Informator Kulturalny

„Widzenie zwielokrotnione” Krzysztofa Wojciechowskiego


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na autorską wystawę fotografii „Widzenie zwielokrotnione/ Multiplied seeing”. Wernisaż i spotkanie z autorem, Krzysztofem Wojciechowskim, odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do 31 marca.


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na autorską wystawę „Widzenie zwielokrotnione/ Multiplied seeing” i spotkanie z niezależnym twórcą, Krzysztofem Wojciechowskim, który od wielu lat realizuje własną drogę artystyczną i nadal wierny jest tradycyjnym technikom fotograficznym. Jest to pierwsza prezentacja twórczości Krzysztofa Wojciechowskiego w Tarnowie. Wernisaż odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00, a spotkanie z autorem poprowadzi Marek Grygiel, historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych.

Znaczną część wystawy stanowi cykl fotograficzny kontynuowany od ponad 10 lat, którego pierwsze zdjęcie powstało 1 stycznia 2007 roku. Fotografie z cyklu „Kolekcje Samurajskie”, w większości wykonywane jednym z ostatnich analogowych aparatów fotograficznych jaki pojawił się na rynku, firmy Yashica Samurai z formatem połówkowym. Użyty sprzęt jest tu nie bez znaczenia, bo prezentowane na jednej odbitce 24 ujęcia inaczej nie zmieściłyby się pod powiększalnikiem i nie mogłyby być w taki sposób prezentowane. Kryterium powstawania tych fotografii to po pierwsze chęć udokumentowania fragmentów codzienności, a po drugie nawiązanie do podstawowej idei, jaką jest fotografowanie rzeczy z tego samego gatunku, z tej samej kategorii, pokazywanie ich różności, mimo iż są do siebie bardzo podobne.

Ponieważ autor posługuję się tradycyjnymi, analogowymi technikami fotograficznymi, aby zrealizować swoje zamierzenia artystyczne, bardzo precyzyjnie dobiera sprzęt fotograficzny, a nawet sam go konstruuje. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w zdjęciach szczelinowych, które również znajdą się na wystawie. Elementem wyróżniającym te fotografie, jest sposób ich powstawania. Do zrealizowania klasycznej fotografii potrzebne jest światło i czas, by naświetlić materiał światłoczuły. W przypadku tych zdjęć dochodzi jeszcze jeden element składowy, jakim jest ruch, co stanowi zupełnie nowy sposób podejścia do obrazu fotograficznego.

Wystawę uzupełniać będą także prace z innych wcześniejszych cyklów fotograficznych, w tym „Podwójne ujęcia”, czy „Musica muta”, których wyboru dokonał sam autor, chcąc przedstawiać tarnowskim miłośnikom fotografii, jak najszersze spektrum swojej bogatej twórczości.

Wystawa czynna będzie od 8 do 31 marca. 

Kolejna edycja festiwalu pasyjnego


 Od 2001 roku w Tarnowie odbywa się Festiwal Pasyjny Musica Poetica. Tegoroczna edycja trwać będzie od 21 do 24 marca. Wszystkie festiwalowe koncerty odbywać się będą w bazylice katedralnej. Imprezie towarzyszy plenerowa wystawa fotografii Leszka Mądzika oraz warsztaty teatralne dla młodzieży, zakończone prezentacją na Rynku. Wstęp na koncerty jest wolny.


VIII Festiwal Paschalny Musica Poetica to cykl koncertowy, na który składają się muzyczne prezentacje dzieł wielkopostnych w okresie poprzedzającym Wielkanoc. Koncerty Festiwalu prezentują dzieła światowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu XVII i XVIII wieku. Miejsce koncertów - tarnowska bazylika katedralna -  nadaje im jeszcze bardziej sakralnego, wielkopostnego charakteru.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Sztuki Mościce, Urząd Miasta Tarnowa, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris i Capella Cracoviensis.

