Informator Kulturalny


Przerwana historia czyli wszystko o złotówce


 Z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, oraz 100. rocznicy ustanowienia złotego polskiego walutą narodową, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy „Przerwana historia - polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Wernisaż odbędzie się 3 czerwca, a wystawę oglądać będzie można do 31 grudnia.

 

W poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 18.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swojej siedziby na wernisaż wyjątkowej wystawy „Przerwana historia - polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Wystawa przygotowana została z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, oraz 100. rocznicy ustanowienia Złotego polskiego walutą narodową.

W okresie międzywojennym polski złoty był silną, uznawaną na rynkach międzynarodowych walutą. Wraz z wybuchem wojny, okupanci niemal od samego początku wprowadzili nowe środki płatnicze, a sytuacja zmieniła się diametralnie. Na terenach okupowanych, obok złotówek zaczęły funkcjonować marki Rzeszy oraz specjalne marki wojskowe. Złotówki wycofywano sukcesywnie i w ciągu roku od rozpoczęcia niemieckiej agresji, przestały niemal funkcjonować. Działania wojenne, prowadzone na niespotykaną dotąd skalę doprowadziły do pojawienia się problemu tzw. psucia pieniądza. Monety brązowe i niklowe wykupywali Niemcy, uznając je za surowiec strategiczny, srebrne natomiast chowali sami posiadacze. Pieniądz zaczynał zatem na powrót posiadać charakter kruszcowy.

Celem wystawy jest m. in. zaprezentowanie swoistego monetarnego chaosu jaki wywołała wojna oraz jego skutków dla gospodarczego obrazu kraju i życia codziennego jego mieszkańców. Dynamika i znaczenie tych przemian ukazane zostaną w niezwykle szerokim kontekście bogatej historii rozwoju polskiego systemu monetarnego na przestrzeni dziejów. Zwiedzający poznają okresy od czasów handlu wymiennego, przez wspaniałą tradycję mennictwa królewskiego, po współczesne, elektroniczne środki płatnicze. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Wstęp na wernisaż wolny. Wystawa czynna będzie do końca roku.

 Podróże Grzegorza Kłeczka


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 19 czerwca na wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Kłeczka Moje Podróże.  Podczas wernisażu autor przedstawi swoje prezentacje i okrasi je opowieścią o tym, że każdy ma swoje Kilimandżaro. Wystawa czynna będzie do 27 lipca.

 

19 czerwca o godzinie 18.00, w Galerii tarnowskiego Centrum Kultury obędzie się wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Kłeczka Moje Podróże. Podczas spotkania z autorem będzie można też wysłuchać opowieści o tym, że każdy ma swoje Kilimandżaro.

- Pasja potrafi zmienić życie człowieka w sposób niezwykły. Nadać mu inny wymiar i sens. Pasją Grzegorza Kłeczka są podróże i fotografia. Podróże pozwalają mu poznać różne miejsca, zazwyczaj bardzo egzotyczne. Fotografia daje sposobność do zatrzymania w kadrze odwiedzonych miejsc. W swoich pracach Grzegorz Kłeczek ukazuje różnorodne tematy dokumentujące otaczający go świat. Raz jest to tętniące życiem miasto, innym razem piękno przyrody w postaci bezkresnej pustyni czy skutej lodem ziemi.

Niezwykle ciekawe w jego twórczości są reportaże. Za pomocą fotografii często porusza w nich tematy trudne, ale niezwykle ważne. Tak dzieje się w przypadku reportażu pt. „Każdy ma swoje Kilimandżaro”. Tutaj prezentuje kilka istotnych kwestii związanych z marzeniami i ich realizacją oraz ukazuje ogromny trud ludzi pomagających spełnić marzenia innych. Reportaż ten niesie ogromne przesłanie związane z pokonywaniem swoich różnorodnych słabości, a jego tytuł po przyswojeniu tej skomplikowanej historii staje się filozoficznym przesłaniem.
Cechą wspólną wszystkich fotografii Grzegorza Kłeczka jest perfekcyjny kadr, harmonia i wszechobecny spokój, który emanuje z jego prac. W swoich fotografikach świetnie operuje kolorem bez względu na to, jakiego rodzaju jest to fotografia.(...) –
Rafał Bryła, kuratpor wystawy.

