Informator Kulturalny

Plakaty Lecha Majewskiego w tarnowskim BWA


 W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarta zostanie 21 kwietnia o godzinie 17.30 wystawa plakatów Lecha Majewskiego. Autor będzie jednym z gości wernisażu, a 23 kwietnia o godzinie 15.00 zaplanowano spotkanie z Lechem Majewskim w BWA. Wystawę będzie można oglądać do 3 maja.


31. Tarnowska Nagroda Filmowa zawdzięcza swoją wizualną oprawę znakomitemu artyście Lechowi Majewskiemu. Autor zaprezentuje wystawę swoich prac graficznych w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wystawa „Lech Majewski. Plakaty” składać się będzie głównie z plakatów filmowych, które powstały jeszcze przed końcem lat osiemdziesiątych, gdy artystyczne plakaty wciąż widoczne były na ulicach i zachęcały widzów swoim syntetycznym, a zarazem wyrafinowanym komunikatem. Częścią ekspozycji będą także projekty z ostatnich lat, które artysta stworzył do spektakli teatralnych. Uzupełnieniem prezentacji będą ilustracje wykonane przez Lecha Majewskiego dla magazynu „The Times” oraz zaprojektowane przez niego okładki do wydawnictw muzycznych i książki.

Wernisaż wystawy odbędzie się, z udziałem autora, 21 kwietnia o godzinie 17.30. Natomiast 23 kwietnia o godzinie 15.00 BWA zaprasza na spotkanie z Lechem Majewskim i oprowadzanie po wystawie.

Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich, przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 roku, znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990. Majewski przypomina, że - nawet jeśli plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia. Jego plakaty (w latach siedemdziesiątych – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie „współczesnej estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Zaprojektował wiele podręczników, ilustruje książki dla dzieci. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował u prof. Henryka Tomaszewskiego. Ma własne studio graficzne, prowadzi zajęcia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także na wielu uczelniach na całym świecie. Jest również Prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Lech Majewski jest doctorem honoris causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Uściu nad Łabą w Czechach oraz laureatem Ladislav Sutnar Prize Uniwersytetu West Bohemia w Pilznie. Komponuje i gra na gitarze.

Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 3 maja. Wstęp na wystawę i wydarzenia towarzyszące jest wolny.
Majówka w teatrze


 Od 29 kwietnia do 3 maja tarnowski teatr zaprasza na spektakle do swojej siedziby i i do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdzie zaprezentowany zostanie spektakl „Starsi Panowie znów”.  Każdy kupujący bilet na spektakl „Majówki z Solskim” otrzyma w kasie biletowej kupon rabatowy upoważniający do zakupu biletów na inne spektakle w niższej cenie.


W dniach od 29 kwietnia do 3 maja teatr w Tarnowie zaprasza na teatralne wieczory. Wybrane spektakle będzie można obejrzeć w teatrze, a także w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Pierwsza propozycja, to monodram dla dorosłych, najnowsza prapremiera, spektakl „Ikebana". Autorem tekstu jest tarnowianin Marcin Skóra, który napisał sztukę o złej kobiecie", Ewie Nowickiej. W duszach Ewy Złej Nowickiej wystąpi Matylda Anna Baczyńska. Spektakl, w reżyserii Bohdana Roberta Graczyka i Dariusza Stanisława Starczewskiego, zaprezentowany zostanie po raz pierwszy 28 kwietnia o godzinie 19.00 na małej scenie. Grany będzie również 29 kwietnia o 19.00, 30 kwietnia o 20.00 i 2 maja o godz.18.00, także na małej scenie.

Melomanów, i nie tylko, zainteresować może spektakl muzyczny „Disco Solski". To przedstawienie zdążyło porwać już setki tarnowian, którzy wsłuchiwali się w historię o  marzeniach i rezygnacji, porozumieniu i przyjaźni, ambicji, kreatywności i pogoni za uczuciami, przeplatającą się w niezwykle zaskakujących aranżacjach znanych przebojów muzyki disco polo. Przedstawienie obejrzeć można 30 kwietnia i 1 maja, o godzinie 18.00 .

Zakończeniem weekendu majowego będzie, 3 maja o godzinie 16.00, występ zespołu tarnowskiego teatru w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej ze spektaklem „Starsi Panowie znów". Scenariusz składa się z 22 piosenek i 10 scen dialogowych z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Na to wydarzenie nie jest konieczna rezerwacja, wstęp jest wolny.

Każdy kupujący bilet na jakikolwiek spektakl „Majówki z Solskim”, otrzyma w kasie biletowej teatru kupon rabatowy upoważniający do skorzystania z biletów po 10 złotych na wybrane tytuły do końca czerwca bieżącego roku.

Szczegóły promocji, rezerwacje biletów w Biurze Promocji i Organizacji Widowni, tel.14 688 32 87 lub 784 976 025.

 Premiery i powroty - koncerty Tarnowskiej Nagrody Filmowej


 Tradycją i specyfiką Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest prezentacja muzyki filmowej w różnorodnych formach. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 21 – 29 kwietnia, a otworzą i zamkną ją koncerty muzyki filmowej.


Podobnie jak w latach ubiegłych Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, festiwalowi wybranych polskich filmów fabularnych, który odbędzie się w  dniach 21 - 29 kwietnia towarzyszyć będzie muzyka filmowa.

Tegoroczna 31. Edycja imprezy zainaugurowana zostanie w sali kina „Marzenie 21 kwietnia o godzinie 19.00.
Po oficjalnej części sceną zawładnie gitarowy duet Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, którzy, premierowo w Tarnowie, zaprezentują zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów filmowych. Koncert „Celuloid" (płyta o tym samym tytule ukazała się w 2015 r.) to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej.

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki to czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa. Po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego „Dudusia" Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu „Celuloid”.

Na zakończenie festiwalu, 29 kwietnia o godzinie 19.00, w sali kina „Marzenie” odbędzie się gala wręczenia nagród 31. TNF, którą muzycznie uświetni koncert „Henryk Wars Songs” w wykonaniu Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego sekstetu. To wielki sentymentalny powrót po 20 latach. Pierwszy koncert z tym materiałem odbył się jesienią 1997 roku w Tarnowskim Centrum Kultury, a zarejestrowany materiał został wydany na płycie w roku następnym. W programie koncertu nie zabraknie znanych tytułów, jak choćby „Seksapil”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Na pierwszy znak”, w znakomitych jazzowych aranżacjach i równie mistrzowskim wykonaniu.

Bilety na każdy z koncertów kosztują 31 złotych.


Program koncertów:

21 kwietnia , godz. 19.00, kino „Marzenie”

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki „Celuloid"

Bilety w cenie 31 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line


29 kwietnia, godz. 19.00, kino „Marzenie”

Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet - „Henryk Wars Songs”

Bilety w cenie 31 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line


 


Węgierska wystawa w Tarnowie


 Przygotowana w Muzeum Etnograficznym w Budapeszcie wystawa „Graj Cyganie! Muzyka cygańska od Liszta po Hungaricum – związki Ferenca Liszta z Polską” otwarta zostanie w Tarnowie, w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym, 24 kwietnia o godzinie 18.00. Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do 7 lipca.


Dzięki wsparciu dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalnej Republiki Węgierskiej, Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpoczęło współpracę  z Muzeum Etnograficznym w Budapeszcie. Pierwszym efektem tej współpracy będzie wystawa „Graj Cyganie! Muzyka cygańska od Liszta po Hungaricum – związki Ferenca Liszta z Polską”.

Wystawa będzie prezentowana w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym w Tarnowie. Jej autorami są Szuhay Péter oraz Pálóczy Krisztina.

Węgierska muzyka takich twórców jak: Ferenc Liszt, Miklós Barabás, czy Mihály Vörösmárty powstała w wyniku inspiracji muzyką cygańską. Czardasz oraz węgierska kultura narodowa są spójne z muzyką cygańską. Węgierscy muzealnicy badają historię powstawania węgierskich zespołów muzyki cygańskiej począwszy od drugiej połowy XVIII wieku po czasy współczesne, od wiejskich kapel po zespoły jeżdżące po świecie, od powstawania dużych zespołów po uznanie stuosobowej Orkiestry Cygańskiej jako nieodłączny i spajający element Hungaricum. Ponadto badają kształtowanie się tej zamkniętej grupy oraz specyficzne i wyróżniające ją zwyczaje. Wyniki badań zostały zaprezentowane w formie wystawy, która ma walory nie tylko poznawcze, ale zmienia sposób myślenia o Cyganach.

Wystawa składa się z 26 plansz, siedmiu witryn, dziewięciu instrumentów muzycznych oraz innych przedmiotów służących do muzykowania i biesiadowania. Towarzyszy jej też prezentacja multimedialna oraz film i podkład muzyczny.

Wernisaż w Tarnowie odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 18.00, a wystawę będzie można oglądać do 7 lipca.

 

 

 

Salon Poezji – Kazimierz Wierzyński


 Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz tarnowski teatr zapraszają 30 kwietnia na kolejny Salon Poezji. Niedzielne spotkanie z poezją poświęcone będzie twórczości Kazimierza Wierzyńskiego, jednego z najwybitniejszych liryków XX wieku.


30 kwietnia o godzinie 11.00 Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz tarnowski teatr zapraszają na Salon Poezji Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas...”.

Niedzielne spotkanie z poezją jednego z najwybitniejszych liryków XX wieku odbędzie się w teatrze na Scenie Underground i poprowadzi je Bożena Gruszka. Kazimierz Wierzyński, ceniony przez krytyków i uwielbiany przez czytelników w międzywojniu, zachłannie i emocjonalnie odbierany w tragicznych latach wojny, a w PRL przez ponad 30 lat skazany na czytelniczy niebyt, dziś pokryty jest, niestety, kurzem zapomnienia.

Salon w wielkim skrócie przybliży 50 lat twórczej aktywności poety: od młodzieńczego tomiku „Wiosna i wino” (1919), po ukończony w dniu śmierci tom „Sen mara” (1969). W rytm zmieniających się kolei życia autora powędrować będzie można od radosnych hymnów sławiących młodość, miłość i piękno świata, poprzez żarliwe strofy wojenne, aż po przesycone nostalgią zwierzenia wygnańca.

Wiersze czytać będą Karolina Gibki i Tomasz Wiśniewski. Dopełnieniem poetyckich strof staną się wokalne wyczyny „Tych Fajnych Dziewczyn”, przy akompaniamencie „Bartka Szu”. Tarnowska formacja muzyczna wykona polskie i zagraniczne piosenki, przenosząc słuchaczy do eleganckich czasów swinga i szalonych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, aż po współczesność. Wstęp wolny.

 

 

 

Jeszcze polska muzyka...


 Dzieła polskich kompozytorów – Karola Szymanowskiego i Franciszka Lesslaa także słynna III Symfonia „Eroica” Ludwiga van Beethovena zabrzmią 30 kwietnia podczas uroczystości Tarnów Pierwsze Niepodległe. W Centrum Sztuki Mościce w ramach cyklu „Jeszcze polska muzyka…” koncertować będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.


Cykl „Jeszcze polska muzyka…” to autorskie przedsięwzięcie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia, w skład którego wchodzą najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych.

Koncerty pod szyldem „Jeszcze polska muzyka...” organizowane są od ośmiu lat na terenie całego kraju, także w miejscach, w których na co dzień dostęp do granej na żywo, na najwyższym poziomie muzyki klasycznej, jest utrudniony. Celem koncertów jest przede wszystkim propagowanie polskiej klasyki jako elementu tożsamości narodowej. Polska muzyka symfoniczna prezentowana jest zawsze w kontekście arcydzieł muzyki europejskiej, co z jednej strony pozwala docenić jej wysoki poziom, z drugiej zaś uchwycić oryginalność i wyjątkowość. W bieżącym roku koncert z cyklu „Jeszcze polska muzyka…” po raz czwarty wpisany został w program uroczystości Tarnów Pierwsze Niepodległe. Podczas wieczoru, zaplanowanego na 30 kwietnia o godzinie 18.00, zabrzmią dwa arcydzieła polskich twórców: Fantazja C-Dur Op. 14 Karola Szymanowskiego (w opracowaniu na orkiestrę Kazimierza Wiłkomirskiego) oraz Koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla.  Niepodległościowy nastrój dopełni III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” Ludwiga van Beethovena. Zespołem dyrygować będzie wybitny brytyjski dyrygent Lee Reynolds. Wstęp na koncert jest wolny. Darmowe wejściówki można będzie odbierać od 27 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce i w Wydziale Kultury UMT, Rynek 7 w godzinach 7.30-15.30.

 

 

 

Monika Borzym w kinie „Marzenie”


 6 maja o godzinie 19.00 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do kina „Marzenie” na koncert, podczas którego wystąpi Monika Borzym. Artystce towarzyszyć będą Mitchell Long, Robert Kubiszyn i Sebastian Frankiewicz. Bilety w przedsprzedaży kosztują 35 złotych, w dniu koncertu będą o 10 złotych droższe.


