Informator Kulturalny


Millenium Studio – „Safari”


 Kino Millenium” w Tarnowie zaprasza 22 września o godzinie 20.30 na film dokumentalny Ulricha Seidla „Safari”. To kolejna propozycja w ramach cyklu projekcji Millenium Studio. Bilety na seans kosztują 10 złotych.


Wszystko w rezerwacie jest jak najbardziej legalne - każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości, a myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące. Tworzą się miejsca pracy i infrastruktura - cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd.

Na dokument Ulricha Seidla „Safari” zaprasza 22 września o godzinie 20.30 kino „Millenium” w Tarnowie w ramach cyklu projekcji Millenium Studio.

Film jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych - widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych, ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą, tworzą swoje magiczne rytuały i starają się wytłumaczyć, co ich pociąga w polowaniu, dorabiając do pierwotnych instynktów pseudofilozoficzne teorie.

Bilety na seans kosztują 10 złotych.


Safari

dokumentalny, Austria, 2016

Reżyseria: Ulrich Seidl
Scenariusz: Veronika Franz, Ulrich Seidl

Zdjęcia: Urlich Seidl, Wolfgang Thaler, Jerzy Palacz

Czas trwania: 91 min.


 

 

Jubileuszowa wystawa w muzeum


 W Muzeum Okręgowym w Tarnowie odbędzie się 8 września o godzinie 18.00 wernisaż wystawy „Studium 80”. Zaprezentowane zostaną prace absolwentów Państwowego Zawodowego Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie, którzy ukończyli szkołę przed 35 laty. Prace będzie można oglądać w Rynku 3 do 24 września.

 

W ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie 8 września o godzinie 18.00 w Rynku 3 otwarta zostanie wystawa „Studium 80”.

Zorganizowano ją dla słuchaczy studium (lata 1980-1982), z okazji jubileuszu 35. lecia ukończenia Państwowego Zawodowego Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Bierze w niej udział grupa artystów mieszkających obecnie w różnych częściach Polski, na co dzień zajmujących się twórczością własną, konserwacją dzieł sztuki, pracą w muzeach lub galeriach sztuki, będących wykładowcami na wyższych uczelniach artystycznych. Wystawa jest również wspomnieniem osób nieżyjących.

Zaprezentowane zostaną prace charakteryzujące twórczość każdego z artystów, bardzo różnorodne zarówno pod względem kompozycyjnym, kolorystycznym, technicznym, jak i tematycznym, podkreślające ich indywidualność oraz własne przemyślenia. Prace pochodzą z różnych lat i różnych okresów twórczości. Są to rzeźby, obrazy olejne, akwarele, grafiki, rysunki, ilustracje, tkaniny i projekty. To pierwsza wystawa grupowa realizowana w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Prace zaprezentuje grono twórców, którzy po ukończeniu Studium Konserwacji poszli własną drogą, by po wielu latach znowu się spotkać i wspólnie pokazać swój dorobek i osiągnięcia. Do tej pory zrealizowali trzy wspólne wystawy. Ta jest czwarta i uczestniczy w niej największa artystów - 12 osób: Karol Badyna, Małgorzata Badyna (1957-2017), Małgorzata Baka, Roman Górczewski, Wojciech Dziurawiec, Romuald Górczewski, Zyta Kaleta, Janusz Maksymiuk, Andrzej Sobas, Jan Woźniakowski, Jacek Wróbel (1960-2011) oraz Paweł Zabłocki.

Prace prezentowane będą do 24 września. Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak.

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest od 2010 roku. Do tej pory w ramach cyklu zorganizowano 63 wystawy, w których uczestniczyło 71 artystów.


 


Pierwsza premiera sezonu w Tarnowie


 14 września na dużej scenie tarnowskiego teatru kilkunastu aktorów zaprezentuje polską prapremierę spektaklu „Porachunki z katem" Martina McDonagha w reżyserii dyrektora artystycznego Marcina Hycnara. Spektakl ten będzie pierwszą premierą sezonu, która zainauguruje XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2017.