Autorem programu imprezy jest jej dyrektor artystyczny Jan Tomasz Adamus. W programie muzycznym znalazły się m.in.: utwory Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Antonio Vivaldiego, Johanna Weissenberga, Paula Hindemitha, Thomasa Stolitzera, Claudio MonteverdiegoGirolamo Frescobaldiego.

Tegoroczna edycja odbędzie się od 21 do 24 marca. Festiwalowi towarzyszy plenerowa wystawa fotografii Leszka Mądzika oraz warsztaty teatralne dla młodzieży, zakończone prezentacją na Rynku w dniu 21 marca o godzinie 18.00.

Na inaugurację festiwalu organizatorzy zaprosili chóry amatorskie, indywidualnych śpiewaków amatorów, również debiutantów, do utworzenia Chóru Społecznego. Ogromny chór wykona dzieło muzyki klasycznej Johanna Sebastiana Bacha: O Jesu Christ, meins Lebens Licht BWV 118. Utwór będzie prezentowany z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis.

Wszystkie koncerty w tarnowskiej katedrze rozpoczynać się będą o godzinie 19.00 i na wszystkie wstęp jest wolny.


Program Festiwalu:

środa 21 marca, godzina 19.00

Musica humana

Georg Muffat concerto grosso IV g-moll Dolce Somnium

Antonio Vivaldi concerto c-moll na wiolonczelę i orkiestrę RV 401

Johann „Henrico Albicastro” Weissenberg concerto III C-dur op. 7

Antonio Vivaldi Stabat Mater RV 621

post scriptum z udziałem chóru społecznego

Johann Sebastian Bach: O Jesu Christ, meins Lebens Licht BWV 118


Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach: Maciej Czepielowski, Jadwiga Czepielowska, Tomasz Góra, Beata Nawrocka, Agnieszka Świątkowska, Zofia Wojniakiewicz (skrzypce), Jacek Dumanowski, Teresa Wydrzyńska (altówka), Konrad Górka (wiolonczela), Michał Skiba (kontrabas), Adam Nowakowski (teorba), Patrycja Domagalska (organy)

Agnieszka Świątkowska koncertmistrz

Helena Poczykowska alt

Agnieszka Oszańca wiolonczela solo & koncepcja


czwartek 22 marca, godzina 19.00

Jeden z faryzeuszy

Arvo Part: And One of the Pharisees

Thomas Stoltzer: Missa Duplex Per Totum Annum

Paul Hindemith: Sonata op. 25 nr 1

Arvo Part: Most holy mother of god

Soundguardians

Mariusz Grochowski (altówka)


piątek 23 marca, godzina 19.00

Johann Sebastian Bach Sonaty na skrzypce i klawesyn

Sonata nr 1 h-moll BWV 1014

Chaconne z Partity nr 2 d-moll BWV 1004

Sonata nr 4 c-moll BWV 1017

Sonata nr 2 A-dur BWV 1015

Sonata nr 1 g-moll BWV 1001 (fragmenty)

Sonata nr 3 E-dur BWV 1016


Duo Belder Kimura

Rie Kimura (skrzypce)

Pieter-Jan Belder (klawesyn)


sobota 24 marca, godzina 19.00

Lagrime mie

Girolamo Frescobaldi: Aria detta La Frescobalda from Toccate te canzoni, libro secondo

Barbara Strozzi: „Lagrime mie˝ from Diporti di Euterpe Op.7

Girolamo Frescobaldi: Canzona settima, detta la Superba, basso solo from Il Primo Libro delle Canzoni

Claudio MONTEVERDI: Laudate Dominum della Selva morale e spirituale

Girolamo Cavazzoni: Recercar Quarto from Intavolatura primo libro

Girolamo Frescobaldi: Canzona ottava, detta l’Ambitiosa, basso solo from Il Primo Libro delle Canzoni

Claudio Monteverdi: Exulta filia sion from Lorenzo Calvo “Quarta raccolta de sacri canti”

Girolamo Frescobaldi: Bergamasca – Messa della Madonna from Fiori Musicali

Tarquinio Merula: „Hor ch’è tempo di dormire”, Canzonetta spirituale sopra la Nanna

