Informator Kulturalny

Tydzień Talentów dla każdego


 W niedzielę, 17 maja, mistrzowskimi recitalami Janusza Olejniczaka i Tomasza Strahla zainaugurowany zostanie tegoroczny Tydzień Talentów. Zarówno koncerty jak i warsztaty z mistrzami będą transmitowane prosto z Dworku Paderewskiego przez internet.


Tegoroczny Tydzień Talentów odbędzie się w niezwykłej odsłonie. Zarówno koncerty najstarszego kąśnieńskiego festiwalu, jak i warsztaty z mistrzami będą transmitowane prosto z Dworku Paderewskiego przez internet. Centrum Paderewskiego postanowiło bowiem nie odwoływać cieszącego się ogromną popularnością festiwalu. Publiczność wprawdzie nie będzie mogła wziąć udziału w koncertach osobiście, jednak dzięki nowoczesnym technologiom melomani będą mogli posłuchać doskonałych artystów bez wychodzenia z domu.

Festiwal zainauguruje w niedzielę 17 maja o godzinie 18.00 mistrzowski recital Janusza Olejniczaka i Tomasza Strahla. Jest to wyczekiwany powrót pianisty do Kąśnej Dolnej. Janusz Olejniczak w kraju i za granicą znany jest jako wybitny interpretator muzyki Fryderyka Chopina. Koncertujący na najbardziej prestiżowych estradach świata artysta jest również znakomitym pedagogiem. Przez wiele lat prowadził klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Kanadzie, Japonii i Chinach, a obecnie związany jest z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Tomasz Strahl jest jednym z najlepszych polskich wiolonczelistów. Współpracuje z większością orkiestr symfonicznych w Polsce. Do szczególnie ważnych wydarzeń artystycznych zalicza wykonanie w 1993 roku Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Był kilkakrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, którą zdobył trzykrotnie – w latach 2003, 2019 i 2020. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną.
W finale festiwalu w sobotę 23 maja o godzinie 18.00, usłyszeć będzie można natomiast mistrzowski recital flecisty Łukasza Długosza. To koncertujący na całym świecie solista i kameralista, szczególnie doceniany przez Krzysztofa Pendereckiego. Przez krytyków uznany za jednego z najwybitniejszych polskich flecistów.
Artyści – pedagodzy nagrają również cykl warsztatów pianistycznych, wiolonczelowych i fletowych, skierowanych do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, które publikowane będą w internecie w dniach 18-22 maja. Do tej pory w elitarnych „Warsztatach z Mistrzami” ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wziąć udział mogło wąskie grono szczególnie uzdolnionych młodych muzyków. Dzięki temu, że w tym roku kursy te będą dostępne online, z cennych lekcji skorzystać będzie mógł każdy, kto zechce. Lekcje dostępne będą w sieci do końca maja.
Emisje wydarzeń dostępne będą na stronie internetowej instytucji i na jej profilach w mediach społecznościowych (Facebook, You Tube). 

 Bardzo różnie w BWA


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w środę 11 grudnia o godzinie 18.00, w ramach Festiwalu Sztuki ArtFest. Wystawa czynna będzie do 8 marca.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w siedzibie BWA w dniu 101 rocznicy urodzin Jerzego Panka - w rodzinnym mieście artysty – w środę 11 grudnia o godzinie 18.00 w ramach 16 Festiwalu Sztuki ArtFest.
Artyści uczestniczący w wystawie: Antoni Alster, Alojzy Balcerzak, Janina Biała-Szypuła, Krystyna Bieniek, Antoni Boratyński, Zofia Broniek, Franciszek Bunsch, Halina Chrostowska, Stanisław K. Dawski, Barbara Dega-Komitowska, Mieczysław Detyniecki, Wanda Ficowska-Wapińska, Józef Gielniak, Magdalena Gomulicka-Damska, Maria Hiszpańska-Neumann, Tadeusz Jackowski, Teresa Jakubowska, Władysław Jarocki, Mieczysław Jurgielewicz, Andrzej Kandziora, Izolda Kotlarczyk, Józef Kotlarczyk, Bogna Krasnodębska-Gardowska, Irena Kuran-Bogucka, Benon Liberski, Mieczysław Majewski, Marian Malina, Jerzy Napieracz, Barbara Narębska-Dębska, Anna Nehringowa, Bronisław Nowicki, Józef Pakulski, Jerzy Panek, Olga Peczenko-Srzednicka, Andrzej Pietsch, Edmund Piotrowicz, Henryk Płóciennik, Janusz Przybylski, Aleksander Rak, Leszek Rózga, Andrzej Rudziński, Marek Sapetto, Roman Skowron, Paweł Steller, Stefan Suberlak, Ewa Śliwińska, Wacław Waśkowski, Maria Wąsowska, Mieczysław Wejman, Teresa Wierusz