Wystawa czynna będzie do 27 lipca od poniedziałku do piątku w godzinach  10.00-18.00, sobota w godz. 10.00-17.00. Bilety kosztują 3 zł i 2 zł (ulgowy).


 

 

„Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”


 W sobotę, 29 czerwca, w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie nastąpi otwarcie wyjątkowej wystawy. Ekspozycję stanowić będzie zbiór tych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej, które posiadają w swoich kolekcjach polskie muzea. Obok obrazów Jana Styki zaprezentowane będą też prace współczesnych artystów z Polski, Węgier i Turcji. Wystawa jest elementem obchodów 90. Rocznicy sprowadzenia do Tarnowa prochów generała Bema. Wystawa czynna będzie do 11 września.

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 29 czerwca o godzinie 17.00 na otwarcie wystawy „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”. Głównym powodem przygotowania wystawy jest przypadająca w tym roku 90. Rocznica sprowadzenia do Tarnowa prochów generała Józefa Bema. Ale rocznic i okazji jest więcej - 225 lat od urodzin gen. Bema w Tarnowie.  okrągła rocznica Powstania Węgierskiego - Wiosny Ludów.

- 29 czerwca BWA otworzy wyjątkową wystawę. Do Tarnowa przyjadą fragmenty Panoramy, które posiadają w swoich kolekcjach polskie muzea. Na wystawie – poza obrazami Jana Styki – będzie można zobaczyć prace współczesnych artystów z Polski, Węgier i Turcji. Pocięta „Panorama Siedmiogrodzka” to opowieść o historycznym malarstwie, ale na wskroś aktualna, bo pojawiają się w niej wątki, z którymi zmagają się artyści współcześnie żyjący. Począwszy od kadrowania obrazu, destrukcji dzieła, współautorstwa, zmiany koncepcji po bardzo przyziemną, jak brak zapłaty za zamówiony i namalowany obraz. Mamy więc nadzieję, że wystawa „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów” przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji historii tego niezwykłego obrazu i zainteresuje nim nowe kręgi odbiorców. Projekt będziemy mogli zrealizować dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Miasta Tarnowa – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka tarnowskiego BWA.

- Można powiedzieć, że jest pewną tradycją, że o odnalezieniu kolejnych fragmentów Panoramy, ich zakupu, wykonaniu fotografii, prezentacji itp. decyduje przypadek. Nie inaczej jest z fragmentem, który właśnie przybył do Tarnowa. Oczywiście był nam znany, ulokowany na pięknym zamku w Łęczycy w tamtejszym Muzeum. Kiedy okazało się, że potrzebny jest fragment Panoramy do projektu planowanego przez BWA, stanęło na tym, że sprowadzimy fragment z Łęczycy. Pani Hanna Pawłowska Dyrektorka Muzeum w Łęczycy zgodziła się obraz pożyczyć, a co więcej pozostawić go w tarnowskiej Galerii Panorama na wieloletni depozyt. I tak oto, zbiorowym wysiłkiem Muzeum i BWA, obraz przybył do Tarnowa i zostanie tu na wiele lat, za co serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Hannie Pawłowskiej – komentuje Andrzej Szpunar – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Geneza powstania Panoramy Siedmiogrodzkiej związana jest z wcześniejszym dziełem Jana Styki – Panoramą Racławicką. W 1893 roku z okazji 100–lecia insurekcji kościuszkowskiej rada miasta Lwowa zamówiła u Styki Panoramę Racławicką, która miała być główną atrakcją na otwarciu Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie w 1894 roku. Jan Styka zaprosił do wspólnej pracy Wojciecha Kossaka. W początkach kwietnia 1893 roku malarze Jan Styka, Ludwig Boller oraz Wojciech Kossak pojechali na miejsce bitwy pod Racławicami, żeby poznać topografię terenu oraz dokonać próby rekonstrukcji rozmieszczenia wojsk kościuszkowskich i samego przebiegu bitwy. Przez kilka tygodni wykonywali szkice i rysunki, na podstawie których sporządzili potem ogólny szkic kompozycyjny, składający się z 4 części – tzw. Małą Panoramę Racławicką.

