Informator Kulturalny

 

 

Tetr lalek Jerzego Koleckiego


 W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarta zostanie 24 czerwca o godzinie 18.30 wystawa „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”. Prace autora, urodzonego we Wróblowicach, a przez wiele lat związanego z Teatrem Lalek Rabcio w Rabce-Zdroju, będzie można oglądać do 10 września.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 24 czerwca o godzinie 18.30 na wernisaż wystawy „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”. To pierwsza monograficzna wystawa projektów scenografii tego wyjątkowego artysty.

Jerzy Kolecki urodził się 1925 roku we Wróblowicach w powiecie tarnowskim, dorastał w Ciężkowicach. Naukę w III Gimnazjum w Tarnowie przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim „Liść”), a w latach 1947 – 1952 studentem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki.

Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rabce, gdzie rozpoczął pracę w Teatrze Lalek Rabcio, który wówczas nazywał się „Rabcio Zdrowotek”. Początkowo był aktorem (1953 – 1961), a z czasem także autorem scenografii, dyrektorem i kierownikiem artystycznym (1961 – 1977). Do najważniejszych inscenizacji z tego okresu działalności Koleckiego i rabczańskiego teatru należą „O Zwyrtale muzykancie”, „Królowa Śniegu” i „Cudowna lampa Aladyna”, wszystkie zrealizowane w reżyserii Joanny Piekarskiej.

Tworzył również na zamówienie większości teatrów lalkowych w Polsce. Projektował także plakaty i wydawnictwa teatralne, testując przy tym nowe metody druku, które wyraźnie odbiegają od wykorzystywanych ówcześnie szablonów. Twórczość Koleckiego jest dziś na nowo odkrywana przez artystów młodszych pokoleń, m.in. Paulina Ołowska prezentowała swoje prace zainspirowane Koleckim w Nowym Jorku i w Warszawie.

Kuratorem wystawy jest Karol Hordziej. Na kuratorskie oprowadzanie organizatorzy zapraszają 2 lipca i 5 sierpnia o godzinie 15.00.

- Obecnie zachowała się tylko niewielka część lalek, scenografii i projektów, niemożliwe jest zatem stworzenie wystawy, która stanowiła by kompletny przegląd realizacji scenografii Koleckiego. Jego działalność została również praktycznie całkowicie pominięta przez autorów opracowań poświęconych teatrowi lalkowemu w Polsce, zarówno tych wydawanych w latach, w których Kolecki kierował teatrem „Rabcio”, jak również późniejszych. Krótkie wzmianki dotyczą najczęściej folkloru w teatrze i sprowadzają się do jednego zdania – pisze m.in. kurator wystawy Karol Hordziej.

Prace Jerzego Koleckiego będzie można oglądać do 10 września. Tego dnia BWA zaprasza także, o godzinie 15.00, na promocję albumu „Jerzy Kolecki. Scenografie”.

 

 

 

Na tropie Grodów Czerwieńskich

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swej siedziby w Rynku 3 na wystawę archeologiczną „Czerwień – gród między wschodem a zachodem”. Wernisaż odbędzie się 3 lipca o godzinie 18.00, a średniowieczne zabytki będzie można oglądać w Tarnowie do 3 września.


Prawie półtora tysiąca zabytków pochodzących z okolic Czermna, „stolicy” dawnych Grodów Czerwieńskich, będzie można zobaczyć na wystawie „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w Rynku 3.

Wystawa zostanie otwarta 3 lipca o godzinie 18.00 i potrwa do 3 września bieżącego roku.

Zabytki te pozyskane zostały podczas wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w Czermnie - miejscowości położonej w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tyszowce, nad rzeką Huczwą.

We wczesnym średniowieczu istniał tu potężny ośrodek grodowy, identyfikowany przez wielu archeologów i historyków z latopisowym Czerwieniem. Był on przedmiotem sporów pomiędzy Polską Piastów i Rusią Kijowską, kilkakrotnie przechodząc z rąk do rąk. Walki o Grody Czerwieńskie toczyli: Mieszko I, Bolesława Chrobry oraz książęta ruscy - Jarosław, Mścisław i Włodzimierz.