Kuratorkami są: Małgorzata Bogdańska, Joanna Egit-Pużyńska, Maria Świerżewska (Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki)

Aneks tarnowski, przygotowany przez BWA Tarnów i prezentowany na pietrze obejmuje: Dorotę Bernacką, Monikę Brzegowską, Kamilę Jajkowską, Jacka Janickiego, Janusza Jędrzejczyka, Roberta Karwata, Kamila Kuklę, Jacka Machowskiego, Andrzeja Mosio, Miłosza Reinera, Maję Starakiewicz i Bożenę Wojtanowską.


W programie:
14.12.2019 (sobota), g. 10.00
Małe BWA na wystawie – warsztaty dla dzieci 6+, koszt: 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
21.12.2019 (sobota), g. 15.00-17.00
Dwójka na miejscu – audycja Dwójki Polskiego Radia na żywo z BWA Tarnów z udziałem publiczności, wstęp wolny
16.01.2020 (czwartek), g. 17.00
Spotkanie z grafiką – wykład Janusza Jędrzejczyka, wstęp w cenie biletu na wystawę
18.01.2020 (sobota), g. 10.00
Małe BWA na wystawie – warsztaty dla dzieci 6+, koszt: 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
26.01.2020 (niedziela), g. 15.00
oprowadzanie kuratorskie i Zaproszenie do Zakopanego —spotkanie z Lidią Rosińską-Podleśny (Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem), wstęp w cenie biletu na wystawę.

 


 

Wszystko jest liczbą


 Nowy rok Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpocznie wystawą interaktywną w Muzeum Etnograficznym. W poniedziałek, 13 stycznia, muzeum zaprasza na wernisaż ekspozycji wypożyczonej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Wszystko jest liczbą”. Wystawa czynna będzie do 8 marca.

 

W poniedziałek, 13 stycznia o godzinie 12.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wernisaż pierwszej wystawy w nowym roku. W wyremontowanym Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej 10 otwarta zostanie ekspozycja wypożyczona z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Wszystko jest liczbą”. Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym, rozpoczętego przez Muzeum UJ w 2000 roku wystawą „Nauki dawne i niedawne”. Była to pierwsza inicjatywa tego typu zrealizowana w Polsce. Podczas zwiedzania wystawy można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójką Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Celem projektu jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia. Ma uświadomić widzom, że niemal każda aktywność ma związek z matematyką. Wstęp na wernisaż wystawy, która czynna będzie do 8 marca, jest wolny.

 

 


Goście Łukasza Maciejewskiego – Maciej Musiałowski


 Po dziewięciu latach Jan Komasa, nominowany do Oscara za „Boże ciało", wraca z kontynuacją „Sali samobójców". W głównej roli młody i utalentowany Maciej Musiałowski - „Gość Łukasza Maciejewskiego" - któremu partnerują m.in. Agata Kulesza, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander i Maciej Stuhr. Spotkanie odbędzie się 10 marca po projekcji o godzinie 18.00.


Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i nadal pobiera pomoc finansową od państwa – rodziców Gabi, przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców. Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy.

