Informator Kulturalny


Klasyka dla najmłodszych


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na rodzinne spotkania z muzyką klasyczną. Koncerty odbywać się będą w ośrodkach kultury, a dzieci w świat muzyki poprowadzi Anna Podkościelna-Cyz.


Na rodzinne spotkania z muzyką klasyczną zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat Centrum Sztuki Mościce. Koncerty, podczas których grać będą muzycy zespołu Arso Ensemble, odbędą się w czterech ośrodkach kultury – Wierzchosławicach, Biskupicach Radłowskich, Borzęcinie i Brzesku.

Podczas koncertów młodzi słuchacze zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy, konkursów, a także gry na instrumentach. Zasiądą pomiędzy muzykami, tak aby mogli z bliska zobaczyć instrumenty i grę profesjonalnego zespołu. Koncert i zabawy muzyczne poprowadzi Anna Podkościelna-Cyz – muzyk, miłośniczka dzieci, wiolonczeli i dobrych dźwięków.


Program:

19 listopada

godz. 14.00 - Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach

godz. 18.00 - Centrum Kultury w Biskupicach Radłowskich


3 grudnia

godz. 14.00 - Gminne Centrum Kultury w Borzęcinie

godz. 18.00 - Miejski Ośrodek Kultury  w Brzesku
Salon Poezji - J. M. Rymkiewicz


 Na kolejny Salon Poezji zapraszają 26 listopada Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz tarnowski teatr. Salon poświęcony będzie poezji Jarosława Marka Rymkiewicza i zatytułowanyCzy to poezja brzóz i kotów?”. Wstęp jest wolny.


„Czy to poezja brzóz i kotów?" to tytuł kolejnego Salonu Poezji, na który zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz tarnowski teatr. Spotkanie z poezją Jarosława Marka Rymkiewicza odbędzie się 26 listopada o godzinie 11.00 na małej scenie teatru.

Podczas Salonu w wielkim skrócie ukazane zostanie 60 lat twórczej aktywności dramaturga i poety. Wysłuchać będzie można m.in. utworów z opublikowanego w 2002 roku tomiku „Zachód słońca w Milanówku", nagrodzonego Nagrodą Nike. Spotkanie będzie swoistą wędrówką od miłych, pogodnie nacechowanych wierszy, odwołujących się do klasycyzmu, aż po przesycone mrocznym nastrojem strofy na temat egzystencji, istoty bytu oraz kondycji poety.

Do recytacji zaproszeni zostali aktorzy tarnowskiej sceny: Matylda Baczyńska, Jolanta Januszówna i Ireneusz Pastuszak. Dopełnieniem poetyckich strof staną się utwory z pogranicza klasyki i jazzu w wykonaniu kwartetu instrumentalnego „Claude Bolling' s Project" w składzie: Helena Lis, Waldemar Różański, Mikołaj Sikora, Rafał Pawlak. Komentarz literacki na temat twórczości J. M. Rymkiewicza wygłosi Sylwia Smoleń. Wstęp wolny.


 


Koncerty pełne wspomnień - Bohdan Łazuka


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 3 grudnia o godzinie 19.00 na recital Bohdana Łazuki. Artyście na pianinie towarzyszyć będzie Czesław Majewski. Bilety w cenie 25 złotych kupować można w TCK w Rynku 5.


Bohdan Łazuka, aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, prezenter radiowy i telewizyjny, kabareciarz, po 28 latach wydaje w tym roku swój piąty album „Nocny Bohdan". Po wielu latach nieobecności w Tarnowie, artysta powróci z jedynym kameralnym recitalem najpopularniejszych piosenki ze swojej długiej kariery. Artyście na pianinie towarzyszyć będzie równie znany i lubiany Czesław Majewski, kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor. Koncert poprowadzi Andrzej Kurdziel.

Recital odbędzie się w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury 3 grudnia o godzinie 19.00. Bilety w cenie 25 złotych kupować można w Biurze Obsługi TCK w Rynku 5.

Bohdan Łazuka, urodzony w roku 1938, jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Uczył się gry na oboju w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie. Współpracował ze stołecznymi teatrami, m.in. ze Współczesnym (1961 - 1963), Syreną (1963 - 1964) i od 1978 roku Komedią (1964 - 1968), Rozmaitości (1972 - 1976) oraz Kwadratem (1978).