Dziś na terenie wsi wznoszą się relikty ogromnego grodu z rozległym, ufortyfikowanym niegdyś podgrodziem, otoczonego pozostałościami osad oraz cmentarzyskami. Cały kompleks, zajmował olbrzymią przestrzeń, a niektóre jego części połączone były drewnianymi pomostami ciągnącymi się kilometrami przez bagna i rozlewiska. Charakter znalezisk archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań wykopaliskowych wskazuje na niezwykle wysoką rangę tego ośrodka.

W 2011 roku w Czermnie odkryto jeszcze dwa skarby datowane na XIII i XIV wiek, zawierające kunsztownie wykonaną biżuterię srebrną - bransolety, zausznice, pierścienie, aplikacje.

To sensacyjne odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez historyków średniowiecza Grodów Czerwieńskich.

Pokazywane na wystawie zabytki prezentują Czerwień jako ważny ośrodek polityczny i religijny, ale również miejsce, gdzie toczyło się życie zwykłych ludzi, zajmujących się handlem, rzemiosłem czy uprawą roli. Są to m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników, a także militaria, przedmioty związane z handlem oraz atrybutami władzy.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i od 2012 roku jest podziwiana w całym kraju. Współorganizatorami są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) an der Universität Leipzig oraz Miasto Tyszowce.

 


 

„Emanacje” po raz piąty


 Koncertem zespołu kameralnego Filharmonii Berlińskiej „Scharoun Ensemble”, rozpocznie się 2 lipca piąta edycja letniego festiwalu „Emanacje”, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Organizatorzy zapraszają na 40 koncertów, odbywających się w festiwalowym Centrum w Lusławicach oraz na terenie całej Małopolski. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje jedynie rezerwacja na internetowej stronie festiwalowej.


Piąta edycja letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Emanacje” rozpocznie się 2 lipca o godzinie 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach koncertem zespołu Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker.

Program festiwalu, obejmujący 40 koncertów, to propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe i z pewnością warte odwiedzenia. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, liczne zabytki sakralne i małopolskie zamki w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Dębnie, dwór I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, willa Karola Szymanowskiego „Atma”  w Zakopanem - to tylko część licznych pereł polskiej kultury i architektury na festiwalowej mapie.
Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną, chóralną i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły, dyrygenci, soliści i kameraliści – laureaci polskich i międzynarodowych konkursów, wschodzące gwiazdy młodego pokolenia oraz ich mentorzy.

Na tegorocznym festiwalu wystąpią m.in.: zespół kameralny Filharmonii Berlińskiej Scharoun Ensemble, pianista Krystian Tkaczewski, jedyny polski zwycięzca słynnego Premio Paganini w Genui – Mariusz Patyra, czy znakomici kameraliści z Korei Południowej – Opus Ensemble. Jazz reprezentować będą Mateusz Smoczyński i Audiofeeling Trio Pawła Kaczmarczyka oraz Atom String Quartet. Szczególnie mocno reprezentowane będzie młode pokolenie utalentowanych – i już utytułowanych – muzyków: usłyszymy Dorukhana Doruka z Turcji (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego), Łukasza Dyczko (zwycięzca konkursu Eurowizji dla młodych muzyków), Pawła Trojaka (zdobywcę laurów na Konkursie im. Ady Sari) oraz wielu innych młodych muzyków będących krajową i międzynarodową elitą instrumentalistyki i wokalistyki w swoich przedziałach wiekowych.

W finale, 3 września o godzinie 19.00, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO pod dyrekcją Adriána Vareli.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny – obowiązuje jedynie internetowa rezerwacja miejsc, dostępna na stronie Festiwalu.


Program Festiwalu:

2 VII, Lusławice, niedziela, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Scharoun Ensemble Berlin

2 VII, Gorlice, niedziela, 19:30

Dwór Karwacjanów / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Koncert mistrzowski pedagogów Young Arts Masterclass


7 VII, Nowy Wiśnicz, piątek, 19:00

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Koncert studentów i pedagogów Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble Berlin


8 VII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Koncert studentów i pedagogów Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble Berlin


9 VII, Lusławice, niedziela, 12:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Koncert studentów i pedagogów Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble Berlin

9 VII, Krosno, niedziela, 20:00

Scena plenerowa na Rynku

Young Arts Orchestra, Sebastian Perłowski


15 VII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Mateusz Smoczyński & Audiofeeling Trio


16 VII, Lusławice, niedziela, 11:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Margreet Honig - sopran, Lucia Duchoňová - mezzosopran , Marcel Boone - baryton

