Informator Kulturalny

Tarnoviana w BWA - wystawa


 W środę, 13 lipca, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Tarnoviana. Na wystawę, prezentowaną w galerii na dworcu, składają się prace z kolekcji tarnowskiej spółki adwokackiej oraz Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 30 września.

 

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza 13 lipca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy Tarnoviana, tym razem w oddziale w budynku dworca PKP. Dzieła dla potrzeb BWA użyczyła spółka adwokacja Filar, Sadowska-Filar, Szumlański oraz Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy stworzone przez tarnowskich artystów, czyli Władysława Andrusiewicza, Jerzego Martynowa, Marka NiedojadłyWacława Onaka, Witolda Pazery, Józefa Szuszkiewicza, Stanisława WestwalewiczaMacieja Zielińskiego.

W połowie sierpnia pojawi się także kolekcja akwareli Wiktorii Dziameshki, malarki z Białorusi. – Pani Wiktoria przybyła do Tarnowa i się nim zachwyciła. Postanowiła więc przekazać na swój sposób jak widzi nasze miasto. To wszystko przelała na płótno akwarelami – mówi Bogusław Filar ze spółki adwokackiej.

Ekspozycja będzie czynna do 30 września.

 

 


Viktoria Dameshko – Tarnoviana bis


 W środę, 10 sierpnia, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Viktorii Demeshko. Prezentowane w galerii na dworcu PKP prace artystki stanowią druga odsłonę wystawy Tarnoviana. Wystawa czynna będzie do 30 września.

 

Na wersniaż wystawy Viktorii Demeshko, zaprasza w środę, 10 sierpnia o godzinie 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Prace artystki prezentowane będą w galerii na dworcu PKP i stanowią drugą odsłonę wystawy Tarnoviana.

Viktoria Demeshko - urodzona na Białorusi. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku. Wykłada malarstwo na Akademii Malarstwa w Mińsku. Maluje akwarele, oleje a tematem jej prac jest pejzaż i martwa natura. Uprawia także wyjątkowy rodzaj malarstwa – maluje na deskach techniką „ikony”; tutaj dodatkowo pojawiają się wspaniałe portrety. Malarsko utrwaliła wiele polskich pamiątek istniejących na Białorusi: dwór Mickiewiczów w Zaosiu, dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie, dwór Niemcewiczów w Skokach, Zamki w Grodnie i Nieświeżu. Wystawiała na wystawach zbiorowych i indywidualnych na Białorusi, w Polsce, Niemczech i Turcji. W 2007 roku brała udział w plenerze w Małopolance w Krynicy, a później w wystawie poplenerowej, które zostały zorganizowane przez Kancelarie Adwokackie Anny Sadowskiej-Filar i Bogusława Filara.Wystawa Tarnoviana to prace z kolekcji kacelarii. Wystawa czynna będzie do 30 września. Wstęp wolny.
Projekt finansowany z budżetu Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.
Podwodny świat Lucji Radwan


 Lucja Radwan to kolejna artystka, która będzie gościem cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Wernisaż wystawy prac artystki prezentujących podwodny świat, odbędzie się 4 lipca. Wystawa czynna będzie do 29 sierpnia.

 

W poniedziałek, 4 lipca o godzinie 18.00, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie przy Rynku 3 odbedzie się wernisaż kolejnej wystawy przygotowanej w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Gościem wernisażu i autorką wystawy będzie Lucja Radwan, która skupiła się na prezentacji podwodnego świata.

Lucja Radwan jest córką małopolskiego malarza i rzeźbiarza Tadeusza Radwana i pochodzącej z Austrii Józefy Radwan, z domu Scheichl. Maluje od wczesnej młodości. Jej edukacja artystyczna przebiegała początkowo pod okiem ojca w Polsce. Następnie, już po wyjeździe do Austrii pobierała nauki u uznanych malarzy jak Krayema Maria Awad, György’a Kornisa, Gerda Matejka-Felden, Fritz Martinz, Peter Carerh, Lucia Riccelli, Josef Kaiser, Rudolf Fuchs.

Z zamiłowania jest akwarelistką. Prace Lucji Radwan są utkane z świateł i kolorów, koncentrują się na istotnych detalach wziętych z przyrody. Artystka pracuje także w akrylu, przy czym obrazy w tej technice tworzone są spontanicznie, w przeciwieństwie do prac z gatunku speleo, które są efektem starannej realizacji wyjściowej koncepcji – wizji artystycznej.  W ten sposób powstają pod jej pędzlem krajobrazy i pejzaże miejskie, ale również formy grotowych stalaktytów i stalagmitów (speleo), wprowadzające oglądających w tajemniczy podziemny świat wielorakich barw i kształtów.