Zadebiutował jako piosenkarz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63, gdzie zdobył jedną z równorzędnych głównych nagród za wykonanie piosenki „Dzisiaj, jutro, zawsze”. W 1964 r. wystąpił z własnym recitalem w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Jako piosenkarz współpracował też z kabaretem Szpak, brał udział w telewizyjnych cyklach kabaretowych i muzycznych. Śpiewał solo i w duetach, m.in. z Barbarą Krafftówną, Krystyną Sienkiewicz i Piotrem Szczepanikiem. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’65, w duecie z Igą Cembrzyńską, wyśpiewał drugą nagrodę piosenką „W siną dal”.

Większość piosenek, które są tematami recitali Łazuki znajdują się na czterech płytach firmowanych nazwiskiem artysty: „Bohdan trzymaj się” (1965), „Życzenia dla pań” (1967), „Nie ma wyjścia panowie” (1978) oraz „Moja pięćdziesiątka” (1989). Po 28 latach ukazuje się najnowszy album „Nocny Bohdan”. Na płycie wspólnie z Łazuką śpiewają m.in. Doda, Mika Urbaniak, Maciej Maleńczuk, Marek Piekarczyk, Daniel Olbrychski oraz sopranistka Justyna Reczeniedi. 

Dawne zawody w tarnowskim muzeum


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum. Wernisaż odbędzie się 6 listopada o godzinie 18.00 w siedzibie muzeum w Rynku 3. Wystawa „Dawne zawody z kolekcji Wilfried’a De Meyer’a” prezentowana będzie do 10 grudnia.

Wystawa „Dawne zawody z kolekcji Wilfried’a De Meyer’a” prezentuje różne zawody wykonywane przez ludzi, w większości zawody ginące, ale również  te dawne, a także obecne.
Uwagę zwracają plastyczne figurki, które przyciągają swoją kolorystyką i różnorodnością. Wśród nich można odnaleźć: szewca, krawcową, zegarmistrza czy piekarza. W skład zbioru, oprócz ceramicznych i drewnianych figurek, wchodzą również  plakiety, kafle, różnego rodzaju płaskorzeźby, talerze i obrazy.
Na wernisaż wystawy tarnowskie muzeum zaprasza 6 listopada o godzinie 18.00 do swojej siedziby w Rynku 3.

Wystawa ma charakter edukacyjny i jest adresowana szczególnie do młodzieży, uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków. Do obejrzenia swojej kolekcji zachęca także jej autor: - Każdy znajdzie coś na tej wystawie. Dzieciom można pokazać jak dawniej było i teraz jest.
Kuratorką wystawy jest Manuela Stadnicka-Hoffman. Prace będzie można oglądać do 10 grudnia. Organizatorzy zapraszają dzieci także na lekcje muzealne towarzyszące wystawie.
Mościce - Miasto - Ogród


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wystawę fotografii „Mościce – Miasto – Ogród”. Wernisaż odbędzie się 29 września o godzinie 18.00. O godzinie 19.00 zaplanowano promocję książki Ebenezera Howarda „Miasta – ogrody jutra”. Wystawę będzie można oglądać w CSM do 30 listopada. Wstęp wolny.


W Centrum Sztuki Mościcie odbędzie się 29 września o godzinie 18.00 wernisaż wystawy fotografii „Mościce – Miasto – Ogród”. Fotografie pochodzą ze zbiorów Marka Tomaszewskiego i rodzinnych albumów mieszkańców Mościc.

Po wernisażu, o godzinie 19.00, odbędzie się promocja książki Ebenezera Howarda „Miasta – ogrody jutra”.

Budowa Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie – Mościcach rozpoczęła się 90 lat temu. W latach 1927 - 1939, całkowicie od podstaw, w jej sąsiedztwie, wyrosła nowoczesna dzielnica mieszkaniowa, która swoją nazwę przyjęła od nazwiska Ignacego Mościckiego.

Do wybuchu wojny powstały dwa odrębne osiedla mieszkaniowe: tzw. północne i południowe, a także obiekty użyteczności publicznej: m.in. dwa kasyna, kaplica, szkoła, ambulatorium i obiekty sportowe.

W pierwszym etapie budowy, w 1928 roku, wzniesiono pałacyk - dom dla dyrektora fabryki, 16 murowanych domów mieszkalnych - willi dla urzędników i 14 drewnianych baraków mieszkalnych, dla gorzej sytuowanych pracowników. W drugim, przypadającym na lata 1934-1939 powstało kilka wielorodzinnych bloków mieszkalnych, dokończonych już w trakcie okupacji hitlerowskiej. Ta samowystarczalna kolonia mieszkaniowa z własnym zapleczem socjalnym, rozbudowywana na bazie spójnego założenia, z czasem rozrosła się do obecnych kształtów.

