Informator Kulturalny

Mistrzowskie Wieczory u Paderewskiego


 Od 24 do 26 sierpnia Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na festiwal Mistrzowskie Wieczory. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdzie się  muzyka jazzowa, koncert kameralny i finałowy wieczór operowo-operetkowy.


W ostatnie dni wakacji, od 24 do 26 sierpnia, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na kolejną edycję festiwalu Mistrzowskie Wieczory.

Pierwszy koncert, inaugurujący festiwal, wypełni muzyka jazzowa, a jego kulminacyjnym punktem będzie występ Adama Bałdycha – artysty, który przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Dys, jeden z najbardziej oryginalnych polskich pianistów tego gatunku. Wcześniej zaprezentuje się zespół TangoJazzProject, który cechuje twórcze spojrzenie na połączenie tanga z muzyką jazzową.

Drugi mistrzowski wieczór będzie ucztą dla wielbicieli kameralistyki, bo estradą zawładnie, uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia, Marek Bracha. Artysta zagra w doborowym towarzystwie Kwintetu Śląskich Kameralistów.  W trakcie wieczoru zabrzmią utwory I. J. Paderewskiego i W. A. Mozarta. W drugiej części koncertu pojawią się również muzyczne niespodzianki z repertuaru E. Presleya, Queen i Bee Gees.

Finał festiwalu to wieczór z udziałem polskich głosów operowych – sopranistki Kariny Skrzeszewskiej, tenora Adama Sobierajskiego i barytona Tomasza Raka, a także Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wieczór operowo-operetkowy wypełnią utwory W. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Verdiego oraz J. Straussa.

Bilety na wszystkie koncerty festiwalowe w cenie 20 złotych są już dostępne  w sprzedaży w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w godzinach pracy biura koncertowego. Dla tarnowskich melomanów zorganizowany będzie transport autokarowy.
Wycinane, wydzierane – wernisaż wystawy


 Od 25 lipca w Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, będzie można oglądać prace tarnowskiej artystki Krystyny Baniowskiej-Stąsiek. Wystawa „Wycinane, wydzierane” to artystyczny komentarz do codziennych wydarzeń.


25 lipca o godzinie 17.00 w Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy tarnowskiej artystki Krystyny Baniowskiej-Stąsiek.

Blisko 70 prac głównie w technice collage, to swoisty, artystyczny komentarz do codziennych wydarzeń. - Każdy dzień jak kosz wielkanocny wypełnia się rozlicznymi wydarzeniami, reklamami, dyskusjami, informacjami, także poezją, zagubionym psem i kotem, katastrofą, atakiem terrorystycznym, recenzją, koncertem, nekrologiem – nie ma początku ani końca. Co robić? Ciach, ciach, ciach nożyczkami, świat rozsypał się, rozbił jak lustro. Zbieram kawałki, kolorowe, szare, zielone, małe i duże – nie porządkuję, lecz zmieniam ich miejsce. Zaczyna się kalejdoskop, zagęszcza się atmosfera, czasem zaduma uśmiecha się ironicznie, poetycki smaczek spada politykowi na ramię. Na innej karcie tajemnicza dama zjada frykasy, orzeł ubiera kapelusz, motyl gubi okulary, Charlie Hebdo staje się mną i to jest collage. W tej sklejanej preparacji świat staje się na nowo ożywiony, pełen obfitości, niespodzianek i tajemnic. Zapraszam do niego.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia w godzinach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8.00-15.00, środa: 10.30-18.00. Wstęp wolny. 

Sierpień pod znakiem bluesa

 W sierpniu na tarnowskim Rynku publiczność bawi się przy dźwiękach muzyki bluesowej. W tym roku już po raz 12 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem. Pierwszy koncert, w piwnicach TCK, odbędzie się 3 sierpnia o godzinie 20.00. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.