Obraz został namalowany na płótnie żaglowym, sprowadzonym z Belgii w czternastu kawałkach o długości 15 metrów, które zszyto w jedną całość i rozpięto na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia. Do namalowania obrazu użyto płótna długości 120 metrów na 15 metrów (z czego przestrzeń malarska ma w sumie długość 114 metrów oraz wysokość 15), czyli 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Do zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby (przedstawione rozmiary dzieła były pewnym kanonem). Panorama namalowana była na cylindrycznym płótnie rozpiętym w budynku specjalnie zbudowanej rotundy, gdzie eksponowana była w latach 1894 -1944. Rotunda według projektu Ludwika Baldwina-Ramułta zbudowana była we Lwowie na terenie Parku Stryjskiego. Jej premiera miała miejsce 5 czerwca 1894 roku w stulecie bitwy.

W roku 1896 Panorama Racławicka została przewieziona i wystawiona w Budapeszcie, gdzie cieszyła się ogromnym powodzeniem. Udostępniona była publiczności przez rok; obejrzało ją ok. 800 000 Węgrów.

Prace nad „Panoramą Siedmiogrodzką”, liczącą 15 metrów wysokości i 120 metrów obwodu, rozpoczęto w budynku rotundy w Parku Stryjskim we Lwowie 20 kwietnia 1897 roku i trwały one pięć miesięcy. W tym niezwykłym i realizowany w szalonym tempie projekcie brała udział międzynarodowa grupa artystów - Węgier Béla Spányi, który zajmował się pejzażem, Niemiec Leopold Schonchen – specjalista od rozległych powierzchni nieba oraz Polacy – Zygmunt Rozwadowski malarz batalista, Tadeusz Popiel, Michał Wywiórski – naturalista.

Publiczność – mieszkańcy Lwowa zobaczyli Panoramę pierwsi, jej prezentacja była wielkim wydarzeniem zaś prasa publikowała entuzjastyczne recenzje.

Wystawa w BWA czynna będzie do 11 września.

 

 Bałkańskie rytmy Muzycznych Tarasów


 Przez cały lipiec Centrum Sztuki Mościce zaprasza na XII Festiwal Muzyczne Tarasy. W tym roku królować będą gorące rytmy muzyki bałkańskiej.

 

Podczas tegorocznych Muzycznych Tarasów, Centrum Sztuki Mościce proponuje gorące rytmy pełnej radości i humoru muzyki bałkańskiej. W kolejne czwartki lipca, na zaaranżowanej „pod chmurką” scenie prezentować się będą: Sharena Balkan Folk Group z Polski, Balkansambel ze Słowacji, Dikanda & Marko Kukobat z Polski z gościnnym udziałem serbskiego akordeonisty i wreszcie Harmalek Orchestr – czeska orkiestra dęta. W razie złej pogody koncerty odbędą się w Sali widowiskowej. Bilety w cenie 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 110 zł (karnet na wszystkie koncerty) można kupować w kasie CSM. Początek koncertów o godzinie 20.00.

 

Program:

 

4 lipca - Sharena Balkan Folk Group (Polska)

Grupa wykonująca tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, doprawione cygańskim i żydowskim smakiem. Energetyczna bomba pulsująca dzikim metrum. Muzyka pełna radości i humoru.

 

11 lipca – Balkansambel (Słowacja)

Słowacki zespół,  który czerpie z gorących rytmów Bułgarii, Rumunii i Macedonii.  Otwarcie deklaruje, że jego głównym celem jest porwanie do tańca każdego, a szczególnie tych, którzy są przekonani, że tańczyć nie potrafią.

