Informator Kulturalny

 

 

Bardzo różnie w BWA


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w środę 11 grudnia o godzinie 18.00, w ramach Festiwalu Sztuki ArtFest. Wystawa czynna będzie do 26 stycznia.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w siedzibie BWA w dniu 101 rocznicy urodzin Jerzego Panka - w rodzinnym mieście artysty – w środę 11 grudnia o godzinie 18.00 w ramach 16 Festiwalu Sztuki ArtFest.
Artyści uczestniczący w wystawie: Antoni Alster, Alojzy Balcerzak, Janina Biała-Szypuła, Krystyna Bieniek, Antoni Boratyński, Zofia Broniek, Franciszek Bunsch, Halina Chrostowska, Stanisław K. Dawski, Barbara Dega-Komitowska, Mieczysław Detyniecki, Wanda Ficowska-Wapińska, Józef Gielniak, Magdalena Gomulicka-Damska, Maria Hiszpańska-Neumann, Tadeusz Jackowski, Teresa Jakubowska, Władysław Jarocki, Mieczysław Jurgielewicz, Andrzej Kandziora, Izolda Kotlarczyk, Józef Kotlarczyk, Bogna Krasnodębska-Gardowska, Irena Kuran-Bogucka, Benon Liberski, Mieczysław Majewski, Marian Malina, Jerzy Napieracz, Barbara Narębska-Dębska, Anna Nehringowa, Bronisław Nowicki, Józef Pakulski, Jerzy Panek, Olga Peczenko-Srzednicka, Andrzej Pietsch, Edmund Piotrowicz, Henryk Płóciennik, Janusz Przybylski, Aleksander Rak, Leszek Rózga, Andrzej Rudziński, Marek Sapetto, Roman Skowron, Paweł Steller, Stefan Suberlak, Ewa Śliwińska, Wacław Waśkowski, Maria Wąsowska, Mieczysław Wejman, Teresa Wierusz

Kuratorkami są: Małgorzata Bogdańska, Joanna Egit-Pużyńska, Maria Świerżewska (Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki)

Aneks tarnowski, przygotowany przez BWA Tarnów i prezentowany na pietrze obejmuje: Dorotę Bernacką, Monikę Brzegowską, Kamilę Jajkowską, Jacka Janickiego, Janusza Jędrzejczyka, Roberta Karwata, Kamila Kuklę, Jacka Machowskiego, Andrzeja Mosio, Miłosza Reinera, Maję Starakiewicz i Bożenę Wojtanowską.


W programie:
14.12.2019 (sobota), g. 10.00
Małe BWA na wystawie – warsztaty dla dzieci 6+, koszt: 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
21.12.2019 (sobota), g. 15.00-17.00
Dwójka na miejscu – audycja Dwójki Polskiego Radia na żywo z BWA Tarnów z udziałem publiczności, wstęp wolny
16.01.2020 (czwartek), g. 17.00
Spotkanie z grafiką – wykład Janusza Jędrzejczyka, wstęp w cenie biletu na wystawę
18.01.2020 (sobota), g. 10.00
Małe BWA na wystawie – warsztaty dla dzieci 6+, koszt: 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
26.01.2020 (niedziela), g. 15.00
oprowadzanie kuratorskie i Zaproszenie do Zakopanego —spotkanie z Lidią Rosińską-Podleśny (Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem), wstęp w cenie biletu na wystawę.

 

 


„Wielcy Nieobecni” w Galerii Sztuki Hortar


 W ostatnich dniach roku otwarta zostanie wyjątkowa wystawa, którą tarnowskie Muzeum Okręgowe zorganizuje wspólnie z Galerią Sztuki Hortar. Wernisaż prac nieżyjących artystów związanych z Tarnowem odbędzie się w środę, 18 grudnia o godzinie 17:00.


Pomysł na wystawę „Wielcy Nieobecni” powstał w Galerii Sztuki Hortar, jako podsumowanie roku jubileuszowego. Był to jednocześnie Rok Tarnowa i Tarnowian w tejże galerii.

Założeniem ekspozycji kończącej obchody 15-lecia było pokazanie prac artystów nieżyjących, związanych z Tarnowem. Muzeum Okręgowe w Tarnowie włączyło się w obchody jubileuszu, wypożyczając ze swojej bogatej kolekcji kilkadziesiąt wybranych obrazów. Wypożyczone dzieła należą do artystów, których prace są rzadko pokazywane, niekiedy w ogóle zapomniane.

Firma Hortar utworzyła prywatną galerię sztuki w 2004 roku. W trakcie jej pracy zrealizowano ponad 90 wystaw. Wśród artystów, których twórczość zaprezentowano, znajdziemy nazwiska m.in. Józefa Czapskiego, Jerzego Nowosielskiego, Kiejstuta Bereźnickiego, Stanisława Tablisza, Jerzego Martynowa i wielu innych.

Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak. Wernisaż odbędzie się w środę, 18 grudnia o godzinie 17:00. Wystawa będzie czynna w terminie grudzień 2019 - styczeń 2020. 

Wszystko jest liczbą


 Nowy rok Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpocznie wystawą interaktywną w Muzeum Etnograficznym. W poniedziałek, 13 stycznia, muzeum zaprasza na wernisaż ekspozycji wypożyczonej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Wszystko jest liczbą”. Wystawa czynna będzie do 8 marca.

 

W poniedziałek, 13 stycznia o godzinie 12.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wernisaż pierwszej wystawy w nowym roku. W wyremontowanym Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej 10 otwarta zostanie ekspozycja wypożyczona z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Wszystko jest liczbą”. Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym, rozpoczętego przez Muzeum UJ w 2000 roku wystawą „Nauki dawne i niedawne”. Była to pierwsza inicjatywa tego typu zrealizowana w Polsce. Podczas zwiedzania wystawy można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójką Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Celem projektu jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia. Ma uświadomić widzom, że niemal każda aktywność ma związek z matematyką. Wstęp na wernisaż wystawy, która czynna będzie do 8 marca, jest wolny.

 

 


Tarnowscy artyści...odsłona pierwsza


 W poniedziałek, 13 stycznia Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na pierwszy tegoroczny wernisaż wystawy odbywającej się w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Gościem galerii „Piwnica pod Trójką” będzie Tomasz Pacanowski. Wystawa czynna będzie do 2 lutego.


Tomasz Pacanowski będzie gościem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które zaprasza do Piwnicy pod Trójką na pierwszy tegoroczny wernisaż wystawy odbywającej się w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 13 stycznia o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 2 lutego.

Tomasz Pacanowski (ur. 1969), jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Uprawia malarstwo (akryl, pastel, collage), grafikę użytkową. W 2002 r. w I edycji biennale „Tarnowskie Klimaty” otrzymał wyróżnienie, za pracę pt. „Obelisk”, wykonaną w technice druku cyfrowego. Jest laureatem
I edycji konkursu „Kanonu Architektury – Kanonu Reklamy” (2006 r.) w kategorii Dobry Projektant. Z pasją przemierza Tatry, fotografując skalne kolosy. Pracuje jako projektant w jednej z tarnowskich drukarni cyfrowych.

 

 

Fotograficzna podróż Tadeusza Rolke


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na pierwszą w nowym roku wystawę fotografii, której autorem jest Tadeusz Rolke. „Tam i z powrotem” to fotograficzna, sentymentalna podróż w czasie i przestrzeni, do miejsc dramatycznych losów autora, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 15 stycznia. Fotografie odlądać będzie można do 8 lutego.

