraz miłości, frustracji z nią̨ zawiązanych, cierpienia wynikającego z rozstania itp. Miłosny Performans powstaje w różnym medium – pisze m.in. w swojej książce Zofia Krawiec. - Zazwyczaj też nie zamyka się̨ w jednym dziele sztuki, gdyż̇ wpisuje się̨ w większą̨ część́ miłosnej praktyki i jest przykładem tego, w jaki sposób sztuka towarzyszy życiu. Niekiedy dzieła te trwają̨ dłużej niż̇ relacja zakochanych osób. Po zakończeniu związku istnieją̨ autonomicznie, niezależnie od relacji, która była inspiracją dla stworzenia dzieła sztuki. Ponadto Miłosne Performansy, funkcjonując na styku prywatnego i publicznego, odzwierciedlają̨ również̇ kontekst społeczno-polityczny, w którym powstają̨.

Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do 8 czerwca.

 

 

 

Samurajskie zbroje w tarnowskim muzeum


 W Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie otwarta zostanie 8 maja o godzinie 18.00 wystawa „Okaeri w domu Pana Toranagi”, poświęcona historii i kulturze dawnej Japonii. Wystawa czynna będzie do końca sierpnia.


Wystawa zatytułowana „Okaeri w domu Pana Toranagi”, to przybliżenie historii, tradycji i kultury dawnej Japonii.
W trzydziestoletniej działalności Muzeum Etnograficznego i regionu tarnowskiego ten temat jest przedstawiany po raz pierwszy.
Na wystawie zobaczyć będzie można oryginalne zbroje i broń samurajską z okresu Edo, pochodzącą z prywatnych kolekcji (Poznań, Włocławek, Tarnów) i Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi.  
Na uwagę zasługują zbroja samurajska Klanu Li (Czerwone Diabły) z XVII wieku, wykonana przez mistrza Harutę, zbroja klasyczna z przełomu XVI i XVII wieku, z okresu Momoyama, na której widoczne są ślady uderzeń mieczem, składana zbroja tatami (podróżna -  wiele oddziałów japońskich było wyposażonych w tatami podczas inwazji na Koreę  pod koniec XVI wieku), miecze Wakizashi, tsuby, maski  i wiele innych elementów uzbrojenia samuraja.
Aby przenieś się w czasy życia samurajów dopełnieniem wystawy będą stroje z tego okresu (damskie, męskie i dziecięce kimona a nawet strój ślubny), niewielka liczba sprzętów, przyborów codziennego użytku (np.: cały zestaw do nauki czytania i pisania  z XVIII w, przybory kosmetyczne kobiet), drzeworyty i fotografie.
Wernisaż wystawy, której kuratorkami są Danuta Cetera i Katarzyna Lasko, odbędzie się w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie 8 maja o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia.

 

 

 

Chór Polskiego Radia w CSM


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 31 maja o godzinie 19.00 na koncert Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Koncert uzupełnią dzieła Szymona Godziemby-Trytka w ramach programu Kompozytor-Rezydent.


31 maja o godzinie 19.00 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert Chóru Polskiego Radia - Generacje/ Kompozytor-Rezydent.

Podczas koncertu chór pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego, z udziałem Malwiny Paszek (głos biały), Michała Szymanowskiego (fortepian), Tomasza Drozdka (instrumenty etniczne) oraz zespołu perkusyjnego, wykona m.in. utwory: F. Chopina, S. Niewiadomskiego, B. Walek-Walewskiego.

Koncert uzupełnią dzieła Szymona Godziemby-Trytka w ramach programu Kompozytor-Rezydent. Szymon Godziemba-Trytek od maja 2016 pełni funkcję kompozytora - rezydenta Chóru Polskiego Radia w sezonie artystycznym 2016/ 2017.

Chór Polskiego Radia założony został przez Jerzego Gerta w październiku 1948 roku. Od blisko 70 lat Chór wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a  cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, dzieła reprezentujące różnorodne style i epoki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.

Poza działalnością koncertową Chór Polskiego Radia dokonuje nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych. Współpracuje stale z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Polską Orkiestrą Radiową.

Bilety na tarnowski koncert, w cenie 15 (normalny) i 10 zł (ulgowy) są do nabycia w kasie CSM, tel 633 46 04 oraz on-line, za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl.


Program koncertu:

Fryderyk Chopin - Ballada nr 4 F-moll op. 52
Karol Mikuli - Du bist mein Frühling z cyklu „Sieben Lider" na głos i fortepian
Stanisław Niewiadomski - Śmieją się złote łany, Na ligawce, Wesele „Z wiosennych tchnień" na głos i fortepian
Bolesław Walek-Walewski - Suita pieśni góralskich z Podhala na chór mieszany
Tadeusz Szeligowski - Suita weselna na sopran, tenor, chór żeński, chór mieszany i fortepian
Andrzej Koszewski - Suita lubuska na chór żeński
Marek Jasiński - Scherzo na chór a cappella
Szymon Godziemba-Trytek – „Etnos" na chór, głos biały, fortepian, instrumenty etniczne i perkusję

Fot. Mateusz Skwarczek