Powstanie Mościc, przypadło na okres planowania nowoczesnych miast i dzielnic mieszkaniowych, zgodnie z ideą miast-ogrodów, której pomysłodawcą i propagatorem był anglik Ebenzer Howard (1850 - 1928). Zasadniczym celem tej teorii była poprawa warunków życia klasy robotniczej w obszarach przemysłowych.

Fabryka w Mościcach objęła swym patronatem i finansowała wszystkie inicjatywy budowlane w nowej dzielnicy w części przemysłowej, mieszkaniowej, rekreacyjnej i usługowej. Elementem łączącym wszystkie obszary była regularna siatka ulic obsadzonych drzewami i wszechobecna zieleń. Ulice przyjęły swoje nazwy od konkretnych gatunków drzew, którymi je obsadzano: Głogowa, Jarzębinowa, Topolowa, Białych i Czerwonych Klonów, Akacjowa, Kasztanowa.

Fabryka posiadała własne gospodarstwo rolne, co wraz z gospodarstwem ogrodniczym i warzywniakiem, pozwalało zaopatrywać mieszkańców osiedla w świeże produkty, kwiaty, owoce i warzywa. Projektowaniem i utrzymaniem zieleni zajmował się oddział ogrodniczy, który nieprzerwanie funkcjonował w strukturze fabryki do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Od 1979 roku teren osiedla podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, zarówno architektura, nazwy ulic, jak i zieleń. W tym pomniki przyrody, chronione gatunki ssaków, ptaków, gadów i płazów, które znalazły dla siebie bezpieczne miejsce na terenie samej fabryki. Od 1962 roku wzdłuż rzeki Białej funkcjonują Pracownicze Ogródki Działkowe.

Wystawa pokazuje wybrane miejsca, ważne dla początków Mościc. Motywem przewodnim prezentowanych zdjęć są ogrody, a w nich ludzie. Z jednej strony ukazani przy wykonywaniu zwykłych, codziennych zajęć, z drugiej – jako odświętni uczestnicy lokalnych zgromadzeń, rozgrywających się w przestrzeni publicznej.

Domy, podobnie jak rodzaj relaksujących zajęć, odzwierciedlały status społeczny mieszkańców, wykształcenie i hierarchię zajmowaną w zakładzie pracy. Także przydomowe ogrody, z racji wyboru drzew i roślin oddają te podziały – pisze Barbara Bułdys – kuratorka wystawy.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada. Wstęp jest wolny.

 

 

 

„W poczekalni” na tarnowskim dworcu


 Do 19 listopada w galerii na dworcu kolejowym w Tarnowie oglądać można wystawę prac Bogusława Bachorczyka i Zbigniewa Sałaja „W poczekalni”. Współorganizatorami ekspozycji są: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, a kuratorką wystawy jest Agnieszka Jankowska-Marzec. Wstęp jest wolny.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają do galerii na tarnowskim dworcu na wystawę Bogusława Bachorczyka i Zbigniewa Sałaja „W poczekalni”. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Jankowska-Marzec.

Wystawa jest kolejną odsłoną „Wystawy stałej” - prezentacji prac kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w przestrzeni Dworca PKP w Tarnowie.

- Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj zapraszają na przerwę w podróży do swojej poczekalni. Snują refleksje nad procesem powstawania dzieła. Czy to, co z niego zostaje w pracowni (ścinki, wióry, odpady) rzeczywiście jest gorsze i niewarte eksponowania? Może jednak ciekawsze niż gotowe obiekty pyszniące się na półkach, niczym reklamowane w witrynie sklepowej towary. Pozytyw-negatyw, biały-czarny, płaskie-wypukłe, twórcza jedność przeciwieństw, a może różnice nie do pokonania decydują, że zatrzymamy się na chwilę, aby je obejrzeć w „artystycznej” poczekalni. Obydwóm artystom bliskie są strategie recyklingowe, fascynuje ich świat gotowych przedmiotów codziennego użytku, prowokujący do kolejnych eksperymentów twórczych. Są zapalonymi kolekcjonerami, gromadzącymi przez lata różne rzeczy, w oczekiwaniu na właściwy moment, by je wykorzystać: skleić, odkształcić, sprasować, pociąć i w rezultacie nadać im nowy sens i znaczenie.

Na co czekają? Wciąż na wszystko, w swojej poczekalni-pracowni, zafascynowani od lat zmienną, czasami kapryśną dynamiką procesu tworzenia dzieła – pisze Agnieszka Jankowska-Marzec.

Wystawa czynna będzie do 19 listopada. W dniu 7 listopada organizatorzy zapraszają o godzinie 18.00 wykład Stacha Szabłowskiego i oprowadzanie po wystawie przez artystów i kuratorkę.

Wstęp na wystawę i wykład jest wolny.