„Porachunki z katem” to trzymająca w napięciu czarna komedia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, zabawnych sytuacji i błyskotliwych dialogów, rozgrywająca się w jednym z pubów, w Wielkiej Brytanii, w 1965 roku, kiedy to właśnie zniesiono karę śmierci. Autor, Martin McDonagh, nieustannie zaskakuje, gra z przyzwyczajeniami widza, bawi się formą. A wszystko po to, by postawić pytania o naturę sprawiedliwości, nieomylność sądów i prawo do decydowania o życiu innych ludzi.
Dramat został nagrodzony najbardziej znaczącym brytyjskim wyróżnieniem teatralnym – Laurence Olivier Award za rok 2015 w kategorii „najlepsza nowa sztuka”, a w czerwcu 2016 roku otrzymał nagrodę South Bank Sky Arts Award.
Spektakle można obejrzeć dnia 13 i 14 września na pokazach przedpremierowych oraz 15 września, w dniu inauguracji tegorocznej edycji festiwalu „Talia”, o godzinie 17.00 i 20.30. Kolejne prezentacje zaplanowano w październiku.


Martin McDonagh

Porachunki z katem

Przekład: Klaudyna Rozhin

Reżyseria: Marcin Hycnar

Asystent reżysera: Agata Zdziebłowska

Kostiumy: Julia Skrzynecka

Muzyka: Mateusz Dębski

Reżyseria świateł: Karolina Gębska

Scenografia: Julia Skrzynecka

Obsada: Ewa Jakubowicz, Ewa Sąsiadek, Maciej Babicz, Aleksander Fiałek, Jerzy Pal, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Piasecki, Mariusz Szaforz, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski

Czas trwania: 135 min.
XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2017


 Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie po raz kolejny zaprasza miłośników komedii. Podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który odbędzie się w dniach 15-24 września, widzowie będą mieli okazję zobaczyć osiem spektakli konkursowych z całej Polski oraz przedstawienia towarzyszące, w tym ubiegłorocznych zwycięzców – kabaret Pożar w Burdelu z najnowszym programem.

XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który odbędzie się w dniach od 15 do 24 września. W tym roku „Talię” zdominują młodzi twórcy. W konkursie zaprezentuje się siedem spektakli reżyserów, którzy nie ukończyli jeszcze czterdziestu lat oraz jeden dyplom studentów PWST w Krakowie. Tegoroczny Festiwal zainauguruje polska prapremiera czarnej komedii Martina McDonagha „Porachunki z katem” w reżyserii dyrektora artystycznego tarnowskiej sceny Marcina Hycnara. Oprócz tego spektaklu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć klasyczną komedię omyłek hiszpańskiego dramatopisarza złotego wieku Calderóna de la Barca „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Roberta Kurasia (Lubuski Teatr w Zielonej Górze), czarną komedię „Napis” Géralda Sibleyrasa, jednego z najznakomitszych współczesnych dramatopisarzy francuskich, w reżyserii Pawła Paszty (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu), sceniczną adaptację głośnej powieści Michała Witkowskiego „Lubiewo” w reżyserii Piotra Siekluckiego (Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie), „Humankę” w reżyserii Agaty Puszcz – zabawną wizję stosunków damsko-męskich w niedalekiej przyszłości (Teatr Polski w Bielsku Białej), zakwalifikowany do finału 22. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakl „Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)” w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), żartobliwy i przewrotny obraz relacji aktor-widz „Drugi spektakl” Anny Karasińskiej a także nagrodzony Grand Prix oraz nagrodą zespołową na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi dyplom studentów krakowskiej PWST „Do dna” w reżyserii Ewy Kaim.
O wyborze najlepszego spektaklu zadecyduje jury Festiwalu w składzie: Małgorzata Bogajewska, Maria Pakulnis, Wojciech Malajkat i Leszek Mądzik.
Własne zwycięskie przedstawienie wybierze także tarnowska publiczność w Plebiscycie Publiczności. Dodatkowo zostaną przyznane indywidualne nagrody dla twórców prezentowanych przedstawień.

Poza konkursem publiczność będzie miała okazję zobaczyć muzyczną komedię „Zdobyć, utrzymać porzucić 2. Rozstania i powroty” z Teatru Capitol w Warszawie, monodram Andrzeja Konopki „Duszpasterz hipsterów” z kabaretu Pożaru w Burdelu – ubiegłorocznego zwycięzcy „Talii”. W finale wystąpi Artur Andrus, dziennikarz, artysta kabaretowy, poeta i autor tekstów piosenek, ze swoim „Recitalem kabaretowym”.


Program:

Spektakle konkursowe

15 września, godz. 17.00 i 20.30, duża scena

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Martin McDonagh

Porachunki z katem
Reżyseria: Marcin Hycnar

Obsada: Sławomir Głazek, Ewa Sąsiadek, Ewa Jakubowicz, Maciej Babicz (AT), Aleksander Fiałek, Ireneusz Pastuszak, Mariusz Szaforz, Jerzy Pal, Kamil Urban, Tomasz Piasecki, Filip Kosior
Czas trwania: 135 min.


Jest rok 1965. W Wielkiej Brytanii właśnie zniesiono karę śmierci. Na północy Anglii w prowincjonalnym Oldham lokalną sławą jest właściciel pubu Harry Wade, który przez dwadzieścia pięć lat był katem w służbie Korony Brytyjskiej. Drugim po Albercie Pierrepiont katem w kraju.
Miejscowa prasa i stali bywalcy pubu z niecierpliwością czekają na to, jak Harry zareaguje na wieść o zmianach w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości. Czy pojawienie się niespodziewanego przybysza z południa zakłóci spokój mieszkańców Oldham w tym wyjątkowym dniu?


17 września, godz. 17.00 i 20.00, duża scena

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Géralda Sibleyras
Napis
Reżyseria: Paweł Paszta
Obsada: Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak
Czas trwania: 90 min.

W pewnym domu, zamieszkałym przez porządne i kulturalne małżeństwa, ludzi otwartych i poprawnych politycznie, świadomych obywateli Europy, któregoś dnia nieoczekiwanie pojawia się w windzie obelżywy napis. Napis dotyczy nowego lokatora i nie wiadomo, kto jest jego autorem. Niepozorne zdarzenie burzy spokój mieszkańców i uruchamia szereg groteskowych sytuacji. Kim są nowi lokatorzy i kto, u licha, jest autorem napisu?


18 września, godz. 17.00 i 20.30, duża scena
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie
Do dna

Reżyseria:Ewa Kaim
Obsada: Dominika Guzek, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy)
Czas trwania: 100 min.

Pieśń zawsze wynikała z głębokiej potrzeby odnalezienia źródła mocy i tajemnicy. Wydaje się jednak, że we współczesnym świecie pieśń spoczywa w jakimś utajeniu, że jest ukryta na  głębokim dnie życia – w zapomnieniu.
Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście zatarła się potrzeba śpiewu i potrzeba pieśni. Czy dziś jeszcze mamy pierwotną siłę powrotu do źródeł, z których wyłania się głos?  Próbujemy dotrzeć do przestrzeni, z których wydobywają się pieśni. Poza chaosem mało znaczących, ale i pustych, a często agresywnych brzmień codzienności, w której żyjemy, pragniemy odnaleźć prawdziwe głosy i tony istnienia. Chcemy poprzez śpiew dowiedzieć się, czy możliwa jest jeszcze podróż do głęboko ukrytego archaicznego świata. Do źródeł, które wysychają cicho.
Nadając naszemu spektaklowi tytuł „Do dna” określiliśmy przestrzeń odnajdywania brzmień i rytmów, ku którym zmierzamy. Wydobywamy je z polskich pieśni ludowych, pieśni pierwotnych. U ich podstawy są zróżnicowane fonemy archaicznych głosek, pradawne tony i melodie. Tworzą one muzykę emocji wyrażanych w sytuacjach granicznych: śmierci, narodzin, zaślubin i rozstań, a także w stanach erotycznego pożądania i lęku przed wojną i zagładą. Brzmienia graniczne przenikają przez wszystkie żywioły: wodę, ogień, powietrze i ziemię. Wyraża je  instrument ciała.


18 września, godz. 17.00 i 20.00, mała scena
Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie
Michał Witkowski

Lubiewo

Reżyseria: Piotr Sieklucki
Obsada: Paweł Sanakiewicz, Janusz Marchwiński, Marcin Kulawik, Krystyna Czubówna (Narrator)
Czas trwania: 90 min.

Adaptacja głośnej powieści  na trójkę aktorów i wspaniały głos Krystyny Czubówny. Starzejący się homoseksualiści: on-Patrycja i on-Lukrecja, którzy w latach swojej świetności „polowały” w parku na heteroseksualnych mężczyzn, zostają zamknięte w swojej przeszłości w starym gomułkowskim bloku. Nieustannie toczą swe opowieści o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice, o seksualnych przygodach w parku, o rosyjskich żołnierzach stacjonujących w komunistycznej Polsce, o młodości i swym pierwszym „pedalskim” razie.


19 września, godz. 17.00 i 20.30, duża scena

Lubuski Teatr w Zielonej Górze
Pedro Calderon de la Bacra
Księżniczka na opak wywrócona

Imitował: Jarosław Marek Rymkiewicz
Reżyseria: Robert Kuraś

Obsada: Alicja Stasiewicz, James Malcolm, Robert Kuraś, Radosław Walenda, Lech Mackiewicz, Joanna Wąż, Aleksander Stasiewicz, Dobrosława Trębacz
Czas trwania: 110 min

Napisana blisko cztery wieki temu hiszpańska komedia omyłek cieszy się do dziś powodzeniem w wielu teatrach nie tylko dzięki ponadczasowej i żwawej męsko-damskiej intrydze. „Ostrą” kreską zarysowane postaci, w polskiej wersji stworzonej przez poetę Jarosława Marka Rymkiewicza – urzekają pełną humoru kwiecistością języka, ale i wybiegającymi poza barokową ramę odniesieniami. Forma spektaklu nawiązuje do niezwykle barwnej epoki wędrownego teatru jarmarcznego, w którym wszyscy członkowie artystycznej trupy zajmują się wszystkim (łącznie z efektami muzycznymi) na oczach publiczności, a płeć aktora jest drugorzędna wobec płci granej przez niego na scenie postaci. Blisko stąd do znanej i popularnej konwencji commedii dell’arte, włącznie z jej żartobliwie rubasznym erotyzmem. W jaki sposób zaskakujące perturbacje i ciągłe zamiany postaci doprowadzą wreszcie zakochanego Roberta i jego wybrankę Dianę przed ołtarz? Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie, a widzom gwarantuje ogromną dawkę zabawnych sytuacji i błyskotliwych, choć czasami ciętych i rubasznych dialogów.


20 września, godz. 17.00 i 20.00, duża scena

Teatr Polski w Poznaniu
Anna Karasińska

Drugi spektakl

Reżyseria: Anna Karasińska
Obsada: Wiesław Zanowicz, Paweł Siwiak, Wojciech Kalwat, Michał Kaleta, Przemysław Chojęta, Mariusz Adamski, Kata­rzyna Węglicka, Małgorzata Peczyńska, Monika Roszko, Agnieszka Findysz
Czas trwania: 110 min.

„Drugi spektakl” to symulacja relacji między aktorami a widzami. Twórcy budują mechanizm spektaklu tak, aby uruchomić w widzach autorefleksję. Od czego zależy percepcja spektaklu? Czym jest uwarunkowane doświadczenie teatralnej wspólnoty? Jak uzyskać przepływ energio między sceną a publicznością?


21 września, godz. 17.00 i 20.30, duża scena

Teatr Polski w Bielsku Białej
Jarosław Murawski

Humanka

Reżyseria: Agata Puszcz
Obsada: Michał Czaderna, Oriana Soika, Daria Polasik-Bułka, Piotr Gajos, Barbara Guzińska, Sławomir Miska, Zofia Schwinke, Adam Myrczek, Anisa Raik, Mateusz Wojtasiński, Grzegorz Sikora
Czas trwania: 100 min.

Akcja „Humanki” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Główny bohater, Em, po kolejnym nieudanym związku postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie spełniającego rolę partnerki życiowej. Dzięki rozwojowi techniki Humanka niczym nie różni się od żywej kobiety (poza drobnym znaczkiem na karku) – a przynajmniej tak jest reklamowana przez swoich producentów...


22 września, godz. 17.00 i 20.00, duża scena
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Jan Czapliński

Zapolska Superstar (czyli jak przegrać, żeby wygrać)
Rezyseria: Aneta Groszyńska

Obsada: Sara Celler-Jezierska, Irena Sierakowska, Joanna Łaganowska, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski
Czas trwania: 90 min.

Pamiętamy ją głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów.
Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach.
Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się. Awanturować. Walczyć o swoje. Wygrywać porażki.

Transmitowała głos pokrzywdzonych. Piętnowała krzywdy wyrządzone wykluczonym swojego czasu. Nie oglądała się na resztę. Traktowała wolność jako najwyższą wartość. Zapolska – Superstar.


Spektakle towarzyszące

16 września, godz. 17..00 i 20.00, duża scena

Teatr Capitol w Warszawie

Krzysztof Jaślar

„Zdobyć, utrzymać porzucić 2. Rozstania i powroty”

Reżyseria: Krzysztof Jaślar

Obsada: Monika Dryl, Katarzyna Żak, Olga Bończyk, Władysław Grzywna

Czas trwania: 120 min.


„Rozstania i powroty” to kontynuacja przedstawienia „Zdobyć, utrzymać, porzucić.” Też będzie o NIEJ i o NIM. Z tą jednak różnicą, że w pierwszej części spektaklu „Zdobyć, utrzymać, porzucić” nasz On był w domyśle lub przemawiał nagranym głosem Artura Andrusa, natomiast w najnowszym, wystąpi prawdziwy mężczyzna.
„Zdobyć, utrzymać, porzucić” to przede wszystkim muzyczno – kabaretowa opowieść o relacjach damsko – męskich. Część druga to temat niby poważny: „Rozstania i powroty”. Żeby wrócić najpierw trzeba się rozstać. To działa niestety tylko w takiej kolejności i nie ma co protestować.

23 września, godz. 19.00, duża scena

Pożar w Burdelu

Michał Walczak, Maciej Łubieński

„Duszpasterz hipsterów”

Reżyseria: Michał Walczak

Obsada: Andrzej Konopka

Czas trwania: 90 min.


Jasna twarz polskiego Kościoła zaprasza na odlotowe nabożeństwa, wirtuozerskie kazania i efektowne nawrócenia, czyli pierwszy katolicki stand-up! Duszpasterz hipsterów odsłoni kulisy życia księdza w wielkim mieście, oprowadzi po swoim lofcie i rozwikła zagadkę tajemniczego zakonu Księży Wyklętych. Czy księdzu Markowi uda się utrzymać jedność Kościoła? Czy cud w Legnicy zostanie uznany przez Watykan?


24 września, godz. 18.00, duża scena

Finał XXI OFK Talia 2017

„Artur Andrus. Recital kabaretowy”

Obsada: Artur Andrus, zespół muzyczny: Wojciech Stec (fortepian, gitara), Łukasz Borowiecki (kontrabas, akordeon), Łukasz Poprawski (saksofony, klarnet), Paweł Żejmo (perkusja)

Czas trwania: 90 min.


Andrus mówi i śpiewa. Najczęściej o tym, co wcześniej zobaczył, usłyszał albo przeczytał. A czasem zmyślił. O smutnym tureckim ojcu, którego cyniczne córki wyjechały do Szwajcarii, o Bardotce zamawiającej w barze „Szalona krewetka” absynt z rumem, o nieświeżym kangurze w Watykanie i innych równie prawdopodobnych zjawiskach. Z takich opowieści i piosenek składa się jego „Recital kabaretowy”.

 

 

 

Leszek Możdżer w Kąśnej Dolnej


 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza 8 października o godzinie 18.00 na koncert Leszka Możdżera. Bilety w cenie 30 złotych są do nabycia w Centrum Paderewskiego. Zaplanowano także, o godzinie 16.30, wyjazd autokaru do Kąśnej Dolnej sprzed budynku tarnowskiego teatru.


W niedzielę 8 października Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza o godzinie 18.00 na solowy koncert Leszka Możdżera.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad 100 albumów zrealizowanych jako własne projekty we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywał i koncertował m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem. Album Impressions On Chopin (1999) wszedł na stałe do kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Zbigniewem Preisnerem.

Leszek Możdżer po raz pierwszy gościł w Kąśnej podczas drugiej edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro w 1998 roku. W roku następnym w dworku Paderewskiego nagrał album 10 łatwych utworów na fortepian Zbigniewa Preisnera. W 2000 r. odwiedził Kąśną dwukrotnie, potem koncertował również w 2003 i 2004 r.

Bilety na koncert w cenie 30 złotych są do nabycia nabycia w Centrum Paderewskiego. Zaplanowano także, o godzinie 16.30, wyjazd autokaru do Kąśnej Dolnej sprzed budynku tarnowskiego teatru. Skorzystanie z autokaru możliwe będzie jedynie po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod numerem telefonu: 14 621 09 21.

 Komiksowa archeologia w Tarnowie


 Muzeum Etnograficzne pryz ulicy Krakowskiej - oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, będzie miejscem prezentacji wystawy „Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia”. Wernisaż odbędzie się 18 września o godzinie 18.00, a wystawa czynna będzie do 5 listopada.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wystawę „Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia”. Autorami scenariusza są Paweł Pogodziński oraz Wojciech Łowicki, współautorami - Paulina Christa, Radosław Gieremek i Krzysztof Janicz, a wernisaż odbędzie się 18 września o godzinie 18.00 w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie.

„Kajko i Kokosz - najdzielniejsi woje Mirmiła" to komiks stworzony przez nieżyjącego już Janusza Christę, znany w Polsce od ponad 40 lat. Wystawa „Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia” łączy archeologię z jego komiksem. Zestawia dwa światy: autentycznych znalezisk archeologicznych oraz identycznych lub podobnych zabytków widocznych na rysunkach Christy. Prezentowane zabytki archeologiczne pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, natomiast odbitki, fotografie, rysunki na planszach – ze zbiorów rodzinnych Pauliny Christy (wnuczki artysty) oraz Wojciecha Łowickiego.

Wystawa proponuje spojrzenie na dwie sprawy wydawałoby się nieporównywalne: z jednej strony rysunek, komiks, opowieść tworzoną kreską, a z drugiej - materialne przedmioty, w dodatku liczące sobie prawie tysiąc lat. Zestawia znaleziska archeologiczne i podobne zabytki wykorzystane w opowieści o dzielnych wojach. W gablotach zaprezentowanych zostanie około 100 eksponatów archeologicznych, a na planszach ich rysunki.

Wystawa czynna będzie do 5 listopada.
Smaki świata - Indie


 Centrum Sztuki Mościce po wakacyjnej przerwie wraca z cyklem „Smaki świata". 24 września zaprasza do kraju wyjątkowo kolorowego, mieszanki różnorodnych religii, kolorów i zapachów – do Indii. W programie spotkania pokaz strojów, biżuterii, tatuaży z henny, wystawa fotografii oraz koncert klasycznej muzyki indyjskiej.


24 września o godzinie 18.00 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z cyklu „Smaki świata”. W programie wieczoru opowieść o Indiach, którą przedstawią Małgorzata Duśko-Shekar i Shiva Shekar, pokaz strojów indyjskich, bogatej biżuterii oraz tatuaży z henny (mehendi),krótka lekcja hindi i kannada, „Mistyczne Indie" - koncert klasycznej muzyki indyjskiej, wystawa fotografii „Mera Bharat" Małgorzaty Duśko-Shekar oraz degustacja potraw kuchni indyjskiej.

Bohaterami spotkania będą Shivakumar Shekar - dyplomowany magister w zarządzaniu turystyką (Indira Gandhi National Open University, Indie), który ponad 20 lat pracował jako przewodnik dla obcokrajowców m. in. w Centrum Archeologicznym w Hampi w Karnataka State Turism Development Corporation w Bangalore. Jest współautorem dziesięciu publikacji dla studentów Uniwersytetu w Bangalore z zakresu zarządzania w turystyce. Przetłumaczył książkę „Principles of management” z języka angielskiego na język kannada. Posiada certyfikat znajomości indyjskiego dziedzictwa kulturowego wydany przez UNESCO, Ministerstwo Turystyki oraz Departament Turystyki w Karnatace. Brał udział jako prelegent w międzynarodowych seminariach, konferencjach, sympozjach. Od 2011 roku mieszka w Polsce. Od początku pobytu prowadzi zajęcia z języka angielskiego, uczy jogi i medytacji. Od 2012 roku organizuje prezentacje, spotkania i pokazy przybliżając kulturę i koloryt Indii.

Małgorzata Duśko-Shekar to plastyk, konserwator zabytków, artysta fotograf. Fotografuje i wystawia od 2003 roku, ma w swoim dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych oraz kilka wystaw zbiorowych. Tematem przewodnim jej prac jest człowiek. Organizatorka imprezy charytatywnej oraz happenningów przy swoich wystawach, przeplatanych tańcem, poezją i muzyką graną na żywo. W czerwcu 2009 broniła swój podwójny dyplom u dr Piotra Korzeniowskiego z ASP wystawiając „Frida – miłość i cierpienie” oraz „Dom Kobiet”. W tym samym roku wzięła udział w Art Festiwalu Fotografii w Bielsku-Białej wystawiając fotografię w technice zwanej gumą dwuchromianową. Jest założycielem BTF Bocheńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jako fotoreporter współpracowała z małopolskim tygodnikiem „Temi”. Wykonywała indywidualne projekty mody w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Muzyka indyjska, która zabrzmi podczas spotkania w CSM, zaprezentowana zostanie przez Michała Rudasia oraz zespół Healing Incantation. Muzycy przenoszą słuchaczy w mistyczny świat indyjskich rag, rozbrzmiewających ornamentalnym, pełnym emocji śpiewem, dźwiękami tajemniczego sitaru, melancholijnej dilruby oraz dynamicznej i śpiewnej tabli.

Bilety w cenie 35 złotych w przedsprzedaży i 40 złotych od 18 września są do nabycia w kasie CSM, tel 14 633 46 04 lub drogą on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl.