Informator Kulturalny


Wiosenne spotkanie na zamku w Dębnie


 Na „Wiosenne spotkania przy kawie” zapraszają muzeum w zamku w Dębnie, wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury. Spotkanie, na program którego złożą się wernisaż wystawy akwareli i rysunków doktora Andrzeja Krupińskiego oraz koncert Alicji Regi, rozpocznie się 8 kwietnia o godzinie 17.00.


W muzeum na zamku w Dębnie 8 kwietnia o godzinie 17.00 rozpocznie się cykl kwartalnych spotkań muzyczno-artystycznych. Na program pierwszego z nich - „Wiosennego spotkania przy kawie” złożą się: otwarcie wystawy akwareli i rysunków doktora Andrzeja Krupińskiego oraz koncert „Ale jestem...” Alicji Regi, młodej artystki z Łysej Góry. Wydarzenie, organizowane wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury, zapoczątkuje jubileusz czterdziestolecia istnienia placówki muzealnej w zamku.

O Andrzeju Krupińskim krąży opinia, że nie ma w regionie żadnego znaczącego zabytku, o którym by nie pisał, czy go nie rysował. Dr Krupiński ma w dorobku wiele publikacji naukowych, 10 książek i 21 albumów rysunków oraz akwareli. Prace artystyczne obejmują zabytki z terenu całego subregionu tarnowskiego. Ponadto jest autorem około dwóch tysięcy artykułów poświęconych tej tematyce.

Andrzej Krupiński rozpoczynał pracę w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, następnie pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie. Był też dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Jako konserwator angażował się w prace w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przy wnętrzach sal Sukiennic Krakowskich, a także przy Barbakanie. W zespole pałacowym „Peterhof” pod Petersburgiem odpowiadał za elementy założenia pałacowo ogrodowego Piotra I z początku XVIII wieku. Współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami. Jego prace można zobaczyć na stronach internetowych m. in. Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest autorem „Historyczno-artystycznego przewodnika po Brzesku i okolicy”, a także „Przekładańca Historii bardziej i mniej prawdziwych, legend i facecji z Brzeska i okolicy”.

Prace Andrzeja Krupińskiego będzie można oglądać w Dębnie do 10 czerwca. Kuratorką wystawy jest Krystyna Gurgul. 

„Ścieżki” Jolanty Więcław


 Na kolejną wystawę z cyklu „Ścieżki” zaprasza Jolanta Więcław. Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja o godzinie 18.00 w galerii mieszczącej się w Tarnowie przy ulicy gen. Józefa Bema 20. Wystawę będzie można oglądać do 10 czerwca.


Jolanta Więcław zaprasza na swoją kolejną wystawę fotografii „Ścieżki III”. Wernisaż odbędzie się 24 maja o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki „Bema20”, przy ul. gen. Józefa Bema 20 w Tarnowie.

- Tym razem prezentuję przykłady pseudograffiti, jako bezprawną ingerencję w przestrzeń publiczną. Ściany, przystanki, ławki, altany śmietnikowe, tablice reklamowe, garaże, elewacje bloków mieszkalnych, klatki schodowe są miejscem do wyrażania antyimigranckich nastrojów, antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii, poglądów politycznych czy nienawiści pomiędzy klubami sportowymi. Te bohomazy pełne wulgaryzmów są częścią naszej codzienności – pisze o swojej wystawie autorka. - Na podstawie takich bazgrołów przyjezdni wyciągają wnioski o mieście. Czy jesteśmy skazani na mimowolne odbieranie różnych poglądów części społeczeństwa w ten właśnie sposób? Czy pisanie i malowanie po wszystkim przemawia do nas w sposób wzbudzający większą uwagę? Czy dobitniej zostaje w pamięci jako komentarz do rzeczywistości niż artykuł w gazecie czy wiadomości w telewizji i w radiu? Celowo nie pokazuję tradycyjnego graffiti, które podziwiam jako aktywność artystyczną w ramach street artu, lecz wandalizm, który stał się plagą usprawiedliwianą myśleniem, że ktoś to zamaluje, że deszcz zmyje, że młodzież nie ma co z sobą zrobić, więc niszczy miasto.

Jolanta Więcław urodziła się w 1976 roku w Tarnowie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (dyplom w pracowni rysunku Doroty Jajko-Sankowskiej) i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa Romualda Oramusa). Tworzy kolaże, zajmuje się rysunkiem, fotografią, sztuką książki, pisze wiersze. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. Jest laureatką konkursów plastycznych i poetyckich.

Wystawę fotografii będzie można oglądać do 10 czerwca, od poniedziałku do piątku.

 


 

„Ciało pedagogiczne” – wystawa prac pedagogów


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Instytut Sztuki PWSZ w Tarnowie zapraszają 24 maja o godzinie 18.30 do galerii na dworcu kolejowym na wernisaż wystawy „Ciało pedagogiczne”, prezentującej prace pedagogów Instytutu Sztuki PWSZ. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 10 czerwca.


Na wystawę prac pedagogów Instytutu Sztuki PWSZ „Ciało pedagogiczne” zapraszają Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Instytut Sztuki PWSZ. Wernisaż odbędzie się 24 maja o godzinie 18.30 w galerii na dworcu kolejowym.

Prace prezentują: Bartłomiej Bałut, Piotr Barszczowski, Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Aleksandra Zuba-Benn, Dorota Bernacka, Dominika Borek, Ireneusz Borowski, Ewa Bujak, Stanisław Chmiel, Marta Dubanowicz, Roman Fleszar, Bożena Groborz, Wojciech Kołek, Kamil Kukla, Jan Nuckowski, Mateusz Otręba, Przemysław Pokrywka, Lech Polcyn, Zbigniew Pozarzycki, Iwona Rypeść-Kostović, Agata Kwiatkowska-Lubańska, Sylwester Michalczewski, Marcin Surzycki, Bożydar Tobiasz, Joanna Tyborowska, Tomasz Winiarski, Dariusz Vasina. Autorką oprawy graficznej jest Joanna Tyborowska.

- Jubileusz 20 lat istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie to również skromny jubileusz pięciu lat funkcjonowania Instytutu Sztuki. Najmniejszego spośród Instytutów tej pierwszej wyższej szkoły zawodowej w kraju. Jednak w sztuce, skala najczęściej nie determinuje sukcesu, bowiem łatwo przegrywa z priorytetem jakości. Z pełną odpowiedzialnością i nie bez satysfakcji spoglądam na te pół dekady jako czas materializujący dzieło osobliwe i społecznie pożądane. Podstawowym celem naszego Instytutu jest kształcenie projektantów legitymujących się śmiałą, ugruntowaną estetycznie postawą, gotowych zaoferować niezależną i atrakcyjną wizję przestrzeni publicznej. Mamy sporo dowodów na to, że cel ten realizowany jest w więcej niż zadowalających proporcjach. Wielu absolwentów podejmuje aktywności branżowe często wykraczające poza standardowe oczekiwania, nawiązując nieraz współpracę z podmiotami o bardzo wysokich pułapach kwalifikacyjnych - pisze we wstępie do katalogu wystawy dr Bartłomiej Bałut, Dyrektor Instytutu Sztuki PWSZ. - Nasz Instytut z brawurą beniaminka zmienia przyzwyczajenia środowisk lokalnych udowadniając, że szkolnictwo wyższe to również potencjał pozanaukowej aktywności i współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Niniejszy wstęp do katalogu nie jest formą pozwalającą nawet na skromne wzmiankowanie wszystkich naszych inicjatyw na tym polu. (...) Jest to drugi w historii Instytutu pokaz twórczości pedagogów. Pierwszy jednak poza murami naszej Uczelni, a zaproszenie ze strony Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie to spory zaszczyt. Prezentując w tych jubileuszowych dniach, każdy z nas z osobna, po kawałku siebie, liczymy również na ugruntowanie zaufania studentów bo cóż znaczy mistrz, który potrafi tylko gadać?

Wystawę będzie można oglądać do 10 czerwca.