Tarnowskie Centrum Kultury po raz 12 zaprasza w sierpniu na letnie spotkania z bluesem, które odbędą się pod hasłem „Był Sobie Blues", a ich szefem programowym, jak zwykle będzie Wojtek Klich.
Formuła imprez będzie podobna, jak dotychczas - w czwartki w piwnicach TCK odbywać się będą kameralne koncerty klubowe „Sam na sam z bluesem", a w piątki na tarnowskim Rynku - plenerowe, po których dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie „Przepraszam” odbędzie się jam session.

Nowością będą spotkania artystów występujących na „Był Sobie Blues" z osobami niepełnosprawnymi. Z inicjatywy  Wojtka Klicha preludium do każdego z koncertów będzie miało miejsce w galerii Aniołowo przy ul. Żydowskiej, gdzie odbędą się spotkania pod nazwą „Cool Blues". Będą one miały charakter kameralnych koncertów, a odbędą się o godz. 17.00 przed każdym z koncertów „Był Sobie Blues"

Tegoroczny „Był Sobie Blues" będzie okazją do posłuchania występów bluesowych gwiazd, a także kilku ciekawych debiutantów. Wystąpią m.in. Boogie Boys, Pokój Numer 3, czy Kraków Street Band.

Koncerty klubowe, w piwnicach tarnowskiego Centrum Kultury odbędą się 3, 10 i 17 sierpnia, zawsze o godzinie 20.00. Koncerty plenerowe na płycie Rynku zaplanowano 4, 11 i 18 sierpnia o godzinie 19.00. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.


Program

3 sierpnia, godz. 20.00, Tarnowskie Centrum Kultury

Michał Kielak (harmonijka), Jakub Andrzejewski (gitara)

4 sierpnia, godz. 19.00, płyta Rynku

Kaniewska & Reczyńska, Pokój Numer 3


10 sierpnia, godz. 20.00, Tarnowskie Centrum Kultury

Gruff!

11 sierpnia, godz. 19.00, płyta Rynku

Levi, Boogie Boys


17 sierpnia, godz. 20.00, Tarnowskie Centrum Kultury

Arek Zawiliński

18 sierpnia, godz. 19.00, płyta Rynku

Wicked Heads, Kraków Street Band 

Klasyka w parku – sierpniowe koncerty w Parku Strzeleckim


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza w sierpniowe niedziele na cykl koncertów muzyki kameralnej „Klasyka w Parku Strzeleckim”. Wykonawcami będą absolwenci i pedagodzy Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Wstęp wolny.


Po raz drugi Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na cykl koncertów muzyki kameralnej „Klasyka w Parku Strzeleckim”.

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę sierpnia, począwszy od 6 sierpnia, zawsze o godzinie 17.00 przed budynkiem BWA. Wykonawcami będą absolwenci i pedagodzy Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Wstęp na koncerty jest wolny, a po nich organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Teatr Lalek Jerzego Koleckiego”. Bilety kosztują złotówkę.


Program:

6 sierpnia, godz. 17.00

AccoCreationStage: Łukasz Cebula (akordeon), Paweł Kusion (akordeon), Wiesław Ochwat (akordeon)

13 sierpnia, godz. 17.00

Openeday: Robert Wypasek (saksofon), Miłosz Potoczny (gitara), Mikołaj Sikora (bas), Przemek Kuta (perkusja), słowo wstępne: Katarzyna Wrona


20 sierpnia, godz. 17.00

Julia Żarnowska (gitara)

27 sierpnia, godz. 17.00

Cream Quintet: Amelia Lewandowska (flet), Aleksandra Majda (obój), Mateusz Woźniak (klarnet), Agnieszka Kozioł (fagot), Paweł Cal (waltornia)

 


 

Warsztaty projektowania muralu


 Miejska Biblioteka Publiczna im. J Słowackiego w Tarnowie oraz Tarnowskie OsiedLove zapraszają dzieci i młodzież na warsztaty projektowania muralu. Efekty warsztatów zaprezentowane zostaną na osiedlu Westerplatte.


W ramach projektu „Biblioteka pełna kultury”, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz Tarnowskie OsiedLove zapraszają dzieci i młodzież na warsztaty projektowania muralu.