 

18 lipca - Dikanda & Marko Kukobat (Polska/Serbia)

Czołowa polska grupa folkowa koncertująca na świecie od ponad 20 lat. Podczas MUZYCZNYCH TARASÓW wystąpi wspólnie z serbskim akordeonistą MARKO KUKOBATEM. KoncertY DIKANDY to przede wszystkim bardzo widowiskowe show, głównie za sprawą umiejętnego żonglowania nastrojami. Energetyczne utwory mieszają się z nastrojowymi, a publiczność poddaje się tym nastrojom bezwolnie.

 

25 lipca - Harmalek Orchestr (Czechy)

HalMálek Orchestr radośnie i zdecydowanie wtargnął z nową jakością i mocą w krajobraz czeskich orkiestr dętych w 2016 roku. Orkiestra powstała z potrzeby serca dwóch przyjaciół-muzyków: Harmiego i Malka. Jest supergrupą 11 profesjonalnych muzyków należących do najlepszych czeskich zespołów. Połączenie brzmień tradycyjnej czeskiej orkiestry ze zwariowanymi rytmami bałkańskimi to mieszanka wybuchowa, której nie sposób się oprzeć. HarMalek porywa do tańca absolutnie każdego!

 

 


Jazzowy Rynek w amfiteatrze


 Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek”. W tym roku areną jazzowych zmagań będzie wyjątkowo Amfiteatr Letni.

 

W lipcu w Tarnowie już po raz dwunasty zabrzmi muzyka jazzowa. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego JAZZ-owy Rynek – cykl koncertów plenerowych z udziałem zaproszonych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival.
W tym roku, z powodu remontu płyty tarnowskiego rynku, Festiwal odbędzie się w Amfiteatrze Letnim. Nowością będzie też parada nowoorleańska, która podbywać się będzie, nie jak dotychczas po koncercie, ale przed jego rozpoczęciem. Barwny korowód wyruszał będzie z Placu Sobieskiego pół godziny przez planowanym rozpoczęciem koncertu. W przeddzień każdego z koncertów organizatorzy zapraszają też do restauracji Bombay Music, gdzie przewidziane są występy festiwalowych gości. Wystąpy w klubie zaplanowano także bezpośrednio po każdym z koncertów. Podczas tegorocznego Jazzowego Rynku usłyszeć będzie można cenione w  środowisku jazzowym zespoły oraz solistów, m.in. Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Giewont Gąsienica, Dixie Company, Sunny Groove Dixie, Leliwa Jazz Band, Old Boys Band, czy Old Timers. Festiwal zrealizowany będzie pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

Koncerty plenerowe w amfiteatrze odbywać się będą 5, 12, 19 lipca o godzinie 19.00 Wstęp wolny.  
Jam sessions w restauracji Bombay Music o godzinie 22.30 po koncertach plenerowych. Wstęp wolny.  

Program imprezy:

4 lipca (czwartek), godz. 20.00  i  restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Dixie Company

5 lipca (piątek), godz. 20.00 Amfiteatr Letni
godz. 19.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Old Boys Band
Dixie Company
Jam Session
godz. 22.30, restauracja Bombay Music

11 lipca (czwartek), godz. 20.00 restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Kaczmarczyk, Groborz, Lisiecki, Jamioł Quartet

12 lipca (piątek), godz. 19.00 Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Leliwa Jazz Band
RB Dixie Five
Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Giewont Gąsienica
Jam Session
godz. 22.30, restauracja Bombay Music

18 lipca (czwartek), godz. 20.00 restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Sunny Groove Dixie

19 lipca (piątek), godz. 19.00 Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Old Timers
Sunny Groove Dixie
Jam Session
godz. 22.30, restauracja Bombay Music

 Lipcowe koncerty letnie


 Lipiec to miesiąc muzyki klasycznej, której posłuchać będzie można w tarnowskiej Sali Lustrzanej. XXIX festiwal Koncertów Letnich rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 7 lipca. Wstęp wolny.

 

W lipcu w Tarnowie będzie można posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu zagranicznych artystów. XXIX festiwal Koncertów Letnich rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 7 lipca, w Sali Lustrzanej. Podczas tegorocznej edycji wystąpią artyści z Macedonii i Włoch. Jako pierwszy odbędzie się koncert „Wirtuozowski puzon”. 7 lipca przed publicznością wystąpi Kiril Ribarski, któremu na fortepianie akompaniować będzie Milica Sperovik-Ribarski. W programie Claude Debussy, Maurice Ravel, Fryderyk Chopin, Manuel De Falla i Vittorio Monti.