- Gdy kręciliśmy „Salę samobójców", nie było jeszcze mowy o czymś takim jak hejt. To słowo było w użyciu jedynie wśród graczy komputerowych. Słowo "hejt" było słowem roku kilka lat temu, po czym weszło do głównego nurtu i stało się podstawą biznesu. Jurek przyszedł z gotowym tytułem: „Hejter". Powiedział, że byłoby super, żeby zrobić coś o tym procederze. Miałem gotową historię chłopaka, który jest gotów użyć wszelkich sposobów, żeby dostać się do wyższych sfer wielkiego miasta - mówi Jan Komasa, reżyser filmu „Sala samobójców”. - Wspólnie z Mateuszem Pacewiczem, scenarzystą „Sali samobójców. Hejter", połączyliśmy te dwie rzeczy w całość. W ciągu dwóch lat Mateusz napisał bardzo dobrze zresearchowany tekst, który pokazuje z perspektywy psychologicznej to, jak człowiek może się stoczyć moralnie w wyniku pragnienia miłości i akceptacji. Przy okazji pokazujemy widzom przemysł tworzenia hejtu na zlecenie.

Cykl „Goście Łukasza Maciejewskiego” odbędzie się 10 marca, po projekcji filmu o godzinie 18.00. Gościem będzie Maciej Musiałowski, urodzony w 1993 roku absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi.

Bilety kosztują 18 i 20 złotych.
Jacek Adamczyk – „Wewnętrzny świat - fragment I – malarstwo”


 Kolejną ekspozycją realizowaną w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” będzie wystawa prac Jacka Adamczyka. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 16 marca w galerii „Piwnica pod Trójką”. Wystawa będzie czynna do 29 marca.


Kolejną ekspozycją realizowaną w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” będzie wystawa prac Jacka Adamczyka „Wewnętrzny świat - fragment I - malarstwo”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 16 marca o godzinie 18.00 w galerii „Piwnica pod Trójką” Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 48 prac malarskich wykonanych techniką akwareli.

Jacek Adamczyk jest absolwentem Liceum Plastycznego w Tarnowie. Edukację artystyczną kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Zajmuje się różnymi technikami malarskimi (akrylem, akwarelą, technikami mieszanymi), grafiką użytkową oraz fotografią.

Wiele jego autorskich prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce. Jest projektantem kilkunastu logotypów (m.in. Konferencji Episkopatu Polski, Radio Vaticana), identyfikacji wizualnych firm, projektów wydawniczych oraz instalacji rzeźbiarskich i artystycznych, m.in. postaci katyńskich oficerów wraz z aranżacją przestrzeni skweru, przystanku Jana Szczepanika, Bookrossingowej biblioteczki w formie głowy.

Jest pomysłodawcą akcji społecznej „Szkoła w dobrym stylu”, autorem zwycięskiej pracy w konkursie na logo Centrum Medycznego Damiana w Warszawie. Otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Designerskim Arting Bielsko- Biała na ławkę miejską. Jest autorem projektów miejskich przestrzeni oraz małych form architektonicznych. Inicjator akcji pro-społecznych dotyczących miejskiej przestrzeni: m.in: Szkoła w dobrym stylu, Europa maluje Tarnów, iluminacja tarnowskich nieruchomości.

Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak. Wystawa będzie czynna do 29 marca. 

Wystawa fotografii w TCK


 Tarnowskie Centrum Kultury i Leica 6x7 Gallery wraz z agencją ZegArt zapraszają na wystawę nagrodzonych fotografii konkursu 9. LEICA STREET PHOTO. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 lutego o godzinie 18:00.


W tym roku po raz pierwszy, wystawa bezpośrednio po prezentacji w Warszawie, wyruszy w tournee po galeriach w całej Polsce. Tarnów znalazł się na samym początku tej trasu i będzie pierwszym miastem, w którym zostaną zaprezentowane nagrodzone prace.

Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, a jego celem była, jak w przypadku wszelkich działań Leica 6x7 Gallery popularyzacja fotografii i odnajdywanie młodych talentów. Wielu spośród laureatów konkursu zdobyło potem nagrody w konkursach międzynarodowych jak np. Damian Chrobak, Wiktoria Wojciechowska czy Adrian Wykrota.

Fotografie zgłoszone do konkursu powstały w 2019 roku i zgodnie z założeniem konkursu realizują jego temat, którym jest „fotografia uliczna”. Nadsyłanie fotografii  na konkurs zakończyło się 2 stycznia, a ostateczny wynik konkursu został ogłoszony podczas wernisażu wystawy 24 stycznia 2020 roku, w Leica 6x7 Gallery, w Warszawie.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 3200 fotografii, z których Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Agata Grzybowska, Rafał Łochowski, Karol Grygoruk oraz Michał Warda, wybrało 18 laureatów. Ta grupa doświadczonych fotografów, reporterów oraz przedstawiciel Leica 6x7 Gallery, nagodzili następujących autorów: Joanna Mrówka (Grand Prix), Tymon Markowski, Grzegorz Bukalski, Wojtek Ryziński, Michał Leja, Daniel Frymark, Michał Medyński, Roman Gieszczyk, Beata Zawrzel, Mariusz Pietranek, Szymon Lewinski, Janusz Sytek, Jan Skwara, Ewa Szawłowska, Dariusz Szubiński, Andrzej Kubik, Witold Woszczyna oraz Mateusz Balcerzak.

Wystawa czynna będzie od 20 lutego do 14 marca.
Anna German - niezapomniana

 7 marca Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert "Anna German - niezapomniana". Gwiazdą wieczoru będzie Joanna Nawrot, znana w Polsce i na świecie jako jedna z najlepszych interpretatorek twórczości Anny German.

 

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert piosenek z repertuaru Anny German - Białego Anioła Piosenki, w nowych, niezwykłych aranżacjach. Gwiazdą wieczoru będzie Joanna Nawrot, znana w Polsce i na świecie jako jedna z najlepszych interpretatorek twórczości Anny German. Artystka wystąpi wraz z Zespołem Baltic Quasideon Group w składzie wybitnych i uznanych artystów: Andrzej Wojciechowski - klarnet, Jarosław Stokowski - kontrabas, Ignacy Wiśniewski -  fortepian, Grzegorz Lewandowski - perkusja oraz z towarzyszeniem Orkiestry Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Wśród przebojów znajdą się między innymi: "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Echa lubvi", "Greckie wino", "Cyganeria", Moje miejsce na ziemi", "Jedna chwila", "Jesteś moją miłością"

Koncert odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00. Bilety kosztują: I strefa - 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy, grupowy); II strefa: 40 zł

Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

Sprzedaż biletów: on-line: www.csm.tarnow.pl i kasa CSM

 

 

Piwnica pod Baranami


 Na koncert pełen wzruszeń, magii i humoru w wykonaniu grupy legendarnego, krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami zaprasza 8 marca Tarnowskie Centrum Kultury. Impreza odbędzie się w kinie Marzenie.


Jak się sami nie zabawimy, to nikt nas nie zabawi – mawiał Piotr Skrzynecki.
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 8 marca o godzinie 20.00 do kina Marzenie,  na koncert pełen wzruszeń, magii i humoru w wykonaniu grupy legendarnego, krakowskiego kabaretu. Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu Piwnica pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich jest niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów piwnicznych, takich jak: Zygmunty Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Nowak, Andrzej Zarycki, Zbigniew Preisner, Stanisław Radwan, Grzegorz Turnau i innych. Najśmielsza fikcja nigdy nie jest tak śmieszna jak prawda. Toteż Piwnicznych tekstów nigdy nie dostarczali zawodowi humoryści. Same pchały się w ręce: rozmowy z dygnitarzami, przemówienia, artykuły prasowe, fragmenty dzieł naukowych. Ale jak podane!
Podczas tarnowskiego koncertu wystąpią: Tamara Kalinowska, Agata Półtorak, Dorota Ślęzak, Aneta Talkowska, Rafał Jędrzejczyk, Tadeusz Kwinta, Marek Michalak, Paweł Pierzchała, Leszek Wójtowicz. Bilety na koncert kosztują 60 złotych.

