Informator Kulturalny


Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie


 Waldemara Malickiego przedstawiać nie trzeba, to marka sama w sobie. Na pełny temperamentu koncert Klasyka po bandzie i spotkanie z wyśmienitym humorem, zapraszało 9 maja Centrum Sztuki Mościce.

W związku z pandemią, koncert został przełożony na 12 grudnia.

 

12 grudnia o godzinie 16.00 w Centrum Sztuki Mościce wystąpi Waldemar Malicki w koncercie Klasyka po Bandzie. Bilety zakupione na koncert zaplanowany we wcześniejszym terminie zachowują ważność. Na koncert grudniowy można je rezerwować i kupować w kasie CSM. cena biletu od 90 do 120 zł.

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty – Centrum Sztuki Mościce zaprasza  na na pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i solistami zaprezentuje największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem napisanych współcześnie przebojów. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednego melomana. Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem. Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują rzeczywistość. Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie, będąc odpowiedzią na otaczający świat, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest Jacek Kęcik. Na scenie wystąpią: Waldemar Malicki fortepian, Małgorzata Krzyżanowicz wiolonczela, Anita Rywalska sopran, Marcin Pomykała tenor. Koncert trwa 90 minut. Organizatorem koncertu jest agencja Eskander.

 

 

 

Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach muzeum


 W poniedziałek, 12 października o godzinie 18.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na otwarcie wystawy „Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach Muzeum”. W związku z panującą pandemią COVID-19, wernisaż odbędzie się w formie online na muzealnym kanale YouTube. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 13 do 30 października.


„Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach Muzeum” to wystawa, która zamknie czteroletni cykl prezentacji plakatów zebranych przez tarnowskie Muzeum Okręgowe. Pokazanych na niej zostanie 32 plakaty o treści politycznej, propagandowej i społecznej. Plakaty pochodzą w większości z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Swą treścią nawiązują do sytuacji polityczno-społecznej panującej w tamtych czasach w Polsce. Były to czasy, kiedy rządziła jedna partia - PZPR, a w kraju panował system komunistyczny. Odbijało się to na życiu wszystkich. Propaganda i cenzura decydowały o treściach plakatów, miały one kształtować poglądy, ingerować w wychowanie pokoleń, podkreślać przyjaźń polsko-radziecką. Panujący w sztuce socrealizm był narzędziem komunistów. Nie było krytyki partii rządzącej, obawiano się konsekwencji. Pomimo takich przeszkód, artyści starali się tworzyć dzieła plastyczne na wysokim poziomie, niejednokrotnie przemycając treści, które ośmieszały rządzących.

Plakaty społeczne miały zachęcać do wspólnej pracy, współzawodnictwa, przekraczania norm, np.: „Wykuwamy podstawy socjalizmu”, „Cały naród odbudowuje Warszawę”, „Wszyscy do walki ze stonką”, „Wspólną pracą robotników i chłopów budujemy siłę i dobrobyt ojczyzny”. Te hasła umieszczane na plakatach były bardzo ważne bo w sposób bezpośredni oddziaływały na społeczeństwo. Wieszano je w zakładach pracy, instytucjach, szkołach, sklepach, na tablicach ogłoszeniowych.

Kuratorem wystawy w muzeum jest Bożena Szczupak. Wystawa będzie czynna do 30 października.

 

 

 

Nastrój się na strój


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 20 września na wystawę „Nastrój się na strój”. Podczas dwóch spotkań, kuratorka wystawy wprowadzi widzów w niezwykły świat strojów scenicznych „Świerczkowiaków”. Wystawa czynna będzie do 18 października.

 

Każdy spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” to wyjątkowe widowisko. Przed oczami roztacza się feeria barw, wirują spódnice, wstążki i warkocze, łopoczą poły kaftanów. Do uszu docierają świsty, gwizdy, stukot butów i brzękadeł. Nikt nie zastanawia się jednak, ile warstw stroju mają na sobie tancerze. Widz nie czuje ich ciężaru, nie widzi misternych haftów i zdobień ubrań. W czasie widowiska brakuje chwili, by dotrzeć do tego, co kryje się pod kolorami, tańcem, strojami i dźwiękami. Do wniknięcia w głąb tajemnicy, detalu, czytając i dotykając jej z bliska, zaprasza Centrum Sztuki Mościce podczas wystawy „Nastrój sie na strój”. Anna Świętek, kuratorka wystawy, wprowadzi w ten niezwykły świat strojów scenicznych podczas dwóch spotkań kuratorskich. Zdradzi, jak od jednej wszywki na podszewce gorsetu zaczęła odkrywać kolejne tajemnice strojów i ich właścicieli. Dla dzieci organizatorzy przygotowali kilka ciekawostek i zagadek. Wystawie towarzyszyć będą folder oraz udogodnienia dla osób z dysfunkcjami (AD, opisy). Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 20 września o godz. 17.00 i 18.30. Wstęp na wystawę wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy - a.szura@csm.tarnow.pl, tel. 14 633 46 10. Wystawa czynna będzie do 18 października.

 

 


Dorota Sak. The Works

 Na wernisaż wystawy „Dorota Sak. The Works” zaprasza 30 września Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Pokaz prezentuje tkaninę artystyczną, instalacje i obrazy, uzupełnione filmem o twórczości Doroty Sak. Wystawa czynna będzie do 25 października.

W środę, 30 września o godzinie 18.30, w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarta zostanie wystawa prac Dororty Sak „Dorota Sak. The Works”. Wystawa w Tarnowie – jedna z cyklu wystaw zorganizowanych w 2020 roku, 30 lat po rozpoczęciu pracy twórczej - jest symbolicznym powrotem artystki do rodzinnego miasta. Pokaz prezentuje tkaninę artystyczną, instalacje i obrazy, uzupełnione filmem o twórczości artystki. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni galerii. Wystawa czynna będzie do 25 października. Bilety na wystawę kosztują 5 zł (normalny), 3 zł (ulgowy), 1 zł (bilet czwartkowy), wstęp wolny dla dzieci do lat 7. Wystawie towarzyszy katalog „Dorota Sak. The Way” wydany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z BWA Tarnów.
Cena: 25,00 zł, cena promocyjna w dniach 30.09-4.10. - 20,00 zł
Katalog dostępny w sklepiku BWA lub w sprzedaży wysyłkowej, zamówienia: biuro@bwa.tarnow.plŚwierczkowiacy Papieżowi

 

 Z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin Jana Pawła II, Centrum Sztuki Mościce zaprasza 18 i 25  października na koncert „Świerczkowiacy Papieżowi”. Sprzedaż biletów na koncert rusza 30 września.

 

18 i 25 października o godzinie 18.00, w Centrum Sztuki Mościce rozpocznie się koncert „Świerczkowiacy Papieżowi”. Koncert przygotowany został z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Na scenie pojawi się działający w Mościcach od 56 lat Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, który zaprezentuje najpiękniejsze tańce, zagra i zaśpiewa ulubione melodie i pieśni Karola Wojtyły, wprowadzi odbiorców w klimat muzyki klasycznej i patriotycznej, na szlak papieskich wędrówek, fascynacji górami, folklorem, narodową twórczością, maryjnym kultem, ojczystą przyrodą.

Celem widowiska jest przypomnienie sylwetki Ojca Świętego, dostarczenie widzom wielu przeżyć i refleksji. To również kolejna odsłona działalności „Świerczkowiaków”, którzy od lat pielęgnują polski folklor i rodzime tradycje.

Patronat Honorowy nad uroczystością objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski. Koncert wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w naszym województwie pod nazwą „Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II”.

Sprzedaż biletów na koncert w cenie 20 zł rusza 30 września. Można je kupować w kasie CSM lub online za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl

 

 Tyrmand. Pisarz o białych oczach


 Tyrmand. Pisarz o białych oczach to tytuł książki, której promocja odbędzie się 29 października w Centrum Sztuki Mościce. Spotkanie z autorem yo podróż śladami Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii.

 

Tyrmand. Pisarz o białych oczach to tytuł książki, która jest podróżą śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. To reporterska opowieść o legendzie Warszawy i autorze Złego, to historia znikania i powrotów.
Kiedy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Kiedy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i udaje się do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Tadeusz KonwickiMaria Dąbrowska „połknęli” „Złego” w jedną noc. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji. Biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. Jest w niej rzeźbiarka, dziennikarz, autostopowicz, Zbyszek Herbert, Sławomir Mrożek i agenci CIA. Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

W ramach promocji książki, 29 października o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się spotkanie z jej autorem, Marcelem Woźniakiem. Spotkanie w Tarnowie to podróż przez wojnę, PRL, emigrację, przez więzienne cele i literackie salony, przez wszystko to, gdzie swój ślad zostawił Leopold Tyrmand.. Być może uda się odpowiedzieć wspólnie z widownią, kim jest pisarz roku 2020, Leopold Tyrmand i dlaczego miał białe oczy, jak w tytule książki?

Marcel Woźniak to pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor kryminałów „Powtórka” (2017), „Mgnienie” (2017) i „Otchłań” (2018) oraz licznych opowiadań. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii.

Bilety w cenie 10 złotych normalny, 5 złotych ulgowy i 1 złoty dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych kupować można w kasie CSM i online za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl i Kasa CSM

 

 


Muzyka filmowa w CSM

 

 W piątek, 6 listopada, w Centrum Sztuki Mościce wystąpi z dwoma koncertami Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds Big Band. Zespół zaprezentuje nowy repertuar czyli muzyczne hity z najbardziej znanych filmów ostatnich czasów.

 

W Centrum Sztuki Mościce 6 listopada o godzinie 17.30 i 20.30 wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds Big Band z nowym filmowym repertuarem. Zabrzmią muzyczne hity z najbardziej kasowych filmów ostatnich czasów tj.:  Top Gun, The Blues Brothers, Sherlock Holmes,  Bodyguard – I have nothing, Mulan, James Bond - Golden Eye, Król Lew, Władca Pierścieni, Mission Inpossible i wielu innych.

Orkiestra Crushed Sounds Big Band, powstała w listopadzie w 2015 roku w Porąbce Uszewskiej. W skład orkiestry wchodzi ponad 40 utalentowanych młodych muzyków w wieku 12-26 lat z terenu gminy Dębno, ale także z powiatu brzeskiego i tarnowskiego. Od 2017 roku orkiestra działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni, którego głównym celem jest stwarzanie dogodnych warunków dla rozwoju artystycznego orkiestry, pozyskiwanie funduszy raz organizowanie koncertów. Założycielem i dyrygentem orkiestry jest Dariusz Swoszowski.

Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki - oprócz utworów muzyki filmowej, które stanowią jej podstawowy aspekt artystycznej działalności, wykonuje także utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej.

Bilety na koncert kosztują 20 zł (normalny),15 zł (ulgowy, grupowy). Sprzedaz biletów prowadzi kasa CSM.

 

 Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc


 Festiwal „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc” w swoim założeniu ma za zadanie promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w szczególny sposób podkreślona zostanie postać wybitnego Polaka, papieża Jana Pawła II w stulecie jego urodzin. Festiwal rozpocznie się 7 listopada i potrwa do 13 listopada.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc” rozpocznie się 7 listopada o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Stodole w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Na inaugurację wydarzenia odbędzie się koncert „Kąśna dla Jana Pawła II” w wykonaniu polskich wokalistów: Anny Lasoty, Eweliny Szybilskiej, Jakuba Oczkowskiego i Marcina Jajkiewicza z towarzyszeniem orkiestry Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. W programie wieczoru znajdą się ulubione pieśni Ojca Świętego oraz fragmenty poezji jego autorstwa. Scenariusz i narrację zapewni Łukasz Lech. Drugi koncertowy wieczór festiwalu Viva Polonia! przypadający 11 listopada, w Święto Niepodległości, to spotkanie z akordeonistą Marcinem Wyrostkiem. Artysta wraz z zespołem zaprezentuje projekt „PolAcc”, który zrodził się z potrzeby sięgnięcia do polskich korzeni muzycznych. Usłyszeć będzie można zarówno utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską czy tańcami ludowymi, jak i kompozycje wielkich mistrzów, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Początek koncertu o godzinie 18.00.

Tradycyjne lekcje patriotyczne skierowane do dzieci i młodzieży, stanowiące serce festiwalu, w tym roku odbędą się w formie internetowej. Spektakl „Brat naszego Boga” w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zostanie zarejestrowany i umieszczony w sieci. Premiera odbędzie się 9 listopada o godzinie 12.00 na stronie Centrum Paderewskiego: www.centrumpaderewskiego.pl, profilu facebookowym instytucji oraz kanale YouTube. Pozostanie dostępny do 30 listopada.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie wystawa „Jan Paweł II. Człowiek i kultura”, pochodząca ze zbiorów Muzeum Domu Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Ekspozycję zobaczyć będzie można w dniach od 8 do 13 listopada w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Bilety koncertowe w cenie 40 zł w sprzedaży wyłącznie internetowej od 13 października.

 

 

 

Żyć się chce


 To będzie prawdziwa muzyczna uczta. 14 listopada w Centrum Sztuki Mościce zabrzmi poruszający głos Alicji Majewskiej, która wystąpi z towarzyszeniem pianisty Włodzimierza Korcza oraz Warsaw String Quartet.


14 listopada o godzinie 18.00 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert „Żyć się chce” czyli na najpiękniejszą muzyczną podróż z wybitnymi artystami.

Dwa i pół roku po płycie „Wszystko może się stać” ikona polskiej piosenki - Alicja Majewska - powraca z kolekcją nagrań. W typowy dla siebie sposób łączy nieustającą pogodę ducha z refleksją dotyczącą spraw istotnych. Apetyt na życie z żalem i łzami. Własne słońce z nocą i mgłą. Wszak, cytując fragment pieśni tytułowej, „rzeczy tylko dwie są trwałe – radość i ból istnienia”.

Tym razem do tradycyjnie wykwintnych kompozycji Włodzimierza Korcza napisali teksty znakomici autorzy – Magda Czapińska, Andrzej Sikorowski, Tomasz Misiak, Artur Andrus. Wykorzystano też„Żyć się chce” - Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz oraz Warsaw String Quartet

W programie „Żyć się chce” znalazły się też dwie szczególne piosenki. „Żal niebieski” to skromny hołd dla zmarłego przed dwu laty przyjaciela artystki, Zbigniewa Wodeckiego, pióra Moniki Partyk. Zaś funkcję bonus tracku pełni tu „Przed nocą i mgłą”, czyli doskonale znana kompozycja kojarzona z serialem „07 zgłoś się”. Niegdyś zarejestrowana w radiu, ta perełka po raz pierwszy ukazuje się na płycie w wykonaniu Alicji Majewskiej – w wyjątkowej, przygotowanej przez Włodzimierza Korcza wersji, z towarzyszeniem czarujących partii saksofonu Henryka Miśkiewicza.

Wspaniała kariera sceniczna Alicji Majewskiej trwa ponad 40 lat. Pierwszy sukces w solowej karierze osiągnęła w 1975 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką „Bywają takie dni”. W latach osiemdziesiątych była wielokrotnie nagradzana na kolejnych festiwalach w Opolu. Od pierwszych występów niezmiennie króluje w sercach fanów polskiej piosenki.

Bilety na koncert kosztują 80 zł - normalny, 70 zł – ulgowy,  zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sprzedaż biletów prowadzi kasa CSM, można je także kupować online za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl

 

 

 

Miś Tymoteusz - spektakl dla dzieci


 Centrum Sztuki Mościce 15 listopada o 15.00 zaprasza najmłodszych na spektakl Teatru Lalek Rabcio. Tytułowy bohater przedstawienia – Miś Tymoteusz, pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak odnaleźć prawdziwego przyjaciela i wyjść zwycięsko z trudnej sytuacji.


Przedstawienie Jana Wilkowskiego należy do klasyki Polskiego Teatru Lalek. Opowiada o przygodach Misia Tymoteusza, jego osamotnianiu i poszukiwaniu przyjaźni. Pewnego dnia Tymoteusz wysłany przez swojego tatę po zakupy, spotyka bezdomnego pieska, z którym się zaprzyjaźnia. Niestety, tato nie akceptuje nowego towarzysza zabaw... Nieoczekiwane wydarzenia zmieniają jednak sytuację wszystkich bohaterów i poddają próbie relacje między nimi. Czy Tymoteusz, jego tato i piesek zdołają sprostać trudnemu zadaniu?

Barwna i pomysłowa scenografia Barbary Wójcik, muzyka Bogdana Szczepańskiego to jedne z wielu ciekawych elementów przedstawienia. Wielkie, puchate lalki z pewnością spodobają się najmłodszym widzom.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci już od 3 lat. Bilety kosztują 20 zł (dorośli), 18 zł (dzieci), 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sprzedaż biletów: on-line: www.csm.tarnow.pl i Kasa CSM

Fot. Teatr Lalek Rabcio z Rabki Zdroju

| | | |