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 15 stycznia o godzinie 18.00 do Galerii TCK na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke „Tam i z powrotem”. Wernisaż, którego gościem będzie autor, poprowadzi Marek Grygiel. „Tam i z powrotem” to fotograficzna, sentymentalna podróż w czasie i przestrzeni, do miejsc dramatycznych losów autora, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej. Podróż Tadeusza Rolke, który ukończył dziewiątą dekadę swojego życia, jest formą wewnętrznej retrospekcji i powrotem do wydarzeń, które zdeterminowały jego dalszy los.

Wystawa miała premierę w Galerii Le Guern, z którą Tadeusz Rolke współpracuje od lat, a powstała z okazji jubileuszu 90-lecia artysty. Trafia ona do Tarnowa prosto z ekspozycji w Polskim Instytucie w Berlinie i prezentowana będzie do 8 lutego od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Bilety na wystawę kosztują 3 zł i 2 zł (ulgowy).

 

 

 

Stowarzyszenie Umarłych Poetów


 Na spektakl "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" Och-Teatru zaprasza 16 lutego Centrum Sztuki Mościce. Najwyższej próby spektakl to prezent dla wszystkich, którzy cenią znakomite aktorstwo, mądry tekst i ciekawą inscenizację.

 

Na teatralną wersję kultowego filmu Petera Weira „Stowarzyszenie umarłych poetów” zaprasza 16 lutego o godzinie 18.00 Centrum Sztuki Mościce. Spektakl Och-Teatru w reżyserii Piotra Ratajczaka to przedstawienie najwyższej próby, propozycja i prezent dla wszystkich, którzy cenią znakomite aktorstwo, mądry tekst i ciekawą inscenizację.

W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

Bilety na spektakl kosztują: 110 zł (normalny), 100 zł (ulgowy, II strefa), 90 zł (pufy). Bilety grupowe obowiązuja przy zakupie co najmniej 10 biletów. Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sprzedaż prowadzi kasa CSM

 

 

 


„Jak wybrnąć z gafy" - recital Joanny Trzepiecińskiej


 17 stycznia o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce zabrzmią wiecznie aktualne piosenki kabaretowe w interpretacji Joanny Trzepiecińskiej z towarzyszeniem niezawodnego Bogdana Hołowni. Po koncercie odbędzie się rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Artystką.


„Jak wybrnąć z gafy” to nowy recital Joanny Trzepiecińskiej, aktorki Teatru Polskiego w Warszawie. Program złożony jest z utworów, które są perłami polskiej piosenki kabaretowej - tej przedwojennej, tej spod znaku Kabaretu Starszych Panów i tej tworzonej dzisiaj. Całość przeplatana jest pełnym anegdot komentarzem. Aktorce towarzyszy świetny pianista jazzowy i niezrównany „pogrzebacz” dowcipów - Bogdan Hołownia.

Koncert oraz rozmowa z Artystką odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce w dniu 17 stycznia o godzinie 19.00.

Joanna Trzepiecińska to aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka. Występuje na deskach warszawskich teatrów. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu i średnią w klasie fletu. W 1988 otrzymała dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po ukończeniu nauki związała się z warszawskim Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zagrała w wielu filmach, m.in. „Dotknięci", „Czarny wąwóz", „Stan strachu" i „Sztuka kochania", „Obywatel świata", „Panny i wdowy" , „Papierowe małżeństwo", „Balanga", „Anioł śmierci", „Prowokator", „Dzieje mistrza Twardowskiego".

W 1992 roku otrzymała Złotą Kaczkę, nagrodę przyznawaną przez czytelników magazynu „Film” dla najlepszej aktorki. Powróciła na duży ekran w filmach. Odniosła sukces sceniczny rolą Królewny Śnieżki w musicalu na podstawie baśni „Królewna Śnieżka i krasnoludki" na scenie Teatru Komedia w Warszawie (1994) i Opery i Operetki w Szczecinie (1999). Uznanie publiczności zdobyła również w roli Alicji „Alutki” Kossoń, w serialu „Rodzina zastępcza". W 2004 roku w Warszawie odebrała nagrodę Kłapy 2003 The Walt Disney Company Polska dla najlepszych twórców polskiej wersji językowej w filmach animowanych – za rolę Dory w filmie „Gdzie jest Nemo?” (2003). Po trzynastu latach aktorka ponownie podłożyła głos pod rolę niebieskiej rybki w kontynuacji filmu, „Gdzie jest Dory?” (2016).

W 2007 roku nagrała, wspólnie z Włodzimierzem Nahornym, Januszem Szromem, Grzegorzem Markowskim oraz Agnieszką Wilczyńską, płytę z kolędami „Cicho, Cicho Pastuszkowie". Rok później, za rolę Claire w sztuce „Dowód” granej w Teatrze „Polonia” otrzymała nominacje do prestiżowej nagrody Feliksa. Występuje także z własnymi recitalami oraz jako gość wyjątkowy w jazzowym projekcie Janusza Szroma „Straszni Panowie Trzej” śpiewając piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Można ją usłyszeć również w słuchowiskach na podstawie książek Joanny Chmielewskiej. Joanna Trzepiecińska jest jedną z bohaterek książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia". W dniu koncertu książkę będzie można kupić w kasie CSM.

Bogdan Hołownia to natomiast pianista jazzowy.Początkowo współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim podczas warsztatów jazzowych w Chodzieży. Od 1990 studiował grę na fortepianie w Berklee College of Music w Bostonie. W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Jazzowy Album Roku”. Został również laureatem Grand Prix Jazz „Melomani" za 2002 rok w kategorii Artysta Roku. Współpracuje z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Janusz Kozłowski, Marcin Jahr, Krzysztof Mróz, Kazimierz JonkiszJózef Eliasz. Jest akompaniatorem wokalistek jazzowych, pedagogiem, wykładowcą. Od kilkunastu lat akompaniuje uczestnikom warsztatów jazzowych w Puławach.

Bilety kosztują: I sektor: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy, grupowy); II sektor (pufy): 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy). Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Bilety grupowe przy zakupie co najmniej 10 biletów. Sprzedaż biletów prowadzona jest on-line: www.csm.tarnow.pl oraz w kasie CSM.

 Spektakl „Ojciec" Teatru Ateneum


 19 stycznia o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się spektakl „Ojciec”, przygotowany przez Teatr Ateneum. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, a tytułową rolę gra Marian Opania. Bilety kosztują 90 i 100 złotych.


19 stycznia o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się spektakl „Ojciec”, przygotowany przez Teatr Ateneum.

Spektakl poruszający do bólu i podejmujący bardzo ważny temat. Z wielką rolą Mariana Opani. Jeden z najważniejszych tytułów teatralnych.

„Ojciec” to przejmujący dramat napisany przez Floriana Zellera, bodaj najczęściej granego dziś na świecie współczesnego dramatopisarza francuskiego. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, znana między innymi ze znakomitych realizacji sztuk i scenariuszy Ingmara Bergmana.

André (w tej roli Marian Opania), wydaje się być ciągle w niezłej formie. Jednak niepokój najbliższych budzą coraz częściej pojawiające się u niego kłopoty z pamięcią. Anna (Magdalena Schejbal) stara się zapewnić ojcu możliwie najlepszą opiekę, licząc, że to spowolni postęp choroby. Ale to nie utrata pamięci zdaje się być największym problemem starszego pana. Prawdziwym dramatem jest postępujące komplikowanie się więzi rodzinnych, dramat wzajemnego zrozumienia. Kto w tych okolicznościach zachowa się uczciwie, a kto będzie wykorzystywał nieszczęście? I czyj świat jest prawdziwszy – chorego ojca czy pozornie zdrowej rodziny?

W obsadzie m.in. Marian Opania (Andre), Magdalena Schejbal (Anne), Przemysław Bluszcz (Pierre) oraz Paulina Gałązka (Laura)
Bilety na spektakl kosztują w pierwszej strefie 100 (normalny) i 90 złotych (ulgowy, grupowy); w drugiej strefie 90 zł, pufy - 80 zł, Bilety w cenie złotówki dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

Bilety grupowe przy zakupie co najmniej 10 biletów.

Sprzedaż prowadzona jest on-line: www.csm.tarnow.pl oraz w kasie CSM.

Fot. Krzysztof Bieliński


 

 

Koncert jazzowy: Łukasz Pawlik Quartet


 24 stycznia o godzinie 20.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury zagości znakomity skład polskich jazzmanów. Na czele kwartetu stoi Łukasz Pawlik, a wraz z nim wystąpią Dawid Główczewski, Paweł Pańta oraz Cezary Konrad. Muzycy zaprezentują materiał ze swojej najnowszej płyty „Long Distance Connections. Bilety w cenie 30 złotych dostępne są na stronie www.tck.pl oraz w Biurze Obsługi TCK.


Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 24 stycznia o godzinie 20.00 na koncert z muzyką z wydanego w 2019 autorskiego albumu Łukasza Pawlika, do którego nagrań zaprosił całą plejadę gwiazd muzyki improwizowanej z USA, takich jak Randy, Brecker, Mike Stern, Dave Weckl oraz wybitnych polskich jazzmanów, m.in. Dawida Główczewskiego, Pawła Pańtę i Cezarego Konrada. Płyta Łukasza Pawlika spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem w środowisku muzycznym, o czym najlepiej świadczą recenzje, które otrzymała. - ...Do panteonu fusion dołączył Łukasz Pawlik. Na swojej autorskiej płycie „Long-Distance Connections” skomponował wszystkie utwory i zaprosił do ich realizacji wybitnych instrumentalistów improwizujących zza oceanu i z Polski. Od razu stwierdzam, że efekt artystyczny jest wspaniały - napiasał Piotr Kałużny w Jazz Forum.

Materiał z płyty zaprezentowany zostanie w wersji kwartetowej, a Łukaszowi Pawlikowi, grającemu na fortepianie i instrumentach klawiszowych na scenie towarzyszyć będą saksofonista Dawid Główczewski, basista Paweł Pańta i perkusista Cezary Konrad, których usłyszeć można na płycie.

Łukasz Pawlik jest synem laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika .

Bilety w cenie 30 złotych dostępne są na stronie www.tck.pl oraz w Biurze Obsługi TCK.
Mikromusic Acoustic Trio w kinie Marzenie


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 7 lutego na koncert Mikromusic. W kinie Marzenie zespół zagra swoje najpopularniejsze utwory w akustycznej odsłonie. Bilety na koncert już można kupować.

Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W jego twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką.

Muzyka zespołu wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Sam zespół określa ją po prostu jako Mikromusic. W ciągu całej swojej działalności grupa wydała trzy ciepło przyjęte albumy koncertowe.

Zespół grał na najważniejszych polskich festiwalach, między innymi na Open'er Festival, Ladies Jazz Festival, Top Trendy, Festiwal Piosenki w Opolu. Koncertował również za granicą, między innymi   w Japonii, Niemczech, Estonii, Czechach, Białorusi, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech czy Rumunii. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej czyli Fryderyków w kategorii Alternatywna Płyta Roku. Liderką zespołu jest Natalia Grosiak - wokalistka, tekściarka i kompozytorka, współpracująca  z takimi tuzami polskiej sceny muzycznej jak Smolik, Leszek Możdżer, Skubas, Kev Fox, Renata Przemyk, L.U.C, Mioush. Ostatnie płyty „Tak mi się nie chce" i "Z dolnej półki" oraz wyprzedane sale koncertowe plasują Mikromusic w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce.

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 7 lutego o godzinie 20.00 do kina Marzenie, gdzie Mikromusic zagra swoje najpopularniejsze utwory w akustycznej odsłonie.

Bilety w przedsprzedaży (w kasie kina oraz on-line na stronie tck.pl) kosztują  45 złotych.

 

| | | |