 Z brudem przez wieki


 Brud był, jest i będzie nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Na przestrzeni wieków walczono z nim poprzez łaźnie, termy i białą bieliznę. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza 8 marca na wernisaż wystawy  „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.

 

„Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” to tytuł wystawy, na wernisaż której zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Wernisaż odbędzie się 8 marca o godzinie 17.00 w bibliotece w Szynwałdzie. Odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie i wejść do wiejskich chałup z przełomu XIX i XX wieku. Dowiedzą się, czego używano do kąpieli oraz prania ubrań. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się łóżka z brudną pościelą, piece, maglownice, nocniki i wyżymaczki. Odważni przekonają się na własnej skórze, jakie skarby skrywa w swym wnętrzu „sławojka”.

Poprzez prezentację ekspozycji, organizatorzy pragną przybliżyć zasady dotyczące higieny na polskiej wsi, a zarazem pokazać, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda i mydło. W trakcie wystawy odbędą się warsztaty mydlarskie. Uczestnicy wykonają  pamiątkowe mydełka, decydując o jego zapachu (aromaty m.in. coca-coli, gumy balonowej i piña colady) czy barwie.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W uniwersalny i pełen humoru sposób opowiada historię brudu i higieny, pokazując świat pełen kołtunów i bez kanalizacji. Autorem wystawy jest Dorota Kalinowska.

Ekspozycja dostępna będzie od 9 marca do 3 kwietnia. Wystawa dla osób indywidualnych czynna w niedziele (tj. 15, 22 i 29 marca), w godzinach 14.00 -18.00. Grupy zorganizowane proszone są wcześniejszą rezerwację telefoniczną. Bilety: 5 zł (w cenie zwiedzanie oraz warsztaty). Więcej informacji na stronie internetowej: www.gcb-skrzyszow.pl.

 

 

 

Artystyczna podróż do Irlandii


 13 marca Centrum Sztuki Mościce zaprasza na artystyczne spotkanie z Irlandią. W podróż na Zieloną Wyspę zabiorą widzów Eriu Zespół Tańca Irlandzkiego, SheeBan Celtic Band.

17 marca - Dzień św. Patryka w Irlandii to czas radości i świętowania, składania i przyjmowania życzeń. 13 marca, w Centrum Sztuki Mościce publiczność będzie mogła połączyć się z Irlandczykami i dać się porwać do wspólnej zabawy. Tegoroczna artystyczna podróż na Zieloną Wyspę to fascynująca mieszanka pełna energicznych brzmień, żywiołowości irlandzkiego stepu oraz delikatnych i tajemniczych choreografii.

Wszystko to dzięki wykonawcom, którzy zabiorą widzów w artystyczna podróż - Eriu Zespół Tańca Irlandzkiego i SheeBan Celtic Band. Wulkan energii obu zespołów nie zostawia publiczności obojętnej - nogi same rwą się do tańca, a ręce do oklasków. To także piękne kostiumy oraz energetyczna muzyka na żywo.

Wind Dancer - spektakl tańca irlandzkiego zobaczyć będzie można w CSM 13 marca o godzinie 19.00. Bilety kosztują: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy, grupowy). Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

Sprzedaż biletów: on-line: www.csm.tarnow.pl i kasa CSM

 

 

 

 

Jezioro Łabędzie w CSM


 Jest entuzjastycznie przyjmowany na całym świecie jako jeden z najczęściej występujących zespołów baletowych. 21 marca Rosyjski Klasyczny Balet zaprezentuje tarnowskij publiczności „Jezioro Łabędzie”. Na niezapomniane widowisko zaprasza Centrum Sztuki Mościce.