Warsztaty obejmować będą sześć spotkań tematycznych, podczas których inspirując się literaturą, filmem i multimediami, zaprojektowane zostaną elementy muralu, który powstanie na osiedlu Westerplatte. Wybrane dzieła, fragmenty książek i filmów będą wiązały się z tematyką muralu - zaczarowane osiedle, fantastyczni mieszkańcy. Zajęcia odbywać się będą w Zielonym Zakątku przy filii nr 17 MBP, ulica Westerplatte 8a, w razie niepogody w pomieszczeniu biblioteki.

Terminy warsztatów - 3, 9, 10, 16, 17, 24 sierpnia (środy, czwartki), w godzinach 9.30 – 12.00. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 14 688 90 46, oraz drogą mailową: filia17@biblioteka.tarnow.pl


 

 

Teatr lalek Jerzego Koleckiego


 W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarta zostanie 24 czerwca o godzinie 18.30 wystawa „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”. Prace autora, urodzonego we Wróblowicach, a przez wiele lat związanego z Teatrem Lalek Rabcio w Rabce-Zdroju, będzie można oglądać do 10 września.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 24 czerwca o godzinie 18.30 na wernisaż wystawy „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”. To pierwsza monograficzna wystawa projektów scenografii tego wyjątkowego artysty.

Jerzy Kolecki urodził się 1925 roku we Wróblowicach w powiecie tarnowskim, dorastał w Ciężkowicach. Naukę w III Gimnazjum w Tarnowie przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim „Liść”), a w latach 1947 – 1952 studentem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki.

Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rabce, gdzie rozpoczął pracę w Teatrze Lalek Rabcio, który wówczas nazywał się „Rabcio Zdrowotek”. Początkowo był aktorem (1953 – 1961), a z czasem także autorem scenografii, dyrektorem i kierownikiem artystycznym (1961 – 1977). Do najważniejszych inscenizacji z tego okresu działalności Koleckiego i rabczańskiego teatru należą „O Zwyrtale muzykancie”, „Królowa Śniegu” i „Cudowna lampa Aladyna”, wszystkie zrealizowane w reżyserii Joanny Piekarskiej.

Tworzył również na zamówienie większości teatrów lalkowych w Polsce. Projektował także plakaty i wydawnictwa teatralne, testując przy tym nowe metody druku, które wyraźnie odbiegają od wykorzystywanych ówcześnie szablonów. Twórczość Koleckiego jest dziś na nowo odkrywana przez artystów młodszych pokoleń, m.in. Paulina Ołowska prezentowała swoje prace zainspirowane Koleckim w Nowym Jorku i w Warszawie.

Kuratorem wystawy jest Karol Hordziej. Na kuratorskie oprowadzanie organizatorzy zapraszają 2 lipca i 5 sierpnia o godzinie 15.00.

- Obecnie zachowała się tylko niewielka część lalek, scenografii i projektów, niemożliwe jest zatem stworzenie wystawy, która stanowiła by kompletny przegląd realizacji scenografii Koleckiego. Jego działalność została również praktycznie całkowicie pominięta przez autorów opracowań poświęconych teatrowi lalkowemu w Polsce, zarówno tych wydawanych w latach, w których Kolecki kierował teatrem „Rabcio”, jak również późniejszych. Krótkie wzmianki dotyczą najczęściej folkloru w teatrze i sprowadzają się do jednego zdania – pisze m.in. kurator wystawy Karol Hordziej.

Prace Jerzego Koleckiego będzie można oglądać do 10 września. Tego dnia BWA zaprasza także, o godzinie 15.00, na promocję albumu „Jerzy Kolecki. Scenografie”.

 

 

 

Na tropie Grodów Czerwieńskich


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swej siedziby w Rynku 3 na wystawę archeologiczną „Czerwień – gród między wschodem a zachodem”. Wernisaż odbędzie się 3 lipca o godzinie 18.00, a średniowieczne zabytki będzie można oglądać w Tarnowie do 3 września.


