Niepełnosprawni są wśród nas
W niedzielę, 27 maja, w subregionie tarnowskim rozpoczną się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie o charakterze edukacyjno-integracyjnym organizuje Województwo Małopolskie, Urząd Miasta Tarnowa i organizacje pozarządowe. Tegoroczne obchody potrwają do 21 czerwca.
czytaj dalej...
Tarnina PWSZ dla ks. prof. Michała Hellera
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, z okazji jubileuszu dwudziestolecia Uczelni, ksiądz profesor Michał Heller, został uhonorowany statuetką Tarniny – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez PWSZ. Ks. Heller jest dopiero czwartą osobą uhonorowaną w ten sposób.
czytaj dalej...
Pierwsi Niepodlegli – Józef Wypiór [VIDEO]
W naszym jubileuszowym cyklu przyszła kolej na krótką, filmową opowieść o losach Józefa Wypióra (1897-1927), legionisty, żołnierza Oddziału Lotnego POW pod dowództwem Mariana Stylińskiego. Wieczorem, 30 X 1918 oddział ten, prawdopodobnie jako pierwszy na ziemiach polskich, dokonał rozbrojenia zaborców. W tym przypadku była to powiatowa komenda żandarmerii austriackiej (Bezirksomando) w Tarnowie. Józef Wypiór był mężem Walerii Gonciarczyk, poźniejszej więźniarki KL Ravensbrück. Był także ojcem Haliny Fistkowej, zmarłej w ubiegłym roku nestorki środowisk patriotycznych w Tarnowie.
czytaj dalej...
Ministerstwo mówi „tak”
Ponieważ kwota, zarezerwowana w budżecie na budowę sali koncertowej okazała się za mała, Urząd Miasta Tarnowa wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zgodę na przekroczenie kosztów. Ministerstwo zgodę wyraziło i zawieszona do tej pory procedura przetargowa może być kontynuowana. Sala koncertowa ma powstać w sąsiedztwie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, za kwotę około 22 milionów złotych.
czytaj dalej...
Francuski eksperyment w II LO w Tarnowie
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie przygotowują przedstawienie teatralne w języku francuskim. Spektakl zaprezentowany zostanie w Poznaniu podczas festiwalu „10 na 10”. Wcześniej, 19 maja o godzinie 14.30, pokażą go na deskach tarnowskiego teatru. Wstęp jest wolny.
czytaj dalej...
Noce bez alkoholu
Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej prezydent Roman Ciepiela przedstawi radnym propozycję zakazu sprzedaży w Tarnowie alkoholu pomiędzy godziną 24.00 a 6.00. Wskazane godziny to podobno efekt kompromisu pomiędzy chęcią ograniczenia dostępu do alkoholu, a oczekiwaniami mieszkańców i właścicieli sklepów.
czytaj dalej...
Niespokojnie na Spokojnej
Od dzisiaj, 14 maja, w Tarnowie zmienia się organizacja ruchu na ulicy Spokojnej. W związku z przebudową, ruch będzie odbywał się północną jezdnią ulicy. Kierowcy proszeni są o cierpliwość i zwracanie uwagi na oznakowanie.
czytaj dalej...
Święto nauki w Tarnowie – konferencje, sesje, wykłady
Konferencje naukowe o zasięgu międzynarodowym, ciekawe wykłady i spektakularne pokazy chemiczne – tak w telegraficznym skrócie wygląda naukowa część obchodów dwudziestolecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Uczelnia w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do udziału w świętowaniu jubileuszu.
czytaj dalej...
Weekend z funduszami europejskimi w Tarnowie
W ten weekend w Tarnowie będzie można dowiedzieć się, jak zdobyć fundusze europejskie. 12 i 13 maja na rynku zaplanowano weekendowe spotkanie funduszami europejskimi. Organizatorem wydarzeń jest Województwo Małopolskie.
czytaj dalej...
W Tarnowie o przyszłości Małopolski
Najważniejsze inwestycje, jakie są obecnie realizowane w regionie i te planowane w najbliższych latach, kwestia przygotowywanej właśnie strategii rozwoju województwa do 2030 roku, a także najbardziej palące problemy subregionu tarnowskiego – m.in. tymi tematami zajęli się uczestnicy wyjazdowego posiedzenia Zarządu Województwa Małopolskiego, które odbyło się w Tarnowie.
czytaj dalej...
Studenci biorą Tarnów we władanie
Interesująco zapowiada się program tegorocznych juwenaliów organizowanych prze studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Tygodniowa zabawa żaków wpisuje się w jubileusz dwudziestolecia PWSZ. Kulminacją imprez juwenaliowych będzie plenerowy koncert na Rynku w dniu 19 maja.
czytaj dalej...
Basen nieczynny
Awaria wodociągu spowodowała, że dzisiaj, 9 maja, basen w Mościcach będzie nieczynny. Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do korzystania z usług Parku Wodnego.
czytaj dalej...
Pierwsi Niepodlegli – Emanuel Jakubiczka [VIDEO]
W kolejnym odcinku filmowego cyklu upamiętnień bohaterów pierwszych chwil niepodległości w październiku 1918, przyszła pora na ppłk Emanuela Jakubiczkę (1884- 1945?), konspiratora organizacji „Wolność”, który po udanym przewrocie wojskowym w baonie zapasowym 20 pułku piechoty, 31 X 1918 w godzinach porannych objął dowództwo nad tym batalionem, a następnie doprowadził do przekazania przez austriackiego generała Roberta Pluharda władzy nad całym garnizonem tarnowskim płk. Kajetanowi Amirowiczowi. W ten sposób garnizon tarnowski stał się pierwszym w odradzającej się Rzeczpospolitej garnizonem znajdującym się całkowicie w polskich rękach.
czytaj dalej...
Pod jednym dachem
W Tarnowie powstanie Centrum Sportów Rakietowych „Przemysłowa”. Obiekt przy ulicy Przemysłowej będzie miejscem, w którym tarnowianie będą mogli aktywnie spędzić wolny czas. Koszt inwestycji to prawie dziewięć milionów złotych. Ponad połowę tej kwoty, 4,7 miliona, tarnowski samorząd uzyskał z funduszy europejskich.
czytaj dalej...
Pieniądze na rewitalizację Tarnowa
Tarnów otrzymał 13,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na projekty związane z rewitalizacją centrum miasta. Umowę w tej sprawie podpisali 7 maja prezydent Roman Ciepiela i wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys. Łączny koszt inwestycji w obrębie tarnowskiego rynku i przyległych ulic to ponad 21 milionów złotych.
czytaj dalej...