Bartolomé de Selma y Salaverde: „Susanna Passeggiata” from Primo Libro di Canzoni, Fantasie et Correnti

Claudio Monteverdi: Ohime ch’io cado from Scherzi musicali SV 316


Emanuella Galli (sopran)

Agnieszka Oszańca (wiolonczela)

Fabio Bonizzoni (organy & klawesyn)


 

 

Koncert Szkoły Muzyków Rockowych


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 23 marca o godzinie 19.00 na kolejny koncert Szkoły Muzyków Rockowych. Bilety kosztują 25 złotych. Na scenie w piwnicach TCK zaprezentują się uczniowie i nauczyciele S.M.Rock - Żaneta Lubera, Norbert Pajek, Piotr Wojtanowski, Piotr Niedojadło i Bartek Rojek


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 23 marca o godzinie 19.00 na kolejny koncert Szkoły Muzyków Rockowych S.M.Rock. Jej uczniowie kilka razy w roku opuszczają sale lekcyjne, przenoszą się na scenę piwnic TCK by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Występy przed publicznością są dla nich nie tylko dużym przeżyciem, ale także uczą, jak radzić sobie z tremą. Koncerty stanowią swego rodzaju praktyczną formę zajęć prowadzonych w S.M.Rock.

Koncerty S.M.Rock składają się z dwóch części, w pierwszej na scenie występują uformowani w zespoły uczniowie, którzy wykonają opracowane wcześniej utwory. W drugiej części scenę przejmą profesjonaliści - nauczyciele Szkoły Muzyków Rockowych. Żaneta Lubera, Norbert Pajek, Piotr Wojtanowski, Piotr Niedojadło i Bartek Rojek w finałowej części koncertu wykonają kilka specjalnie na tę okazję przygotowanych coverów. W programie koncertu usłyszymy rockowe i popowe przeboje zagranicznych artystów. Bilety kosztują 25 złotych.

Szkoła Muzyków Rockowych zaprasza w swoje szeregi nowych adeptów. Nabór prowadzony jest przez okrągły rok. Aktualnie są wolne miejsca w klasie gitary, gitary basowej, instrumentów klawiszowych i perkusji. Zajęcia odbywają się w systemie indywidualnym - jedna godzina tygodniowo.

 

 

 

Ja Cię kręcę...” - konkurs filmowy


 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie filmowym pod hasłem „Ja Cię kręcę…”. Zadaniem jego uczestników jest wykonanie krótkiego filmu promującego, świętującą dwudziestolecie istnienia, Uczelnię. Laureaci mogą liczyć na cenne nagrody.


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie filmowym pod hasłem „Ja Cię kręcę…”. Zasady są bardzo proste. Chętni powinni nakręcić krótki, trwający maksymalnie pięć minut film promujący PWSZ w Tarnowie. Można to zrobić dowolną techniką, ważne, aby zapisać go w, określonych precyzyjnie w regulaminie, dopuszczalnych formatach.-  Druga edycja naszego konkursu jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku jubileuszowym. Zapraszam wszystkich do „kręcenia”, przygotowaliśmy bardzo cenne nagrody, liczymy na spory odzew – mówi organizatorka konkursu, mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy, zastępca dyrektora Instytutu Administracyjno-Ekonomicznego PWSZ w Tarnowie.

Prace konkursowe nagrane na płytę CD lub DVD oraz kartę zgłoszeniową umieszczoną w zamkniętej kopercie i opatrzonej godłem (dopisek „Ja Cię kręcę…” II edycja), należy złożyć w Biurze Promocji PWSZ w Tarnowie bądź przesłać na adres: Biuro Promocji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8, 33-100 Tarnów. - Proszę pamiętać, że do prac należy dołączyć kartę zgłoszeniową (znaleźć ją można w regulaminie konkursu) zawierającą szereg danych. W razie wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie pytania – dodaje Barbara Partyńska-Brzegowy.

Prace należy nadsyłać do dnia 6 kwietnia włącznie. Uroczysta gala finałowa połączona z rozdaniem nagród odbędzie się dnia 14 maja w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.