Tydzień później, 21 lipca, przed publicznością wystąpi duet – Alessia Martegiani oraz Maurizio di Fulvio. Włosi zaprezentują „Muzyczne wspomnienia z Brazylii, Argentyny i Salwadoru”.

Ostatni koncert zaplanowano 28 lipca. Włosi Tullio ZorzetHelga Pisapia zagrają m.in. utwory Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna. .

Początek wszystkich koncertów o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

 

 


„Pastele” w MBP


 Galeria Niebieska Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie zaprasza 18 lipca na wernisaż wystawy „Pastele. Prace zaprezentują Krystyna Baniowska - Stąsiek i Marek Sak.

 

Prace Krystyny Baniowskiej-StąsiekMarka Saka będzie można oglądać w Galerii Niebieskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wernisaż wystawy „Pastele” odbędzie się 18 lipca o godz. 17.00 Artyści zaprezentują prace, które powstały przy pomocy pasteli. – To technika, która daje artystom duże możliwości wypowiedzi, znaną od XV wieku jako odrębną w malarstwie i rysunku. Dla mnie jest to debiut i odkrycie pasteli. To równanie z nieskończoną liczbą rozwiązań, gdzie rodzi się pytanie: dyscyplina czy ekspresja i wolność? Proszę więc potraktować tę wystawę jako przygodę i kolejne spotkanie twórcze – wyjaśnia Krystyna Baniowska-Stąsiek Meyer. – Lubię pastel w zestawieniu z farbami wodnymi jak akwarele czy akryl. Można to zobaczyć w prezentowanym cyklu prac inspirowanych poezją Tadeusza Przyguckiego, jak większość moich działań artystycznych opartych na słowie. Druga grupa prac to już czyste pastele. Są moim dialogiem z kulturą i szeroko rozumianą mitologią grecką i żydowską – mówi z kolei Marek Sak. Wstęp na wernisaż wolny.

 

 

 

Dorota Bałuszyńska-Srebro gościem MBP


 Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie zaprasza 24 lipca na spotkanie autorskie z Dorotą Bałuszyńską-Srebro, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Wieczór poświęcony będzie promocji książki „Po drugiej stronie księżyca”.

 

W środę, 24 lipca o godzinie 17.00, w Czytelni Czasopism Bieżących Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J.Słowackiego w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 4 odbędzie się spotkanie z Dorotą Bałuszyńską-Srebro, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie, które poprowadzi Paweł Czernek, poświęcone będzie promocji książki „Po drugiej stronie księżyca”. Baśń fantasy „Po drugiej stronie Księżyca” to niezwykła podróż do kraju przypominającego jedno ze znanych państw Dalekiego Wschodu i swobodna kontynuacja losów bohaterów książek Doroty Bałuszyńskiej-Srebro „Imir” i „Czarowne opowieści”. Wstęp na spotkanie wolny.

Dorota Bałuszyńska-Srebro – absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (specjalność teatrologia) oraz Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Na początku swojej drogi zawodowej pracowała jako nauczyciel języka polskiego i reżyser teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Od kilku lat zajmuje się twórczością literacką. Laureatka nagród: Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu na Scenariusz Teatralny „Nie do szuflady” – Inowrocław 2008, wyróżnienie w Konkursie Literackim na bajkę dla dzieci zorganizowanym przez Wydawnictwo Polskie „Muzyka w duszy gra”, nominacja w konkursie „Książka Roku 2010” Polskiej Sekcji IBBY za powieść „Księga Julii”.  W roku 2016 dwie książki Doroty Bałuszyńskiej-Srebro: „Ostatni rycerz czyli opowieść o Mieście” oraz „Mikołaj i Droga św. Jakuba” zostały wyróżnione przez Bibliotekę Polską w Londynie i umieszczone na liście Eurotoolbox jako dwie spośród 11 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży roku 2016.

 

 

 

 

| | | |