Prawie półtora tysiąca zabytków pochodzących z okolic Czermna, „stolicy” dawnych Grodów Czerwieńskich, będzie można zobaczyć na wystawie „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w Rynku 3.

Wystawa zostanie otwarta 3 lipca o godzinie 18.00 i potrwa do 3 września bieżącego roku.

Zabytki te pozyskane zostały podczas wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w Czermnie - miejscowości położonej w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tyszowce, nad rzeką Huczwą.

We wczesnym średniowieczu istniał tu potężny ośrodek grodowy, identyfikowany przez wielu archeologów i historyków z latopisowym Czerwieniem. Był on przedmiotem sporów pomiędzy Polską Piastów i Rusią Kijowską, kilkakrotnie przechodząc z rąk do rąk. Walki o Grody Czerwieńskie toczyli: Mieszko I, Bolesława Chrobry oraz książęta ruscy - Jarosław, Mścisław i Włodzimierz.

Dziś na terenie wsi wznoszą się relikty ogromnego grodu z rozległym, ufortyfikowanym niegdyś podgrodziem, otoczonego pozostałościami osad oraz cmentarzyskami. Cały kompleks, zajmował olbrzymią przestrzeń, a niektóre jego części połączone były drewnianymi pomostami ciągnącymi się kilometrami przez bagna i rozlewiska. Charakter znalezisk archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań wykopaliskowych wskazuje na niezwykle wysoką rangę tego ośrodka.

W 2011 roku w Czermnie odkryto jeszcze dwa skarby datowane na XIII i XIV wiek, zawierające kunsztownie wykonaną biżuterię srebrną - bransolety, zausznice, pierścienie, aplikacje.

To sensacyjne odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez historyków średniowiecza Grodów Czerwieńskich.

Pokazywane na wystawie zabytki prezentują Czerwień jako ważny ośrodek polityczny i religijny, ale również miejsce, gdzie toczyło się życie zwykłych ludzi, zajmujących się handlem, rzemiosłem czy uprawą roli. Są to m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników, a także militaria, przedmioty związane z handlem oraz atrybutami władzy.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i od 2012 roku jest podziwiana w całym kraju. Współorganizatorami są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) an der Universität Leipzig oraz Miasto Tyszowce.

 

 

 

„Emanacje” po raz piąty


 Koncertem zespołu kameralnego Filharmonii Berlińskiej „Scharoun Ensemble”, rozpocznie się 2 lipca piąta edycja letniego festiwalu „Emanacje”, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Organizatorzy zapraszają na 40 koncertów, odbywających się w festiwalowym Centrum w Lusławicach oraz na terenie całej Małopolski. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje jedynie rezerwacja na internetowej stronie festiwalowej.


Piąta edycja letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Emanacje” rozpocznie się 2 lipca o godzinie 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach koncertem zespołu Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker.

Program festiwalu, obejmujący 40 koncertów, to propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe i z pewnością warte odwiedzenia. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, liczne zabytki sakralne i małopolskie zamki w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Dębnie, dwór I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, willa Karola Szymanowskiego „Atma”  w Zakopanem - to tylko część licznych pereł polskiej kultury i architektury na festiwalowej mapie.
Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną, chóralną i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły, dyrygenci, soliści i kameraliści – laureaci polskich i międzynarodowych konkursów, wschodzące gwiazdy młodego pokolenia oraz ich mentorzy.

Na tegorocznym festiwalu wystąpią m.in.: zespół kameralny Filharmonii Berlińskiej Scharoun Ensemble, pianista Krystian Tkaczewski, jedyny polski zwycięzca słynnego Premio Paganini w Genui – Mariusz Patyra, czy znakomici kameraliści z Korei Południowej – Opus Ensemble. Jazz reprezentować będą Mateusz Smoczyński i Audiofeeling Trio Pawła Kaczmarczyka oraz Atom String Quartet. Szczególnie mocno reprezentowane będzie młode pokolenie utalentowanych – i już utytułowanych – muzyków: usłyszymy Dorukhana Doruka z Turcji (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego), Łukasza Dyczko (zwycięzca konkursu Eurowizji dla młodych muzyków), Pawła Trojaka (zdobywcę laurów na Konkursie im. Ady Sari) oraz wielu innych młodych muzyków będących krajową i międzynarodową elitą instrumentalistyki i wokalistyki w swoich przedziałach wiekowych.

W finale, 3 września o godzinie 19.00, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO pod dyrekcją Adriána Vareli.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny – obowiązuje jedynie internetowa rezerwacja miejsc, dostępna na stronie Festiwalu.


Program Festiwalu:

2 VII, Lusławice, niedziela, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Scharoun Ensemble Berlin

2 VII, Gorlice, niedziela, 19:30

Dwór Karwacjanów / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Koncert mistrzowski pedagogów Young Arts Masterclass


7 VII, Nowy Wiśnicz, piątek, 19:00

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Koncert studentów i pedagogów Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble Berlin


8 VII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Koncert studentów i pedagogów Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble Berlin


9 VII, Lusławice, niedziela, 12:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Koncert studentów i pedagogów Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble Berlin

9 VII, Krosno, niedziela, 20:00

Scena plenerowa na Rynku

Young Arts Orchestra, Sebastian Perłowski


15 VII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Mateusz Smoczyński & Audiofeeling Trio


16 VII, Lusławice, niedziela, 11:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Margreet Honig - sopran, Lucia Duchoňová - mezzosopran , Marcel Boone - baryton

16 VII, Tuchów, niedziela, 17:00

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Michał Kocot – recital organowy


19 VII, Lusławice, środa, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowa Akademia Chóralna, Celso Antunes


21 VII, Sucha Beskidzka, piątek, 18:00

Zamek Suski

Łukasz Długosz - flet, Marcin Zdunik - wiolonczela


22 VII, Tyniec, sobota, 16:00

Opactwo Benedyktynów, Sala Petrus

Łukasz Długosz - flet, Marcin Zdunik - wiolonczela

22 VII, Tarnów, sobota, 19:00

Sala Lustrzana

Sara Dragan - skrzypce, Wiktor Szymajda - fortepian


23 VII, Zakopane, niedziela, 18:00

Muzeum K. Szymanowskiego w Willi Atma – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Sara Dragan - skrzypce, Wiktor Szymajda - fortepian


26 VII, Lusławice, środa, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowa Akademia Chóralna, Rolf Beck, Eric Stoklossa , Akademia Orkiestrowa Sinfonietty Cracovii


29 VII, Szymbark, sobota, 18:00

Kasztel / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Adrianna Mętel - flet, Adrian Nowak - harfa


30 VII, Niepołomice, niedziela, 18:00

Zamek Królewski

Adrianna Mętel - flet, Amelia Tokarska - harfa

30 VII, Lusławice, niedziela, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Waldemar Gromolak - gitara , Dominik Zabłocki - fortepian


4 VIII, Lusławice, piątek, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Marek Napiórkowski - gitara, Artur Lesicki - gitara


5 VIII, Nowy Wiśnicz, sobota, 19:00

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Santander Wind Quintet

5 VIII, Dębno, sobota, 16:00

Zamek / Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Julian Paprocki - klarnet, Maciej Piszek - fortepian


6 VIII, Lipnica Murowana, niedziela, 17:00

Kościół Św. Leonarda

Santander Wind Quintet


10 VIII, Lusławice, czwartek, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Krystian Tkaczewski i uczestnicy Międzynarodowych Kursów Pianistycznych

10 VIII, Tarnów, czwartek, 19:00

Sala Lustrzana

Opus Ensemble & Korean Young Artists


11 VIII, Kraków, piątek, 20:00

Kościół Bożego Ciała

Opus Ensemble & Korean Young Artists


12 VIII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Opus Ensemble & Korean Young Artists


13 VIII, Kąśna Dolna, niedziela, 18:00

Dworek I.J. Paderewskiego / Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Opus Ensemble & Korean Young Artists


14 VIII, Lusławice, poniedziałek, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Opus Ensemble & Korean Young Artists


18 VIII, Stary Sącz, piątek, 19:00

Sokół / CKiS im. Ady Sari

Paweł Trojak - baryton, Marta Mołodyńska-Wheeler - fortepian


19 VIII, Biecz, sobota, 19:00

Kościół Św. Anny

Paweł Trojak - baryton, Marta Mołodyńska-Wheeler - fortepian

19 VIII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Atom String Quartet

19 VIII, Gorlice, sobota, 18:00

Dwór Karwacjanów / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Łukasz Dyczko – saksofon, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian


20 VIII, Oświęcim, niedziela, 18:00

Zamek

Łukasz Dyczko – saksofon, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian


25 VIII, Nowy Sącz, piątek, 19:00

MCK Sokół

Duo Accosphere


26 VIII, Szymbark, sobota, 18:00

Kasztel / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Duo Accosphere

26 VIII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Slovak Sinfonietta, Paweł Przytocki, Wojciech Niedziółka

26 VIII, Kraków, sobota, 19:00

Centrum Kultury Żydowskiej

Hanna Pozorska – skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian

Krzysztof Michalski – wiolonczela, Grzegorz Mania – fortepian


27 VIII, Nowy Wiśnicz, niedziela, 19:00

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Dorukhan Doruk – wiolonczela, Gülru Ensari – fortepian

27 VIII, Zakopane, niedziela, 18:00

Muzeum K. Szymanowskiego w Willi Atma – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Hanna Pozorska – skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian

Krzysztof Michalski – wiolonczela, Grzegorz Mania – fortepian


3 IX, Lusławice, niedziela, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO, Adrián Varela, Mariusz Patyra

 

 

 

Zabytki w rysunkach Andrzeja Krupińskiego


 W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku do końca sierpnia oglądać można wystawę prac doktora Andrzeja Krupińskiego „Zabytki Ziemi Brzeskiej w akwarelach i rysunkach”.

 

Dr Andrzej Krupiński ma w dorobki wiele publikacji naukowych, 10 książek i 21  albumów rysunków oraz akwareli, prezentujących zabytki z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego. Jest autorem około dwóch tysięcy artykułów poświęconych tej tematyce. Obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku pokazuje ekspozycję zatytułowaną „Zabytki Ziemi Brzeskiej w akwarelach i rysunkach”.

Misją Andrzeja Krupińskiego jest, jak sam mówi, pokazanie piękna, które nas otacza, choć  nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego autor wystawy żyje ze szkicownikiem pod ręką. Zanim rozpocznie pracę przy sporządzaniu rysunku w terenie zazwyczaj kilkakrotnie obchodzi wkoło portretowany obiekt, aby znaleźć najciekawsze ujęcia kompozycyjne. Narysował i opisał bardzo wiele obiektów położonych na terenie powiatu brzeskiego, ponieważ przez wiele lat mieszkał na zamku w Dębnie, gdzie jego żona, Lidia Luchter-Krupińska, pełniła funkcję kustosza muzeum.

Andrzej Krupiński rozpoczynał pracę w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, następnie pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie. Był też dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jako konserwator angażował się w prace w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przy wnętrzach hal Sukiennic Krakowskich a także przy Barbakanie. W zespole pałacowym w Peterhofie pod Petersburgiem odpowiadał za elementy założenia pałacowo ogrodowego Piotra I z początku XVIII wieku.

Współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami. Jego prace można zobaczyć na stronach internetowych m. in. Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest autorem „Historyczno-artystycznego przewodnika po Brzesku i okolicy”, a także „Przekładańca Historii bardziej i mniej prawdziwych, legend i facecji z Brzeska i okolicy”. Wystawę w Brzesku można oglądać do końca sierpnia.