16 VII, Tuchów, niedziela, 17:00

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Michał Kocot – recital organowy


19 VII, Lusławice, środa, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowa Akademia Chóralna, Celso Antunes


21 VII, Sucha Beskidzka, piątek, 18:00

Zamek Suski

Łukasz Długosz - flet, Marcin Zdunik - wiolonczela


22 VII, Tyniec, sobota, 16:00

Opactwo Benedyktynów, Sala Petrus

Łukasz Długosz - flet, Marcin Zdunik - wiolonczela

22 VII, Tarnów, sobota, 19:00

Sala Lustrzana

Sara Dragan - skrzypce, Wiktor Szymajda - fortepian


23 VII, Zakopane, niedziela, 18:00

Muzeum K. Szymanowskiego w Willi Atma – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Sara Dragan - skrzypce, Wiktor Szymajda - fortepian


26 VII, Lusławice, środa, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowa Akademia Chóralna, Rolf Beck, Eric Stoklossa , Akademia Orkiestrowa Sinfonietty Cracovii


29 VII, Szymbark, sobota, 18:00

Kasztel / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Adrianna Mętel - flet, Adrian Nowak - harfa


30 VII, Niepołomice, niedziela, 18:00

Zamek Królewski

Adrianna Mętel - flet, Amelia Tokarska - harfa

30 VII, Lusławice, niedziela, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Waldemar Gromolak - gitara , Dominik Zabłocki - fortepian


4 VIII, Lusławice, piątek, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Marek Napiórkowski - gitara, Artur Lesicki - gitara


5 VIII, Nowy Wiśnicz, sobota, 19:00

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Santander Wind Quintet

5 VIII, Dębno, sobota, 16:00

Zamek / Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Julian Paprocki - klarnet, Maciej Piszek - fortepian


6 VIII, Lipnica Murowana, niedziela, 17:00

Kościół Św. Leonarda

Santander Wind Quintet


10 VIII, Lusławice, czwartek, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Krystian Tkaczewski i uczestnicy Międzynarodowych Kursów Pianistycznych

10 VIII, Tarnów, czwartek, 19:00

Sala Lustrzana

Opus Ensemble & Korean Young Artists


11 VIII, Kraków, piątek, 20:00

Kościół Bożego Ciała

Opus Ensemble & Korean Young Artists


12 VIII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Opus Ensemble & Korean Young Artists


13 VIII, Kąśna Dolna, niedziela, 18:00

Dworek I.J. Paderewskiego / Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Opus Ensemble & Korean Young Artists


14 VIII, Lusławice, poniedziałek, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Opus Ensemble & Korean Young Artists


18 VIII, Stary Sącz, piątek, 19:00

Sokół / CKiS im. Ady Sari

Paweł Trojak - baryton, Marta Mołodyńska-Wheeler - fortepian


19 VIII, Biecz, sobota, 19:00

Kościół Św. Anny

Paweł Trojak - baryton, Marta Mołodyńska-Wheeler - fortepian

19 VIII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Atom String Quartet

19 VIII, Gorlice, sobota, 18:00

Dwór Karwacjanów / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Łukasz Dyczko – saksofon, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian


20 VIII, Oświęcim, niedziela, 18:00

Zamek

Łukasz Dyczko – saksofon, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian


25 VIII, Nowy Sącz, piątek, 19:00

MCK Sokół

Duo Accosphere


26 VIII, Szymbark, sobota, 18:00

Kasztel / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Duo Accosphere

26 VIII, Lusławice, sobota, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Slovak Sinfonietta, Paweł Przytocki, Wojciech Niedziółka

26 VIII, Kraków, sobota, 19:00

Centrum Kultury Żydowskiej

Hanna Pozorska – skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian

Krzysztof Michalski – wiolonczela, Grzegorz Mania – fortepian


27 VIII, Nowy Wiśnicz, niedziela, 19:00

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Dorukhan Doruk – wiolonczela, Gülru Ensari – fortepian

27 VIII, Zakopane, niedziela, 18:00

Muzeum K. Szymanowskiego w Willi Atma – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Hanna Pozorska – skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian

Krzysztof Michalski – wiolonczela, Grzegorz Mania – fortepian


3 IX, Lusławice, niedziela, 19:00

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO, Adrián Varela, Mariusz Patyra

 

 

 

Czerwcowy stand-up w TCK


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 29 czerwca o godzinie 20.00 na kolejny, ostatni przed przerwą wakacyjną piwniczny wieczór stand-up'owy. Tym razem na scenie pojawią się Antoni Syrek-Dąbrowski i Piotrek Szumowski, a gospodarzem wieczoru będzie Wojtek Pięta. Program przeznaczony jest dla widzów dorosłych, a bilety kosztują 20 złotych.


Na ostatni przed wakacyjną przerwą piwniczny wieczór stand-up'owy zaprasza Tarnowskie Centrum Kultury 29 czerwca o godzinie 20.00.

Na scenie zaprezentują się Antoni Syrek-Dąbrowski w programie „Sierpień” i Piotrek Szumowski, a gospodarzem wieczoru będzie Wojtek Pięta. Program przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Antoni Syrek-Dąbrowski to komik, improwizator, scenarzysta i aktor. Działa na scenie komediowej od 2010 roku. Prezentował się m.in. w programach stacji HBO, Comedy Central, TVP2 oraz TVN. Udało mu się również zakwalifikować do anglojęzycznego programu Stand-up Express - kolaboracji komików z całej Europy Wschodniej. Poza stand-upem zajmuje się również improwizacją komediową. Improwizuje od ponad czterech lat w teatrze Hofesinka, który co tydzień można oglądać na deskach Klubu Komediowego w Warszawie.

Piotrek Szumowski od wielu lat występuje regularnie zarówno po polsku jak i po angielsku. Na swoim koncie ma udział m.in. w anglojęzycznym programie stand-upowym w Comedy Central.

Bilety w cenie 20 złotych kupować można w Tarnowskim Centrum Kultury.

 Kolorowy świat w Galerii Aniołowo


 Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła w Tarnowie zapraszają na wystawę „Nasz kolorowy świat”, która prezentowana będzie w Galerii Aniołowo od 1 do 30 czerwca. Wernisaż odbędzie się przy ulicy Żydowskiej 2 w dniu 6 czerwca o godzinie 13.00.


W dniach od 1 do 30 czerwca w Galerii Aniołowo prezentowana będzie wystawa prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła w Tarnowie prowadzonego przez Fundację REPI. pod tytułem „Nasz kolorowy świat”.

Wystawa, pod tytułem „Nasz kolorowy świat”, jest zbiorem prac malarskich, wyrobów rękodzielniczych i biżuterii, które przyciągają różnorodnością form i bogactwem kolorów. Obrazy, o różnej tematyce, wykonane w różnych technikach plastycznych, są przejawem  nieskrępowanej wyobraźni i wrażliwości twórców. Pejzaże, portrety i abstrakcyjne kompozycje, przykuwają uwagę i odzwierciedlają nastroje autorów, ich tęsknoty, marzenia i tajemnice, które tak naprawdę są bliskie nam wszystkim.

Bogaty wybór biżuterii, niepowtarzalnie zdobione przedmioty użytku codziennego i różne bibeloty z pewnością zainteresują tych, którzy w otaczającym nas świecie  szukają  piękna i oryginalności.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 czerwca o godzinie 13.00 w Galerii Aniołowo w Tarnowie, przy ulicy Żydowskiej 2.Wystawa fotografii studentów


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Instytut Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zapraszają 5 czerwca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy fotografii studentów PWSZ. Prace prezentowane będą w galerii w piwnicach w Rynku 3 do 2 lipca.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Instytut Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zapraszają na wystawę zorganizowaną w tarnowskim muzeum, a powstałą w wyniku współpracy z PWSZ.

Wystawa prezentuje fotografie autorstwa studentów pierwszego roku Zakładów Grafiki i Wzornictwa Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie. Prace powstały w ramach zajęć prowadzonych przez dr hab. Lecha Polcyna (grafika) i mgr Zbigniewa Pozarzyckiego (wzornictwo).
Wernisaż odbędzie się w galerii w piwnicach Rynku 3 w dniu 5 czerwca o godzinie 18.00, a prace będzie można oglądać do 2 lipca.