 

Od 6 marca do 2 kwietnia “Jezioro Łabędzie” w wykonaniu Rosyjskiego Klasycznego Baletu obejrzą widzowie z 20 miast w Polsce. To będzie wspaniałe widowisko (w 2 aktach i 4 scenach, trwające 2 h 30 min. z przerwą), w którym bajecznie piękne kostiumy i zjawiskowa scenografia są połączone z niezrównaną muzyką Czajkowskiego i genialnym tańcem  40 tancerzy baletowych. Rosyjski Klasyczny Balet jest entuzjastycznie przyjmowany na całym świecie. Jest też jednym z najczęściej występujących zespołów baletowych, który ma w ciągu roku ponad 300 wystąpień. „Jezioro Łabędzie” to jedyny w swoim rodzaju utwór, który można słuchać i oglądać dziesiątki razy z coraz większym zainteresowaniem. Piękna, wysublimowana muzyka baletowa, cała do ostatniej nuty, przelewa się w taniec. Przy tym bajka przekształciła się w żywą symbolikę tego, co jest szlachetne i wzruszające w duszy słowiańskiej kobiety. Historia dziewczyny zaczarowanej w Łabędzia przez złego czarnoksiężnika to legenda znana z dzieciństwa. A motywy złowrogiej dwoistości w wizerunku Czarnego Łabędzia wciąż inspirują współczesnych artystów wszystkich gatunków sztuki.

Na trasie zespołu znalazł się Tarnów. 21 marca o godzinie 16.00 na niezapomniany spektakl zaprasza Centrum Sztuki Mościce. Bilety w cenie od 120 zł do 170 zł rezerwować i kupować można w kasie CSM, tel. 14 633 46 04

 

 


Julia Marcell w Marzeniu


 21 marca Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do kina Marzenie na koncert Julii Marcell. Artystka zaprezentuje publiczności materiał z płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”.

 

21 marca o godzinie 19.00 w kinie Marzenie wystąpi Julia Marcell. Artystka zaprezentuje tarnowskiej publiczności materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”. Najnowszy projekt Julii Marcell „Skull Echo” to płyta i film – tematycznie połączone, ale niezależne od siebie. Na płytę składa się jedenaście utworów, które przynoszą muzyczną zmianę – elektroniczne instrumentarium o szerokim brzmieniu, duże melodie i futurystyczna produkcja, w tekstach zaś kosmos, absolut i potrzeba bliskości. Album powstał w Berlinie we współpracy z producentem muzycznym Michaelem Havesem. Razem z muzyką przyszedł pomysł na film. Tematy podejmowane na płycie zainspirowały Julię do stworzenia scenariusza pełnometrażowej opowieści o tym samym tytule. Swój debiut fabularny rozwija wspólnie z producentką filmową Natalią Grzegorzek z Koskino.

Bilety na koncert w cenie 55 złotych kupować można za pośrednictwem strony https://marzenieonline.tck.pl/koncerty/OrderTickets.aspx?event_id=53

 

 

 

30 lat minęło...


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 30 marca na koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy. "30 lat jak jeden koncert..." to muzyczna historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu.

 

30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia. Historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu. Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno – literacki język. Zespołu, który w niedościgniony  sposób zinterpretował piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego – z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów. Zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe. To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy”  – jego swoistym DNA.

Na koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy zaprasza 30 marca o godzinie 19.00 Centrum Sztuki Mościce.

Bilety kosztują: I sektor: 100 zł (normalny), 90 zł (ulgowy, grupowy); II sektor (pufy): 90 zł, bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Bilety grupowe obowiązują przy zakupie co najmniej 10 biletów

Informacje i rezerwacje: kasa CSM, tel. 14 633 46 04. Rezerwacja biletów ważna 3 dni.

 

 

 

Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie


 Waldemara Malickiego przedstawiać nie trzeba, to marka sama w sobie. Na pełny temperamentu koncert Klasyka po bandzie i spotkanie z wyśmienitym humorem zaprasza 9 maja Centrum Sztuki Mościce.

