Informator Kulturalny 

 

 

 Paweł Zabłocki w Piwnicy pod Trójką


 Do galerii „Piwnica pod Trójką” powracają wystawy z cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. W poniedziałek, 13 maja muzeum zaprasza na wystawę grafik Pawła Zabłockiego. Wystawa czynna będzie do 19 czerwca.

 

W ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 13 maja o godzinie 18.00 do „Piwnicy pod Trójką” na wernisaż wystawy grafik Pawła Zabłockiego. Wstęp wolny.

Artysta urodził się w Tarnowie, gdzie przeszedł pierwsze szlify związane ze sztuką. Ukończył Państwowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Naukę kontynuował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W kolejnych latach studiował semiotykę i historię sztuki na University of Toronto. Dziś  pracuje w Open Studio w Toronto, gdzie uczy grafiki i druku. Interesuje się i tworzy za pomocą różnych technik graficznych: akwaforta, akwatinta, mezzotinta. Głównym tematem jego prac jest hippika (jeździectwo). Jego proces tworzenia, jak wyznaje, jest inspirowany stanem percepcji, w której specyficzny język wklęsłodruku, prezentując rozpoznawalną rzeczywistość, nie pozwala się wymazać z formuły przedstawiania, a w konsekwencji odkrywania i tworzenia znaczenia. Niemal emblematyczna formuła ikonograficzna poprzez zastosowanie technik często obnażonych do swoich części składowych, pozwala tworzyć dialog z rudymentarnie rozumianym tematem czy wręcz tylko motywem.

Kuratorem tarnowskiej wystawy, która potrwa do 19 czerwca, jest Bożena Szczupak.

 

 

Kształty emocji


 Wyrażanie uczuć i emocji jest możliwe na różny sposób, również kształtem i kolorem.  Na wernisaż wystawy rzeźby Magdaleny Cisło „Kształty emocji” zaprasza 13 maja Galeria Bema 20. Wystawa czynna będzie do 31 maja.

 

Wyrażanie uczuć i emocji jest możliwe na różny sposób. Muzyka, gest czy kolor mogą wiele powiedzieć o intencjach. Opowiadanie kształtem, kolorem i fizycznymi właściwościami też może stać się językiem właściwym do opowiedzenia tego, co często słowami jest niewyrażalne. - Kształty emocji to moja rzeźbiarska opowieść o delikatnej emocjonalnej konstrukcji człowieka, która stanowi fragment szkieletu naszego istnienia. Język abstrakcyjnej formy rzeźbiarskiej jest dla mnie sposobem umożliwiającym porządkowanie wewnętrznego chaosu myśli i uczuć. Wyobrażenie emocji pozwala je oswoić, poznać i przekazać w nadziei na zrozumienie lub odniesienie odbiorcy do własnych odczuć. Każdy z nas jest inny, inaczej patrzy na świat, dzięki czemu może na własny sposób odkrywać świat sztuki – mówi Magdalena Cisło, autorka wystawy „Kształty emocji”, którą oglądać można w Galerii Bema 20. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 maja o godzinie 19.00, a wystawa czynna będzie do 31 maja. Wstęp wolny.

  

LIFE  czyli wszystko o życiu w CSM


 Co człowiek ma w środku? Jak widzą zwierzęta? Jak funkcjonuje ludzki organizm? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź na interaktywnej wystawie LIFE, którą przygotowało Centrum Sztuki Mościce. Otwarcie wystawy nastąpi 20 maja i korzystać z niej będzie można do 9 czerwca.

 

Wystawa LIFE, którą przygotowało Centrum Sztuki Mościce to ekspozycja, której tematem jest anatomia człowieka, ale obejmuje ona także zagadnienia z szerzej pojętej biologii. Interaktywne urządzenia, sprawiają, że zwiedzający będą mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy - badacze, posługujący się nowoczesnymi narzędziami nauki i techniki. Dzięki prezentowanym urządzeniom, modelom i mikroskopom zobaczą to, czego nie widać gołym okiem. Poznają rośliny i zwierzęta oraz ocenią, jak przystosowały się one do życia na Ziemi. Z czego jesteśmy zbudowani? Co sprawia, że funkcjonujemy? Jak zbudowana jest dłoń? Co człowiek ma w środku? Jak przebiega proces trawienia? Jak widzą zwierzęta i jakie dźwięki wydają? Na te i inne pytania  będzie można znaleźć odpowiedź, korzystając z interaktywnych stanowisk, ukazujących funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Otwarcie wystawy nastąpi 20 maja i będzie można korzystać z niej do 9 czerwca.

CSM zaprasza przede wszystkim grupy zorganizowane - klasy szkolne wraz z nauczycielami i opiekunami. Obowiązują zapisy, zwiedzanie trwa około 45 minut, a grupy liczyć mogą maksymalnie 25 osób. Nad przebiegiem zwiedzania wystawy czuwać będzie wykwalifikowana osoba. Godziny zwiedzania wystawy dla grup zorganizowanych – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00. Zwiedzanie dla osób indywidualnych – codziennie w godzinach 15.00-20.00.

Ceny biletów: grupowe/dziecko - 5 zł; dziecko + rodzic - 8 zł; rodzinny - 10 zł (maks. 5 osób)

Rezerwacje dla grup zorganizowanych: Anna Sadowska tel. 14 633 46 11,

Od poniedziałku do piątku. w godzinach 9.00 - 15.00.