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 6 maja o godzinie 19.00 do kina „Marzenie” na koncert, podczas którego wystąpi Monika Borzym - charyzmatyczna wokalistka z absolutnie niepowtarzalnym głosem. W dorobku artystycznym ma trzy płyty „Girl Talk” , „My Place”, obie nagrane w USA, obie docenione przez polską publiczność – obie pokryte platyną. I najnowszą, „Back To The Garden", z piosenkami Joni Mitchell. Nowa płyta powstała we współpracy z wybitnym gitarzystą z Los Angeles – Mitchellem Longiem, nowojorskim producentem Devinem Greenwoodem oraz trzema znakomitymi artystami z kraju - kontrabasistą Robertem Kubiszynem, perkusistą Michałem Bryndalem i altowiolistą Michałem Zaborskim.

Podczas tarnowskiego koncertu Monice Borzym towarzyszyć będą: Mitchell Long (gitary), Robert Kubiszyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja).

- Spodziewam się, że każdy będzie mnie pytał: dlaczego właśnie Joni? Ta płyta to wyraz buntu przeciw temu co dzieje się na dzisiejszym rynku muzycznym. Obecnie dominuje nań produkcja i elektronika i  wszystko wydaje mi się zunifikowane. Nigdy nie chciałam być tego częścią. Dla mnie muzyka jest nośnikiem rzeczy mądrych i pięknych. Jest świętem. Jako wykonawca szukam najbardziej inspirujących materiałów – mówi o swoim projekcie Monika Borzym. - Wybrałam piosenki z pierwszych siedmiu lat twórczości Joni (1967-1975) czyli z okresu pomiędzy jej 25 a 32 rokiem życia. Jestem teraz w tym samym wieku, w którym Joni była po premierze swojej pierwszej płyty. To czas kiedy dziewczyna przeradza się w kobietę. Bardzo silnie odczuwam tę przemianę odnotowując w swoim śpiewaniu subtelność i nostalgię, przed którą przez ostatnie trzy lata próbowałam się bronić.

Bilety kosztują w przedsprzedaży 35 złotych. Można je kupować w kasie kina „Marzenie” oraz on-line. W dniu koncertu bilety w cenie 45 złotych dostępne będą tylko w kasie kina.

 

 

 

Wystawa Vivian Maier


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wystawę Vivian Maier - In her own hands. Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18.30, a prace będzie można oglądać do 26 maja. Wystawie towarzyszyć będą dwie projekcje filmu „Szukając Vivian Maier".


Centrum Sztuki Mościce zaprasza na jedyną w Polsce wystawę Vivian Maier - In her own hands, której wernisaż odbędzie się  28 kwietnia o godzinie 18.30 w CSM.

Vivian Maier żyła w latach 1926 – 2009. Była ekscentryczką, intelektualistką bardzo ceniąca swoją prywatność. Wręcz obsesyjnie robiła zdjęcia, choć nigdy ich nikomu nie pokazywała. Dzięki swojej pracy stworzyła jedno z najbardziej fascynujących obrazów życia Ameryki drugiej połowy XX wieku.

Wystawie towarzyszyć będą dwie projekcje filmu „Szukając Vivian Maier" w reżyserii Johna MaloofCharlie Siskel. Na seanse filmowe organizatorzy zapraszają 29 kwietnia o godzinie 16.00 i 26 maja. Bilety na projekcje kosztują 10 złotych.

Vivian Maier pracowała przez ponad 40 lat jako niania. Całe jej życie minęło nieuchronnie niezauważone, aż w 2007 roku odkryto jej fotograficzny dorobek: kolosalne dzieło liczące ponad 120 tysięcy negatywów, taśmy filmowe, nagrania, rozmaite zdjęcia i multum niewywołanych klisz.

W wolnych chwilach fotografowała ulicę, ludzi, przedmioty, pejzaże. Robiła zdjęcia temu, co dostrzegała znienacka. Opowiadała o pięknie zwykłych rzeczach, szukając w codziennych banałach nieuchwytnych i ulotnych chwil. Jej całym światem byli inni - nieznani, anonimowi ludzie, których Vivian Maier dotykała na sekundę.

Na początku lat siedemdziesiątych zwróciła się ku fotografii kolorowej. Zmianie techniki towarzyszyła zmiana praktyki, gdyż odtąd korzystała już z aparatu marki Leica. Był on lekki i wygodny: w odróżnieniu od używanego wcześniej Rolleiflex. W Leice zdjęcia wykonuje się bezpośrednio na wysokości oka. Tym samym Vivian Maier podkreśla swój warsztat, mierząc się z kontaktem wizualnym z innymi i fotografując świat w jego kolorowym wydaniu. Niemniej, jej prace w kolorze wciąż są szczególne i tchną wolnością, a nawet humorem. Z pewną dozą swobody eksploruje szczególne cechy języka chromatycznego, rozwija własne słownictwo, jednak przede wszystkim cieszy się rzeczywistością: akcentuje ostre szczegóły kolorystyczne, ukazuje niedopasowania kolorów w modzie czy bawi się lśniącymi kontrapunktami.

