Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich
„Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne” to hasło V Diecezjalnego Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, które odbędzie się 13 czerwca w Tarnowie. Początek o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Alei Solidarności. Popołudniową część Forum zaplanowano natomiast w budynku Duszpastersko - Katechetycznym im. Jana Pawła II, przy ulicy Kapitulnej 3.
czytaj dalej...
Małopolska świętuje
Trzydzieści lat temu gościliśmy po raz pierwszy Jana Pawła II na krakowskich Błoniach, dwadzieścia lat temu Rzeczpospolita odzyskała wolność, dziesięć lat temu powstał samorząd województwa. Te historyczne wydarzenia miały miejsce w czerwcu. Stąd 30 marca bieżącego roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę o ustanowieniu w dniu 10 czerwca Święta Małopolski. W tym roku będzie ono obchodzone po raz pierwszy, również w Tarnowie. 10,12, 13 i 14 czerwca zaprasza do zwiedzania nieodpłatnie wszystkich swoich siedzib i oddziałów, 13 czerwca na Rynku odbędzie się koncert z udziałem m.in. zespołu Trebunie Tutki i Grzegorza Turnaua.
czytaj dalej...
Cukinia z grilla
Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj kolejny przepis na coś z grilla. Tym czymś będzie cukinia, którą można zastosować jako samodzielne danie, albo jeszcze lepiej jako dodatek do grillowanego mięska. Przepis jest prościutki, a efekt murowany.
czytaj dalej...
Studia podyplomowe w PWSZ
8 czerwca rusza nabór na studia podyplomowe realizowane w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Studia „Efektywne użytkowanie energii - audyt energetyczny na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków” realizowane będą przez specjalistów zatrudnionych w PWSZ w Tarnowie we współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie i Małopolsko - Podkarpackim Klasterem Czystej Energii.
czytaj dalej...
II Kongres Misyjny
Pięć tysięcy dzieci z całej diecezji tarnowskiej spotkało się na II Kongresie Misyjnym w Tarnowie. Plac przed kościołem pod wezwaniem błogosławionej Karoliny Kózkówny zamienił się w misyjną wioskę, były koncerty, wspólne tańce, konkursy i wystawa zdjęć z krajów misyjnych.
czytaj dalej...
Rywalizowały przedszkolaki
W hali sportowej w Borzęcinie spotkały się dzieci z placówek wychowania przedszkolnego z terenu całej gminy. W imprezie wzięło udział 180 dzieci, a organizatorami byli: Publiczne Przedszkole w Borzęcinie Górnym, Zespół Szkół w Borzęcinie oraz Gminny Ośrodek Kultury. Święto przedszkolaków było jednym z punktów obchodów „Roku Przedszkolaka”, ustanowionego z inicjatywy Ministerstwa Edukacji.
czytaj dalej...
Staram się, aby był to jak najlepszy teatr...
Z Edwardem Żentarą, dyrektorem naczelnym i artystycznym Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego rozmawiał Piotr Filip.
czytaj dalej...
Zalipie znów w kwiatach
Kolejna edycja konkursu „Malowana Chata" odbędzie się w Zalipiu w dniach 12 - 14 czerwca. Niewiele jest takich zjawisk kulturowych, jak zdobienie domostw motywami kwiatowymi, których tradycja podtrzymywania jest od XIX wieku. Konkursy na najpiękniej wymalowany dom organizowane są w Zalipiu od 1948 roku, każdego roku sześćdziesiąt do osiemdziesięciu uczestników maluje swoje domostwa w niezwykle barwne motywy kwiatowe. Konkursy organizuje każdego roku Muzeum Okręgowe Tarnowie wespół z Domem Malarek w Zalipiu i odbywają się one w weekend po święcie Bożego Ciała.
czytaj dalej...
Przyborów świętował
W Przyborowie uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę nadania szkole imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obok części oficjalnej na program obchodów złożył się również festyn środowiskowy i prezentacje artystyczne uczniów.
czytaj dalej...
PiS ufa
Według sondaży przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość ugrupowanie to może liczyć na poprawienie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w stosunków do poprzedniej kadencji. O optymiźmie w szeregach PiS, przynajmniej w Małopolsce, mówił w piątek, na kilkanaście godzin przed formalnym zakończeniem kampanii wyborczej Zbigniew Wassermann.
czytaj dalej...