Wystawę można będzie oglądać do 29 sierpnia.

 


 


Malarki z Powiśla - wystawa


 „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 10 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Wystawa prezentuje wizerunki i prace nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Wystawa czynna będzie do sierpnia.

 

W piątek, 10 czerwca o godzinie 18.00, w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”.

Wystawa prezentuje wizerunki i prace 50. dawnych, nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Ekspozycja odkrywa fragment bogatych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie organizującego od prawie 50 już lat konkurs „Malowana Chata”. Pokazuje nie tylko piękne, unikatowe eksponaty – malowanki reprezentujące wzornictwo i styl każdej z malarek, ale także przedstawia na planszach dokumentację ich twórczości. Tworzą ją archiwalne fotografie z portretami artystek, widokami malowanych chat, wystrojem ich wnętrz oraz dekoracji artystycznych wyrobów: malowanek, wycinanek, ceramiki, tradycyjnych strojów. Ekspozycja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia malarki- postacie tworzące to ulotne zjawisko, promuje ich malarskie realizacje, ewoluujące i odmienne, choć motywem przewodnim zawsze pozostaje kwiat.

Dopełnieniem ekspozycji przygotowanej w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie będzie prezentacja twórczości kolejnych 10 malarek starszej generacji, żyjących i tworzących w Zalipiu i okolicy. Odbędzie się ona w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu  w ramach  Konkursu Malowana Chata – edycja 59.

Kuratorem wystawy jest Urszula Gieroń, oprawa plastyczna Katarzyna Lasko. Wystawa czynna będzie do sierpnia.

 
 

Klasyka na miejscu


 Na wakacyjne spotkania z muzyka klasyczną zaprasza Amfiteatr Letni w Tarnowie. W cztery niedzielne popołudnia posłuchać będzie można wybranych dzieł najważniejszych polskich i zagranicznych kompozytorów, wykonywanych na harfie, flecie, akordeonie i saksofonie. Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę, 3 lipca, ostatni 21 sierpnia. Wstęp wolny.

 

„Klasyka na miejscu” to cykl wakacyjnych spotkań z muzyką klasyczną, odbywających się w tarnowskim Amfiteatrze Letnim. Wydarzenie jest częścią projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie”, realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, a finansowanego ze środków Funduszy Norweskich. W cztery niedzielne popołudnia w amfiteatrze przy ulicy Kopernika posłuchać będzie można wybranych dzieł najważniejszych polskich i zagranicznych kompozytorów, wykonywanych na harfie, flecie, akordeonie i saksofonie.

Na inaugurację, w niedzielę, 3 lipca o godzinie 17.00, wystąpią absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie: Elżbieta Baklarz (harfa) oraz Wioletta Strączek (flet poprzeczny).

Elżbieta Baklarz uczestniczyła w wykonaniu wielu utworów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych. Obok indywidualnych recitali, była solistką orkiestr kameralnych, m. in.: Filharmonii Gorzowskiej, Concerto Lamelli, Sinfonietta i Forum Sinfonia czy Orkiestra G. Telemanna. Uczestniczyła w koncertach i nagraniach pod dyrekcją wybitnych dyrygentów polskiej i światowej sceny muzycznej. Rozwija również działalność artystyczną w kameralistyce.

Wioletta Strączek brała natomiast udział w kursach mistrzowskich. Współpracowała z Hochschulorchester Detmold, Kammerorchester Detmold, Orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestrą Koncertową Warszawa – Rembertów oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jest członkiem zespołu Quartescape oraz muzykiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W programie koncertu znajdą się utwory: Fryderyka Chopina, Edvarda Griega, Claude’a Debussy’ego, Camille Saint-Saensa, Jacquesa Iberta, Josefa Molnara, Vittorio Montiego, a także Greensleves nieznanego twórcy.

Wstęp wolny.

 

Program kolejnych koncertów:

24 lipca – Harfa solo (Elżbieta Baklarz)

7 sierpnia – AccoCreationstage (duet akordeonowy – Paweł KusionŁukasz Cebula)

21 sierpnia – AccoSax (duet akordeon/saksofon – Paweł Kusion i Michał Król)

 

 


 

Bravo Maestro


 Ostatnie dni wakacji w Kąśnej Dolnej upłyną przy dźwiękach największych dzieł muzyki kameralnej. Tegoroczny, XVI Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, rozpocznie się 26 sierpnia.

 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na XVI Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, który rozpocznie się 26. i potrwa do 28 sierpnia.

Wydarzenie zainauguruje mistrzowski recital wokalny znakomitej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. Doskonale znana szerokiej publiczności artystka wystąpi z towarzyszeniem pianisty Tarasa Hlushki. W programie m.in. utwory: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza.

Drugiego dnia estradą Sali Koncertowej Stodoły zawładnie Opera Śląska w Bytomiu, która wykona wersję koncertową najsłynniejszego i najbardziej rozpoznawalnego utworu Carla Orffa, czyli „Carmina Burana” w opracowaniu na głosy solowe, chór, dwa fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych. Wystąpią soliści: Ewelina Szybilska (sopran), Adam Sobierajski (tenor) i Jacek Jaskuła (baryton), pianiści: Mirella Malorny i Grzegorz Biegas oraz Chór Opery Śląskiej w Bytomiu. Artystów poprowadzi dyrygent Maciej Tomasiewicz.

Finał festiwalu to uwielbiany przez melomanów Maraton Muzyczny, podczas którego prym w tym roku wiedzie muzyka filmowa. Dzieła najsłynniejszych kompozytorów, takich jak Ennio Morricone, Carlos Gardel, Astor Piazzolla czy Michał Lorenc w nietuzinkowych aranżacjach wykonają soliści i kameraliści: Katarzyna Duda (skrzypce), Joanna Monachowicz (obój), Janusz Wawrowski (skrzypce), Michal Zaborski (altówka), Karol Marianowski (wiolonczela), Robert Morawski (fortepian) i Klaudiusz Baran (akordeon / bandoneon). Podczas Maratonu wystąpi również Yehuda Prokopowicz – laureat Konkursu o Nagrodę im. Anny Knapik w ramach festiwalu Tydzień Talentów 2022. Słowo o muzyce podczas wszystkich festiwalowych wieczorów wygłosi Regina Gowarzewska.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia od 26 lipca w kalendarzu koncertowym na www.centrumpaderewskiego.pl – zakładka Koncerty. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.

 

 Mayday dla Solskiego


 Pod koniec sierpnia tarnowski teatr zaprasza na specjalny pokaz spektaklu „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Wpływy ze sprzedanych biletów wspomogą produkcję nowej premiery Solskiego na festiwal komedii Talia. Teatr wspierać można także wpłatami na konto.

 

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na specjalny pokaz spektaklu „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Spektakl zaplanowano na 28 sierpnia i połączony będzie ze spotkaniem z aktorami biorącymi w nim udział. Wpływy ze spektaklu będą częścią wkładu do produkcji nowej premiery na festiwal komedii Talia. - Choć do czasów świetności wiele brakuje, to w końcu był trochę lepszy sezon teatralny, można było więcej grać, bo zniesiono wszystkie ograniczenia – mówi dyrektor tarnowskiego teatru, Rafał Balawejder. - Chcemy zaprosić wszystkich widzów i przyjaciół Solskiego na spektakularne zakończenie sezonu. Spektakl „Mayday" wygrał przecież nagrodę publiczności podczas ubiegłorocznego festiwalu. Teraz czas, by wspomógł kolejną produkcję: „Zimowy pogrzeb" w reżyserii Filipa Kowalczyka. Warto wyciągnąć te sto złotych za bilet. Gwarantujemy dobrą zabawę, no i oczywiście dodatkowe uczucie wsparcia teatru.

"Mayday" to komedia uznawana przez widzów za jedną z najlepszych na świecie. Spektakl o zabawnych perypetiach londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami.
W spektaklu występują:  Matylda Baczyńska, Monika Wenta, Aleksander Fiałek, Piotr Hudziak, Filip Kowalczyk, Jerzy Pal, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski

Mayday dla Solskiego - 28 sierpnia, w niedzielę, o godz. 18.00. Cena biletu - 100 zł od osoby. Bilety dostępne są w kasie teatru oraz on-line: https://teatr.tarnow.pl/bilety/

Kontakt z Biurem Promocji i Organizacji Widowni: 784 976 025, 14 688 32 88

Można także wesprzeć teatr Solskiego w formie wpłaty bezpośrednio na konto teatru:  mBank 52 1140 2075 0000 4776 5500 1004 z dopiskiem – darowizna na cele statutowe.

 

 

 

 

 

| | | |