Vivian Maier nie nadawała tytułów przedstawianym zdjęciom. Informacje na temat miejsc lub dat pochodzą z odręcznych notatek znalezionych w jej archiwach.

Na wystawie będzie można zobaczyć 35 najważniejszych fotografii w dorobku Vivian Meier, 28 czarno-białych i siedem kolorowych. Prace pochodzą z kolekcji: © Vivian Maier/Maloof Collection, za uprzejmą zgodą Howard Greenberg Gallery, Nowy Jork. Wystawa czynna będzie w CSM do 26 maja. Wstęp wolny.

 

 

 

„Obietnica poranka” w CSM


 Aktorzy Teatru Narodowego Anna Seniuk i Grzegorz Małecki, matka i syn, wystąpią w przedstawieniu „Obietnica poranka” na podstawie biografii pisarza R. Gary’ego. Spektakl zaprezentowany zostanie w Centrum Sztuki Mościce 28 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety kosztują 50 i 55 złotych.


„Obietnica poranka”, opowieść o relacji nadopiekuńczej matki i syna, napisana z delikatnością i subtelną ironią. Spektakl na podstawie biografii pisarza Romaina Gary’ego wyreżyserował Maciej Wojtyszko, tworząc przejmującą i pouczającą sztukę najwyższej próby. Centrum Sztuki Mościce zapraszamy na przedstawienie 28 kwietnia o godzinie 19.00. Wystąpią Anna Seniuk i Grzegorz Małecki, aktorzy Teatru Narodowego.

„Obietnica poranka” to jedna z najbardziej wzruszających i pięknych książek, poświęconych matce, jakie kiedykolwiek zostały napisane. To opowieść o kobiecie wielkiego serca i niezwykłych przymiotów charakteru, chociaż niepozbawionej wad i śmiesznostek, zdecydowanej zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, jaki sobie postawiła w życiu. Jej syn będzie kiedyś wielkim bohaterem, generałem, wspaniałym francuskim pisarzem i ambasadorem Francji. Dla niego ona była wszystkim, co miał, jego największym skarbem, ale też i przekleństwem. Przez całe swoje życie będzie się starał sprostać jej marzeniom, zrealizować plany, jakie przed nim nakreśliła, zdążyć przed jej śmiercią, aby zobaczyła, że życie, które mu poświęciła, nie poszło na marne…

- Anna Seniuk, grając w duecie z własnym synem, dała teatrowi spektakl unikalny, ogromnie wzruszający i poruszający, utkany z łez i uśmiechów – napisał m.in, w recenzji Wacław Krupiński. - Grzegorz Małecki partneruje Annie Seniuk z ogromną kulturą sceniczną, lekkością i klasą. Narrator, komentator, opowiadacz, jedna z dwóch postaci sztuki, pozornie pierwszoplanowa - jednak zawsze akcentujący nie siebie, ale osobę matki, wokół której rzecz się toczy. Każdy gest, każdy strzęp opowieści, każde perskie oko do widza służą jej i jej portret malują. "Obietnica poranka" staje się obietnicą teatru dramatycznego, opartego na rzetelnych podstawach, naznaczonego artyzmem i radością obcowania ze sztuką.

Bilety na spektakl kosztują 50 (ulgowe) i 55 złotych (normalne). Można je kupować on-line oraz w kasie Centrum Sztuki Mościce.

Romain Gary

Obietnica poranka

Przekład: Jerzy Pański

Adaptacja: EwaMaciej Wojtyszko

Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Muzyka: Irina Błochina

Scenografia: Urszula Bartos-Gęsikowska

Obsada: Anna Seniuk, Grzegorz Małecki

Czas trwania: 75 min. (bez przerwy)

Foto: Andrzej Rams


 


Pamięci Edwarda Żentary


 Tarnowski teatr zaprasza 12 maja o godzinie 19.00 na koncert in memoriam Edwarda Żentary, w związku z szóstą rocznicą śmierci byłego dyrektora tarnowskiej sceny. Zagra Kwartet ProForma, a zaśpiewa Kazik Staszewski. Bilety w przedsprzedaży kosztują 65 złotych, w dniu koncertu kosztować będą 75 złotych.

W tarnowskim teatrze odbędzie się 12 maja o godzinie 19.00 wyjątkowy koncert, in memoriam Edwarda Żentary. W związku z szóstą rocznicą śmierci byłego dyrektora tarnowskiego teatru, na dużej scenie zagra Kwartet ProForma, a zaśpiewa Kazik Staszewski.
Edward Żentara nim trafił do Tarnowa, występował na deskach wielu teatrów w Polsce, m.in. w Lublinie, Warszawie, w Krakowie i Szczecinie; był dyrektorem artystycznym teatru w Koszalinie. Szerszej publiczności dał się poznać, grając m.in. w filmach: „Karate po polsku" Wojciecha Wójcika, „Siekierezadzie" Witolda Leszczyńskiego czy „Trzech młynach" Jerzego Domaradzkiego. Za role w tych filmach został uhonorowany nagrodą Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złoty Ekran, przyznawaną przez Tygodnik „Ekran". Od lipca 2008 roku do maja 2011 roku był dyrektorem tarnowskiej sceny, gdzie wyreżyserował spektakle: „Zbrodnia i kara", „Rozmowy z katem" oraz „Przyjazne dusze".
- W maju przypada szósta rocznica śmierci dyrektora Edwarda Żentary. Co roku wspominamy go organizując koncerty. Już 12 maja na dużej scenie zagra Kwartet ProForma, a utwory ojca oraz swoje, rzadko bądź nigdy nie wykonywane na żywo, zaśpiewa Kazik Staszewski – zaprasza Rafał Balawejder, dyrektor naczelny teatru.
Kwartet ProForma koncertuje przede wszystkim z własnym repertuarem, w którym znajdują się również interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski –Gintrowski - Łapiński oraz wszystkich piosenek Stanisława Staszewskiego. Wykonuje też utwory Georgesa Brassensa oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa. Pieć lat temu zaprosił do współpracy Kazika Staszewskiego, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów. Ten jednorazowy projekt zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego.
Na tarnowskiej scenie wystąpią: Kazik Staszewski (śpiew), Przemysław Lembicz (gitara, śpiew), Piotr Lembicz (gitary), Wojciech Strzelecki (kontrabas, gitara basowa, śpiew), Marcin Żmuda (instrument klawiszowe, śpiew) oraz Marek Wawrzyniak (perkusja).
Bilety na koncert kosztują w przedsprzedaży 65 złotych, a w dniu koncertu 75 złotych. Sprzedaż prowadzi kasa biletowa teatru.
Frank Sinatra dla Via Spei


 Na kolejny koncert, z którego dochód zasili konto budowy hospicjum Via Spei w Tarnowie, zaprasza Fundacja Kromka Chleba. 13 maja w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się „Wieczór z Frankiem Sinatrą".


„Wieczór z Frankiem Sinatrą" to kolejna impreza charytatywna przygotowana przez tarnowską Fundację Kromka Chleba. Muzyka prezentowana podczas koncertu przeniesie widzów do Las Vegas, do czasów w których królowały jazz i swing, a Frank Sinatra odnosił swoje największe sukcesy.

Przeboje artysty usłyszeć będzie można w wykonaniu Sławomira Uniatowskiego - wokalisty, kompozytora, autora tekstów i multiinstrumentalisty, nazywanego polskim Frankiem Sinatrą. Towarzyszyć mu będzie Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Piotra Kostrzewy.

Koncert odbędzie się 13 maja o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Całkowity dochód z przekazanych datków zostanie przeznaczony na dokończenie instalacji centralnego ogrzewania w budynku hospicjum Via Spei. – W tym roku planujemy także wykonać tynki wewnętrzne oraz wylewki na podłodze – mówi Anna Czech, prezes Fundacji.

Koncert objęła Patronatem Honorowym Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Pani prezydentowa przekazała także swoją apaszkę, którą otrzyma najhojniejszy darczyńca.

Bezpłatne karty wstępu na koncert odbierać mogą wszyscy, którzy chcą wesprzeć budowę hospicjum Via Spei poprzez przekazanie darowizny nie mniejszej niż 80 złotych. Można je odbierać w biurze Fundacji Kromka Chleba, pl. Kazimierza 5 lub w recepcji hotelu Bristol, ul. Krakowska 9. Rezerwacji miejsc dokonywać można pod nr tel. 14 656 02 36 lub drogą mailową: rezerwacja@kromkachleba.pl. Fundacja zapewnia bezpłatne autokary.