 Zorro na Dzień Dziecka


 Zamaskowany el Zorro i przygoda ostra jak jego szpada. Z okazji Dnia Dziecka Centrum Sztuki Mościce zaprasza 29 maja na spektakl „Zorro” Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

 

Rozpalony słońcem Meksyk, gdzie dręczona przez okrutnego Gubernatora ludności wypatruje bohatera. Wraz z Don Diego di Ahuilera, zwanym El Zorro, mali widzowie przeżyją wielką przygodę. Przygodę w cieniu tętentu kopyt, świstów szpad i zalotnych szeptów kobiet. Centrum Sztuki Mościce, z okazji Dnia Dziecka, 29 maja o godzinie 11.00 zaprasza najmłodszych na spektakl „Zorro”. 
Pełnowymiarowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy i scenografia inspirowane meksykańską sztuką składają się na doskonały spektakl będący najbardziej wyczekiwaną premierą teatru familijnego w regionie.

Bilety na spektakl kosztują 18 zł (grupy zorganizowane, nauczyciele/ opiekunowie bezpłatnie), 18 zł (dzieci), 20 zł (dorośli). Informacje i rezerwacje: Anna Sadowska - 14 633 46 11, edukacja@csm.tarnow.pl (pon. - pt. 9.00 - 15.00). Przedstawienie dla dzieci od 7 lat.

Fot. źródło CSM

 

 

 

Crushed Sounds BigBand i muzyka filmowa


 Król Lew, Gwiezdne Wojny, Piraci z Karaibów – to tylko niektóre z filmów, z których muzykę usłyszeć będzie można podczas koncertu w Centrum Sztuki Mościce. 30 maja z filmowym repertuarem zaprezentuje się Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand

 

30 maja o godzinie 19.00 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert muzyki filmowej w wykonaniu  Crushed Sounds BigBand. Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand zagra w powiększonym, 50-osobowym składzie jako Wielka Orkiestra Symfoniczna  z udziałem wokalistek: Kingi Gurgul, Izabeli Sachy, Agnieszki Myrlak, Wiktorii Styrny oraz Aleksandry Blanik pod dyrekcją Dariusza Swoszowskiego. Podczas koncertu usłyszeć będzie można  muzykę z takich kinowych hitów jak: Król Lew, Incepcja, Gwiezdne Wojny, Gladiator, Skyfall, Frozen, Avatar, Rocky, Lista Schindlera, Piraci z Karaibów.

Bilety w cenie 20 zł (normalny),15 zł (ulgowy) są do nabycia w kasie CSM.

Fot. źródło CSM

 

 

 

Waldemar Malicki dla Via Spei


 Waldemar Malicki, mistrz muzycznego żartu, wystąpi 10 czerwca w Centrum Sztuki Mościce. W koncercie, z którego dochód przeznaczony będzie na wsparcie budowy hospicjum Via Spei, artyście towarzyszyć będzie znakomita wiolonczelistka Małgorzata Krzyżanowicz.

 

Waldemar Malicki, mistrz muzycznego żartu i obdarzony niezwykłym poczuciem humoru jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów, wystąpi 10 czerwca o godzinie 18.00  w Centrum Sztuki Mościce. Artyście towarzyszyć będzie znakomita wiolonczelistka Małgorzata Krzyżanowicz. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną najsłynniejsze utwory muzyki klasycznej, a ich wykonanie przez charyzmatycznego wirtuoza i czarującą wiolonczelistkę, gwarantuje doskonałą zabawę. Całkowity dochód z przekazanych datków i darowizn zostanie przeznaczony na realizację prac wykończeniowych w budynku hospicjum Via Spei. Dzięki wsparciu darczyńców do tej pory udało się zrealizować już około 75% budowy. Aktualnie trwa układanie płytek ceramicznych w pomieszczeniach, następnie planowane są kolejne prace wykończeniowe, ocieplenie budynku i wykonanie tynków zewnętrznych.  Aby zakończyć budowę, jej inicjator, Fundacja Kromka Chleba nadal pozyskuje darowizny finansowe i materiałowe, 1% podatku, organizuje wydarzenia charytatywne, prowadzi zbiórki publiczne. Koncert Waldemara Malickiego będzie kolejnym już koncertem charytatywnym.

Karty wstępu dostępne od będą od 17 maja w cenie nie niższej niż 60  i 70 złotych, w zależności od miejsca. Można je kupować Hotelu-Restauracji Bristol w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 9 i w biurze Fundacji Kromka Chleba Pl. Kazimierza Wielkiego 5. Rezerwacja miejsc przyjmowana jest pod nr tel. 14 656 02 36 lub drogą on-line rezerwacja@kromkachleba.pl

 

 

Tango z polską duszą


 Na klasyczne tanga, milongi i walce wielkich kompozytorów zaprasza 14 czerwca Centrum Sztuki Mościce. SANLUISTANGO - argentyński zespół tangowy wystąpi na Antresoli CSM.

SANLUISTANGO - argentyński zespół tangowy wystąpoi 14 czerwca o godzinie 19.00 na Antresoli Centrum Sztuki Mościce. Zespół tworzą wybitni argentyńscy instrumentaliści, śpiewacy i tancerze tanga o międzynarodowej renomie. W programie klasyczne tanga, milongi i walce wielkich kompozytorów takich jak Anibal Troilo, Francisco Canaro, Astora PiazzolliOsvaldo Pugliese. Na scenie wystąpi dwunastu artystów, których wspólną misją jest granie i rozpowszechnianie tanga w każdym zakątku świata. Polskim akcentem wieczoru będzie Magdalena Lechowska, wokalistka o południowoamerykańskich korzeniach, która obecnie jako jedyna w Polsce śpiewa tanga argentyńskie jak rodowita Argentynka. Bilety na koncert w cenie 40 zł normalny, 30 zł ulgowy są do kupienia w kasie CSM

 

 

 

 

 

| | | |