 

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty – Centrum Sztuki Mościce zaprasza 9 maja o godzinie 16 na na pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i solistami zaprezentuje największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem napisanych współcześnie przebojów. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednegomelomana. Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem. Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują rzeczywistość. Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie, będąc odpowiedzią na otaczający świat, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest Jacek Kęcik. Na scenie wystąpią: Waldemar Malicki fortepian, Małgorzata Krzyżanowicz wiolonczela, Anita Rywalska sopran, Marcin Pomykała tenor. Koncert trwa 90 minut. Organizatorem koncertu jest agencja Eskander. Bilety do kupienia za pośrednictwem strony https://kulturairozrywka.pl/tarnow-waldemar-malicki-klasyka-po-bandzie/wydarzenie/38576

 

 


Anna Maria Jopek – pamięci Edwarda Żentary


 Z okazji 9 rocznicy śmierci Edwarda Żentary, byłego dyrektora tarnowskiej sceny, 13 września odbędzie się wyjątkowy koncert. W kameralnej, teatralnej przestrzeni wystąpi Anna Maria Jopek z zespołem.

 

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie przygotowane z okazji 9 rocznicy śmierci Edwarda Żentary. 13 września o godzinie 19.00, w teatralnej, kameralnej przestrzeni zaśpiewa Anna Maria Jopek z zespołem. - Długo zabiegaliśmy o obecność Anny Marii Jopek na koncercie w naszym teatrze –mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Nasi widzowie i wielbiciele talentu pani Anny zarazem, będą mieli wyjątkową okazję posłuchać znakomitych, audiofilskich utworów w naszej kameralnej przestrzeni. To tym większa gratka, że dwa miesiące później wystąpi przed warszawskim koncertem Stinga na PGE Narodowym. Takich wydarzeń nie można po prostu przegapić!

Anna Maria Jopek - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu. Śpiewu uczyła się prywatnie u legendarnej prof. Darii Iwińskiej (wcześniej nauczycielki ojca AMJ, Stanisława Jopka, który też był śpiewakiem). Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Mając zaledwie 12 lat zadebiutowała jako pianistka w cyklu koncertów dla dzieci w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Debiut wokalny Anny Marii Jopek miał miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk "Słowiański Bazar" w Witebsku na Białorusi, gdzie otrzymała nagrodę osobiście przyznaną jej przez Michela Legranda (przewodniczącego jury festiwalu). Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt śpiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą oraz Wojciechem Młynarskim, a na światowych scenach występowała z takimi osobistościami jak: Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba. W 2017 w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem.

Edward Żentara nim trafił do Tarnowa, występował na deskach wielu teatrów w Polsce, m.in. w Lublinie, Warszawie, w Krakowie i Szczecinie; był dyrektorem artystycznym teatru w Koszalinie. Szerszej publiczności dał się poznać, grając m.in. w: "Karate po polsku" Wojciecha Wójcika,  "Siekierezadzie" Witolda Leszczyńskiego czy "Trzech młynach" Jerzego Domaradzkiego. Za role w tych filmach został uhonorowany nagrodą Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złoty Ekran, przyznawaną przez Tygodnik "Ekran". Od lipca 2008 r. do maja 2011 r. był dyrektorem tarnowskiej sceny, gdzie wyreżyserował spektakle: "Zbrodnia i kara", "Rozmowy z katem" oraz "Przyjazne dusze".

 

Bilety na koncert kosztują odpowiednio:

120 zł– rząd I - VI miejsca 1 - 20, rząd VII miejsca 1- 10, 14 - 20
rząd VIII – XIII miejsca 3 - 10, 14 - 18

100 zł– rząd VII i XI - XIII miejsca 11 - 13
90 zł - rząd X miejsca 11-13, rząd VIII miejsca 1-2, 19-20, rząd XIV i XV miejsca 1-20

Sprzedaż i rezerwację biletów prowadzi tarnowski teatr. Mozna je także kupować on-line za pośrednictwem strony https://bit.ly/39SIYML

 

 

| | | |