Demontaż sceny
W Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego trwają intensywne prace przygotowawcze do mającej rozpocząć się niebawem modernizacji. Demontowane są elementy technologii sceny, wyposażenie garderób i foyer. Najpóźniej końcem czerwca na teren teatru wkroczą pierwsze ekipy budowlane. Zaplanowane roboty potrwają do października przyszłego roku.
czytaj dalej...
Wicemarszałek w szkolnej ławie
Prawa człowieka i prawa ucznia stały się tematem lekcji wiedzy o społeczeństwie, jaką odbyli uczniowie gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie. Gościem specjalnym, aktywnie biorącym udział w zajęciach był Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
czytaj dalej...
Tarnowskie Towarzystwo Naukowe zaprasza
9 czerwca o godzinie 15.30 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ulicy Mickiewicza 8 odbędzie się kolejne otwarte spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego. W trakcie spotkania profesor Jacek Kijeński wygłosi wykład zatytułowany: „Era wodoru – energia przyszłości”.
czytaj dalej...
Piknik Europejski w Tarnowie
6 czerwca na ulicy Wałowej, przy placu obok I Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Piknik Europejski. W programie konkursy, nagrody, koncerty oraz konsultacje i prezentacje związane z programami unijnymi. Organizatorem imprezy jest samorząd Województwa Małopolskiego.
czytaj dalej...
Kolejne „tarnowskie” nagrody
Znamy już zwycięzcę czwartego etapu konkursu jubileuszowego Tarnowskiego Centrum Informacji. 4 czerwca w siedzibie TCI odbyło się kolejne losowanie nagród. Przez cały czerwiec trwał będzie piaty etap konkursu.
czytaj dalej...

Choć to kobiety częściej niż mężczyźni kończą studia, ich obecność w najbardziej specjalistycznych zawodach technologicznych nadal jest niższa. Wyzwanie nie dotyczy braku możliwości edukacyjnych, lecz przede wszystkim sposobu, w jaki wchodzą do branż technicznych i jakie role obejmują na początku kariery.
Podjęły wyzwanie i zrobiły to. W październiku 1931 roku, lecąc na samolotach PZL.5 cztery młode pilotki udowodniły swój kunszt, odwagę i profesjonalizm, pokonując trasę wzdłuż granic Rzeczypospolitej. Przy okazji Dnia Kobiet, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało niezwykłą wystawę dokumentującą przebieg rajdu oraz dalsze losy jego uczestniczek.
Centrum Sztuki Mościce zaprasza 19 marca na koncert Michała Wiśniewskiego, lidera grupy Ich Troje. Koncert „Akustycznie” to kultowe utwory w nowych, subtelnych aranżacjach.
Przy okazji Dnia Kobiet tarnowski teatr zaprasza na spotkanie ze sztuką. Na jeden z weekendowych wieczorów proponuje przedstawienie „Azoty Fiction”, opowieść pełną humoru, groteski i muzyki. Tydzień później zobaczyć będzie można „Boga mordu”, intrygujący portret relacji damsko-męskich.
Małopolskie drogi i remonty, remonty, remonty. Kto jeździ, ten wie. Ale remont remontowi nierówny. Wszystko zależy od organizacji pracy i sensownych rozwiązań. A z tym bywa różnie.



W sobotę, 21 marca, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie rozegrany zostanie I Królewski Turniej Szachowy o Laur Spycimira Leliwity. Na najlepszych szachistów czekają nagrody pieniężne. Zapisy już trwają.
Zbliża się kolejna odsłona „Górnolotnych” czyli spotkań ludzi gór. Tegoroczna odsłona rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce 31 stycznia. Przez dwa dni podróżnicy zabierać będą uczestników na najwyższe szczyty świata i w dzikie górskie doliny. Jednym z gości specjalnych będzie Adam Bielecki.
Tłusty czwartek to tradycyjne pączki. Ze względu na wysoką zawartość cukru, tłuszczu i kalorii, pączki są powszechnie uważane za niezdrowe. Czy na pewno? Ile pączków możemy spokojnie zjeść i jak sobie pomóc po tej konsumpcji? O puszystym przysmaku mówi Aleksandra Padło, dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego.